Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TUM Online Başvuru Hakkında (Higher Education Entrance Qualification)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
beratbiber

TUM Online Başvuru Hakkında (Higher Education Entrance Qualification)

Mesaj gönderen beratbiber » Çrş Nis 13, 2022 1:04 pm

Merhaba arkadaşlar,

Ben TUM Management & Technology bölümüne başvurmayı düşünüyorum. Online başvuru sırasında "higher education entrance qualification" hakkında bazı sorular soruluyor. Benim anladığım kadarıyla genel olarak Türk öğrenciler için Lise Diploması + ÖSYM Yerleşme Belgesi bizim bu şartı yerine getirmemizi sağlıyor. Ancak sorun şu ki TUM'un sisteminde tek bir belgenin bilgilerini girmemiz gerekiyor; "name of certificate", "date of certificate", "average grade", "name of school" gibi bölümler var. TUM'a mail ile bu konuyu 2 kere sormama rağmen tatmin edici cevaplar alamadım. Bu kısmı nasıl doldurmalıyız? Bu konuda bilgi sahibi olan biri varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

beratbiber

Re: TUM Online Başvuru Hakkında (Higher Education Entrance Qualification)

Mesaj gönderen beratbiber » Cmt Nis 16, 2022 5:15 pm

Up

Schenker

Mesaj gönderen Schenker » Pzt Nis 18, 2022 8:32 am

Lisans için mi yüksek lisans için mi başvuruyorsun?

Bu zamana kadar yüksek lisans için başvurduğum pek çok okulda bu gibi sorulara denk geldim. Bazı okullar gerçekten de üniversite giriş sınavı ile ilgili bilgileri girmem gerektiğini söylerken kimisi de bu sizi ilgilendirmiyor. Bunun ilgilendirdiği ülkelerden gelenler için demişti.
Ayrıca adam 2 kere cevap vermeni istiyorsa cevap vermen gerekiyor, sorunun cevabı aynı olmaya devam etse de.

Bu mesela GRE için de aynı. Örneğin yüksek lisansa girerken GRE isteniyorsa, Türkiye'de okuduğun okul bologna sistemine dahilse senin GRE'ye girmene gerek kalmıyor gibi. Yerel bir sistemin olmaması okuldan okula herşeyi değiştiriyor.

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Pzt Nis 18, 2022 1:31 pm

Schenker yazdı: Pzt Nis 18, 2022 8:32 am Lisans için mi yüksek lisans için mi başvuruyorsun?

Bu zamana kadar yüksek lisans için başvurduğum pek çok okulda bu gibi sorulara denk geldim. Bazı okullar gerçekten de üniversite giriş sınavı ile ilgili bilgileri girmem gerektiğini söylerken kimisi de bu sizi ilgilendirmiyor. Bunun ilgilendirdiği ülkelerden gelenler için demişti.
Ayrıca adam 2 kere cevap vermeni istiyorsa cevap vermen gerekiyor, sorunun cevabı aynı olmaya devam etse de.

Bu mesela GRE için de aynı. Örneğin yüksek lisansa girerken GRE isteniyorsa, Türkiye'de okuduğun okul bologna sistemine dahilse senin GRE'ye girmene gerek kalmıyor gibi. Yerel bir sistemin olmaması okuldan okula herşeyi değiştiriyor.
Yüksek lisans için başvuruyorum. Tahminimce bizim bu bilgiyi bir şekilde girmemiz gerekiyor çünkü lisansa giriş hakkı kazanmamızı sağlayan sınav bu, sadece lise diplomamızla bu hakka sahip olamıyoruz Abitur gibi. Tek belgenin girişi istenince de kafa karışıklığı oluyor haliyle. İlginç olan ise halihazırda TUM'a girmiş olan birkaç kişiye sormuş olduğum halde kesin bir cevap alamamam. Bazısı Lise Diploması diyor, bazısı ÖSYM. Lise diplomamı göstermedim diyen bile var. İlginç.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzt Nis 18, 2022 5:28 pm

ÖSYM üniversite yerleşme sonucu kağıdı bu belgeye tekabül ediyor.

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Pzt Nis 18, 2022 7:07 pm

Rigwald yazdı: Pzt Nis 18, 2022 5:28 pm ÖSYM üniversite yerleşme sonucu kağıdı bu belgeye tekabül ediyor.
Tamamdır, teşekkür ederim.