Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
berkylmz

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen berkylmz » Sal Mar 22, 2022 4:00 pm

fyko003 yazdı: Sal Mar 22, 2022 1:54 pm Bayadır formu takip ediyorum, sanırım en hızlı seninki gelmiş. Tam 3 hafta da vizen kargoya verilmiş sanırım. Benim aklıma takılan yapılan, bilgilendirme yapılırken 3 hafta 2 gün sessizlik süresi var diye cevap veremeyiz demişlerdi sanki.
Evet ben de böyle olduğunu biliyorum. Hatta gerekli evraklar listesinin en altında not olarak yazıyor 3 hafta 2 gün sessizlik süresi vardır yasa gereği kısaltılamaz diye. Ama hayırlı olsun arkadaşa, darısı bizim başımıza ☺️

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Sal Mar 22, 2022 4:01 pm

yasemin95 yazdı: Sal Mar 22, 2022 3:18 pm Merhabalar. 3 hafta 2 gün konusunu bir kaç yerde daha görmüştüm. Tam olarak ne oluyor acaba? Ve bu bilgiye nereden ulaştınız? Cevaplarsanız çok sevinirim
Randevu başvurusundan sonra maile gelen Gerekli evraklar pdf dosyasının en altında bilgi notu olarak yer alıyor. Yasal bir süreç. Almanya Yabancılar dairesinin inceleme süresi sanıyorum.

yasemin95

Mesaj gönderen yasemin95 » Sal Mar 22, 2022 4:11 pm

berkylmz yazdı: Sal Mar 22, 2022 4:01 pm Randevu başvurusundan sonra maile gelen Gerekli evraklar pdf dosyasının en altında bilgi notu olarak yer alıyor. Yasal bir süreç. Almanya Yabancılar dairesinin inceleme süresi sanıyorum.
Ben de tam 3 hafta önce 36f vize türünde başvuru yaptım fakat şimdi maildeki belgeleri kontrol ettiğimde öyle bir yazı göremedim. Sanırım vize türüne göre değişiyor anladığım kadarıyla.

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Sal Mar 22, 2022 4:14 pm

yasemin95 yazdı: Sal Mar 22, 2022 4:11 pm Ben de tam 3 hafta önce 36f vize türünde başvuru yaptım fakat şimdi maildeki belgeleri kontrol ettiğimde öyle bir yazı göremedim. Sanırım vize türüne göre değişiyor anladığım kadarıyla.
Bende şimdi 36f gerekli evraklar listesini kontrol ettim. Pdf dosyasınında 4. Sayfasında italik ile yazılmış uzun bir metin var orada belirtilmiş.

yasemin95

Mesaj gönderen yasemin95 » Sal Mar 22, 2022 6:09 pm

berkylmz yazdı: Sal Mar 22, 2022 4:14 pm Bende şimdi 36f gerekli evraklar listesini kontrol ettim. Pdf dosyasınında 4. Sayfasında italik ile yazılmış uzun bir metin var orada belirtilmiş.
Tamamdır şimdi buldum teşekkürler.

denizt

Mesaj gönderen denizt » Sal Mar 22, 2022 10:16 pm

fyko003 yazdı: Sal Mar 22, 2022 1:54 pm Bayadır formu takip ediyorum, sanırım en hızlı seninki gelmiş. Tam 3 hafta da vizen kargoya verilmiş sanırım. Benim aklıma takılan yapılan, bilgilendirme yapılırken 3 hafta 2 gün sessizlik süresi var diye cevap veremeyiz demişlerdi sanki.
Bana gelen mailde bilgi notu tam olarak şöyle geçiyor: "Bilgi Notu/Merkblatt 37: Üniversite Adayı/Studienbewerber"
Tekrar kontrol ettim bilgi notunun içinde sessizlik süresiyle ilgili herhangi bir bilgi bulamadım.
(Yabancılar dairesi: Bonn)

Fender22

Mesaj gönderen Fender22 » Sal Mar 22, 2022 10:19 pm

Merhaba, Telc B1 ile master şartlı kabul aldım. İdata 'dan 01.01.22 de başvuru yaptım hala atama yapılmadı (İzmir) sizce normal mi ?

Fender22

Mesaj gönderen Fender22 » Sal Mar 22, 2022 11:02 pm

srcndkc yazdı: Pzt Oca 24, 2022 6:29 pm 41F, İstanbul Idata Gayrettepe / Berlin
Randevu başvurusu: 30.12.2021
Randevu ataması: 3 Ocak 2022
Vize görüşmesi : 24.01.2022
Pasaport gelişi : Güncelleyeceğim

Merhaba Arkadaşlar,

24.01.2022 ( karlı pazartesi) günü Yüksek Lisans + Eş + Çocuk olarak başvuru yaptık. Süreç hakkında sizleri de bilgilendirmek isterim. Sanılanın aksine bu vizeye aileniz ile beraber aynı anda başvuru yapabiliryorsunuz. Önce eşlerden birinin gidip oturum aldıktan sonra diğer geleceklerin aile başvurusu yapması gerekmiyor. Forumda bu şekilde vize almış olan kişiler var. Biz de alacağımızı düşünüyoruz.

Evrakları eksiksiz olarak tamamladığımızı düşünüyorum. Eğer ek evrak talep ederlerse burdan güncelleme yapacağım.

Süreç aşamasında bizi tek zorlayan konu bloke hesap açılışı oldu. Aile ile seyehat edecek iseniz kendiniz için koymanız gereken aylık 861€ ya ek olarak eşiniz için 400€ ve her çocuk için 300€ konulması gerekiyor. Bunlar normal hesapta görünmemesi lazım, bloke hesap olarak istiyor konsolosluk. Biz bloke hesabı Fintiba üzerinden açmak istedik, Fintibaya defalarda mail atmama, konsolosluk sitesindeki yazıyı göndermeme rağmen fazla miktarlı bloke hesabı kabul etmediler. Konsolosluktan bloke hesabın arttırılması konulu , kaşe imzalı yazı talep ettiler. Ben bunu konsolsluğa mail attım, onlar böyle bir yazı sağlayamadılar.
Biz de forumdan bir üyenin tavsiyesi üzerine ikinci bir bloke hesap yine 861€ luk ekspatrio üzerinden açtık. Daha öncesinde expatrioya da mail atmıştım 861€ nun yükseltilmesi ile alakalı. Onlar kabul ettiler fakat geri dönüşleri biraz geç oldu, ben çoktan fintibaya havaleyi yapmıştım. Bizim gibi başvuracak olanlar olursa direk expatrioya mail atıp, konsolosluğun sitesinin linkini ekleyerek talepte bulunurlarsa yüksek meblağ alabilirler. Benim gibi iki kere komisyon vermek zorunda kalmazlar.
Standart durumlarda iki şirket için de 1-2 gün içerisinde hesabınız açılıyor. Gerçekten çok hızlı ver kolay işliyor sistem. Bizimki standart dışı olunca biraz uzun sürdü sadece.

Vize görüşmesi oldukça basit, sadece evrak fazla olduğu için uzun sürüyor.Sizden istenen evrakları sırası ile, teslim ediyorsunuz. Orjinal evraklarınızı almıyorlar, ama yanınızda götürmelisiniz. Onları görüp sizin fotokopileri aslı gibidir kabul ediyorlar.

Görüşme sırasında doldurmam için 3 soruluk bir kağıt uzattılar, bu kağıdı doldururken herhangi biryere ( cep telefonu, kağıt vs) bakmamamı ve idata görevlisi ile konuşmamam söylendi. Görevli bunu özellikle rica etti, kamera kaydı yapılıyormuş, onlar zor durumda kalıyorlarmış. Sorular aşağıdaki gibi idi aşağı yukarı.

1- Hangi okulda ve hangi bölümde okuyacaksınız?
2- Okumak istediğiniz bölümden birkaç ders ismi bildiriniz.
3- Almanyada akrabanız var mı? Varsa sizin ile olan ilişkisi ve yaşadığı yer.

Başka sorular olursa cevaplayabilirim.
Şartlı kabul ile master için giderken eşiminde benimle gelebileceğini yazınız sayesinde öğrendim, nasıl adımlar atmalıyız , anlatmanız mümkün mü

nanesizlimonata

Mesaj gönderen nanesizlimonata » Sal Mar 22, 2022 11:39 pm

aysunt yazdı: Pzt Mar 21, 2022 9:19 pm merhaba, hangi bölüm ve hangi üniversiteye şartlı kabul ile başvurdunuz acaba?
Paderborn Uni- Erziehungswissenschaften

melisadulekk

Mesaj gönderen melisadulekk » Sal Mar 22, 2022 11:51 pm

merhaba yks puanın kaçtı

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Çrş Mar 23, 2022 8:58 am

davidd1 yazdı: ↑Pzt Mar 07, 2022 2:27 pm
Durum şu, siz özel sağlık sigortası yaptırdınız çünkü yaşınız 30 üzeri. Muhtemelen de Dr. Walter.
Şimdi özel sağlık sigortası yaptırdığınızda, okul diyor ki bir devlet sigorta şirketinden bize mail attırın.
Yani bir devlet sigorta kurumu TK veya AOK sizin zaten özel sağlık sigortası yaptırdığınızı ve bu yüzden devlet sigortasından muaf olduğunuzu bildiren bir mail atacak okula.

Bunun için siz TK'nın sitesine girin iletişim mail adreslerini bulun ve aşağıdaki şekilde bir mail atın

Dear Sir/Madam,

I would like to start studying at XXX üniversitesi.
University demands an electronic notification from you to inform them about my exemption from the statutory health insurance obligation.

Could you please inform the university in providing the necessary information?
If you need any other information please let me know.

Öğrenci bilgilerini gir ve eke de mevcut sağlık sigortanı ekle

Thank you
piapium yazdı: Sal Mar 08, 2022 7:35 am Tam da bunu yaptım :) beklemedeyim. Çok teşekkür ederim.
merhabalar . bende aynı sorunla karşılaştım ve dediğiniz gibi TK'ya mail attım. 1 hafta oldu halen beklemdeyim. okul kaydımının acilen tamamlanması için son 1 haftam kaldı . TK size dönüş yaptı mı ? yaptıysa bu işlemin tamamlanması ne kadar sürdü? cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

beyzauygun

Mesaj gönderen beyzauygun » Cum Mar 25, 2022 2:22 am

Merhabalar,
18 Şubat İstanbul Gayrettepe'de 39F vize görüşmem vardı ve o zamandan beri hala bir haber gelmedi :( Bu hafta artık 5. hafta bitiyor ve ister istemez artık huzursuzlanmaya başladım. Eksik evrak için de herhangi bir talep gelmedi. Benim durumumda olan birileri var mı?

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Cum Mar 25, 2022 2:50 am

beyzauygun yazdı: Cum Mar 25, 2022 2:22 am Merhabalar,
18 Şubat İstanbul Gayrettepe'de 39F vize görüşmem vardı ve o zamandan beri hala bir haber gelmedi :( Bu hafta artık 5. hafta bitiyor ve ister istemez artık huzursuzlanmaya başladım. Eksik evrak için de herhangi bir talep gelmedi. Benim durumumda olan birileri var mı?
Merhabalar, benim de 23 Şubat’ta gayrettepe idata’da 41F görüşmem olmuştu. Henüz bana da bir geri dönüş olmadı.

fyko003

Mesaj gönderen fyko003 » Cum Mar 25, 2022 3:08 am

beyzauygun yazdı: Cum Mar 25, 2022 2:22 am Merhabalar,
Sorunun kaynağı İzmir ve Ankara'dan İstanbul'a kayan başvurular olabilir. İdata sitesinde bile yazıyor İzmir son aylarda aşırı kilitti, İzmir'de randevu atamaları bile iki ayda yapılıyormuş yoğunluktan. O illerden Başvurmayı düşünen kitle İstanbul'a kaymış olabilir şimdi de İstanbul'u kitlemiş olabilir.

fyko003

Mesaj gönderen fyko003 » Cum Mar 25, 2022 3:13 am

Ali3462 yazdı: Pzt Mar 21, 2022 3:34 pm Değerli arkadaşlar benim ki gibi bir durum yaşayan var mıdır acaba forumda? Tecrübesini ya da fikrini paylaşabilen olursa çok sevinirim.
Ali senin sonuç ne oldu merak ettim, var mı bir gelişme ?

beyzauygun

Mesaj gönderen beyzauygun » Cum Mar 25, 2022 3:40 am

fyko003 yazdı: Cum Mar 25, 2022 3:08 am Sorunun kaynağı İzmir ve Ankara'dan İstanbul'a kayan başvurular olabilir. İdata sitesinde bile yazıyor İzmir son aylarda aşırı kilitti, İzmir'de randevu atamaları bile iki ayda yapılıyormuş yoğunluktan. O illerden Başvurmayı düşünen kitle İstanbul'a kaymış olabilir şimdi de İstanbul'u kitlemiş olabilir.
Olabilir dediğiniz mantıklı. Ben bir de belki savaş durumu da etkilemiştir diye düşünmüştüm ama sadece bir düşünce :( Beklemekten başka çaremiz yok herhalde değil mi? İletişime geçebileceğimiz vs bir departman var mı?

beyzauygun

Mesaj gönderen beyzauygun » Cum Mar 25, 2022 3:41 am

berkylmz yazdı: Cum Mar 25, 2022 2:50 am Merhabalar, benim de 23 Şubat’ta gayrettepe idata’da 41F görüşmem olmuştu. Henüz bana da bir geri dönüş olmadı.
Forumda okurken herkese 1 ayda geri dönüş oluyordu ortalama neden böyle oldu şu an hiç anlamadım

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Cum Mar 25, 2022 9:08 am

srcndkc yazdı: Prş Mar 03, 2022 6:56 pm Benim pasaportum bugün elime ulaştı. 6 aylık vize verdiler.
Eşim ve çocuğumunkiler ulaşmadı maalesef. Gidişime az zaman kaldığı için benimkini önce verdiler diye düşünüyoruz.
Herhangi bir eksik evrak talebinde bulunmadılar şu ana kadar. Durum hakkında yabancılar dairesine mail attım.
Bekleyişimiz devam ediyor.
merhabalar. eşinizin ve çocuğunuzun vizesi geldi mi? bizimle paylaşırsanız sevinirim

mezgiaksoy

Mesaj gönderen mezgiaksoy » Cum Mar 25, 2022 1:00 pm

berkylmz yazdı: Prş Mar 17, 2022 1:08 am Tabiki bir gelişme olursa bilgilendireceğim. Aynı şekilde siz de bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Umarım en kısa zamanda olumlu sonuçlanır. :)
Merhaba, bugün sabah bana Idatadan 'pasaportunuz iDATA tarafından kargoya verilmiştir. Aras Kargo' dan gelecek SMS ile kargonuzu takip edebilirsiniz.' diye bir mail geldi. Ancak Aras Kargo'dan takip no gelmedi hala. Sizde bir değişiklik ya da bir haber var mı?

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Cum Mar 25, 2022 1:33 pm

mezgiaksoy yazdı: Cum Mar 25, 2022 1:00 pm Merhaba, bugün sabah bana Idatadan 'pasaportunuz iDATA tarafından kargoya verilmiştir. Aras Kargo' dan gelecek SMS ile kargonuzu takip edebilirsiniz.' diye bir mail geldi. Ancak Aras Kargo'dan takip no gelmedi hala. Sizde bir değişiklik ya da bir haber var mı?
Merhabalar, maalesef bana daha mail bile gelemedi.. Aras kargo akşam 7-8 gibi kargonuz teslim alınmıştır diye mesaj atıyor genelde endişelenmeyin yani. Pazartesi-Salı gibi ulaşır umarım size ve umarım sonucu da olumludur. Tekrar bilgilendirirseniz sevinirim. :)

Kilitli