Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
komando99

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen komando99 » Prş May 12, 2022 1:54 am

Merhaba arkadaşlar,
18 temmuzda almanya'da olmam gerekiyor. Bunun için idata'dan vize randevusu aldım ve 30 mayısa randevu verdiler. Tüm belgelerim tamam finansal olarak 70€ civarı fazla gösteriyorum. Sizce vize almak için yeterli zamanım var mı? Hiç tecrübem olmadığı için biraz gerginim.

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Prş May 12, 2022 2:58 am

keremuyar yazdı: Prş May 12, 2022 12:38 am Mezun olmadan nasıl kabul aldınız? Ben önlisanstan Eylül ayında mezun olacağım, Almanya'da lisans eğitimi için başvurmak istiyorum ancak diploma olmaması sorun değil mi?
Üniversiteden üniversiteye değişiyor, ancak benim gördüğüm çoğu diplomasız son sömestrında olan öğrencileri kabul ediyor. Mezun olmak için gereken kredi sayısının çoğunu vermiş olduğunuzu gösteren güncel transkript ve mezun olacak belgesi yeterli olur.

keremuyar

Mesaj gönderen keremuyar » Prş May 12, 2022 11:10 pm

beratbiber yazdı: Prş May 12, 2022 2:58 am Üniversiteden üniversiteye değişiyor, ancak benim gördüğüm çoğu diplomasız son sömestrında olan öğrencileri kabul ediyor. Mezun olmak için gereken kredi sayısının çoğunu vermiş olduğunuzu gösteren güncel transkript ve mezun olacak belgesi yeterli olur.
Mail üzerinden bana ulaşabilir misin?
XXX

Kural ihlali - 2 Hafta Ban:

viewtopic.php?f=3&t=16500

dilasirvan

Mesaj gönderen dilasirvan » Cum May 13, 2022 11:51 am

srcndkc yazdı: Çrş May 11, 2022 1:52 pm Merhabalar, hayır kira sözleşmesi talep etmediler.
Bloke hesap neden yükseltildi biz de bilmiyoruz, bize sadece yabancılar dairesi bu şekilde hesapladı yükseltilmesi gerekiyor yazdılar.
Bazı kişilerden istenmiş de siz kalacak yer olarak neyi belirttiniz? Bir de sigortayı nerden ne kadara yaptınız? Kudura bakmayın çok soru sordum ama aile olarak giden pek fazla kişi olmadığı için net bilgiye ulaşmak zor oluyor

srcndkc
İletişim:

Mesaj gönderen srcndkc » Cum May 13, 2022 12:47 pm

dilasirvan yazdı: Cum May 13, 2022 11:51 am Bazı kişilerden istenmiş de siz kalacak yer olarak neyi belirttiniz? Bir de sigortayı nerden ne kadara yaptınız? Kudura bakmayın çok soru sordum ama aile olarak giden pek fazla kişi olmadığı için net bilgiye ulaşmak zor oluyor
Soru sorabilirsiniz hiç problem değil. Elimden geldiğince yardımcı olurum. Dediğiniz gibi bilgi çok az, bu forum dışında neredeyse hiç yok.
Eşimin kardeşinin kiraladığı ev vardı adres olarak onun adresini yazdık sadece kalacak yer olarak. Not olarak kardeşinin evi fln da yazmadık sadece adres yazdık başvuru formuna.
Sigortayı fintibadan bloke hesap yaparken mawista üzerinden kendim için yapmıştım, 30yaş üzeri için 38EUR/ay.
Eşim ve çocuk da almanyaya gelince onlar için de başvuru yaptım mawista'nın internet sitesi üzerinden.Aynı gün içinde geldi onayları.
Eşim için de aynı tarife 38EUR, çocuk için 49EUR/ay.

ugrcnka

Mesaj gönderen ugrcnka » Cum May 13, 2022 1:49 pm

-------Gorusmeye nerede girdigimizi,
IDATA Istanbul

41F İngilizce Master Vizesi

Bilinenin aksine sadece erasmus belgelerimi kabul ettiler. Eski vizelerim vardı 4-5 tane abd schengen vb almadılar yasak olduğu söylendi. Boş yeni pasaportumu aldılar. Eskisine bakmadılar bile.

Çalıştığımı söylediğimde direkt çalıştığıma dair belgeleri istedi. Bordro, sgk, işe giriş belgeleri ve iş yerinin faaliyet belgesini verdim.

İELTS sonucumu geri verdi orjinalini bende kalıyormuş. 2 kopyasını aldılar.

Bir sürü belgeyle gidip ek belgeleri veremeden geri döndüm. Bakalım hayırlısı. Aslında hepsi de çok güzel destekleyici belgelerdi.

1baris

Mesaj gönderen 1baris » Cum May 13, 2022 4:50 pm

dilasirvan yazdı: Cum May 13, 2022 11:51 am Bazı kişilerden istenmiş de siz kalacak yer olarak neyi belirttiniz? Bir de sigortayı nerden ne kadara yaptınız? Kudura bakmayın çok soru sordum ama aile olarak giden pek fazla kişi olmadığı için net bilgiye ulaşmak zor oluyor
Merhaba, eşim ile başvurduk. Kalacak yer iptal edilebilir otelde yer ayırttık. 1 mayıs girişli otel yaptık. Vize 9 mayıs ve ertesine verildi. Benim vizem geldikten(4 nisan) 17 gün sonra bloke hesabı 861+400 den 861+700 ye çıkardılar. Expatrio sitesinden yaptık. TK sigorta yaşlarımız 28 ve 110 euro aylık olacak eşimde benim sigortamdan faydalanacak. Expatrio seyahat için ücretsiz veriyordu, anadolu hayattan da eşim için yaptırdık 6 ay içinde toplam 3 aylık 600 TL ücret karşılığında. Eşimin vizesini hala bekiyoruz.

onurka123

Mesaj gönderen onurka123 » Cmt May 14, 2022 1:58 am

Arkadaşlar herkese selamlar,
Bu siteyi yeni keşfettim, eğer yanlış başlık altında bu soruyu soruyorsam lütfen kusura bakmayın.

Türkiyede ingilizce mimarlık lisans bölümünü bitirdim ve şu anda TU Dortmund dan başka bir lisans bölümü için dil kursu kabulu aldım. Dışarıdan özel bir kursla A1 seviyesini bitirdim fakat sınava girip sertifika alacak vaktim olmadı.

Sanırım benim durumumda 36f vizesine başvurmam gerekiyor (yanlışsam lütfen düzeltin) ama forumda okuduklarım kadarıyla almanca dil sertifikası olmadan yapılan başvurulardan geneline red cevabı geliyor, buna rağmen ingilizce ile ilgili IELTS Academic sınavından C2 belgem var ve vizeye başvurma durumunda Verpflichtungserklärung belgesini yollayabilecek bir akrabamda var. Ek olarak daha önceden bir çok kez Almanyaya turistik vize alıp gitmişliğim de var.

Şu anda vizeye başvurup Almanya da dil kursuna devam etmek istiyorum, sizce almanca dil belgesinin vize başvurusunda yarattığı eksiği IELTS belgesi ile kapatabilir miyim ve vize başvurusunda almanca dil belgesinin üzerinde çok duruyorlar mı (36f bilgi notunda dil belgesi ile ilgili zorunlu olduğuyla ilgili bir ifade kullanılmamış)? Bunu sorma sebebim birçok kişinin girdiği mülakatlarda doldurdukları formlardaki soruların almanca/ingilizce sorulmuş olması.

Benim durumumda, benzer durumda veya konu hakkında bilgisi/fikri olanların fikrini almak isterim, teşekkürler.

keremuyar

Mesaj gönderen keremuyar » Cmt May 14, 2022 2:38 am

beratbiber yazdı: Prş May 12, 2022 2:58 am Üniversiteden üniversiteye değişiyor, ancak benim gördüğüm çoğu diplomasız son sömestrında olan öğrencileri kabul ediyor. Mezun olmak için gereken kredi sayısının çoğunu vermiş olduğunuzu gösteren güncel transkript ve mezun olacak belgesi yeterli olur.
Hangi üniversiteler bunlar? Sizin başvurup kabul aldığınız üniversiteyi de söyler misiniz?

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Cmt May 14, 2022 1:25 pm

keremuyar yazdı: Cmt May 14, 2022 2:38 am Hangi üniversiteler bunlar? Sizin başvurup kabul aldığınız üniversiteyi de söyler misiniz?
Eğer başvurmak istediğiniz okulların ve programların kabul şartlarına dikkatlice bakarsanız görebilirsiniz.

bjedug.emir

Mesaj gönderen bjedug.emir » Cmt May 14, 2022 7:38 pm

Ankara Almanya Konsolosluğu, 39F
11 Ocak 2022 - Dil sertifikası edinme (TestDaF)
17 Şubat 2022 - TU Ilmenau başvuru
18 Şubat 2022 - Talep edilen başvuru ücreti
9 Mart 2022 - TU Ilmenau başvuru için eksik belge talebi
11 Mart 2022 - TU Ilmenau başvuru sürecinin tamamlanması ve karar (Zulassungsbescheid)
31 Mart 2022 - IDATA başvuru
18 Nisan 2022 - IDATA randevu tarihi bildiri maili
11 Mayıs 2022 - IDATA randevu tarihi

(Dil sertifikası edinme de dahil olmak üzere vize görüşmesine kadar süreç benim için 5 ay sürmüştür.)

Herkese merhaba,

ben Emir, Makine Mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Türk-Alman Üniversitesi'ne iki sene boyunca Almanca hazırlık eğitimi aldım. Eğitimimin sonunda 11 Ocak 2022 tarihinde katıldığım TestDaF sınavında dil sertifikamı edindim ve sonrasında Almanya'da eğitimime devam edebilmek için üniversite başvuru ve vize işlemlerine başladım. Çok farklı ve hiç öngöremediğim durumlarla karşılaştım. Vize görüşmesine kadar tecrübe ettiklerimi ve yaşadığım sorunları, sizlere yardımcı olması adına anlatmak isterim. Ayrıca yazımda özellikle TU Ilmenau'ya başvuracak arkadaşlarımı başvuru süreci konusunda bilgilendirebilirim.

Hazırlık sınıfımdaki çok değerli öğretim görevlim özellikle TU Ilmenau seçimimi çok destekledi. Kurumun çok uluslu olması ile sunduğu ortam ve güçlü teknik eğitimi bu üniversiteye ilgi duymamın başlıca nedenlerinden. 17 Şubat 2022 tarihinde başvurduğum üniversiteden ek belge talebi ile (9 Mart 2022), 11 Mart 2022 tarihinde kabul aldım. Ek belge sunmam ile birlikte başvuru süreci yaklaşık olarak 23 gün sürdü. Yurtdışı lise bitirme diplomalı öğrenciler için başvuru sırasında yatırılması gereken bir ücret var. Bu ücret 25€ idi ve 18 Şubat 2022 tarihinde ödemem gereken tutar ve ödenecek hesap bilgilerini içeren talep/belge (Zahlungsaufforderung) tarafıma iletildi.

Başvuruda sunduğum belgeler:
- Almanca hazırlanmış, eksiksiz özgeçmiş,
- Pasaport fotokopisi,
- Lise diploması Almanca tercümesi (hiç bir onay yaptırmadım, sadece yeminli tercümen imzası atıldı),
- Lise diploması orijinali (talep edilen ek belge),
- ÖSYM Sonuç Belgesi, ÖSYM Yerleştirme Sonuç Belgesi (yine yeminli tercüman imzası dışında bir onay yaptırılmadı)
- Güncel dil sertifikası (sunduğum sertifikanın sınav türü; TestDaF)

Burada şunu da belirtmek isterim ki, eksik belgeler online başvuru platformuna değil, bilakis üniversitenin size ilettiği mail adresine teslim ediliyor. Daha sonrasında başvuru sürecinin sona erdiğini bildiren bir mail iletiliyor üniversite tarafından. Onay alındığı takdirde üniversite kayıt belgesi (Immatrikulationsantrag) ve vize başvurusunda kullanılan üniversite kabul belgesi (Zulassungsbescheid) edineceksiniz. Bu belgelere yine platform üzerinden “dokümanlarım” (Meine Dokumente) başlığı altında bulabilirsiniz. Anlattığım işlemler ve belgeler üniversitenin online başvuru platformunda yer alıyor ve gerçekleşiyor.

Üniversite başvuru sürecim tamamlandıktan sonra vize işlemleri hakkında bilgi edinmeye başladım. IDATA başvurum 31 Mart 2022 tarihinde oldu ve yanıtladığım sorular doğrultusunda 39f olarak belge listesini edindim. Şimdi de size listede yer alan ve talep edilen belgelerde madde madde kafama takılanları ve çözümlerimi paylaşacağım.

1. Başvuru formu,
- Almanya’da kalınması planlanan yer sorusu her ne kadar "biliniyorsa" ibaresi ile belirtilmiş de olsa bu kanıtı sunmak istedim. Bu doğrultuda üniversitenin yer aldığı eyaletin öğrenci işleri sayfasından (Studierendenwerk Thüringen) konaklama tekliflerini inceledim. Kalmak istediğim tek kişilik odaya (Einzelzimmer) iki yurt binası sahipti ve bu odalar için online başvuruda bulundum. Ertesi gün Ilmenau yerleşkesinden sorumlu kişi tarafından başvuru süreci ve kira bilgileri içeren onay belgesi maili (Bestätungsmail) edindim. Bu belgeyi inceledim. Okuduklarıma göre kesin yerleşke adresinin çıkması ve oda teslimi en erken “Semester” başlangıcından yaklaşık 6 hafta öncesinde mümkün. Daha kesin bir ispat için kişiyle iletişime geçtim. Kendisi bana bunun sürecin normal bir işleyişi olduğunu ve Ekim ayından itibaren muhakkak bir odaya sahip olacağımı söyledi. Ayrıca başvuru onay belgesi maili (Bestätungsmail) ile kendisi tarafından yazılan yanıt mailini konsolosluğa ibraz etmemi istedi. Ek olarak başvuruda bulunduğum iki yurt adresini de vize için teslim ettiğim belgeler arasına ekledim. Vize görüşmesinde memure tarafından konaklama ile ilgili ek olarak bir soru yöneltilmedi.

2. Motivasyon yazısı,
- Almanya’da eğitim almak konusundaki motivemi ve düşüncelerimi daha net açıklayabilmek adına Türkçe olarak yazdığım mektubu tercüme ettirdim. Belgede sadece tercüman imzası mevcuttu.

3. Kronolojik özgeçmiş,
- Üniversite başvurusunda kullandığım dokümanın aynısını teslim ettim.

4. Lise diploması, ÖSYM-Sonuç belgesi, ÖSYM-Yerleştirme sonuç belgesi,
- Bu belgeleri üniversite başvurusunda sunduklarımın aksine, tercüman imzasının yanında noter onaylı olarak teslim ettim.

5. Öğrenci belgesi,
- Hazırlık eğitimimi tamamlamama karşın lisans eğitimimi Ekim ayına kadar dondurduğumdan bu belgeyi sunup sunmama konusunda şüphem vardı. Ancak lisans eğitimine geçilmemesine karşın, eğitim durumu hakkında detaylı bilgi verdiğinden bu belge de teslim edilmeli ki, vize görüşmesinde memure hanımın incelediği belgeler arasında gördüm. Ayrıca eğitimimi dondurduğumdan pasif öğrenci olarak üniversitenin öğrenci bilgi sisteminden belge talebinden bulunamıyordum. Bunun üzerine bir dilekçe ile bölümümün öğrenci işlerinden bu belgeyi edindim.

6. Bloke hesap ve seyahat sağlık sigortası,
- Yatırılacak miktar Türkiye banka hesabımda Euro cinsinde mevcuttu. Bu nedenle uluslararası Euro-Euro cinsi para transferi noktasında büyük zahmet yaşadım. En son SWIFT ücretini karşılayarak bu paranın Expatrio’nun tarafıma ilettiği hesaba geçişini yaptım. İşlemim "uluslararası Euro-Euro cinsinden para transferi" idi. Para transferini bankacı olan halam ile gerçekleştirdim. Halamın söylediklerini paylaşmak isterim ki, transfer sırasında kesilen ücretin bir kısmı Türkiye bankasına aitmiş ve bu ücret talep edildiği takdirde banka tarafından karşılanabiliyormuş. Bu doğrultuda banka ile iletişime geçtiğimde, para iadesinin sadece işlemin bankada yapılması durumunda karşılanabildiği bilgisini aldım. İşlem sırasında memur tarafından dilekçe yazılıyormuş anladığım kadarıyla. Yardımcı olacağını düşündüm, zira bankalar bu konu hakkında bilgi vermiyorlar.

- Sağlık sigortası karşılaştığım en büyük (!) problem ve sürpriz idi. AT-11 belgesi talebinde bulunmak için sigortaya gittiğimde sigortalı olmadığımı öğrendim. Babam devlet memuru ve ben de ona bağlıyım sigorta konusunda. Öyle ki Almanya seyahatlerimde çok hızlı ve kolayca edinebiliyordum seyahat sigortalarımı. Ancak üniversite eğitimimi dondurduğumda pasif öğrenci durumuna geçtiğimi ve bu nedenle babam aracılığıyla sigorta işlemlerinden yararlanamayacağımı bilmiyordum. Edindiğim diğer bilgilere göre de, aktif öğrenci olsam dahi AT-11 en erken eğitim dönemi başlangıcından 3 ay öncesinde verilebiliyor. Bu problemler ile alternatif olarak Expatrio Sağlık Sigortası imkanlarını inceledim. Gayet hızlı bir şekilde “avantajlı paket” başlığı altında bloke hesap ve sigorta işlemlerini halletmiş oldum. Ayrıca bilgi edinme noktasında Türkçe olarak gün içince cevap alabileceğiniz danışma adresleri de mevcut.

Bu belgelere ek olarak Almanya’da okumak konusundaki motivasyonumu kanıtlayabilmek adına, dil hazırlık kursundaki değerli öğretim görevlim tarafından yazılmış bir referans mektubu da teslim ettim.

Vize Görüşmesi Süreci

IDATA tarafından vize görüşmem Ankara Konsolosluğu, 11 Mayıs 2022 olarak atandı. Görüşme saatim 10:30 olmasına karşın girişteki güvenlik görevlilerine sorduğumda 9:30 gibi girebileceğim söylendi. Kapıdaki polisler görev bilinci yüksek kişiler ve size yardımcı olmak için büyük bir duyarlılık gösteriyorlar. Sıranın yoğunluğu referans alınılarak erken girmeniz mümkün. Kapıda kontrol yapıldı ve pasaport/evrak teslim için adres bilgileri içeren kağıdı doldurmam istendi. Daha sonrasında sırayla belge kontrolü yapan memure hanım sıram geldiğinde belgelerimi tertip etti ve fotokopisi eksik belgelerin fotokopisini çekti. Son olarak vize görüşmemde memura/memureye teslim etmem için pasaportumun arasına bütün gerekli belgeleri belli bir düzen içerisinde koydu. Bundan sonrasında güvenlik görevlisi yardımıyla sıra numaramı aldım ve beklemeye başladım. Yaklaşık 20 dakika geçtikten sonra görüşme sırası bana geldi. Vize memuresi oldukça güler yüzlü bir insandı. Belgelerimi teslim ettikten sonra bir süre inceledi. Özellikle dil sertifikası, kalacak yer kanıt belgelerim ve öğrencilik durumu (öğrenci belgesi) dikkatle incelediği evraklardan birkaçıydı. Bana eğitim geçmişimi beğendiğini söyledi ve doldurmam üzere Almanca/İngilizce sorular olan kağıtları verdi. Anın heyecanı ile zaman yetimi kaybetmiş olmama karşın sanıyorum 20-25 dakika sonrasında sorularımı yanıtlayarak teslim ettim. Memure hanım cevaplarıma göz attı ve dili çok güzel öğrendiğimi söyledi. Söylediği her güzel sözle özgüvenim artarken, diğer taraftan da daha çok heyecanlandım. Sonrasında hatırladığım kadarıyla başka bir belge kontrolü olmadı, sanıyorum ki sorularımı yanıtlarken memure hanım belgelerin kontrolünü sağladı. Daha sonrasında benden parmak izlerimi ve genel vize ücreti olan 75€’u aldı. Ben Almanca konuşmayı beklerken, tebessüm ederek vize görüşmemin tamamlandığını söyledi. İyi dileklerini sundu ve 4-5 hafta içinde vizemin elime ulaşacağını söyledi. Kendisine teşekkür ederek kalkarken son olarak seyahat sağlık sigortamın öngördüğüm Almanya’ya gidiş tarihi ile birlikte başlayıp başlamadığını sordu. Soruya olumlu yanıt verdim ve tekrar teşekkür ederek ayrıldım.

Genel olarak üniversite başvuru süreci, vize için gerekli evrakların toplanması ve vize görüşmesi hakkında bilgi vermek istedim. Bu forumu kullanarak çok güncel ve gerekli bilgiler edindim ki bu düşünceyle ben de tecrübelerimi paylaşıyorum. Umarım sizlere yardımcı olur. Şunu da eklemek istiyorum. Almanya ile yapılan mailleşmeler, Alman kurumlara yöneltilen sorular düşünüldüğü kadar gerici ve zor değil. Aksine karşısında Almanca öğrenen ve herhangi bir konu hakkında bilgi danışan kişiler olduğunda daha duyarlı ve ilgili yaklaşıyorlar. Bu konuda çekinmeden kurumlara sorularınızı iletmenizi öneriyorum. Nacizane tavsiyem budur. Umarım her şey gönlünüzce olur.

Broody

Mesaj gönderen Broody » Pzt May 16, 2022 2:37 pm

canoz54 yazdı: Sal May 10, 2022 1:11 pm yabancılar dairesinden cevap alamadık maalesef. önce dosyanız burada yok bekliyoruz demişlerdi. en son mailimize 1 haftadır cevap yok. bekleme süresinin hiçbir şekilde sınırlandırılmaması büyük rezalet ama elimizden bir şey gelmiyor şuanda. ben burada yazdıklarımı okuyan arkadaşlara da vizeye çok önceden başvurmalarını tavsiye ediyorum. öteki türlü bu gerizekalilar mağdur ediyor insanları.
Merhaba, sizin ve “travellatina” rumuzlu arkadaşın durumunda bir gelişme var mı diye sormak istedim, umarım iyi haberlerinizi alabilirim.

dilasirvan

Mesaj gönderen dilasirvan » Pzt May 16, 2022 2:39 pm

piapium yazdı: Pzt May 09, 2022 7:25 am Daha geniş kapsamlı yazacağım ama öncelikle şunu yazayım, 6 nisanda yaptığımız vize görüşmesinden sonra 7 mayısta vize elimize ulaştı. 41f başvurusunu, eşim ve çocuğum için aile birleşimi ile beraber yaptık. Aynı anda başvurduk. Hepimizin vizesi de geldi. Detaylı yazmaya çalışacağım. Selamlar.
Merhaba, bloke hesaba ne kadar koydunuz vr kalacak yer nr belirttiniz? Bazı kişilere aynı anda gelirken bazılarının ailesinin vizeleri çok sonra gelmiş bu neye göre acaba :/

canoz54

Mesaj gönderen canoz54 » Pzt May 16, 2022 2:55 pm

Broody yazdı: Pzt May 16, 2022 2:37 pm Merhaba, sizin ve “travellatina” rumuzlu arkadaşın durumunda bir gelişme var mı diye sormak istedim, umarım iyi haberlerinizi alabilirim.
bizim durumda bir değişiklik yok. yabancılar dairesiyle bir mail trafiğimiz oldu. bilgi vermeyi reddettiler ve sizin durumunuzdan konsolosluk sorumlu dediler. konsolosluktakilerin ne dediğini zaten yazmıştım. ipin ucu kaçtı maalesef.

leylasso

Mesaj gönderen leylasso » Pzt May 16, 2022 6:19 pm

Ankara Alman Konsolosluğu, 36f
12 Mayıs 2022 - vize görüşmesinin tarihi

arkadaşlar merhaba, ben de birkaç kez randevu tarihimi ertelemek ve iptal etmek durumunda kaldıktan sonra nihayet vize görüşmesine girebildim.

öncelikle online kurslar ve daha sonrasında kendim çalışmaya devam etmemle beraber 6 aylık bir sürede 2021 aralık ayında göethe B1 sınavına girerek başladım ( bu işe ilk giriştiğimde ankara konsolosluğunun özellikle göethe ve b1 olmasını istediğini birçok sefer duyduğum için direkt b1 i almaya karar vermiştim zaten.) ilk sınavımdı. a1 a2 sınavlarına girmemiştim. tüm bölümlerden geçmiş olmamla birlikte 10 ocak 2021 de B1 sertifikam elime ulaştı. daha sonrasında üni başvuruları vs. derken 4 üniden şartlı kabul aldım ancak bloke hesap problemlerinden dolayı vize görüşmesine ancak girebildim.

vize görüşmesi
13.30 da ki görüşmeye 13.00 da aldılar. belgeler düzenlendi (gerekli belgeler burada defalarca yazıldığı için değinmiyorum) ve yönlendirdikleri memurun karşısına geçtim. görevli hanımefendiyle hiç konusmadık desem yeridir yani. bana belgelerim hakkında vs hiçbir şey sormadı. sadece ingilizcemin ne seviyede olduğunu ve almanya da akrabamın olup olmadığını sordu sonrasında almanca cevaplamam için sorular dolu birkaç sayfa verdi klasik. henüz ikinci sorudayken daha var mı diye sordu var dedim git dışarıdaki masada doldur o zaman dedi öyle yaptım sonra geri kağıtları teslim etmek için gittim aldı tamam evine gidebilirsin dedi bu kadardı.
şimdi bekliyorum bakalım. b2 dil kursu kaydım temmuz 1 de. umarım yetişir. herkesin hakkında hayırlısı olsun.

Broody

Mesaj gönderen Broody » Sal May 17, 2022 12:02 pm

canoz54 yazdı: Pzt May 16, 2022 2:55 pm bizim durumda bir değişiklik yok. yabancılar dairesiyle bir mail trafiğimiz oldu. bilgi vermeyi reddettiler ve sizin durumunuzdan konsolosluk sorumlu dediler. konsolosluktakilerin ne dediğini zaten yazmıştım. ipin ucu kaçtı maalesef.
Peki yabancılar dairesinden aldığınız bu "sizin durumunuzdan konsolosluk sorumlu" mesajından sonra konsolosluk ile görüştünüz mü ? Sanki kulağa yabancılar dairesi kendi yapması gereken incelemeyi yapıp bitirmiş ve nihai karar konsolosluğa kalmış gibi geliyor. En azından bu sefer konsolosluğu aradığınızda yabancılar dairesinden yanıt bekliyoruz diyemezler.

Broody

Mesaj gönderen Broody » Sal May 17, 2022 12:04 pm

travellatina yazdı: Çrş May 11, 2022 3:18 pm Yabancılar dairesine ulaşamadım geri dönmüyolar bilmiyorum o sebeple
Tekrar merhaba, peki sizin durumunuzda bir gelişme var mı?

canoz54

Mesaj gönderen canoz54 » Sal May 17, 2022 1:11 pm

Broody yazdı: Sal May 17, 2022 12:02 pm Peki yabancılar dairesinden aldığınız bu "sizin durumunuzdan konsolosluk sorumlu" mesajından sonra konsolosluk ile görüştünüz mü ? Sanki kulağa yabancılar dairesi kendi yapması gereken incelemeyi yapıp bitirmiş ve nihai karar konsolosluğa kalmış gibi geliyor. En azından bu sefer konsolosluğu aradığınızda yabancılar dairesinden yanıt bekliyoruz diyemezler.
dediler maalesef. cevap yok oradan haber bekleniyor şeklinde bir cevap aldım. yabancılar dairesiyle görüştüm siz sorumluymuşsunuz deyince de kem küm etti. bekleyin dediler. yani bir şey desem kavga çıkacak o derece.

feyzveal

Mesaj gönderen feyzveal » Sal May 17, 2022 7:09 pm

36f İstanbul Başkonsolosluğu
Randevu talep: 29.03.2022
Randevu atanma: 07.04.2022
Randevu tarihi: 17.05.2022

Bugün İstanbul konsolosluğunda görüşmeye girdim. Bremen universitesinden sartli kabulüm var. subat ayinda Ankarada gorusmeye girmistim ve bölümumu uygun bulmadilarindan dolayi red almıştım. Red haberinden sonra üniversiteye tekrar baska bölüme basvuru yapip sartli kabul aldım ve istanbul konsolosluğuna başvuru yaptım. ( Daha önce giden bir tanıdığım istanbulda daha rahat ve hızlı olduklarını söylemişti o yuzden İstanbula basvurdum)

Ankarayla kiyaslayacak olursam çok rahat bir vize gorusmesi gecirdim. İstanbuldaki memur hanim çok kibar ve güler yuzluydu. Gerekli belgeleri inceledi. B1 sertifikamin oldugunu görünce biraz konusabiliriz değil mi dedi tabi dedim. Hangi bolumu okuycagimi sordu. Ben bunlara ek olarak eğitimden sonra ne yapacağımi da ekledim. Master vs seklinde. Baska bir Almanca konusmamiz olmadi. Forumda dolaşan 8 9 almanca sorulu kagit da doldurmadim. Ankara gorusmemde doldurmustum. Yaklaşık 15 20 dakika sürdü. En sonra sessizlik prosedürünü anlatti ve üstünde baya durdu.
. Daha önceki basvurumdan farklı olarak üniversite diplomamin orjinalini aldilar pasaportla birlikte geri yollayacaklarini belirtti.

Kafama takilan birkaç nokta var benzerini yasayan arkadaşlar varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Vize memuruyla gorusmeden önce fotokopileri kontrol eden memur birçok belgemi geri verdi ve gereksiz olduğunu söyledi gerekli belgeleri nerdeyse hepsinden 1 kopyasini aldi diyebilirim. Kafam çok karışık memurun hata yapmış olma olasılığı olabilir mi içime dert oldu benzer durum yasayan yazabilirse çok sevinirim

bebaleyne

Mesaj gönderen bebaleyne » Sal May 17, 2022 7:15 pm

feyzveal yazdı: Sal May 17, 2022 7:09 pm 36f İstanbul Başkonsolosluğu
Randevu talep: 29.03.2022
Randevu atanma: 07.04.2022
Randevu tarihi: 17.05.2022

Bugün İstanbul konsolosluğunda görüşmeye girdim. Bremen universitesinden sartli kabulüm var. subat ayinda Ankarada gorusmeye girmistim ve bölümumu uygun bulmadilarindan dolayi red almıştım. Red haberinden sonra üniversiteye tekrar baska bölüme basvuru yapip sartli kabul aldım ve istanbul konsolosluğuna başvuru yaptım. ( Daha önce giden bir tanıdığım istanbulda daha rahat ve hızlı olduklarını söylemişti o yuzden İstanbula basvurdum)

Ankarayla kiyaslayacak olursam çok rahat bir vize gorusmesi gecirdim. İstanbuldaki memur hanim çok kibar ve güler yuzluydu. Gerekli belgeleri inceledi. B1 sertifikamin oldugunu görünce biraz konusabiliriz değil mi dedi tabi dedim. Hangi bolumu okuycagimi sordu. Ben bunlara ek olarak eğitimden sonra ne yapacağımi da ekledim. Master vs seklinde. Baska bir Almanca konusmamiz olmadi. Forumda dolaşan 8 9 almanca sorulu kagit da doldurmadim. Ankara gorusmemde doldurmustum. Yaklaşık 15 20 dakika sürdü. En sonra sessizlik prosedürünü anlatti ve üstünde baya durdu.
. Daha önceki basvurumdan farklı olarak üniversite diplomamin orjinalini aldilar pasaportla birlikte geri yollayacaklarini belirtti.

Kafama takilan birkaç nokta var benzerini yasayan arkadaşlar varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Vize memuruyla gorusmeden önce fotokopileri kontrol eden memur birçok belgemi geri verdi ve gereksiz olduğunu söyledi gerekli belgeleri nerdeyse hepsinden 1 kopyasini aldi diyebilirim. Kafam çok karışık memurun hata yapmış olma olasılığı olabilir mi içime dert oldu benzer durum yasayan yazabilirse çok sevinirim
Kanka bende istanbulda gireceğim ama sana birkaç sorum var bu 8-9 soruluk kağıtlarda neler soruldu nolur nolmaz bir de arkadaşımda da çoğu kağıdı geri vermiş kafana takma yani

Kilitli