Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Eagle7

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen Eagle7 » Prş Nis 21, 2022 11:32 pm

wissendurst yazdı: Prş Nis 21, 2022 11:16 pm :D :D Evet arkadaşlar vizemin bugün elime geçmesiyle bu süreci size anlatmayı boynumun borcu bilirim.Hiç bir danışmanlık satın almadan vize almamda bu forum ve yardımsever insanların katkısı azımsanamaz.

36F / İstanbul Almanya Başkonsolosluğu
Konsolosluk görüşme tarihi:21.03.2022
Vize teslim tarihi:21.04.2022

Aşağıdaki her belgenin 1 adet orjinal + 2 fotokopi şeklinde götürdüm
NOT:Öncelikle almanca tercüme ettirilecek belgelere vize başvurusu için apostil yapmak gerekmiyor,noter onayı yetiyor.

Teslim ettiğim belgeler:
Üniversite diploması(almanca tercümeli, noter onaylı)
Üniversite transkripti (almanca tercümeli, noter onaylı)
Lise diploması (almanca tercümeli, noter onaylı)
ÖSYM yerleştirme sonuç belgesi (almanca tercümeli, noter onaylı)
ÖSYM sınav sonuç belgesi (almanca tercümeli, noter onaylı)
Lise transkripti (almanca tercümeli, noter onaylı)
Üniversite şartlı kabul belgesi
Dil kursu kayıt belgesi (kurs ücretinin ödendiğini ve başlangıç-bitiş tarihlerini gösteren belge)
Cv+Motivasyon mektubu (Almanca)
TELC A2 dil sertifikası
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği(türkçe)
Daha önce çalıştığım için,sgk tescil ve hizmet dokumü(qr kodlu ve barkod numaralı olacak)(türkçe)
AT-11, Seyahat sağlık sigortası,garantör belgesi, pasaport fotokopisi, Vize başvuru formu(almanca doldurdum) vs.

Vizem sprachkurs/studium olarak 6 aylık geldi.Frankfurtta dil kursu sonrası eğitim için başvurmuştum.

Vize görüşmemi kısaca anlatayım:
Girişte 85 tl kargo ücreti ve 75€ vize ücreti(nakit) ödedim.
Görüşmeyi genç ve nazik bir hanımefendi ile yaptım.

Görüşmem yaklaşık 30dk sürdü.
İlk önce parmak izlerimi aldı.

Görüşme sırasında herhangi bir kağıt doldurmadım sadece şu sorular soruldu ve görüşme bitti.
Almanca seviyeniz nedir?
Kendinizi tanıtır mısınız(almanca)
Nerde okumayı düşünüyorsunuz?
Almanya'da akrabanız var mı?
Neden bu bölümü okumak istiyorsunuz?
Okuyacağınız üniversiteden 3-4 tane ders sayar mısınız?
Nerede kalacaksınız?
İngilizce seviyeniz nedir?

Böylece vize macerası benim için son buldu.Gerçekten stresli ve sabır isteyen bir süreç, herkese kolaylıklar diliyorum.
Hayırlı olsun.O nazik kadın bana da denk gelmişti :)

MirandaSpenser

Mesaj gönderen MirandaSpenser » Cum Nis 22, 2022 10:45 am

Merhaba, siz önce dil kursuna sonrada lisans eğitimine gideceksiniz sanırım bunun için başvurduğunuz vize tipi 39f değil mi? Benim de durumum bu şekilde ama nedense sanki başvurulacak vize tipinin bu olmadığına dair kaygılarım var.

fjallraven outlet

Easternsparadise

Mesaj gönderen Easternsparadise » Cum Nis 22, 2022 11:29 am

wissendurst yazdı: Prş Nis 21, 2022 11:16 pm :D :D Evet arkadaşlar vizemin bugün elime geçmesiyle bu süreci size anlatmayı boynumun borcu bilirim.Hiç bir danışmanlık satın almadan vize almamda bu forum ve yardımsever insanların katkısı azımsanamaz.

NOT:Öncelikle almanca tercüme ettirilecek belgelere vize başvurusu için apostil yapmak gerekmiyor,noter onayı yetiyor.

Teslim ettiğim belgeler:
Dil kursu kayıt belgesi (kurs ücretinin ödendiğini ve başlangıç-bitiş tarihlerini gösteren belge)
TELC A2 dil sertifikası
Daha önce çalıştığım için,sgk tescil ve hizmet dokumü(qr kodlu ve barkod numaralı olacak)(türkçe)
AT-11, Seyahat sağlık sigortası,garantör belgesi, pasaport fotokopisi, Vize başvuru formu(almanca doldurdum) vs.

Vizem sprachkurs/studium olarak 6 aylık geldi.Frankfurtta dil kursu sonrası eğitim için başvurmuştum.

Görüşme sırasında herhangi bir kağıt doldurmadım sadece şu sorular soruldu ve görüşme bitti.
Almanca seviyeniz nedir?
Nerede kalacaksınız?

Böylece vize macerası benim için son buldu.Gerçekten stresli ve sabır isteyen bir süreç, herkese kolaylıklar diliyorum.
Öncelikle hayırlı olsun gerçekten sabır isteyen bir süreç 8 haftadır bekliyorum ben de
Sorum şu
Pasaport kargoya verildiği zaman sizi nasıl bilgilendirdiler

Broody

Mesaj gönderen Broody » Cum Nis 22, 2022 1:44 pm

Arkadaşlar Mart ayının ilk iki haftasında yapılan 36f, 39f ve 40f vize başvuruları hakkındaki soruma verdiğiniz yanıtlar için hepinize çok çok teşekkür ediyorum. Burada yazan arkadaşlar ve kendi çevremdeki insanların vize süreçlerini göz önüne aldığımda İstanbul'dan yapılan başvurular büyük oranda sonuca ulaşmış, Ankara'dan yapılan başvurular hala beklemede, İzmir'den yapılan başvurular ise daha uzun süredir beklemede hatta bazı arkadaşlar Şubat ayında iData'ya başvuru yapmalarına rağmen henüz randevu tarihleri bile atanmamış. Almanya'da gidilecek şehirlerin ilgili yabancılar dairelerinin yoğunluklarını bir kenara koyarsak bu üç konsolosluğumuzun (İstanbul, Ankara, İzmir) çalışma hızları arasında büyük farklılık var gibi duruyor. Beklemek gerçekten zor, vize bekleyen bütün arkadaşlara sabırlar ve en kısa sürede vizelerine kavuşmalarını diliyorum. Önümüzdeki günlerde vizeleri gelen arkadaşlar burada bizleri bilgilendirebilirlerse çok mutlu olurum.

wissendurst

Mesaj gönderen wissendurst » Cum Nis 22, 2022 1:50 pm

Easternsparadise yazdı: Cum Nis 22, 2022 11:29 am Öncelikle hayırlı olsun gerçekten sabır isteyen bir süreç 8 haftadır bekliyorum ben de
Sorum şu
Pasaport kargoya verildiği zaman sizi nasıl bilgilendirdiler
Teşekkür ederim.Bana aras kargodan 20.04'de kargonuz kargonuz yola çıkmıştır diye bir yazı geldi 1 gün sonrada elime ulaştı.
En son wissendurst tarafından Cum Nis 22, 2022 1:57 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

wissendurst

Mesaj gönderen wissendurst » Cum Nis 22, 2022 1:55 pm

MirandaSpenser yazdı: Cum Nis 22, 2022 10:45 am Merhaba, siz önce dil kursuna sonrada lisans eğitimine gideceksiniz sanırım bunun için başvurduğunuz vize tipi 39f değil mi? Benim de durumum bu şekilde ama nedense sanki başvurulacak vize tipinin bu olmadığına dair kaygılarım var.

fjallraven outlet
Bende öyle sanıyordum geçmiş mesajlarda bir kişi daha sormuştu, şahsen konsolosluğa mail atıp sordum 36f'nin doğru olduğunu söylediler ve şuan elimde 36f ile studium+sprachkurs vizem var.Tabiki sizin için en doğrusu idata soru ağacından çıkan sonuç olacaktır.

fulyaaz

Mesaj gönderen fulyaaz » Cum Nis 22, 2022 9:03 pm

41F vizesi

21 mart - Istanbul idata basvuru
16 Nisan - Sessiz surenin sona ermesi
20 Nisan - pasaportun kargoya verilmesi
21 Nisan - pasaport teslim

Herkese sabır diliyorum, beklemek insanı baya çıldırtıyormuş.

ValinDolly

Mesaj gönderen ValinDolly » Cum Nis 22, 2022 11:36 pm

39, Ankara, Bremen yabancılar dairesi
Vize görüşme tarihi: 24.02.22
Vize geliş tarihi: 22.04.22

Arkadaşlar dün ups kargodan aldığım mesajla bugün vizem geldi. Herhangi eksik bir belgem vs olmamasına rağmen yaklaşık 2 ayı buldu süreç. Vizeye başvurup bekleyen veya vizeye başvuracak olanlara söylemek istediğim bir kaç şey var;

Öncelikle bu süreci diğer forumdaki kişilerden yola çıkarak yaklaşık 1 ay sürecek diye şartlandırmıştım kendimi. Benim vizemin gelme süresi 2 ay sürdü ve o son 1 ay benim için baya stresliydi. Kimseye ulaşamadım. Maillerime cevap gelmedi. SAKIN BÖYLE BİŞEYE ŞARTLANMADAN SABIRLA BEKLEMEYİ BİLİN.

İkinci olarak vizenin geçerlilik tarihi diye bir şey var ... tarihinden ... tarihine kadar yazıyor. Ben bunu daha önce forumda okumadım ve önden vize gelmeden bilet aldım. Vize bilete yetişti ama geçerlilik tarihi 07.05.22 olduğu için o bileti zararına değiştirmek zorunda kaldım. Dil kursumun başlangıcı 09.05.22. Ucu ucuna vermişler tarihi. SİZ SİZ OLUN VİZE GELMEDEN BİLET ALMAYIN.

Son olarak bekleyen arkadaşlara sabırlar diliyorum. Mailinizi sürekli kontrol etmeyi unutmayın ve eğer belgeleriniz tam ise gönlünüzü ferah tutun bir sorun olmadan vizenize kavuşursunuz inşallah.

Vize görüşmesine gidecek arkadaşlar Vize anı defterinde vize görüşmesinde önceden sorulan sorulara çalışmadan gitmeyin. Ben baya çalışmış hatta ezberlemiştim görüşmede de tak tak yazdım baya etkili bu ayrıntıyı unutmayın.

Bu forumdan epey bir şey öğrendim. İlgilenen yazan yardımsever herkese teşekkür ederim. Hayatımın önemli dönem noktalarından biriydi. Vize süreci bitti. Şimdi Almanya süreci başlayacak :) Bu yüzden baya heyecanlıyım..

ilkerkoc

Mesaj gönderen ilkerkoc » Cmt Nis 23, 2022 12:38 am

ValinDolly yazdı: Cum Nis 22, 2022 11:36 pm 39, Ankara, Bremen yabancılar dairesi
Vize görüşme tarihi: 24.02.22
Vize geliş tarihi: 22.04.22

Arkadaşlar dün ups kargodan aldığım mesajla bugün vizem geldi. Herhangi eksik bir belgem vs olmamasına rağmen yaklaşık 2 ayı buldu süreç. Vizeye başvurup bekleyen veya vizeye başvuracak olanlara söylemek istediğim bir kaç şey var;

Öncelikle bu süreci diğer forumdaki kişilerden yola çıkarak yaklaşık 1 ay sürecek diye şartlandırmıştım kendimi. Benim vizemin gelme süresi 2 ay sürdü ve o son 1 ay benim için baya stresliydi. Kimseye ulaşamadım. Maillerime cevap gelmedi. SAKIN BÖYLE BİŞEYE ŞARTLANMADAN SABIRLA BEKLEMEYİ BİLİN.

İkinci olarak vizenin geçerlilik tarihi diye bir şey var ... tarihinden ... tarihine kadar yazıyor. Ben bunu daha önce forumda okumadım ve önden vize gelmeden bilet aldım. Vize bilete yetişti ama geçerlilik tarihi 07.05.22 olduğu için o bileti zararına değiştirmek zorunda kaldım. Dil kursumun başlangıcı 09.05.22. Ucu ucuna vermişler tarihi. SİZ SİZ OLUN VİZE GELMEDEN BİLET ALMAYIN.

Son olarak bekleyen arkadaşlara sabırlar diliyorum. Mailinizi sürekli kontrol etmeyi unutmayın ve eğer belgeleriniz tam ise gönlünüzü ferah tutun bir sorun olmadan vizenize kavuşursunuz inşallah.

Vize görüşmesine gidecek arkadaşlar Vize anı defterinde vize görüşmesinde önceden sorulan sorulara çalışmadan gitmeyin. Ben baya çalışmış hatta ezberlemiştim görüşmede de tak tak yazdım baya etkili bu ayrıntıyı unutmayın.

Bu forumdan epey bir şey öğrendim. İlgilenen yazan yardımsever herkese teşekkür ederim. Hayatımın önemli dönem noktalarından biriydi. Vize süreci bitti. Şimdi Almanya süreci başlayacak :) Bu yüzden baya heyecanlıyım..
Merhaba ben 24.03 tarihinde istanbul'dan başvurmuştum benim dosyalarım da Bremen yabancılar dairesine gitti ve benim vizem 19.04 de onaylanıp ertesi gün elimde oldu kisacası aynı yer için basvursanız dahi en alakasız nedenden dolayı bile farklılıklar olabilir dediginiz gibi asla sartlanmadan beklemek gerekiyor ve vize basvurularinda konsolosluk her zaman dil kursu veya okul başlangıç tarihlerini baz alıp vizeyi ona göre yollar erken yollasa dahi gecerliligini yine buna göre ayarlar. Bunlar mutlaka aklınızda bulunsun, herkese başarılar :)
Bu arada siz de mi benim gibi Aristoteles'e kaydoldunuz?

emresen1

Mesaj gönderen emresen1 » Cmt Nis 23, 2022 4:58 am

arkadaşlar merhaba kısa süre sonra 36f vize görüşmem var daha önce 36f mülakatına girenler varsa sorulan soruları ve formdaki soruları yazabilir mi acaba ?
şimdiden çok teşekkür ederim

Broody

Mesaj gönderen Broody » Cmt Nis 23, 2022 2:58 pm

Teslim ettiğim belgeler:
TELC A2 dil sertifikası

Almanca seviyeniz nedir?
Nerede kalacaksınız?

Öncelikle hayırlı olsun, adınıza çok çok sevindim! Başvurumun Ankara'da olması dışında başvuru tipi, gönderilen evraklar ve sorulan sorular neredeyse benim vize randevum ile birebir aynı. Ancak bende sizden farklı olarak 85 tl'lik bir kargo ücreti talep edilmedi. Yalnızca bir fotokopi için 5 tl ve 75€'luk vize başvuru ücretini verdim. Kargo için benden bir adres formu doldurmamı rica ettiler, formu doldurup verdikten sonra da vize süreci sonuçlandığında mail ile beni bilgilendirip adresime kargo ile pasaportumu göndereceklerini söyledi vize mülakatımı yapan görevli hanımefendi. Açıkçası o an heyecanlı olduğum için sorgulamadım bu durumu ama düşününce İstanbul'un kargoya para isteyip Ankara'nın bedavaya kargo göndermesi çok mantıklı bir ihtimal değil, sanırım benden kargo parası almayı unuttular. Diğer arkadaşlara da 3 soru sorarak durumumu netleştirmek istiyorum, sonrasında ya karşı ödemeli kargo talep edeceğim yada bizzat büyükelçiliğe gideceğim sanırım.

- Ankara'dan başvuran arakadaşlar da bu kargo ücretini ödediler mi acaba?
- Ankara'dan başvuru yapan arkadaşlar, vizeleriniz hangi kargo şirketi ile gönderildi?
- Kargo şirketinin SMS bilgilendirmesi öncesi büyükelçilikten işlemlerinizin bittiğine dair bir mail aldınız mı ?

Şimdiden teşekkürler!

merttsdmr57

Mesaj gönderen merttsdmr57 » Cmt Nis 23, 2022 3:58 pm

41F için çarşamba randevum var, sorulan sorular hakkında bilgilendirebilir misiniz ? (Eğitim dilim ingilizce)

reci26

Mesaj gönderen reci26 » Cmt Nis 23, 2022 4:39 pm

Broody yazdı: Cmt Nis 23, 2022 2:58 pm Öncelikle hayırlı olsun, adınıza çok çok sevindim! Başvurumun Ankara'da olması dışında başvuru tipi, gönderilen evraklar ve sorulan sorular neredeyse benim vize randevum ile birebir aynı. Ancak bende sizden farklı olarak 85 tl'lik bir kargo ücreti talep edilmedi. Yalnızca bir fotokopi için 5 tl ve 75€'luk vize başvuru ücretini verdim. Kargo için benden bir adres formu doldurmamı rica ettiler, formu doldurup verdikten sonra da vize süreci sonuçlandığında mail ile beni bilgilendirip adresime kargo ile pasaportumu göndereceklerini söyledi vize mülakatımı yapan görevli hanımefendi. Açıkçası o an heyecanlı olduğum için sorgulamadım bu durumu ama düşününce İstanbul'un kargoya para isteyip Ankara'nın bedavaya kargo göndermesi çok mantıklı bir ihtimal değil, sanırım benden kargo parası almayı unuttular. Diğer arkadaşlara da 3 soru sorarak durumumu netleştirmek istiyorum, sonrasında ya karşı ödemeli kargo talep edeceğim yada bizzat büyükelçiliğe gideceğim sanırım.

- Ankara'dan başvuran arakadaşlar da bu kargo ücretini ödediler mi acaba?
- Ankara'dan başvuru yapan arkadaşlar, vizeleriniz hangi kargo şirketi ile gönderildi?
- Kargo şirketinin SMS bilgilendirmesi öncesi büyükelçilikten işlemlerinizin bittiğine dair bir mail aldınız mı ?

Şimdiden teşekkürler!
Pasaportunuz UPS Kargo ile geliyor. UPS kargo ücreti pasaport teslimi sırasında alıyor. Unutma gibi bir durum söz konusu değil :) Son olarak büyükelçilik herhangi bir bilgilendirme yapmıyor. Kargo mesajını bekliyorsunuz.

ValinDolly

Mesaj gönderen ValinDolly » Pzr Nis 24, 2022 1:06 am

ilkerkoc yazdı: Cmt Nis 23, 2022 12:38 am Merhaba ben 24.03 tarihinde istanbul'dan başvurmuştum benim dosyalarım da Bremen yabancılar dairesine gitti ve benim vizem 19.04 de onaylanıp ertesi gün elimde oldu kisacası aynı yer için basvursanız dahi en alakasız nedenden dolayı bile farklılıklar olabilir dediginiz gibi asla sartlanmadan beklemek gerekiyor ve vize basvurularinda konsolosluk her zaman dil kursu veya okul başlangıç tarihlerini baz alıp vizeyi ona göre yollar erken yollasa dahi gecerliligini yine buna göre ayarlar. Bunlar mutlaka aklınızda bulunsun, herkese başarılar :)
Bu arada siz de mi benim gibi Aristoteles'e kaydoldunuz?
Ben DAA'dayım.

aryaa

Mesaj gönderen aryaa » Pzr Nis 24, 2022 2:08 pm

28 nisanda ankarada görüşmesi olan var mi?

Broody

Mesaj gönderen Broody » Pzr Nis 24, 2022 4:31 pm

reci26 yazdı: Cmt Nis 23, 2022 4:39 pm Pasaportunuz UPS Kargo ile geliyor. UPS kargo ücreti pasaport teslimi sırasında alıyor. Unutma gibi bir durum söz konusu değil :) Son olarak büyükelçilik herhangi bir bilgilendirme yapmıyor. Kargo mesajını bekliyorsunuz.
Yanıtınız için çok teşekkür ediyorum. İnsan bekledikçe aklına türlü türlü ihtimaller geliyor, sağlıklı düşünme yetisini kaybediyor neredeyse :,) İyi ki böyle bir forum var da sizin gibi insanlar ile bilgi alışverişinde bulunabiliyoruz. Sana da teşekkürler Deutschstudent.com! :)

Easternsparadise

Mesaj gönderen Easternsparadise » Pzt Nis 25, 2022 5:52 pm

Easternsparadise yazdı: Çrş Mar 09, 2022 12:47 am Vize randevusu başvurusu: 31 Ocak
Atama yapılma tarihi: 7 Şubat
Randevu günü:24 Şubat 10.30
YER/VİZE TÜRÜ: 37f Ankara
Dil: Telc a2 54/60 puan

Ben işleri yoluna sokacağını düşündüğümden bu güne kadar buraya yazmadım. Vizem gelirse haber veririm diye düşünüyordum
2 gün sonra tam 2 hafta oluyor daha herhangi bir eksik belge talebi olmadı.
Evrakları düzenleyen hanımefendi sakinliğini korumaya çalışıyordu ama kadını nerdeyse delirtecek kadar hata yapıyordu vatandaşlar.
Belgelerimi düzenlerken bana;
-hep bu danışman firmalardan dolayı red yiyorsunuz
+(Ben) hı hıı (?)
-şimdi hangisi gerçek hangisi kopya nerden anlayacaklar
+ Evet
-ben düzenliyorum sana endişelenme
+Teşekkür ederim minnetarım
-!!AMA SENİN MOTİVASYON MEKTUBUNDAN SADECE BİR ADET ÇIKTI VAR NEDEN 2 TANE ÇIKARMADIN ??
TAMAM BEN SANA ÇIKARTIYORUM!
+Teşekkür ederim (topu topu 2 kağıda basılmış Max 10gr mürekkepe 30 TL ödediğimi bilerek güldüm)
-evrakların hazır bunları geri götürebilirsin şimdi gidip güvenlikten sıra al( birkaç evrak uzattı)

Her neyse güvenliğe gittim ne istediğimi anlattım güleryüzlü bir şekilde verdi. Daha sonra o evrakları düzenleyen hanımefendiyle güvenlik konuştu ve bana verilen sıra değişti

Ve 10.30 civarı görüşmeye girdim
Şimdi size vize görüşmesindeki diyalogu kısa özet geçmeye çalışacağım
+( görevlii) Merhaba neden Almanya'ya gidiyorsun
- e e eğitim için gidiyorum ilk önce dil eğitimimi tamamla...
+ Anlamıyorum seni sesli konuş!
-İLK ÖNCE DİL EĞİTİMİMİ TAMAMLAYIP DAHA SONRA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİME BAŞLAMAK İSTİYORUM
+Sana bağır demedim sesli konuş dedim lütfen maskeni indir.
-(tamamen komutlara uyarak sesimi yükselttiğim için üzülmüştüm maskeyi indirdiğimde o küçük Emrah bakışlarımı gördü) kusura bakmayın efendim heyecanlıyım kendimi anlatmak istemiştim
+Yok sorun değil özgüvenli olman iyi(gülümsediii)
-(şımardım) ehehehe
+Hangi üniversiteye gitmek istiyorsun?
-Duisburg-Essen Üniversitesine
+ Tamam da birini seçmelisin
-evet birini seçtim Duisburg-Essen
+(Derin nefes alarak) birini seç
-Duisburg-Essen tek bir üniversite NRW eyaletinde Ruhr bölgesinde benim gideceğim Essendeki kampüs(Gürkan Bryin yardımları)
+ (Gülerek) sen danışman firmayla mı burdasın?
- evet (gülerek)
+(Gülmeyerek) Belli oluyor madem Duisburgu istiyorsun neden aldığın tüm kabulleri buraya koydun(burda güldü)
- kusura bakmayın böyle olması gerektiğini düşünüyordum. Hatamı nasıl telafi edebilirim?
+ Bu kağıtları eve götürerek(diyip o çekmeceye evrakları geri koydu)
Daha sonra bana doldurmam için bir kağıt verdi Almanca İngilizce doldurabilirsin sakince oku zamanın var dedi ve kalktı gitti
Ben 6-7 dakikada bir şekilde doldurdum
Kimse gelmiyor bekliyorum kimse yok ortalıkta arada bir kapı açılıyor kapanıyor cama vurasım geldi ama beni tehdit algılamasınşar diye adam akıllı bekledim
Sonra bu kısımda artık üstümden yük kalktığını hissettiğim için çokdaha rahat oldum
Ellerim çok terlemişti bana birkaç soru sordu ekrana baktı yanındaki görevliyle konuştu ve parmak izi okutacağız dedi
Ellerim hala terli olduğu için silmeye çalışırken temizlik görevlisi ellerimi bastırmamı söyledi ve sol kolumu makinaya ittirdi her neyse alışkın olduğum için(bir defa hastanede bir defa da kimlik için vermiştim :)) hallettim ve teşekkür ederek yapabilecek başka bir şey var mı dedim o da rica ederim beklemeniz gerekiyor artık dedi ve görüşme sonlandı
Girişte elinize bir kağıt sıkıştırıuorlar onu atmayın çıkarken istediler atmamıştım verdim ve direkt evime doğru yola çıktım
Arkadaşlar en büyük hatamın ilk başta heyecanlanma olduğunu düşünüyorum sakın heyecanlanmayın onlar da insan ama farkındayım bizim geleceğimizi belirleyebilmek seviyedeler sorun etmeyin biz oraya hesap vermeye gitmiyoruz ( bu kadar evrağı karakolda istemiyorlar da :)
Sakin olun güvenin kendinize gidin gösterin aslen kim olduğunuzu ve neden Almanya'yı istediğinizi umarım vizem basılı halde pasaportum gelir ve ben de buraya arkadaşlar vizem geldi diye yazarım
Buraya kadar diyeceklerim okuyanlara teşekkür ederim herkese başarılar

Vizem bu gün elime ulaştı herkese başarılar diliyorum
3 aylık vermişler vizeyi herhangi bir ön bilgilendirme olmadı kargo için dışardaydım biri aradı pasaport getirdim dedi tamam dedim getirin lütfen aldım açtım ve mutlu son umarım Almanya'da daha başarılı bir hayatım olur

srcndkc
İletişim:

Mesaj gönderen srcndkc » Pzt Nis 25, 2022 6:26 pm

srcndkc yazdı: Pzt Oca 24, 2022 6:29 pm 41F, İstanbul Idata Gayrettepe / Berlin
Randevu başvurusu: 30.12.2021
Randevu ataması: 3 Ocak 2022
Vize görüşmesi : 24.01.2022
Pasaport gelişi : Güncelleyeceğim

Merhaba Arkadaşlar,

24.01.2022 ( karlı pazartesi) günü Yüksek Lisans + Eş + Çocuk olarak başvuru yaptık. Süreç hakkında sizleri de bilgilendirmek isterim. Sanılanın aksine bu vizeye aileniz ile beraber aynı anda başvuru yapabiliryorsunuz. Önce eşlerden birinin gidip oturum aldıktan sonra diğer geleceklerin aile başvurusu yapması gerekmiyor. Forumda bu şekilde vize almış olan kişiler var. Biz de alacağımızı düşünüyoruz.

Evrakları eksiksiz olarak tamamladığımızı düşünüyorum. Eğer ek evrak talep ederlerse burdan güncelleme yapacağım.

Süreç aşamasında bizi tek zorlayan konu bloke hesap açılışı oldu. Aile ile seyehat edecek iseniz kendiniz için koymanız gereken aylık 861€ ya ek olarak eşiniz için 400€ ve her çocuk için 300€ konulması gerekiyor. Bunlar normal hesapta görünmemesi lazım, bloke hesap olarak istiyor konsolosluk. Biz bloke hesabı Fintiba üzerinden açmak istedik, Fintibaya defalarda mail atmama, konsolosluk sitesindeki yazıyı göndermeme rağmen fazla miktarlı bloke hesabı kabul etmediler. Konsolosluktan bloke hesabın arttırılması konulu , kaşe imzalı yazı talep ettiler. Ben bunu konsolsluğa mail attım, onlar böyle bir yazı sağlayamadılar.
Biz de forumdan bir üyenin tavsiyesi üzerine ikinci bir bloke hesap yine 861€ luk ekspatrio üzerinden açtık. Daha öncesinde expatrioya da mail atmıştım 861€ nun yükseltilmesi ile alakalı. Onlar kabul ettiler fakat geri dönüşleri biraz geç oldu, ben çoktan fintibaya havaleyi yapmıştım. Bizim gibi başvuracak olanlar olursa direk expatrioya mail atıp, konsolosluğun sitesinin linkini ekleyerek talepte bulunurlarsa yüksek meblağ alabilirler. Benim gibi iki kere komisyon vermek zorunda kalmazlar.
Standart durumlarda iki şirket için de 1-2 gün içerisinde hesabınız açılıyor. Gerçekten çok hızlı ver kolay işliyor sistem. Bizimki standart dışı olunca biraz uzun sürdü sadece.

Vize görüşmesi oldukça basit, sadece evrak fazla olduğu için uzun sürüyor.Sizden istenen evrakları sırası ile, teslim ediyorsunuz. Orjinal evraklarınızı almıyorlar, ama yanınızda götürmelisiniz. Onları görüp sizin fotokopileri aslı gibidir kabul ediyorlar.

Görüşme sırasında doldurmam için 3 soruluk bir kağıt uzattılar, bu kağıdı doldururken herhangi biryere ( cep telefonu, kağıt vs) bakmamamı ve idata görevlisi ile konuşmamam söylendi. Görevli bunu özellikle rica etti, kamera kaydı yapılıyormuş, onlar zor durumda kalıyorlarmış. Sorular aşağıdaki gibi idi aşağı yukarı.

1- Hangi okulda ve hangi bölümde okuyacaksınız?
2- Okumak istediğiniz bölümden birkaç ders ismi bildiriniz.
3- Almanyada akrabanız var mı? Varsa sizin ile olan ilişkisi ve yaşadığı yer.

Başka sorular olursa cevaplayabilirim.

Merhabalar,

Bizim bütün vizeler bugün itibari ile elimize ulaştı. Vize başvurusundan sonraki gelişmeler özet olarak aşağıdaki gibidir.

4 Mart -
Yalnızca benim vizem ulaştı.
Öğrenci vizesi olduğundan eş ve çocuktan farklı değerlendirildiği bilgisini verdi yabancılar dairesi.

28 Mart-
Eşim ve çocuk için eksik evrak Talebi
Konsolosluk sitesinde yazan eş için aylık 400 ve çocuk için 300eur olan bloke hesabın toplam aylık 700eur*12ay dan 1175eur*12 aya yükseltilmesini talep etti yabancılar dairesi

6 Nisan-
Expatrio ile mailleşmeler sonucu bloke hesap tutarı yükseltildi ve eksik evrak konsolosluk vize bölümüne iletildi.

25Nisan -
Eşimin ve çocuğun vizelerinin ulaşması

Vize bekleyen herkese sabırlar diliyorum...

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Pzt Nis 25, 2022 10:44 pm

srcndkc yazdı: Pzt Nis 25, 2022 6:26 pm Merhabalar,

Bizim bütün vizeler bugün itibari ile elimize ulaştı. Vize başvurusundan sonraki gelişmeler özet olarak aşağıdaki gibidir.

4 Mart -
Yalnızca benim vizem ulaştı.
Öğrenci vizesi olduğundan eş ve çocuktan farklı değerlendirildiği bilgisini verdi yabancılar dairesi.

28 Mart-
Eşim ve çocuk için eksik evrak Talebi
Konsolosluk sitesinde yazan eş için aylık 400 ve çocuk için 300eur olan bloke hesabın toplam aylık 700eur*12ay dan 1175eur*12 aya yükseltilmesini talep etti yabancılar dairesi

6 Nisan-
Expatrio ile mailleşmeler sonucu bloke hesap tutarı yükseltildi ve eksik evrak konsolosluk vize bölümüne iletildi.

25Nisan -
Eşimin ve çocuğun vizelerinin ulaşması

Vize bekleyen herkese sabırlar diliyorum...
çok sevindim gerçekten dört gözle beklediğim bir mesajdı. bizden de bloke hesabın yükseltilmesi istendi ben de şuan o işlem için expatriodan onay bekliyorum. umuyorum bizim gibi bekleyenlerin de vizeleri çabuk gelir. eşinize ve çocuğunuza kaç aylık vize geldi acaba?

srcndkc
İletişim:

Mesaj gönderen srcndkc » Sal Nis 26, 2022 1:00 am

mkahyaoglu yazdı: Pzt Nis 25, 2022 10:44 pm çok sevindim gerçekten dört gözle beklediğim bir mesajdı. bizden de bloke hesabın yükseltilmesi istendi ben de şuan o işlem için expatriodan onay bekliyorum. umuyorum bizim gibi bekleyenlerin de vizeleri çabuk gelir. eşinize ve çocuğunuza kaç aylık vize geldi acaba?
Merhabalar,teşekkür ederim.
6 aylık vizeleri başlangıç tarihi 25Nisan.
Umarım sizin vizeleriniz de kısa zamanda ulaşır.

Kilitli