Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
mfurkand

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen mfurkand » Prş Şub 24, 2022 6:45 pm

mockingjay yazdı: Prş Şub 24, 2022 5:21 pm Merhabalar,
Yaklaşık 8 ay süren bu yorucu ve stresli dönemin sonuna geldim, vizem geldi. Bu süreçte burada yazılanlardan çok faydalandım ancak bir o kadar da moral bozucu şeyler ile karşılaştım. Bu yüzden benim başımdan geçen süreci sizlerle paylaşmak istiyorum.
İstanbul'dan 36f vize türüne başvurdum. Vizem yaklaşık 3 hafta içerisinde elime ulaştı, beklediğimden çok hızlı geldi.
Konsolosluğun sitesinde yer alan belirli kurumlardan alınmış dil belgelerine sahip değildim. Almancayı B1 seviyesine kadar ücretsiz bir kursta öğrendim onun dışında konsolosluğa sunabileceğim bir belgem yoktu. Evet hiçbir belge olmadan başvurmak son derece riskliydi ama ben şansımı denemek istedim. Çünkü konsoloslukta Almanca konuşabildiğimi kanıtlayabileceğimi düşündüm. Nitekim öyle de oldu konsoloslukta kurs bitirme belgelerimi verdiğimde kimse bana bunlar geçersiz demedi olumsuz bir tepki ile karşılaşmadım kesinlikle. Görüşme normal seyrinde ilerledi ve burada da cok defa yazılan almanca sorular soruldu. Görüştüğüm kişi beni zorladı bayağı hatta görüşmeden çıkınca muhtemelen red alıcam kafasına bürünmüştüm ama korktuğum gibi olmadı. Belki de baskı altında nasıl tepkiler verdiğimi görmek istedi bilemiyorum. Ama böyle durumlarda sakin kalmakta yarar var. Yani bence de dil belgesi evet çok önemli ve bir nevi garanti sağlıyor vize almayı kolaylaştırıyor ancak olmazsa olmazlık bir durum da yok. Güzel bir motivasyon mektubumu, özgeçmiş ve konsoloslukta sorulan Almanca sorulara kendinden emin cevaplar vermekte vize kararında son derece önemli. Kimseye dil belgesi olmadan basvurun kabul alırsınız demiyorum, ben risk aldım ve sonucu olumlu oldu. Çok fazla yazılanlara kafayı takmamak gerekiyor netice de herkesin hikayesi farklı.
Belki benim gibi dil belgesi olmadan basvuru asamasında olanlar kisiler vardır, onlara umut olması acısından sürecimi kısaca anlatmak istedim. Her şey gönlünüzce olsun, kolaylıklar ve bol sabırlar diliyorum herkese.
Tebrik ederim.

selena

Mesaj gönderen selena » Prş Şub 24, 2022 7:09 pm

Yaklaşık 8 ay süren bu yorucu ve stresli dönemin sonuna geldim, vizem geldi. Bu süreçte burada yazılanlardan çok faydalandım ancak bir o kadar da moral bozucu şeyler ile karşılaştım. Bu yüzden benim başımdan geçen süreci sizlerle paylaşmak istiyorum.
İstanbul'dan 36f vize türüne başvurdum. Vizem yaklaşık 3 hafta içerisinde elime ulaştı, beklediğimden çok hızlı geldi.
Konsolosluğun sitesinde yer alan belirli kurumlardan alınmış dil belgelerine sahip değildim. Almancayı B1 seviyesine kadar ücretsiz bir kursta öğrendim onun dışında konsolosluğa sunabileceğim bir belgem yoktu. Evet hiçbir belge olmadan başvurmak son derece riskliydi ama ben şansımı denemek istedim. Çünkü konsoloslukta Almanca konuşabildiğimi kanıtlayabileceğimi düşündüm. Nitekim öyle de oldu konsoloslukta kurs bitirme belgelerimi verdiğimde kimse bana bunlar geçersiz demedi olumsuz bir tepki ile karşılaşmadım kesinlikle. Görüşme normal seyrinde ilerledi ve burada da cok defa yazılan almanca sorular soruldu. Görüştüğüm kişi beni zorladı bayağı hatta görüşmeden çıkınca muhtemelen red alıcam kafasına bürünmüştüm ama korktuğum gibi olmadı. Belki de baskı altında nasıl tepkiler verdiğimi görmek istedi bilemiyorum. Ama böyle durumlarda sakin kalmakta yarar var. Yani bence de dil belgesi evet çok önemli ve bir nevi garanti sağlıyor vize almayı kolaylaştırıyor ancak olmazsa olmazlık bir durum da yok. Güzel bir motivasyon mektubumu, özgeçmiş ve konsoloslukta sorulan Almanca sorulara kendinden emin cevaplar vermekte vize kararında son derece önemli. Kimseye dil belgesi olmadan basvurun kabul alırsınız demiyorum, ben risk aldım ve sonucu olumlu oldu. Çok fazla yazılanlara kafayı takmamak gerekiyor netice de herkesin hikayesi farklı.
Belki benim gibi dil belgesi olmadan basvuru asamasında olanlar kisiler vardır, onlara umut olması acısından sürecimi kısaca anlatmak istedim. Her şey gönlünüzce olsun, kolaylıklar ve bol sabırlar diliyorum herkese.
Merhaba vizeniz hayırlı olsun:) gideceğiniz şehir/ yabancılar şubesi neydi acaba

yaço588

Mesaj gönderen yaço588 » Cum Şub 25, 2022 12:43 pm

20 şubatta başvuru yaptım hala atama yapılmadı ortalama ne kadar sürede atama yapılıyor

mockingjay

Mesaj gönderen mockingjay » Cum Şub 25, 2022 1:15 pm

selena yazdı: Prş Şub 24, 2022 7:09 pm Merhaba vizeniz hayırlı olsun:) gideceğiniz şehir/ yabancılar şubesi neydi acaba
Buradan toplu cevap vereyim, çok teşekkür ederim :)
Essen'e gideceğim, Essen yabancılar dairesine basvurdum.

Yelo

Mesaj gönderen Yelo » Cum Şub 25, 2022 1:44 pm

mockingjay yazdı: Cum Şub 25, 2022 1:15 pm Buradan toplu cevap vereyim, çok teşekkür ederim :)
Essen'e gideceğim, Essen yabancılar dairesine basvurdum.
Merhaba öncelikle hayırlı olsun :) kurs başlangıcınız ne zaman acaba?

dinoo

Mesaj gönderen dinoo » Cum Şub 25, 2022 3:20 pm

44f dil vizesi/Ankara Alman konsolosluğu
Randevu başvurusu:18.01.2022
Randevu başvurusu cevap:27.01.2022
Görüşme(mülakat)tarihi:25.02.2022
Yalnızca dil kursu vizesi için başvurdum, geri döneceğimi ispat etmek amacıyla standart evrakların dışında işverenimden “şirketin yurtiçi ve yurtdışı işlerininin yönetimini sağlamak üzere bahsi geçen kişiye dil vizesi sağlanması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim…” gibisinden bir referans yazısı, aktif çalıştığıma dair sgk dökümleri, aktif üyesi olduğuma dair mimarlar odasından üye kaydı belgesi gibi evraklar sundum.Sözlü görüşmenin tamamı Türkçe geçti(b1 almanca dil sertifikam olmasına rağmen)Verilen formdaki sorulara almanca cevap vermem istendi.Hatırladığım sorular:
Mevcut dil bilginiz, nasıl ve nerede öğrendiniz?
Dil kursundan sonraki planlarınız?
Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız?
Neden İngilizce değil de almanca?
Eğitim hayatınızdan kısaca bahsediniz.
Dil öğrenmendeki hedef nedir?

Cihate73

Mesaj gönderen Cihate73 » Cum Şub 25, 2022 6:50 pm

Demeki vize türüne göre degisyor. çünkü benim de Essen yabancı dairesi vize türü direk dil kursu 6 aydr bekliyorum

dinoo

Mesaj gönderen dinoo » Cum Şub 25, 2022 7:40 pm

Cihate73 yazdı: Cum Şub 25, 2022 6:50 pm Demeki vize türüne göre degisyor. çünkü benim de Essen yabancı dairesi vize türü direk dil kursu 6 aydr bekliyorum
Gideceğiniz yerin yabancılar dairesine mail atsaydınız iyi olmaz mıydı?Bir de Türkiye’de hangi ile başvuru yapmıştınız?

buse.sarica

Mesaj gönderen buse.sarica » Cmt Şub 26, 2022 8:21 pm

merhaba . hangi yabancılar dairesine bağlı olduğunuzu nasıl anlıyorsunuz acaba ? bir de görüşme sonrası kabullerimi geri verdiler orjinal belgelerle beraber bu normal mi ?

nanesizlimonata

Mesaj gönderen nanesizlimonata » Cmt Şub 26, 2022 9:02 pm

buse.sarica yazdı: Cmt Şub 26, 2022 8:21 pm merhaba . hangi yabancılar dairesine bağlı olduğunuzu nasıl anlıyorsunuz acaba ? bir de görüşme sonrası kabullerimi geri verdiler orjinal belgelerle beraber bu normal mi ?
ikamet olarak gösterdiğiniz yerin yabancılar dairesine gidiyor diye biliyorum. Evrakların orijinallerine kontrol amaçlı bakıp kopyalarını alıyorlar.

buse.sarica

Mesaj gönderen buse.sarica » Cmt Şub 26, 2022 9:12 pm

anladım teşekkürler. evet orjinalleri veriyorlar bu yüzden biliyorum ama kabullerimden 2 kopya vardı zaten direk hepsini geri vermişler şimdi baktım da ona şaşırdım

nanesizlimonata

Mesaj gönderen nanesizlimonata » Cmt Şub 26, 2022 10:15 pm

buse.sarica yazdı: Cmt Şub 26, 2022 9:12 pm anladım teşekkürler. evet orjinalleri veriyorlar bu yüzden biliyorum ama kabullerimden 2 kopya vardı zaten direk hepsini geri vermişler şimdi baktım da ona şaşırdım
Benim almışlardı kabulümü. Eksik evrak durumu olursa iletişime geçerler mail ya da telefon yoluyla.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Şub 26, 2022 11:08 pm

buse.sarica yazdı: Cmt Şub 26, 2022 8:21 pm merhaba . hangi yabancılar dairesine bağlı olduğunuzu nasıl anlıyorsunuz acaba ? bir de görüşme sonrası kabullerimi geri verdiler orjinal belgelerle beraber bu normal mi ?
1) Vize basvuru formunda adres olarak yazilan sehrin yabancilar dairesi oluyor.Mesela adrese vize basvuru formunda 47057,Duisburg yazmissaniz Duisburg yabancilar dairesidir.

2) Normal herkese öyle oluyor alsalarda kargoyla tüm orijinal belgeler geri geliyor.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

denizt

Mesaj gönderen denizt » Pzr Şub 27, 2022 2:02 am

Merkblatt 37: Üniversite Adayı vizesi
Yer: Ankara Alman konsolosluğu
Randevu talebi: 07.02.2022
Randevu ataması: 10.02.2022
Randevu tarihi: 25.02.2022

TU Dortmund ve Duisburg-Essen üniversitelerinden aldığım ön kabulleri, ÖSD A2 sertifikası ve diğer gerekli belgeleri 25.02.2022 tarihinde konsolosluğa teslim ettim. Sözlü olarak 3-4 civarı Türkçe soru soruldu. Bunun dışında 6-7 soruluk bir kağıt verildi. Kağıttaki soruların hem Almancası hem de İngilizcesi vardı. Almanca olarak cevaplamam istendi. Almanca cevaplayamadığım bir soruyu İngilizcem yettiği kadar cevap verdim. Hatırladığım kadarıyla sorular şöyleydi:
- Neden bu alanda okumak istiyorsun? Neden bu üniversite?
- Okuyacağın bölüm, eğitim dili, üniversite ve şehrin ismi nedir?
- Eğitimini tamamladıktan sonra ne yapacaksın?
- Şuana kadarki eğitim hayatından ve profesyonel yaşamından bahset.
- Almanca ve İngilizce seviyen nedir? Nerede öğrendin?
- Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız?
- Almanya'da akraban var mı? Varsa ismini, akrabalık ilişkinizi ve bulunduğu şehri yaz.

kuudere

Mesaj gönderen kuudere » Pzr Şub 27, 2022 5:42 pm

Randevu Alma : 21 Ocak
Randevu Atama: 27 Ocak
Randevu Günü: 25 Şubat
Yer: Ankara
Vize Türü : 36 F

Yükseköğrenime hazırlık için dil kursuna yazıldım . Garantör belgemi 1 aydır bekliyorum henuz garantorume ulasmadıgı için sadece o eksikti. Hem evrak düzenine hem de dış görünümüme çok dikkat edip gittim. Güler yüzlü ve pozitif olmaya özen gösterdim fakat karşımda ki kadın o kadar sert konusuyordu kı insanın morali kalmıyordu. Sadece 3 soru sordu ;
-Neden gidiyorsun?
- Üniversiteden mezun oldun mu?
- A2 dil bilgin var mı?

Temmuzda mezunıyet sınavına girip mezun olacağımı ve dil bilgim olmadığı için dil kursuna yazıldığımı belirttim. Dil kursu dahil ne için başvurursan başvur A2 seviyesinde dil bilgisi şart dedi. Dil bilgim olsa neden dil kursuna gideyim diyorum bana sen beni anlamıyor musun diye çıkışıyor. Birşeyler soruyor, cevap verırken cumlemı kesıp yıne çıkışıyor sen benı anlamıyor musun ? Başvursanda direk red yiyeceksin paran boşuna gidecek vs dedi. Sürekli olarak red yiyeceksin sana diyorum vs kendinden o kadar emin konusuyor kı. Ne yapacağımı şaşırdım basvurmaktan vazgecıp dısarı cıktım ve erasmus grubundan bır arkadasla konustum. Daha once tanıdıgı bırısıde aynı durumla karsılasmıs benım gıbı ızah etmıs , olumsuz konusmasına ragmen basvurmus ve vızeyı almıs. Bende dısarıdakı polis memuruna, psikolojik baskı yaptıklarını bu yuzden sağlıklı dusunemedıgımı ve basvurmak ıstedıgımı belırttım. Tekrar içeri aldılar, gorusme yaptıgım kısı bana cıkıstı baska arkadasına yonlendırdıler. O kişide sana sımdı ıyı davranmalıyım sonra benı de sıkayet edersın mazallah vs diye dalga geçti. Yanına gelenlere Almanca birşeyler soyleyıp onlarla bırlıkte yıne dalga gectı. Herseye ragmen ben basvurmak ıstedıgımı belırttım, bu sefer tatlı dille benı basvurmamam ıcın elınden gelenı yaptılar. 40 dakika boyunca gerekli soruları sormayıpp benı basvurmamam için caydırdılar. Amacları ne anlamadım. Hala basvurmak ıstedıgım ıcın cümlelerine dikkat etmeyerek ve ses tonlarını yukselterek basvurmamı yaptı. Yöneticilerini dahi çağırdılar. Ben o sıra neyin içine düştüm diyerek sessiz kalıp hep nazik oldum. Red yiyeceksem de para benim param, boşuna giderse benim param gidecek. Böyle bir durumla karşılaşırsanız , tesekkur ederım ama ben basvurmak ıstıyorum diyebilirsiniz. Bakalım sürec nasıl olacak :lol:

makbule

Mesaj gönderen makbule » Pzr Şub 27, 2022 6:28 pm

Merhabalar, 41f kapsamında vize başvurusunda bulundum. İstenilen belgeler arasında "Varsa okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair belgeler" maddesi için üniversite mezuniyeti sonrası çalıştığımız şirketten bir çalışma belgesi almak gerekli midir? Ya da bu madde kapsamında nasıl bir belge göstermek gerekir?

nanesizlimonata

Mesaj gönderen nanesizlimonata » Pzr Şub 27, 2022 7:57 pm

makbule yazdı: Pzr Şub 27, 2022 6:28 pm Merhabalar, 41f kapsamında vize başvurusunda bulundum. İstenilen belgeler arasında "Varsa okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair belgeler" maddesi için üniversite mezuniyeti sonrası çalıştığımız şirketten bir çalışma belgesi almak gerekli midir? Ya da bu madde kapsamında nasıl bir belge göstermek gerekir?

barkodlu hizmet dökümü alabilirsiniz e-devletten yahut dediğiniz gibi şirketten bir kağıt da olabilir.

denizt

Mesaj gönderen denizt » Pzt Şub 28, 2022 9:51 am

makbule yazdı: Pzr Şub 27, 2022 6:28 pm Merhabalar, 41f kapsamında vize başvurusunda bulundum. İstenilen belgeler arasında "Varsa okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair belgeler" maddesi için üniversite mezuniyeti sonrası çalıştığımız şirketten bir çalışma belgesi almak gerekli midir? Ya da bu madde kapsamında nasıl bir belge göstermek gerekir?
Ben 3 gün önce konsoloslukta vize görüşmesinde çalıştığım şirketten aldığım çalışması belgesi ve Almanca tercümesini verdim. Benim ilk işimdi. Eğer birden fazla iş tecrübeniz varsa yukarıda arkadaşın yazdığı gibi SGK barkodlu hizmet dökümünde hepsi gözüküyor.

reci26

Mesaj gönderen reci26 » Sal Mar 01, 2022 12:26 am

serhads65 yazdı: Cum Oca 07, 2022 2:49 am Herkese merhaba arkadaşlar,
kendi durumumdan biraz bahsetmek istiyorum çünkü bu yola girerken olmaz gibisinden çok şey söylendi. 1992 doğumluyum ve lisans şartlı kabul ile ankarada başvuruyu yaptım. Dil seviyem ösd a2 sertifikam vardı fakat 3 puanla geçip almıştım, tam a2 sayılmaz. Görüşmeye gittiğim görevli lise den sonra 2 yıl ara vermem daha sonra üniversiteyi 1 sene uzatmam ve yaşımın büyük olması gibi bir sürü bahane saydı ama ben yine de başvuruyu yaptım ve 1 hafta sonra red geldi. Eylül ayında başvuruyu yapmıştım. Red kağıdında dil seviyemin az oluşu ve okul kabulümun olmayışından bashsetmislerdi. Ben İstanbul'dan başvuruyu yapıp Ekim ayında idata da görüşmemi yaptım. Evraklarda hiçbir değişiklik yapmadan aynı dosya ile başvuruyu yaptım. Sadece sigorta tarihini falan guncelledim. Daha sonra İstanbul konsolosluğu bir kaç eksik evrak istedi. Bundan dolayı süreç biraz uzadi. Ekim'de görüşmeye girdim Aralık 10 unda vizem geldi. Eksik evrakı gönderdikten 10 gün sonra pasaportum elime ulaştı. Bu arada geldiğim şehir Bremen. Yoğunluk olmadığı için cevap erken gelmiş olabilir. Şimdiden herkese başarılar diliyorum
Merhaba. İkametgah olayını nasıl halletiniz aceba ?

keremuyar

Mesaj gönderen keremuyar » Sal Mar 01, 2022 1:25 pm

Herkese merhaba forumda yeniyim. Okulumun son dönemindeyim ve bu dönem için zorunlu stajım vardı. Almanya'da bir şirketle anlaştık ve tüm belgelerimiz geldi. iData'dan Ulusal Vize başvurusu yaptım. İstenen tüm evrakları verdim herhangi bir eksik olup olmadığını özellikle sordum memura ve olmadığını söyledi. 4-5 soru vardı ve bunlara Almanca veya İngilizce cevap verilmekteydi, eğer veremiyorsanız en altta Türkçe bir soru vardı.

Soruların 3 veya 4 tanesine almanca yanıt verdim ve memur kontrol ettiğinde düzgün yazdığımı söyledi.

Vize ücretini almadılar, arkadaşlarım gittikten sonra aranıp istendiğini bildiğimden özellikle söyledim ancak yine almadılar. Başvurudan 3 gün sonra arayıp parayı istediler. Yatırdıktan 2 gün sonra Bundesagentur für Arbeit belgesinin eksik olduğunu belirten bir mail geldi konsolosluktan. Şirkete evrakları göndereli 6 gün oldu, işlemler kesin bir şekilde başladı.

Bu belge sanırım ZAV belgesi olarak geçiyor. Bu belgenin ne kadar sürede iletildiğini bilen var mı? 16 Mart'a kadar konsolosluğa gönderme hakkım var ve 22 Mart'a uçak biletini aldım.

Ayrıca Bielefeld için konaklamada yardımcı olacak biri varsa tarafıma ulaşması güzel olur :)

Kilitli