Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Herşeyi bırakıp geri dönmenin eşiğinde olmak.

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
sametbasli

Almanyada Herşeyi bırakıp geri dönmenin eşiğinde olmak.

Mesaj gönderen sametbasli » Pzr Şub 20, 2022 8:17 pm

Merhaba arkadaşlar 1 yılı geçicek nerdeyse geldim Almanyaya gelmek için 4-5 yıl o kadar uğraştık hayal kurduk çocukluğumdan beri hayalimdi . Ve herşeyi tek başıma başardım vizemi aldım .ve inanın 1 yıl boyunca rahat uyku uyuyamıyorum bile Sürekli kalbim ağrıyor stresten . Almanyaya tek başınıza geldiyseniz kimseyi tanımıyorsanız hayat zaten Zor birde üstüne C1 sınavı stresi Üniye başlama Stresi acaba geçebilcekmiyim sınavı gibi bu tür stresler Üstünede yalnızlık çekince resmen Almanya gözümde cehennem gibi . Stresten saçlarım 1 senede hepsi döküldü yüzümün şekli bile değişti yani hem piskolojik hemde fiziken Artık bu zorluklara dayanamıyorum ve Türkiyeden geldik diye Türklerin bile ırkçılık olduğu bir ülke sürekli sizi küçümsemeleri bu bile zoruma gidiyor artık.. Türkiyeye dönsem Pişman olucam Ülke resmen bitmiş ekonomi anlamında . Ne yapcağımı bilmiyorum Arkadaşlar tür sorunları Yaşamış deneyimleri paylaşırlarsa sevinirim. Neden buraya bunları yazdınız demeyin arkadaşlar . Tükendim artık halimde kalmadı yaşam enerjimde . Artık herşeyi bırakıp geri gitme kafasındayım Türkiyeye gittiğimdede bir ömür pişman olacağımıda biliyorum ekonomisinden ve ülkenin gidişatından dolayı

ozcartman

Re: Almanyada Herşeyi bırakıp geri dönmenin eşiğinde olmak.

Mesaj gönderen ozcartman » Pzr Şub 20, 2022 8:59 pm

Bunun bir süreç olduğunu hatırlatın kendinize. İnsan içinde bulunduğu durumu hiç geçmez sanıyor. Mesela hasta olunca sanki hiç iyileşmezmişiz gibi geliyor. Başımız ağrıdığı zaman hiç geçmez sanıyoruz o ağrı. Ya da sevgilimizden ayrılırız, aşk acısı çekeriz. O acı geçmez, onu hiç unutamayız zannederiz. Ancak hiçbirisinden eser kalmaz. Bu bir süreç. Sınavları geçip, okula başladığınızda zorluklar azalacak. Şu an azalmayacak gibi gelse de, azalacak. Hangi şehirdesiniz bu arada? Size yakın olan üyelerle buluşabilir, dertleşebilir, destek alabilirsiniz. Bu da size yardımcı olacaktır.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzt Şub 21, 2022 12:16 am

sametbasli yazdı: Pzr Şub 20, 2022 8:17 pm Merhaba arkadaşlar 1 yılı geçicek nerdeyse geldim Almanyaya gelmek için 4-5 yıl o kadar uğraştık hayal kurduk çocukluğumdan beri hayalimdi . Ve herşeyi tek başıma başardım vizemi aldım .ve inanın 1 yıl boyunca rahat uyku uyuyamıyorum bile Sürekli kalbim ağrıyor stresten . Almanyaya tek başınıza geldiyseniz kimseyi tanımıyorsanız hayat zaten Zor birde üstüne C1 sınavı stresi Üniye başlama Stresi acaba geçebilcekmiyim sınavı gibi bu tür stresler Üstünede yalnızlık çekince resmen Almanya gözümde cehennem gibi . Stresten saçlarım 1 senede hepsi döküldü yüzümün şekli bile değişti yani hem piskolojik hemde fiziken Artık bu zorluklara dayanamıyorum ve Türkiyeden geldik diye Türklerin bile ırkçılık olduğu bir ülke sürekli sizi küçümsemeleri bu bile zoruma gidiyor artık.. Türkiyeye dönsem Pişman olucam Ülke resmen bitmiş ekonomi anlamında . Ne yapcağımı bilmiyorum Arkadaşlar tür sorunları Yaşamış deneyimleri paylaşırlarsa sevinirim. Neden buraya bunları yazdınız demeyin arkadaşlar . Tükendim artık halimde kalmadı yaşam enerjimde . Artık herşeyi bırakıp geri gitme kafasındayım Türkiyeye gittiğimdede bir ömür pişman olacağımıda biliyorum ekonomisinden ve ülkenin gidişatından dolayı
Şuan B1 dil eğitimim Türkiye'de devam ediyor bir yandan YKS ile uğraşıyorum bir yandan bloke parayı ayarlayabilecek miyim onu düşünüyorum ve her Allahın günü stres yapıyordum. Şu an durumu kabullendim sebebi ise bu streslerin hiç bitmeyeceği idi. O yüzden şansınızı deneyin derim. Ülke daha kötüye gittiğinde keşkeleriniz içinizi yemesin diye dayanın tünelin sonu ışık.

jusnum

Mesaj gönderen jusnum » Pzt Şub 21, 2022 2:18 am

sametbasli yazdı: Pzr Şub 20, 2022 8:17 pm Merhaba arkadaşlar 1 yılı geçicek nerdeyse geldim Almanyaya gelmek için 4-5 yıl o kadar uğraştık hayal kurduk çocukluğumdan beri hayalimdi . Ve herşeyi tek başıma başardım vizemi aldım .ve inanın 1 yıl boyunca rahat uyku uyuyamıyorum bile Sürekli kalbim ağrıyor stresten . Almanyaya tek başınıza geldiyseniz kimseyi tanımıyorsanız hayat zaten Zor birde üstüne C1 sınavı stresi Üniye başlama Stresi acaba geçebilcekmiyim sınavı gibi bu tür stresler Üstünede yalnızlık çekince resmen Almanya gözümde cehennem gibi . Stresten saçlarım 1 senede hepsi döküldü yüzümün şekli bile değişti yani hem piskolojik hemde fiziken Artık bu zorluklara dayanamıyorum ve Türkiyeden geldik diye Türklerin bile ırkçılık olduğu bir ülke sürekli sizi küçümsemeleri bu bile zoruma gidiyor artık.. Türkiyeye dönsem Pişman olucam Ülke resmen bitmiş ekonomi anlamında . Ne yapcağımı bilmiyorum Arkadaşlar tür sorunları Yaşamış deneyimleri paylaşırlarsa sevinirim. Neden buraya bunları yazdınız demeyin arkadaşlar . Tükendim artık halimde kalmadı yaşam enerjimde . Artık herşeyi bırakıp geri gitme kafasındayım Türkiyeye gittiğimdede bir ömür pişman olacağımıda biliyorum ekonomisinden ve ülkenin gidişatından dolayı
Mesajınızı görünce kendi düşüncelerimi yazmazsam olmaz diye düşündüm. İnanın aynı durumları ben de ilk geldiğimde yaşadım. Bölümüm ingilizce o nedenle almanca sınavıyla alakalı bir durumum olmadı fakat bu sefer de almancamın yetersiz olması, yepyeni bir hayat, alışık olmadığım bir kültür vs. ilk geldiğim haftalarda beni çok zorladı ve neredeyse depresyonda gibiydim. Gecelerim ağlayarak geçiyordu. Bölümümdeki öğrencilerin pek çoğu Alman ve uluslararası öğrencileri pek aralarına almıyorlar, bu da beni daha çok yalnız hissettirdi. Kaldı ki bir de eğitim sisteminin bu kadar zor olabileceğini tahmin etmiyordum. Ama inanın şu anda Almanya'da olduğum için çok mutluyum, huzurluyum. Bir yerden sonra duruma elimden geldiğince alıştım ve aslında pek çok şeyi de kabullendim. Sağlığınızdan önemli hiçbir şey yok, hayatın belli anlarında stresten yemekten kesilme ve ilaçlar kullanan biri olarak söylüyorum. Sınavınıza çalışın fakat gezip tozun, farklı şehirlere gitmeye çalışın farklı ortamlar görün, okul kulüplerine katılabilirsiniz ya da hatta bazı uygulamalar indirip insanlarla tanışabilirsiniz. Söylemesi kolay diyebilirsiniz ama bir yerden başlamak gerekiyor. Avrupa'da yaşıyorsam hakkını vermeliyim diye düşündüm ben biraz da :) O nedenle dersimin yanında sürekli sosyal aktiviteler ve farklı şehirlere gidebilme yolları kovalıyorum. Son olarak, en azından eğitim konusunda bir stresimiz var ve bu da bir alışma süreci. Türkiye'ye dönme durumunuz olursa eğitimin yanında pek çok stres de eklenecektir, bundan eminim, siz de biliyorsunuz. Bu nedenle zamanla bazı şeylerin yoluna girdiği ve bu yeni yaşama alışıldığını söyleyebilirim, az çok aynı durumu yaşayan biri olarak.

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Pzt Şub 21, 2022 12:09 pm

Kapalı yüzme havuzlarına gidin yüzün şuan hava soğuk diye. Sauna'sı olan spor salonuna yazılın. Edeka'dan alışveriş yap.

Depresif durumlardan kurtulmak icin kendine büyük bir Daylight Lamp alabilirsin işe yarayabilir. Ama uyku düzenini bozmamasına dikkat et. Bisikletin yoksa bisiklet al. Yürüyüş yerlerine git ağaç gör bol bol. Güneş olduğu günler 1 saat dışarı çık ve klasik müzik dinleyip yürü.

Marka bir çanta al.

Bunlar benim yaptıklarım. İşe yarıyorlar açıkçası. Bir de Netflix'te Disenchantment var ona başla. Ayrıca mood unu yükseltmesi için Amazon'da Fairy Lights lar var. Duvarına böyle as. Akşamları aç tam bi mood booster ciddiyim. Tr ye dönme düşüncesini aklından çıkar. Ben bazen yalan söylemeyeceğim Tr ye dönme konusu ile ilgili panik atak oluyorum. Ama böyle bir durumda da olabilecek über senaryolar hazırlayıp kendimi iyi hissetmeye çalışıyorum.

Hani diyelim en kötüsü Tr ye gitmek değil de Almanya'dan Kanada'ya gitmek vs diye düşün bence :) umarım yazdıklarım beni lüks delisi biri gibi göstermemiştir lol

bariscoskun30

Mesaj gönderen bariscoskun30 » Pzt Şub 21, 2022 6:38 pm

Seni cok iyi anliyorum dostum. 2019 yilinda ben de Almanya`ya buyuk hedeflerle gelip finalde husrana ugramistim. Her sey guzel baslarken basimdan inanilmaz olaylar gecti ve lanet olsun deyip ülkeme geri döndüm 2 sene sonra. Sonrasi daha mi iyi oldu? Ailemin yanindaydim, irkcilik yoktu, calisma izni sikintisi yoktu, bloke hesapmis harc parasiymis gibi dertler yoktu ancak hic mutlu da degildim.

1.5 sene türkiye´de durup almanya´ya tekrar geldim. Bu sekizinci günüm. Muhtemelen yine zorluklari yasayacagim ama aklima türkiye´deki günlerim gelince daha guclu bir sekilde hayata tutunmaya calisacagim.

Bunlarin hepsi bir sürec, dayanmak zorundasin. Yasadigin ikilemi ben de yasayip döndüm fakat pisman oldum. Dirayetli ol. Konusmaya ihtiyacin varsa detayli konusabiliriz sosyal medya üzerinden veya numaramizi aliriz.

Kendine iyi bak dostum.

Mhmtygt

Mesaj gönderen Mhmtygt » Sal Şub 22, 2022 11:32 pm

Yazdıklarınızı okurken bu toplulukta olmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu tekrar görüyorum. İyi ki varsınız.

Ben de başlığı açan kişiyle aynı durumdayım. Daha dil öğrenme aşamasındayım ve daha üniversitem bile başlamadı ona rağmen bu stres gerçekten göz önünde. Fakat yazdıklarınızı okuyorum, benimle aynı sıkıntıları yaşayan, sizin gibi güzel insanlar olduğunu hatırlamak gerçekten iyi geliyor. Ne olursa olsun, güzel günler göreceğimiz kanaatindeyim.

casanova

Mesaj gönderen casanova » Cum Mar 11, 2022 7:30 pm

Çok önemli bir başlık, okurken çok ilham aldım sizlerden. Bu forum olmasaydı benimle benzer konumdaki bu kadar kişiyle bir bağlantı kurmamın mümkünatı olmazdı. Dersler, her geçen gün artan kur, pişmanlık, yalnızlık... Ama her ne olursa olsun başaran insanları düşünmemiz gerekiyor. Bu işi başaran çok insan var, neden siz de yapamayasınız ki? İnsanoğlu her ortama uyum sağlayabilir bana kalırsa geri dönme seçeneğiniz sanki hiç yokmuş gibi davranın

İlla bir gün bu da kolaylaşacak bırakma kendiniiii