Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
arda.goelge

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen arda.goelge » Çrş Mar 02, 2022 2:09 pm

dinoo yazdı: Cum Şub 25, 2022 3:20 pm 44f dil vizesi/Ankara Alman konsolosluğu
Randevu başvurusu:18.01.2022
Randevu başvurusu cevap:27.01.2022
Görüşme(mülakat)tarihi:25.02.2022
Yalnızca dil kursu vizesi için başvurdum, geri döneceğimi ispat etmek amacıyla standart evrakların dışında işverenimden “şirketin yurtiçi ve yurtdışı işlerininin yönetimini sağlamak üzere bahsi geçen kişiye dil vizesi sağlanması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim…” gibisinden bir referans yazısı, aktif çalıştığıma dair sgk dökümleri, aktif üyesi olduğuma dair mimarlar odasından üye kaydı belgesi gibi evraklar sundum.Sözlü görüşmenin tamamı Türkçe geçti(b1 almanca dil sertifikam olmasına rağmen)Verilen formdaki sorulara almanca cevap vermem istendi.Hatırladığım sorular:
Mevcut dil bilginiz, nasıl ve nerede öğrendiniz?
Dil kursundan sonraki planlarınız?
Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız?
Neden İngilizce değil de almanca?
Eğitim hayatınızdan kısaca bahsediniz.
Dil öğrenmendeki hedef nedir?
Merhabalar büyük bir yükü atlatmışsınız. Benimde 10 Martta 44f ten vize randevum var. Motivasyon mektubunu hazırlamaktayım . Motivasyon mektubuna nelerden bahsettiniz acaba ?

dinoo

Mesaj gönderen dinoo » Çrş Mar 02, 2022 5:39 pm

arda.goelge yazdı: Çrş Mar 02, 2022 2:09 pm Merhabalar büyük bir yükü atlatmışsınız. Benimde 10 Martta 44f ten vize randevum var. Motivasyon mektubunu hazırlamaktayım . Motivasyon mektubuna nelerden bahsettiniz acaba ?
Motivasyon mektubumu birebir teslim ettiğim şekilde paylaşıyorum:
Betreff: Motivationsschreiben

An die zuständige Behörde,

Zunächst möchte ich mich vorstellen. Mein Name ist Emrah GÜR. Ich wurde 1992 in Sanliurfa, Türkei, geboren. 2008 absolvierte ich die Mehmet SACLI Grundschule in Sanliurfa und im Jahr 2012 die Yahya Kemal Beyatli Anatolisches Gymnasium in Sanliurfa. Als Ergebnis von Ösys erhielt ich den Architekturabschluss an der Dicle University, Fakultät für Architektur und Ingenieurwesen, den ich seit meiner Kindheit anstrebe. Meine Abteilung habe ich im Juli 2016 erfolgreich abgeschlossen. Ich habe 2015 die Englischprüfung an der Dicle University bestanden und war berechtigt, im Rahmen des Erasmus Studentenaustauschprogramms ein Praktikum in Deutschland zu absolvieren, konnte aber nicht am Praktikumsprogramm teilnehmen, da ich kein passendes Architekturbüro/Firma finden konnte meine Bildungsposition in Deutschland. Noch während des Studiums habe ich zwischen 2013-2014 ein Sprachtraining an der Sprachschule British Time in Diyarbakir, Türkei, absolviert, um meine Englischkenntnisse auf das B1-Niveau zu bringen.

Mein aktives Geschäftsleben als Restaurator begann ich am 04.08.2014 bei den Ausgrabungen der historischen Burg Zerzevan in Diyarbakır, die unter der Schirmherrschaft des Ministeriums für Kultur und Tourismus der Republik Türkei durchgeführt wurden, noch bevor ich meine Bachelor-Abschluss in Architektur. Dort habe ich mein Baustellen- und Bewerbungspraktikum absolviert. Später arbeitete ich als Architekt, Designer und Projektkoordinator bei Orantı Ingenieurwesen und Architektur in Istanbul. Während ich meine Arbeit im selben Unternehmen fortsetzte, arbeitete ich als Design- und Projektberater bei Aykut ZENGİN Innenarchitektur in Ankara. Darüber hinaus habe ich als freiberuflicher Projekt- und Architekturberater für viele Unternehmen gearbeitet. Später Emrah&Sahin Architektur und Dekoration Ltd. Sti. als Dekorationsarchitekt in meiner Firma, die ich unter meinem Namen gegründet habe, habe ich öffentlichen Institutionen und Kunden im privaten Sektor gedient. Neben meiner architektonischen Arbeit habe ich als Immobiliengutachter 2 Jahre lang Immobilienbewertungsdienste für öffentliche und private Banken in der Türkei erbracht. Derzeit arbeite ich als Architekt/Projektleiter bei Yesil Vadi Yapi Tasimacilik Petrol Ürünleri Ltd. Sti. Neben all meinen Arbeiten habe ich so viel wie möglich die Architektur in der Türkei beobachtet und Informationen über sie gesammelt. Ich setze meine Beobachtungen und Forschungen fort.

2020 habe ich alleine zu Hause nur 4 Monate Deutsch gelernt, die Deutschprüfung in Ankara, Türkei, abgelegt und das Telc B1 Zertifikat erworben. Mit dieser Absichtserklärung möchte ich Ihnen meine Gründe für meine Bewerbung und meine zukünftigen Ziele erläutern.
Mein Sprachtraining in Deutschland ist für meine angestrebte Karriere auf dem internationalen Markt nach Abschluss des Sprachtraining unerlässlich. Mein Ziel ist es, meine Sprachkenntnisse, die ich in der Türkei auf B1-Niveau gebracht habe, durch eine Sprachtraining in Deutschland auf C1-C2 Niveau zu bringen und dann in die Türkei zurückzukehren und die nationalen und internationalen (irakischen und europäischen) Arbeiten des zu leiten Unternehmen, für das ich arbeite. Das Unternehmen, für das ich arbeite, und die Partner des Unternehmens, für das ich arbeite, insbesondere in Europa, verlangen von der Person, die ihr Unternehmen führen wird, dass sie über Sprachkenntnisse und technische Fachkompetenz verfügt, um geschäftlich reisen zu können Vereinbarungen, die sie untereinander getroffen haben.
Dafür konnte ich zunächst mein Deutsch bis zum B1-Niveau durch selbst studiert zu Hause verbessern, im Mai 2021 habe mich direkt danach bei der Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (ZAB) in Deutschland beworben und die Zeugnisbewertung für ausländische Hochschulabschlüsse.

Mein Beruf ist ein Beruf, der offen für kontinuierliche Entwicklung ist und mit der Entwicklung von Wissenschaft und Technologie bereichert wird. Betrachtet man die aktuellen internationalen Arbeits- und Handelsmarktdaten, wird Deutsch die zukünftige Sprache der Wissenschaft, Kunst und Wirtschaft weltweit sein. In einer solchen Situation, in Anbetracht der Tatsache, dass mein derzeitiger Beruf ein globaler Beruf ist und viele wissenschaftliche, technische und künstlerische Daten enthält, ist es ein Muss, mein deutsches Sprachniveau auf ein professionelles Niveau zu bringen, um meinen aktuellen Job und meine zukünftigen Karrierepläne zu erfüllen.

Ich habe das 41f-Sprachvisum beantragt. Ich werde einen Sprachkurs in Berlin machen und die Sprachschule, an der ich eingeschrieben bin, ist die Hartnackschule. im Moment habe ich mich nur für 3 Monate registriert, aber mit dem Geld, das ich von meinem Sperrkonto bekomme, werde ich meine Registrierung verlängern. Die Hauptgründe, warum ich mich für Berlin entschieden habe, sind seine Geschichte, kulturelle Vielfalt, ethnische Vielfalt und die Tatsache, dass die Hartnackschule aufgrund meiner Recherche die beste Sprachschule für mich ist. Während meiner Sprachausbildung in Berlin wohne ich in einer Einzimmerwohnung und verdiene meinen Lebensunterhalt von meinem Sperrkonto und mit Unterstützung der Firma, für die ich in der Türkei arbeite.

Ich glaube, dass dieser Brief Ihnen meinen starken Wunsch zeigt, meine Sprachausbildung abzuschließen, die obligatorisch ist, um meine Geschäfts- und Karriereziele auf dem internationalen Markt zu erreichen.
Ich hoffe, Ihre Reaktion wird positiv sein.

Mit freundlichen Grüßen Emrah GÜR.

wrongz

Mesaj gönderen wrongz » Çrş Mar 02, 2022 8:56 pm

Vize randevum 7.03.2022
vize tipi 36f
expatrio sağlık sigortasında ülkeye tahmini giriş tarihine 17.04.2022 yazmıştım.
dil kursum da 28.04.2022'de başlıyor işler yolunda gider ve olumlu olursa, bu iki tarihten önce vizemin gelme şansı var mı? dil kursundan 3 hafta öncesi için verirler mi? aynı şekilde sağlık sigortasını da daha erken başlatabilir miyim?
cevap verirseniz sevinirim

Yıldızlar Geçidi

Mesaj gönderen Yıldızlar Geçidi » Çrş Mar 02, 2022 8:59 pm

wrongz yazdı: Çrş Mar 02, 2022 8:56 pm Vize randevum 7.03.2022
vize tipi 36f
expatrio sağlık sigortasında ülkeye tahmini giriş tarihine 17.04.2022 yazmıştım.
dil kursum da 28.04.2022'de başlıyor işler yolunda gider ve olumlu olursa, bu iki tarihten önce vizemin gelme şansı var mı? dil kursundan 3 hafta öncesi için verirler mi? aynı şekilde sağlık sigortasını da daha erken başlatabilir miyim?
cevap verirseniz sevinirim
Merhaba .eğer sonrasında belge talep etmezlerse bir aya kadar vizeniz gelir dediler .

Yıldızlar Geçidi

Mesaj gönderen Yıldızlar Geçidi » Çrş Mar 02, 2022 9:01 pm

Yıldızlar Geçidi yazdı: Çrş Mar 02, 2022 8:59 pm Merhaba .eğer sonrasında belge talep etmezlerse bir aya kadar vizeniz gelir dediler .
36 F için yani şartlı kabul lerde dil kursu belgesi istiyorlar.umarım sizin de hazırdır

wrongz

Mesaj gönderen wrongz » Çrş Mar 02, 2022 9:47 pm

Yıldızlar Geçidi yazdı: Çrş Mar 02, 2022 9:01 pm 36 F için yani şartlı kabul lerde dil kursu belgesi istiyorlar.umarım sizin de hazırdır
Evet goethe a2 ve b1in 3 sertifikası vardı, b1 b2 ve c1 için kayıt yaptırdım, vize erken çıkarsa sorun olmaz umarım, versinler de nasıl olduğu fark etmez

mfurkand

Mesaj gönderen mfurkand » Çrş Mar 02, 2022 10:47 pm

Tekrar gibi olacak ama yakın zamanda 41F için vize başvurusu alıp geri dönüş alan oldu mu ? 07.02.2022'de iData randevum vardı çok zaman olmasa da merak etmeye başladım.

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Prş Mar 03, 2022 12:49 am

mfurkand yazdı: Çrş Mar 02, 2022 10:47 pm Tekrar gibi olacak ama yakın zamanda 41F için vize başvurusu alıp geri dönüş alan oldu mu ? 07.02.2022'de iData randevum vardı çok zaman olmasa da merak etmeye başladım.
Merhaba, 3 hafta 2 gün sessizlik süresi uygulanıyor Almanya’da yabancılar dairesi tarafından. Eğer bu süre bozulmaz ise zımmen onaylanmış sayılacaktır deniyor. Yani size bugün yarın haber gelecektir. Ben de 23.02 de başvurdum. 1 hafta yeni doldu bakalım :)

piapium

Mesaj gönderen piapium » Prş Mar 03, 2022 9:40 am

Selamlar arkadaşlar,

Bielefeld üniversitesine direk kabul aldım. Bölüm komple İngilizce, British and American Studies. 40f vize türü, Dil belgesi olmaksızın yüksek lisans şeklinde çıkıyor. İstenen belgeler kısmında üniversiteye hazırlık için 18 saatlik hızlandırılmış dil kursu belgesi falan diyor. Ayrıca bir de dil kursuna mı kayıt olacağım? Full ingilizce bölüm benim. Acaba şartlı kabul alanlar için falan mı geçerli o? Şimdi gideriz eksik evrak falan derler işimiz uzar diye acayip triplere girdim. Bilgi de alamıyorum bir yerden.

mfurkand

Mesaj gönderen mfurkand » Prş Mar 03, 2022 11:16 am

berkylmz yazdı: Prş Mar 03, 2022 12:49 am Merhaba, 3 hafta 2 gün sessizlik süresi uygulanıyor Almanya’da yabancılar dairesi tarafından. Eğer bu süre bozulmaz ise zımmen onaylanmış sayılacaktır deniyor. Yani size bugün yarın haber gelecektir. Ben de 23.02 de başvurdum. 1 hafta yeni doldu bakalım :)
Bilmiyordum bu bilgiyi teşekkür ederim :) Eksik belge talebi vs. de olmadı. Umarım haber gelir artık çünkü hiçbir haber alamamak da strese sebep oluyor :)

Yıldızlar Geçidi

Mesaj gönderen Yıldızlar Geçidi » Prş Mar 03, 2022 11:31 am

wrongz yazdı: Çrş Mar 02, 2022 9:47 pm Evet goethe a2 ve b1in 3 sertifikası vardı, b1 b2 ve c1 için kayıt yaptırdım, vize erken çıkarsa sorun olmaz umarım, versinler de nasıl olduğu fark etmez
Bu sertifikadan bahsetmedim.Almanya dan gelecek dil kursu kaydı istiyorlar.

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Prş Mar 03, 2022 12:22 pm

piapium yazdı: Prş Mar 03, 2022 9:40 am Selamlar arkadaşlar,

Bielefeld üniversitesine direk kabul aldım. Bölüm komple İngilizce, British and American Studies. 40f vize türü, Dil belgesi olmaksızın yüksek lisans şeklinde çıkıyor. İstenen belgeler kısmında üniversiteye hazırlık için 18 saatlik hızlandırılmış dil kursu belgesi falan diyor. Ayrıca bir de dil kursuna mı kayıt olacağım? Full ingilizce bölüm benim. Acaba şartlı kabul alanlar için falan mı geçerli o? Şimdi gideriz eksik evrak falan derler işimiz uzar diye acayip triplere girdim. Bilgi de alamıyorum bir yerden.

ben de %100 ingilizce direk yüksek lisans kabulu aldım benim vize türüm 41F. böyle bir belge de istemediler

piapium

Mesaj gönderen piapium » Prş Mar 03, 2022 1:29 pm

tamam çözdüm benden de istemediler. tek derdim kaldı. expatrio sağlık sigortası hanımı ve çocuğu kapsıyor mu?

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Prş Mar 03, 2022 1:35 pm

piapium yazdı: Prş Mar 03, 2022 1:29 pm tamam çözdüm benden de istemediler. tek derdim kaldı. expatrio sağlık sigortası hanımı ve çocuğu kapsıyor mu?
hayır kapsamıyor o sadece sizin sigortanız. ben çoçuklarım ve eşime 6 aylık seyehat sig. yaptrdım onlara orada yapıcağım

piapium

Mesaj gönderen piapium » Prş Mar 03, 2022 1:52 pm

hadi ya. 6 aylık olması şart mı peki? ben önce gideceğim onlar daha sonra gelecek. o zaman başlangıç tarihini falan mı ayarlamak lazım vize görüşmesi anında aktif mi olmalı hiçbir şey bilmemek ne kötü, stres tavan.

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Prş Mar 03, 2022 2:48 pm

piapium yazdı: Prş Mar 03, 2022 1:52 pm hadi ya. 6 aylık olması şart mı peki? ben önce gideceğim onlar daha sonra gelecek. o zaman başlangıç tarihini falan mı ayarlamak lazım vize görüşmesi anında aktif mi olmalı hiçbir şey bilmemek ne kötü, stres tavan.
beraber gidebilmek için ben aile birleşimiyle aynı anda vize başvurusu yapıyorum . siz sanırım önden gidip sonra eşiniz aile birleşimine başvuracak. o zaman sigorta durumu bizim gibi olmayabilir. şuan yaptığım sigortalar aktif değil ben okul başlama tarihine göre tarih girdim . oraya gidince aktif olacak

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Prş Mar 03, 2022 2:53 pm

mfurkand yazdı: Çrş Mar 02, 2022 10:47 pm Tekrar gibi olacak ama yakın zamanda 41F için vize başvurusu alıp geri dönüş alan oldu mu ? 07.02.2022'de iData randevum vardı çok zaman olmasa da merak etmeye başladım.
umarım en yakın zamanda vizeniz gelir. bizimlede paylaşırsanız sevinirim. benim 8 martta ankara idatada 41f randevum var. sizin bölüm ingilizce mi? görüşmeniz nasıldı ? hangi dilde konuştunuz? sözlü ve yazılı almanca soruları hatırlayabiliyor musnuz? cevaplarsanız çok sevinirim

piapium

Mesaj gönderen piapium » Prş Mar 03, 2022 2:58 pm

yok biz de aynı anda başvuruyoruz ama daha sonra gelecekler.

mfurkand

Mesaj gönderen mfurkand » Prş Mar 03, 2022 3:17 pm

mkahyaoglu yazdı: Prş Mar 03, 2022 2:53 pm umarım en yakın zamanda vizeniz gelir. bizimlede paylaşırsanız sevinirim. benim 8 martta ankara idatada 41f randevum var. sizin bölüm ingilizce mi? görüşmeniz nasıldı ? hangi dilde konuştunuz? sözlü ve yazılı almanca soruları hatırlayabiliyor musnuz? cevaplarsanız çok sevinirim
Benim bölüm TU Munich - Informatik %100 İngilizce. İstanbul iData’da Türkçe oldu görüşme, bir kağıt verdiler “Almanya’ya neden gitmek istiyorsun, hangi bölümde okuyacaksın ve birkaç ders ismi yazar mısın?” tarzında sorular vardı onları İngilizce cevapladım sanırım isteğe bağlı Almanca da cevaplanabiliyordu çünkü altında Almanca çevirileri de vardı. Görüşme rahat geçti bir sorun yoktu belgeleri teslim ettiğim kişi yardımcı oldu sağolsun. Lisans diplomam, IELTS belgemin orjinalini aldılar benden diğer belgelerin 2’şer adet fotokopisini istedi bu şekildeydi görüşme. Umarım sizinki de iyi geçer.

srcndkc
İletişim:

Mesaj gönderen srcndkc » Prş Mar 03, 2022 6:56 pm

srcndkc yazdı: Pzt Oca 24, 2022 6:29 pm 41F, İstanbul Idata Gayrettepe / Berlin
Randevu başvurusu: 30.12.2021
Randevu ataması: 3 Ocak 2022
Vize görüşmesi : 24.01.2022
Pasaport gelişi : Güncelleyeceğim

Merhaba Arkadaşlar,

24.01.2022 ( karlı pazartesi) günü Yüksek Lisans + Eş + Çocuk olarak başvuru yaptık. Süreç hakkında sizleri de bilgilendirmek isterim. Sanılanın aksine bu vizeye aileniz ile beraber aynı anda başvuru yapabiliryorsunuz. Önce eşlerden birinin gidip oturum aldıktan sonra diğer geleceklerin aile başvurusu yapması gerekmiyor. Forumda bu şekilde vize almış olan kişiler var. Biz de alacağımızı düşünüyoruz.

Evrakları eksiksiz olarak tamamladığımızı düşünüyorum. Eğer ek evrak talep ederlerse burdan güncelleme yapacağım.

Süreç aşamasında bizi tek zorlayan konu bloke hesap açılışı oldu. Aile ile seyehat edecek iseniz kendiniz için koymanız gereken aylık 861€ ya ek olarak eşiniz için 400€ ve her çocuk için 300€ konulması gerekiyor. Bunlar normal hesapta görünmemesi lazım, bloke hesap olarak istiyor konsolosluk. Biz bloke hesabı Fintiba üzerinden açmak istedik, Fintibaya defalarda mail atmama, konsolosluk sitesindeki yazıyı göndermeme rağmen fazla miktarlı bloke hesabı kabul etmediler. Konsolosluktan bloke hesabın arttırılması konulu , kaşe imzalı yazı talep ettiler. Ben bunu konsolsluğa mail attım, onlar böyle bir yazı sağlayamadılar.
Biz de forumdan bir üyenin tavsiyesi üzerine ikinci bir bloke hesap yine 861€ luk ekspatrio üzerinden açtık. Daha öncesinde expatrioya da mail atmıştım 861€ nun yükseltilmesi ile alakalı. Onlar kabul ettiler fakat geri dönüşleri biraz geç oldu, ben çoktan fintibaya havaleyi yapmıştım. Bizim gibi başvuracak olanlar olursa direk expatrioya mail atıp, konsolosluğun sitesinin linkini ekleyerek talepte bulunurlarsa yüksek meblağ alabilirler. Benim gibi iki kere komisyon vermek zorunda kalmazlar.
Standart durumlarda iki şirket için de 1-2 gün içerisinde hesabınız açılıyor. Gerçekten çok hızlı ver kolay işliyor sistem. Bizimki standart dışı olunca biraz uzun sürdü sadece.

Vize görüşmesi oldukça basit, sadece evrak fazla olduğu için uzun sürüyor.Sizden istenen evrakları sırası ile, teslim ediyorsunuz. Orjinal evraklarınızı almıyorlar, ama yanınızda götürmelisiniz. Onları görüp sizin fotokopileri aslı gibidir kabul ediyorlar.

Görüşme sırasında doldurmam için 3 soruluk bir kağıt uzattılar, bu kağıdı doldururken herhangi biryere ( cep telefonu, kağıt vs) bakmamamı ve idata görevlisi ile konuşmamam söylendi. Görevli bunu özellikle rica etti, kamera kaydı yapılıyormuş, onlar zor durumda kalıyorlarmış. Sorular aşağıdaki gibi idi aşağı yukarı.

1- Hangi okulda ve hangi bölümde okuyacaksınız?
2- Okumak istediğiniz bölümden birkaç ders ismi bildiriniz.
3- Almanyada akrabanız var mı? Varsa sizin ile olan ilişkisi ve yaşadığı yer.

Başka sorular olursa cevaplayabilirim.
Benim pasaportum bugün elime ulaştı. 6 aylık vize verdiler.
Eşim ve çocuğumunkiler ulaşmadı maalesef. Gidişime az zaman kaldığı için benimkini önce verdiler diye düşünüyoruz.
Herhangi bir eksik evrak talebinde bulunmadılar şu ana kadar. Durum hakkında yabancılar dairesine mail attım.
Bekleyişimiz devam ediyor.

Kilitli