Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
fyko003

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen fyko003 » Çrş Mar 16, 2022 5:01 pm

gyyr yazdı: Çrş Mar 16, 2022 4:39 pm İstanbul Konsolosluğu

Randevu Tarihi:10.02.22
Eksik Belge Talebi Karşılanması:21.02.22
Vize Geliş Tarihi: 15.03.22

Öncelikle forumda yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Süreç boyunca hiçbir danışmanlık hizmeti almadım ve forumda sorduğum hiçbir soru yanıtsız bırakılmadı 😌 Vize görüşmesi benim için çok rahat ve olumlu geçti, konsolosluk görevlisi hanımefendi çok iyimserdi ve çok yardımcı oldu. Vize görüşmesinde forumda çok kez yazıldığı gibi neden Almanya, okul bitikten sonra ne yapmak istiyorsun gibi sorular soruldu ve okumak istediğim bölümle ilgili üç tane ders ismi saymamı istedi görevli. Almanca olarak sadece kendimi tanıttım, neden Almanya’ya gitmek istediğimi ve kariyer hedeflerimi anlattım, onun dışında her şey Türkçeydi. Görüşme sonunda görevli her şey olumlu görünüyor vizeniz 4 hafta içinde gelir dedi. Ben 36F için başvurdum ama kabul belgem olduğu için vizem Sprachkurs/Studium olarak geldi.
Umarım bekleyen herkes en kısa sürede vizesine kavuşur 😌
Hayırlı olsun, her şey gönlünce olsun. Hocam eksik belge talepleri neydi onu merak ettim ?

sincap

Mesaj gönderen sincap » Çrş Mar 16, 2022 7:01 pm

berkylmz yazdı: Çrş Mar 16, 2022 2:58 pm Hayırlı olsun, tebrik ederim. Vizeniz kaç aylık acaba?
Teşekkür ederim, 6 aylık

mezgiaksoy

Mesaj gönderen mezgiaksoy » Çrş Mar 16, 2022 10:38 pm

berkylmz yazdı: Çrş Mar 16, 2022 1:24 pm Merhabalar, hayır daha bir geri dönüş olmadı fakat sürecin normal işlediğini düşünüyorum. 3 hafta 2 gün sessizlik süresi daha dolmadı ( 18 Mart tarihinde dolacak ). O yüzden 1 hafta daha beklememiz gerektiğini düşünüyorum.
Teşekkürler cevabınız için. Okulum başladı, hala bir ses olmayınca endişeleniyor insan. Bir haber alırsanız buradan bildirebilir misiniz?

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Prş Mar 17, 2022 1:08 am

mezgiaksoy yazdı: Çrş Mar 16, 2022 10:38 pm Teşekkürler cevabınız için. Okulum başladı, hala bir ses olmayınca endişeleniyor insan. Bir haber alırsanız buradan bildirebilir misiniz?
Tabiki bir gelişme olursa bilgilendireceğim. Aynı şekilde siz de bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Umarım en kısa zamanda olumlu sonuçlanır. :)

gyyr

Mesaj gönderen gyyr » Prş Mar 17, 2022 9:19 am

fyko003 yazdı: Çrş Mar 16, 2022 5:01 pm Hayırlı olsun, her şey gönlünce olsun. Hocam eksik belge talepleri neydi onu merak ettim ?
Merhabalar, teşekkür ederim 😌 eksik belge bloke hesaptı ben öncesinde dil kursu olacağı için 6 aylık yapmıştım ama okul kabulüm de olduğu için 12 aya yükseltmemi istediler. Kabulü olan arkadaşların da buna dikkat etmesini öneririm tekrar uğraşmasınlar hesap bakiyesi yükseltmeyle 😌

Ali3462

Mesaj gönderen Ali3462 » Prş Mar 17, 2022 3:13 pm

Ali3462 yazdı: Çrş Mar 16, 2022 3:08 pm değerli arkadaşlar 9 Şubat'ta 40F vize türü için eksik evrak teslimi yaptım aynı günlerde başruran arkadşların vizeleri çıkmasına rağmen benim vizem henüz çıkmadı ben de bunun üstüne yabancılar dairesine mail attım ve işlemlerin almanya'da tamamlandığına ve konsoloslukla iletişime geçmem gerektiğine dair mail aldım ve konsolosluğa da mail attım son olarak. Almanya'da işlemler bittikten sonra burada neden böyle bir gecikme olmuş olabilir acaba? Bu durumla karşılaşan ya da önerisi olan var mıdır acaba?
Güncelleme:Konsolosluk bugün attığı mailde 6 aylık seyahat sağlık sigortası yaptırıp kendilerine iletmemi istedi, allianzdan yaptırıp gönderdim tekrardan, daha önce vize görüşmesine girerken 6 aylık yaptırıp teslim etmiştim fakat bunun üstünden 3 ay geçtiği için sanırım yeniden gerek duydular, umarım iyi sonuçlanacak.

Ali3462

Mesaj gönderen Ali3462 » Cum Mar 18, 2022 6:52 pm

Ali3462 yazdı: Prş Mar 17, 2022 3:13 pm Güncelleme:Konsolosluk bugün attığı mailde 6 aylık seyahat sağlık sigortası yaptırıp kendilerine iletmemi istedi, allianzdan yaptırıp gönderdim tekrardan, daha önce vize görüşmesine girerken 6 aylık yaptırıp teslim etmiştim fakat bunun üstünden 3 ay geçtiği için sanırım yeniden gerek duydular, umarım iyi sonuçlanacak.
Dün saat 5 gibi Konsolosluktan şöyle bir mail geldi:

"Sayın İlgili,

Gönderiniz için teşekkür ederiz.

Eksik evraklarınız/Talebiniz tarafımıza ulaşmıştır.

İşlemlerinizin aktif olarak devam etmekte ve herhangi yeni bir eksiklik oluştuğunda tekrar tarafınıza bildiri göndereceğimizi belirtmek isteriz.

Beklediğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Saygılarımızla,"

buradan bu işlemin daha uzayacağını mı anlamalıyım? Nerdeyse 40 gün olacak, dil kursum da 10 gün önce başladı. Yoksa bu evrakları aldıklarında attıkları klasik bir mail mi?

fyko003

Mesaj gönderen fyko003 » Cum Mar 18, 2022 9:27 pm

40 gün olmuş, eksik evrak talebi bile baya ağırdan ilerlemiş. Neye göre bende tam anlamadım ama bazıların işlemi 4 haftada bitiyor. Pazartesi veya salı günü kargo mesajı almazsan net olarak ağırdan alıyorlar demektir işi ama vize sonucun olumlu sanırım.

fyko003

Mesaj gönderen fyko003 » Cum Mar 18, 2022 9:28 pm

Ali3462 yazdı: Cum Mar 18, 2022 6:52 pm Dün saat 5 gibi Konsolosluktan şöyle bir mail geldi:

"Sayın İlgili,

İşlemlerinizin aktif olarak devam etmekte ve herhangi yeni bir eksiklik oluştuğunda tekrar tarafınıza bildiri göndereceğimizi belirtmek isteriz.

Saygılarımızla,"

buradan bu işlemin daha uzayacağını mı anlamalıyım? Nerdeyse 40 gün olacak, dil kursum da 10 gün önce başladı. Yoksa bu evrakları aldıklarında attıkları klasik bir mail mi?
40 gün olmuş, eksik evrak talebi bile baya ağırdan ilerlemiş. Neye göre bende tam anlamadım ama bazıların işlemi 4 haftada bitiyor. Pazartesi veya salı günü kargo mesajı almazsan net olarak ağırdan alıyorlar demektir işi ama vize sonucun olumlu sanırım.

Ali3462

Mesaj gönderen Ali3462 » Cum Mar 18, 2022 9:30 pm

fyko003 yazdı: Cum Mar 18, 2022 9:28 pm 40 gün olmuş, eksik evrak talebi bile baya ağırdan ilerlemiş. Neye göre bende tam anlamadım ama bazıların işlemi 4 haftada bitiyor. Pazartesi veya salı günü kargo mesajı almazsan net olarak ağırdan alıyorlar demektir işi ama vize sonucun olumlu sanırım.
Umarım olur, ben de tereddütdeyim neden ağırdan aldıkları konusunda, çok teşekkür ederim.

Aryaaa

Mesaj gönderen Aryaaa » Cmt Mar 19, 2022 10:30 pm

beyzauygun yazdı: Çrş Şub 09, 2022 2:16 am Arkadaslar merhaba,
Haftaya 39F vize görüşmem var. Yakın zamanda görüşmeye giden birisi tam olarak hangi belgelerin istendiğini yazabilir mi? Her belgenin orjinal hali istenmesi hakkında da bir kaç şey soracaktım.
1. Lise diplomam bende değil nerede olduğunu da bilmiyorum. E-devletten öğrenci belgemi çıkartıp koysam yeterli olur mu?
2. Türkiye'de hala aktif olarak öğrenciyim, öğrenci belgem ve transkriptimi göstermem gerekiyor. Bunların da belgesini e-devletten çıkartıp koysam yeterli olur mu?
Hangi belgelerin almanca-ingilizce olması gerektiğini de bilen biri varsa paylaşırsa çok sevinirim.
Teşekkür ederim çok şimdiden.

Aryaaa

Mesaj gönderen Aryaaa » Cmt Mar 19, 2022 10:37 pm

Merhaba benim de 24 martta gorüşmeme var ankarada ,bende suan üniversitede aktif öğrenciyim , belgelerimi (transkript ..falan ) verirsem sorun olurmu çünkü bu kişi türkiyede okuyor deyip red veriyorlarmiş ,kayit silmek uzun sürüyor donduramiyorum çünkü süresi geçmiş benimle ayni durumu yaşayan var mi ,bilgilendirirseniz çok sevinirim

Yekta

Mesaj gönderen Yekta » Pzt Mar 21, 2022 2:18 pm

Herkese merhaba 35f Erasmus,İdata İzmir

10 şubat 2022 idata randevumu
15 şubat 2022 konsolosluk tarafından arandım ve mail olarak eksik belgeler istendi bir sonraki gün tüm belgeleri yolladım.
19 mart 2022 pasportum elime ulaştı.

Bu süreçte yaşadığım sorun veya tavsiyeleri şöyle sıralıyorum

Randevu öncesi

Erasmus için randevu alırken e devletteki ikametgah adresinize göre değil okuduğunuz şehre göre bu randevuyu alın bunu kesinlikle böyle yapın çünkü ben bu konuda emin olamadım ve 2 defa İdata'yı aradım buna rağmen bana yanlış bilgi verildi ve ben İzmir İdata'ya gitmem gerekirken Ankara'ya gittim.Hem randevu tarihim yandı hem de maddi kayıp yaşadım tekrardan randevu almam vs gerekti.Bunun dışında belgeleri hazırlama kısmı zor değil benim kabul mektubumda tarih yoktu okulum bu konuda şöyle bi tavsiye verdi,gideceğiniz okulun internet sitesinde sömestr tarihlerinin bulunduğu kısmı da kabul mektubuna eklemek eğer başka bir seçeğeniz yoksa böyle yapabilirsiniz.Ben karşı okuldaki kayıt sürecimi bitirdiğim için üniversitenin campus portalında bir öğrenci belgesi pdf olarak oluşmuştu ve bu belgede sömestr tarihleri yazıyordu ben bu belgeyi eklemiştim.Bloke hesap olarakta Expatrioyu tercih ettim parayı göndermekte vs hiçbir sorun yaşamadım sadece Expatrio'nun vermiş olduğu banka hesabı Avusturalya kayıtlıydı buna takılmıştım ama bir sorun yaşamadım.Almanya'da olmadığım için para çekme kısmında bir deneyimim yok fakat Türkiye'den yolladığım para ertesi gün expatrio hesabımda görünmüştü.Diğer belgeleri çıkarmak çok kolay sadece at11 çıkarırken anne veya babanız Sgklı olmalı ve sigortalı bir işte çalışmıyor olmalısınız.

Randevu günü

Mailde 10 şubat 2022 saat 11.30 da idata olmam gerekiyordu fakat ben yaklaşık 1.30 saat erken gittim,hiçbir sorun yaşamadan sıramı aldım ve daha erken belgelerimi teslim ettim.
Belgeler konusunda ben doldurmamız gereken başvuru formunun ilk sayfasında(3.sayfada ikametgah adresini soran bir soru vardı onu değiştirdim mi hatırlamıyorum ama e devlette bulunan adresi yazmıştım ve değiştirmedim galiba) bulunan adres kısmına ikametgah adresimi yazmıştım fakat okuduğum şehirde kaldığım adresi yazmam gerekiyormuş.
Bunun dışında başvuru formunda bulunan aldığınız eğitim kısmına ben okuduğum bölümün almancasını yazmıştım fakat bunu da değiştirmemi istediler ve sadece Student yazdım.
Bloke hesap ile başvuracak arkadaşlar 13.soruya da şöyle yazabilirler.MIT DEM AUF DEM SPERRKONTO HINTERLEGTEN GELD.
Belgelerimi verirken bunlar dışında bir sorun yaşamadım parmak izimi verip ödeme veznesine geçtim ve burada bir sorun daha yaşadım.Ben Erasmus'a hibesiz gideceğim için 75 euroluk vize harcını ödemem gerekiyormuş bunu bilmediğimden yanımda getirmemiştim.Yakınlardaki bir döviz bürosuna gidip halletmem gerekti eğer hibesiz gidecek arkadaşlar olacaksa yanlarında bu parayı bulundursunlar,hibe alan arkadaşlar ödemiyormuş.

Randevu sonrası

Tüm belgeleri verip eve döndükten sonra 15 şubat tarihinde konsolosluk tarafından arandım ve bazı belgelerimde eksikler olduğunu ve bunların tam olanlarının mail olarak kendilerine iletilmesini istediler.Eksik olan belgelerim öğrenci belgem ve transkriptimdi.İdata'ya verdiğim öğrenci belgemin öğrenim durumu kısmında pasif öğrenci yazıyordu ve bunu bana sordu konsolosluk çalışanı bende Türkiye'de bulunan üniversitemden ders kaydı yapmadığım için olabileceğini söyledim yine de benden aktif yazmasını istedi bende bir kaç yeri aradım ve şöyle düzeldi kendi okuduğunuz bölümün öğrenci işlerini arayıp durumu söyledim onlar da bana şu an pasif durumda görünüyorsun sadece Erasmus'a giden öğrenci olarak değiştirebiliriz dediler bunu yaptıktan sonra pasif durumum aktif olarak değişti.Bunu kesinlikle yapın çünkü eksik belgelerden dolayı pasaportum işleme geç alındı ve biraz gecikti.Transkript'i ben çok erken tarihte çıkardığım için güz dönemi henüz işlenmemişti,tamamen benim acele etmemden dolayı oldu.örneğin 3.senemin bahar döneminde gidecekseniz ve güz dönem notları transkriptte yansımamışsa bekleyin sonra çıktısını alın ve bu belgeyi e devletten alın.
Bu aşamadan sonra sadece bekledim.

Umarım başvuracak arkadaşlara yardımcı olabilir bu yazı.Benim için zor bir süreç oldu fakat şanslıyım ki kız arkadaşım Almanya'da yaşıyor ve bu süreçte birçok konuyu birlikte yaptık umarım onun ve benim yardımım size yardımcı olur iyi şanslar.

Ali3462

Mesaj gönderen Ali3462 » Pzt Mar 21, 2022 3:34 pm

Ali3462 yazdı: Cum Mar 18, 2022 6:52 pm Dün saat 5 gibi Konsolosluktan şöyle bir mail geldi:

"Sayın İlgili,

Saygılarımızla,"

Değerli arkadaşlar benim ki gibi bir durum yaşayan var mıdır acaba forumda? Tecrübesini ya da fikrini paylaşabilen olursa çok sevinirim.

aysunt

Mesaj gönderen aysunt » Pzt Mar 21, 2022 9:19 pm

nanesizlimonata yazdı: Çrş Mar 09, 2022 9:19 pm İstanbul Konsolosluğu
Yabancılar dairesi: Köln

Vize görüşmesi tarihi: 07.02.2022
Vize geliş tarihi: 09.03.2022

40F üzerinden master şartlı kabul ile Gürkan Bey danışmanlığında sosyal bilimler diyebileceğimiz bir alanda başvuruda bulundum. Goethe A2 ve TELC B1 belgelerim vardı, birisini gut diğerini sehr gut geçmiştim. 24 yaşındayım, üniversiteden temmuz ayında mezun oldum. Üniversite sınavındaki puanım ortalama üstü olsa da lisans geçmişim ortalama veya ortalama altı olarak değerlendirilebilir. Görüşmede sözlü olarak iki almanca soru sordular, sizin de bu konu başlığı altığında gördüğünüz standart, neden almanya ve iki ders söyleyin sorusuydu. Benim görüşmem çok kısa sürmüştü, nötr diyebilirdim tarif etmek için. Herhangi bir eksik evrak talebi gelmeden tam olarak 30 gün sonra elime ulaştı. Biraz geç başvurmuştum, o nedenle kursa bir hafta gecikmeli katılacağım.

Burada hepimiz öncelikli olarak vize alabilmeye odaklıyız. Vize almak hedefler için bir ön koşul olsa dahi, asıl mücadelem/iz daha yeni başlıyor. Yabancı bir ülkede ayakta durmak ve başarılı olmak zorundayız. Türkiye'nin kendine özgü hoyrat koşulları altında büyüyen bireyler olarak zorluklarla başa çıkma konusunda çok sendelemeyeceğim/iz e inanıyorum. Dileyen ve isteyen herkes için en iyisinin olmasını umut ederim.
merhaba, hangi bölüm ve hangi üniversiteye şartlı kabul ile başvurdunuz acaba?

denizt

Mesaj gönderen denizt » Sal Mar 22, 2022 12:23 pm

denizt yazdı: Pzr Şub 27, 2022 2:02 am Merkblatt 37: Üniversite Adayı vizesi
Yer: Ankara Alman konsolosluğu
Randevu talebi: 07.02.2022
Randevu ataması: 10.02.2022
Randevu tarihi: 25.02.2022

TU Dortmund ve Duisburg-Essen üniversitelerinden aldığım ön kabulleri, ÖSD A2 sertifikası ve diğer gerekli belgeleri 25.02.2022 tarihinde konsolosluğa teslim ettim. Sözlü olarak 3-4 civarı Türkçe soru soruldu. Bunun dışında 6-7 soruluk bir kağıt verildi. Kağıttaki soruların hem Almancası hem de İngilizcesi vardı. Almanca olarak cevaplamam istendi. Almanca cevaplayamadığım bir soruyu İngilizcem yettiği kadar cevap verdim. Hatırladığım kadarıyla sorular şöyleydi:
- Neden bu alanda okumak istiyorsun? Neden bu üniversite?
- Okuyacağın bölüm, eğitim dili, üniversite ve şehrin ismi nedir?
- Eğitimini tamamladıktan sonra ne yapacaksın?
- Şuana kadarki eğitim hayatından ve profesyonel yaşamından bahset.
- Almanca ve İngilizce seviyen nedir? Nerede öğrendin?
- Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız?
- Almanya'da akraban var mı? Varsa ismini, akrabalık ilişkinizi ve bulunduğu şehri yaz.
Pasaportum 18 Mart tarihinde kargoya verildi. Bugün 22 Mart tarihinde teslim aldım. Başvurum onaylanmış. İlk aşamada 3 ay geçerli bir vize vermişler.

Merkblatt 37: Üniversite Adayı vizesi
Pasaportun kargoya veriliş tarihi: 18.02.2022

feyzveal

Mesaj gönderen feyzveal » Sal Mar 22, 2022 1:34 pm

(Bremen üniversitesi İlkokul Almanca öğretmenliği bölümü) lisans eğitimine yonelik dil eğitimi olan şartlı kabul başvuruma bugün red cevabı geldi
Ankaradan başvuru yapmıştım hiçbir eksik belgem yoktu
B1 telc sertifikası ile başvuru yaptım
Bu konuda Ankara'da sıkıntı olduğunu duydum ama şaşkınım randevu gayet iyi geçmişti. Bu konuda tecrübesi olan var mı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

fyko003

Mesaj gönderen fyko003 » Sal Mar 22, 2022 1:54 pm

denizt yazdı: Sal Mar 22, 2022 12:23 pm Pasaportum 18 Mart tarihinde kargoya verildi. Bugün 22 Mart tarihinde teslim aldım. Başvurum onaylanmış. İlk aşamada 3 ay geçerli bir vize vermişler.

Merkblatt 37: Üniversite Adayı vizesi
Pasaportun kargoya veriliş tarihi: 18.02.2022
Bayadır formu takip ediyorum, sanırım en hızlı seninki gelmiş. Tam 3 hafta da vizen kargoya verilmiş sanırım. Benim aklıma takılan yapılan, bilgilendirme yapılırken 3 hafta 2 gün sessizlik süresi var diye cevap veremeyiz demişlerdi sanki.

yasemin95

Mesaj gönderen yasemin95 » Sal Mar 22, 2022 3:16 pm

feyzveal yazdı: Sal Mar 22, 2022 1:34 pm (Bremen üniversitesi İlkokul Almanca öğretmenliği bölümü) lisans eğitimine yonelik dil eğitimi olan şartlı kabul başvuruma bugün red cevabı geldi
Ankaradan başvuru yapmıştım hiçbir eksik belgem yoktu
B1 telc sertifikası ile başvuru yaptım
Bu konuda Ankara'da sıkıntı olduğunu duydum ama şaşkınım randevu gayet iyi geçmişti. Bu konuda tecrübesi olan var mı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Hangi vize türünde başvuru yapmıştınız? Yani hangi bilgi notu?

yasemin95

Mesaj gönderen yasemin95 » Sal Mar 22, 2022 3:18 pm

fyko003 yazdı: Sal Mar 22, 2022 1:54 pm Bayadır formu takip ediyorum, sanırım en hızlı seninki gelmiş. Tam 3 hafta da vizen kargoya verilmiş sanırım. Benim aklıma takılan yapılan, bilgilendirme yapılırken 3 hafta 2 gün sessizlik süresi var diye cevap veremeyiz demişlerdi sanki.
Merhabalar. 3 hafta 2 gün konusunu bir kaç yerde daha görmüştüm. Tam olarak ne oluyor acaba? Ve bu bilgiye nereden ulaştınız? Cevaplarsanız çok sevinirim

Kilitli