Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ezgiben

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen ezgiben » Çrş Şub 16, 2022 2:40 pm

emrahgur yazdı: Pzr Şub 13, 2022 2:34 pm Merhabalar Ezgi hanım, çalıştığınız şirketten aldığınız yazının yanında(ki bu yazıyı Almancaya çevirip teslim ettiniz) SGK dökümü de teslim ettiniz mi acaba? Benim de 25 şubat'ta randevum var, sizinle aynı durumdayım dili geliştirdikten sonra çalışmayı düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Bir de rica etsem motivasyon mektubunuzu paylaşabilir misiniz?
Merhabalar,
Evet SGK dökümü de teslim ettim hatta gaza gelip onu da Almanca'ya çevirttirdim ama Türkçesi'ni aldılar yalnızca, zaten ağırlıklı olarak tarihler ve rakamlar var o yüzden E-devletten aldığınız barkodlu belgeyi ekleyebilirsiniz direkt. Tabii, bir mail adresi verirseniz ileteyim motivasyon mektubumu. Umarım yardımı olur.

ezgiben

Mesaj gönderen ezgiben » Çrş Şub 16, 2022 2:49 pm

emrahgur yazdı: Çrş Oca 26, 2022 9:45 pm Dil eğitimi aldıktan sonra iş bulup çalışacağım demenin ne gibi olumsuzlukları oluyor?
Belki de olmuyordur ama ben olabileceğini düşündüm çünkü genelde söylediğin her şeyin kanıtını sunmanı istiyorlar. Yani dil okulun bitince orada kalacağını söylüyorsan bunu ne şekilde planladın, iş bulamazsan nasıl bir yol izleyeceksin, yeterli paran var mı vs gibi. Ben döneceğimi söyleyerek garantiye almak istedim.

Burcude

Mesaj gönderen Burcude » Çrş Şub 16, 2022 8:54 pm

Merhaba. Master için ielts belgemi aldiktan sonra üniversiteye başvuracağım ama 1 abim ve 3 ablam almanyada yaşıyor. Böyle bir akrabalık ilişkisi yüzünden vizeyi reddederler mi, daha önce böyle bir sey duydunuz mu?..

emrahgur

Mesaj gönderen emrahgur » Çrş Şub 16, 2022 9:58 pm

ezgiben yazdı: Çrş Şub 16, 2022 2:40 pm Merhabalar,
Evet SGK dökümü de teslim ettim hatta gaza gelip onu da Almanca'ya çevirttirdim ama Türkçesi'ni aldılar yalnızca, zaten ağırlıklı olarak tarihler ve rakamlar var o yüzden E-devletten aldığınız barkodlu belgeyi ekleyebilirsiniz direkt. Tabii, bir mail adresi verirseniz ileteyim motivasyon mektubumu. Umarım yardımı olur.
Mail adresim: xxxx
Şimdiden çok teşekkür ederim, gerçekten verdiğiniz bilgilerle çok aydınlattınız 🙏🏻

Mod Uyari: Kural Ihlali/2: 2 hafta gecici ban

viewtopic.php?f=3&t=16500

wissendurst

Mesaj gönderen wissendurst » Prş Şub 17, 2022 7:35 pm

Yelo yazdı: Prş Şub 10, 2022 2:32 pm Merhaba, 36f başvurusu doğru merak etmeyin. Bende 40f olması gerektiğini düşünerek konsolosluğa mail attım ama 36f başvurusunun doğru olduğunu söylediler
Bilgilendirme mesajı atayım dedim:

Konsolosluktan aynı şekilde cevap aldım bende.Ayrıca sorduğum soru dahilinde dil kursunu bitirdikten sonra vize uzatmada problem yaşamadan orda üniversiteye başvurabilirsin yazmışlar.

slmlmc

Mesaj gönderen slmlmc » Pzt Şub 21, 2022 8:15 pm

İyi günler arkadaşlar vize için Motivasyon mektubu yazdım fakat neredeyse 2.5 sayfa internetten edindiğim bilgilere göre 1 sayfa olmalı diyor.Motivasyon mektubu kaç sayfa olmalı ?

senanro

Mesaj gönderen senanro » Sal Şub 22, 2022 12:54 pm

slmlmc yazdı: Pzt Şub 21, 2022 8:15 pm İyi günler arkadaşlar vize için Motivasyon mektubu yazdım fakat neredeyse 2.5 sayfa internetten edindiğim bilgilere göre 1 sayfa olmalı diyor.Motivasyon mektubu kaç sayfa olmalı ?
Benimki 1,5 sayfa tutmuştu.

bebaleyne

Mesaj gönderen bebaleyne » Sal Şub 22, 2022 10:42 pm

Arkadaşlar bende sizin gibi önce dil kursu daha sonra üniversite okuyacak şekilde bir almanya sürecinin içindeyim
Dört okuldan kabulum var.Pazartesi sınava gireceğim A2 için ancak kafama takılan bir şey var ben türkiyeden üniversiteyi kazandığımda donduramayacağım söylendi ve dersleri seçtirdiler ama ben hiç gitmedim bunun bana bir sıkıntısı olur mu?

Bermula

Mesaj gönderen Bermula » Sal Şub 22, 2022 11:06 pm

Merhabalar Türkiye de almanca sınavlarında yer bulunmadığı için b1 sınavına düsseldorf da girdim bunun içinde 2021 de yks ye girerek açıköğretime kayıt olarak yeşil pasaport aldım .bu vize de sıkıntı yaratır mı acaba yoksa kaydı mı sildirsem mi :|

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Çrş Şub 23, 2022 9:53 am

41F - İstanbul iData
Randevu Talep 9 Şubat
Randevu Atama 9 Şubat
Randevu Tarihi 23 Şubat

Arkadaşlar az önce vize başvurumu yaptım. İdata çalışanları son derece samimi ve yardımseverdi. Listedeki evrakları ikişer adet sırasıyla istedi. En sonunda sunmak istediğin başka evrak var mı diye sordu. En sonunda da cevaplamam için bazı soruların yazılı olduğu kağıt verdi.

-nerede ne okuyacaksın
-neden master yapmak istiyorsun
-birkaç ders ismi
-akraban var mı?
- ingilizce ya almanca bilmiyorsan nasıl iletişim kuracaksın

Bunlardı sorular. İyi geçtiğini düşünüyorum. Direkt kabulüm, sigortam, bloke hesabım vs herşey tamdı. Umarım olumlu sonuçlanır.

sertdiltr

Mesaj gönderen sertdiltr » Çrş Şub 23, 2022 1:27 pm

Herkese merhaba, bi konu hakkında yardıma ihtiyacım var. Konsolosluğa teslim edilecek evraklar sadece almanca mı olmalı yoksa ingilizce belgeleri de kabul ediyor mu? 36F başvurusu toplanacak evrak listesinde almancayı belirtmiş sorun yaşamamak için tecrüsbesi olanlar bilgilendirebilirse çok sevinirim.

davidd1

Mesaj gönderen davidd1 » Çrş Şub 23, 2022 4:16 pm

Merhaba,

Vize ile ilgili bir sorum var ve kafam çok karıştı. Biri yardım ederse gerçekten çok sevinirim.

Almanya'dan İngilizce bir bölüm için kabul aldım. Ancak şöyle bir durum var Benim IELTS notum 6.5
Bana şartlı olarak kabul verdiklerini IELTS'den 7 almam gerektiğini bildirdiler. Bunu da 15 Mayısa kadar verebilirsiniz diyorlar.
Bu nedenle 40f vize başvurusu yaptım. Ancak 41f mi olmalıydı diye tereddüt içindeyim. bu kısımda sorun yaşar mıyım?

drakkoc

Mesaj gönderen drakkoc » Prş Şub 24, 2022 11:37 am

30F- ANKARA
Randevu Talep: 30 Ekim 2021
Randevu Geliş : 19 Kasım 2021
Randevu Tarihi: 2 Aralık 2021
Vize Geliş : ?
Yabancılar Dairesi : Hannover Landeshauptstadt

Merhaba arkadaşlar. 2 Aralık 2021 tarihinde Ankara'dan 5 aylık Dil Kursu Vizesine başvurdum. Sağlık çalışanı olduğum için Dil Kursu Vizesi olsa da 30F olarak başvurmak durumunda kaldım. Hannover'deki DKH Sprachschule'ya B1-B2-C1'i kapsacayacak şekilde kayıt oldum. Dil kursu 7 Mart'ta başlıyor ancak ben 1 Mart'tan itibaren vizeye başvurdum. ( Nerdeyse 3 ay oldu.) Elimde A2 Sertifikası vardı. Bu sabah UPS Kargo'dan mesaj geldi. 1-2 gün içinde pasaportumun elimde olmasını bekliyorum. Vize başvurumun sonucunu pasaportum geldiğinde yazacağım.
Herkese bu zorlu süreçte bol şans ve başarılar diliyorum.

seco20net

Mesaj gönderen seco20net » Prş Şub 24, 2022 12:10 pm

:geek: :geek:
40F vizesini 41F’e Ankara Başkonsolosluk / Yabancılar Dairesi: Greıfswald
Randevu Başvurusu: 6 Temmuz 2021
Randevu Ataması: 9 Temmuz 2021
Vize Görüşmesi: 20 Ağustos 2021
Pasaport ve ret gelişi: 14 Eylül 2021
Itıraz başvurusu: 16 Eylül 2021
Son belge talep ettikleri tarih: 21 Aralık 2021

Belirttiğim sıralamada konsolosluğa başvuru yapmış ve bu başvuru sonucunda kesin kabul almayı bekleyen biriydım. Yaşım 30, 2018 yılında mezun oldum. Vizeye başvurduktan tam 10 gün sonra Eylül'ün başında memur tarafından telefonla arandım. İkametgahımın son 8 ayı Ankara'da daha öncesinde ise bütün hayatım boyunca İzmir’deydi. Ankara'dan vizeye girdiğimde zaten vize görüşmem de en çok bu hususta takılı kalındı. Neden İzmir'den değilde Ankara'dan girdiğim konusunda. Bende 8 aydır ikametgahının burada olduğunu bu sebepten burada girmem gerektiğini anlatmaya gayret gösterdim, evraklarımı bana geri teslim edeceklerken vize amiri ile görüştükten sonra dosyalarımı kabul ettiler. Kendim Dokuz Eylül Üniversitesi Almanca öğretmenliği mezunuyum. İsteseydim okuldan direkt kabul alıp 41F alabilirdim. Fakat ben 40F vizesi alıp Almanya'da 6 ay Almanca bilgimi güncellemek için hazırlıktan faydalanmak istedim. Yani asıl konumuza dönersem bu arama noktasında da bana öncelikle ikametgâh belgemi kanıtlamadığımı bu sebeple tekrardan kanıtlamamı istediler. Ben de güzel bir dille memura ikametgâh belgemi gönderdiğimi fakat tekrardan nasıl bir belge istediğini tam olarak anlatmasını istedim. O da üstü kapalı beni azarlayarak Almancanız var ne söylemek istediğimi anladınız deyip bize hemen gönderin dedi. Ankara'daki muhtardan imzalı bir şekilde gönderdiğim ikametgâh belgesi üzerine 3-4 gün sonra tekrardan arandım. Bu sefer daha azarlayıcı bir ses tonuyla sizden istediğimiz belge bu değil tekrardan bize belge gönderin denildi. Ben de dayanamayıp memurla tartıştım ve kendisine beni caydırmaya calıstıgını söyledim. O da bunun üzerine zaten gergin ve azarlayıcı tavrını daha da hat safhaya taşıyıp bir daha beni aramayacağını söyledi. Zaten 5-6 gün sonra da pasaportum bana geldi. Pasaportumda hiç kimsede daha önce görülmemiş kişisel açıklamaların yapıldığı bir ret almıştım. Bunun tamamının haksızlık olduğunu biliyordum. Çünkü ben bana söylenenleri harfi harfine yerine getirmiş biriyim. Daha önceden Almanya'dan vize aldım, Polonya'da 1 yıllık oturum alıp hazırlık eğitimi aldım 2011'de. Vize reddinde açıklamasında çok istekli bir şekilde not ortalamamın süper olmadığını, bu başvurunun çok inandırıcı olmadığını belirtip tamamen uzun açıklamalarla beni caydırmak istemişti. Hemen belirttiğim tarihte itiraz için dosyalarımı hazırladım ve mail olarak ilettim. Yaklaşık ocak ayına kadar konsolosluk ile bu konuda savaş verdim. Şartlı kabulü mü okuldan değiştirerek direkt kabul aldım (Sprachen und Kommunıkatıon Master Studıum) Greıfswald. Direkt kabulünü de konsolosluğa itirazım sürecinde ilettim. Kendileri de bana aldığınız direk kabulün başlangıç tarihi 1 Nisan diye cevap verdiler. Bu yüzden sakin olmam gerektiğini 31 Ocak’ta okula başvuru yapıp alacağım kabul belgesi (Immatrikulationsbestätigung) ile. Onlara kabul belgemi iletmemi talep ettiler. Ben okul ıle görüşmelerim sonucunda bu tarihten bile erken kabul belgemi aldım. Aldığım kabul belgemi hemen konsolosluğa ilettim Ankara'da. Fakat 15 gün boyunca cevap alamadım. Üzerine mail attım, mail de de okul kaydımı okul ücretimi ödediğimi gösterdim. Aynı zamanda yurda yaptığım kaydı da gösterdim. Üzerine hala cevap alamayınca 2. mail den sonra bu defa aramaya karar verdim, eskiden telesekretere bağlamadan direkt vize bölümüne bağlanacağınız bir numara vardı fakat onu da telesekretere çevirmişler. En sonunda 18 Şubat'ta vize bölümüne bağlanabildim. Orada görüştüğüm hanımefendi bilgilerimi istedi ve kontrol ettikten sonra Almanya'dan haber bekliyoruz haber gelmezse biz sizi 5-6 Mart'ta arayacağız dedi. Ben de ne sebeple arayacaklarını merak ettim çünkü pasaportum elimdeydi ve retti almıştım. Sizi aradığımızda pasaportunuzu göndereceğiz size daha sonra dedi, bende pasaportumun zaten redden dolayı bende olduğunu söyledikten sonra bilgilerimi tekrardan kontrol etti, Evet doğru dedi biz sizi 5 6 Martta arayacağız o zaman sizden pasaportunuzu isteyeceğiz dedi. Ben de bunun olumlu bir haber olduğunu düşünerek tabii telefonu kapattım. Aradan üç beş gün geçtikten sonra fark ettim ki 5-6 Mart tarihi hafta sonuna denk geliyor. Tabii ki bir sinirlendim yani baştan sağma bir iş yaptığını ve beni tamamen başından savmak için yaptığını anladım. Bugün tekrardan konsolosluğa 40 dakika sonra ulaşabildim ve bu durumu anlattım hemen Alelacele bir cevapla bana hafta sonuna denk geliyorsa 7 Mart'ta sizi arayacağız daha henüz bir haber yok ,bir gelişme yok dedi. Ben de bunun üzerine teşekkür edip telefonu kapattım. Şu anda ret vermeleri için hiçbir sebep bırakmamış durumdayım. Bu arada ailem daha doğrusu babam 17 yıldır Almanya'da yaşayan biri, işçi olarak. Akrabanızın olması orada bir avantaj değil bazen dezavantaj da olabilir bilginiz olsun. Bu gelişmeler doğrultusunda 7 Mart tarihini bekleyeceğim, 7 Mart'ta beni aramaz larsa 8 Mart'ta konsolosu tekrardan arayacağım. Yaklaşık 6 dan fazla bir süre var. Uzun süredir vizeyi almayı bekliyorum. Hatta bunun için savaşıyorum denebilir sonuçlarımı sizinle paylaşacağım, bu çabanın sonucunda vize alabilirsem benim durumumda olan arkadaşlara da bir ışık tutmuş olurum diye düşündüm. 8-)

Cihate73

Mesaj gönderen Cihate73 » Prş Şub 24, 2022 1:39 pm

nasıl bağlanabildiniz 5330 ile biten numarayı arıyorum kaf haftadır ulaşamıyorum

Cihate73

Mesaj gönderen Cihate73 » Prş Şub 24, 2022 1:40 pm

seco20net yazdı: Prş Şub 24, 2022 12:10 pm :geek: :geek:
40F vizesini 41F’e Ankara Başkonsolosluk / Yabancılar Dairesi: Greıfswald
Randevu Başvurusu: 6 Temmuz 2021
Randevu Ataması: 9 Temmuz 2021
Vize Görüşmesi: 20 Ağustos 2021
Pasaport ve ret gelişi: 14 Eylül 2021
Itıraz başvurusu: 16 Eylül 2021
Son belge talep ettikleri tarih: 21 Aralık 2021

Belirttiğim sıralamada konsolosluğa başvuru yapmış ve bu başvuru sonucunda kesin kabul almayı bekleyen biriydım. Yaşım 30, 2018 yılında mezun oldum. Vizeye başvurduktan tam 10 gün sonra Eylül'ün başında memur tarafından telefonla arandım. İkametgahımın son 8 ayı Ankara'da daha öncesinde ise bütün hayatım boyunca İzmir’deydi. Ankara'dan vizeye girdiğimde zaten vize görüşmem de en çok bu hususta takılı kalındı. Neden İzmir'den değilde Ankara'dan girdiğim konusunda. Bende 8 aydır ikametgahının burada olduğunu bu sebepten burada girmem gerektiğini anlatmaya gayret gösterdim, evraklarımı bana geri teslim edeceklerken vize amiri ile görüştükten sonra dosyalarımı kabul ettiler. Kendim Dokuz Eylül Üniversitesi Almanca öğretmenliği mezunuyum. İsteseydim okuldan direkt kabul alıp 41F alabilirdim. Fakat ben 40F vizesi alıp Almanya'da 6 ay Almanca bilgimi güncellemek için hazırlıktan faydalanmak istedim. Yani asıl konumuza dönersem bu arama noktasında da bana öncelikle ikametgâh belgemi kanıtlamadığımı bu sebeple tekrardan kanıtlamamı istediler. Ben de güzel bir dille memura ikametgâh belgemi gönderdiğimi fakat tekrardan nasıl bir belge istediğini tam olarak anlatmasını istedim. O da üstü kapalı beni azarlayarak Almancanız var ne söylemek istediğimi anladınız deyip bize hemen gönderin dedi. Ankara'daki muhtardan imzalı bir şekilde gönderdiğim ikametgâh belgesi üzerine 3-4 gün sonra tekrardan arandım. Bu sefer daha azarlayıcı bir ses tonuyla sizden istediğimiz belge bu değil tekrardan bize belge gönderin denildi. Ben de dayanamayıp memurla tartıştım ve kendisine beni caydırmaya calıstıgını söyledim. O da bunun üzerine zaten gergin ve azarlayıcı tavrını daha da hat safhaya taşıyıp bir daha beni aramayacağını söyledi. Zaten 5-6 gün sonra da pasaportum bana geldi. Pasaportumda hiç kimsede daha önce görülmemiş kişisel açıklamaların yapıldığı bir ret almıştım. Bunun tamamının haksızlık olduğunu biliyordum. Çünkü ben bana söylenenleri harfi harfine yerine getirmiş biriyim. Daha önceden Almanya'dan vize aldım, Polonya'da 1 yıllık oturum alıp hazırlık eğitimi aldım 2011'de. Vize reddinde açıklamasında çok istekli bir şekilde not ortalamamın süper olmadığını, bu başvurunun çok inandırıcı olmadığını belirtip tamamen uzun açıklamalarla beni caydırmak istemişti. Hemen belirttiğim tarihte itiraz için dosyalarımı hazırladım ve mail olarak ilettim. Yaklaşık ocak ayına kadar konsolosluk ile bu konuda savaş verdim. Şartlı kabulü mü okuldan değiştirerek direkt kabul aldım (Sprachen und Kommunıkatıon Master Studıum) Greıfswald. Direkt kabulünü de konsolosluğa itirazım sürecinde ilettim. Kendileri de bana aldığınız direk kabulün başlangıç tarihi 1 Nisan diye cevap verdiler. Bu yüzden sakin olmam gerektiğini 31 Ocak’ta okula başvuru yapıp alacağım kabul belgesi (Immatrikulationsbestätigung) ile. Onlara kabul belgemi iletmemi talep ettiler. Ben okul ıle görüşmelerim sonucunda bu tarihten bile erken kabul belgemi aldım. Aldığım kabul belgemi hemen konsolosluğa ilettim Ankara'da. Fakat 15 gün boyunca cevap alamadım. Üzerine mail attım, mail de de okul kaydımı okul ücretimi ödediğimi gösterdim. Aynı zamanda yurda yaptığım kaydı da gösterdim. Üzerine hala cevap alamayınca 2. mail den sonra bu defa aramaya karar verdim, eskiden telesekretere bağlamadan direkt vize bölümüne bağlanacağınız bir numara vardı fakat onu da telesekretere çevirmişler. En sonunda 18 Şubat'ta vize bölümüne bağlanabildim. Orada görüştüğüm hanımefendi bilgilerimi istedi ve kontrol ettikten sonra Almanya'dan haber bekliyoruz haber gelmezse biz sizi 5-6 Mart'ta arayacağız dedi. Ben de ne sebeple arayacaklarını merak ettim çünkü pasaportum elimdeydi ve retti almıştım. Sizi aradığımızda pasaportunuzu göndereceğiz size daha sonra dedi, bende pasaportumun zaten redden dolayı bende olduğunu söyledikten sonra bilgilerimi tekrardan kontrol etti, Evet doğru dedi biz sizi 5 6 Martta arayacağız o zaman sizden pasaportunuzu isteyeceğiz dedi. Ben de bunun olumlu bir haber olduğunu düşünerek tabii telefonu kapattım. Aradan üç beş gün geçtikten sonra fark ettim ki 5-6 Mart tarihi hafta sonuna denk geliyor. Tabii ki bir sinirlendim yani baştan sağma bir iş yaptığını ve beni tamamen başından savmak için yaptığını anladım. Bugün tekrardan konsolosluğa 40 dakika sonra ulaşabildim ve bu durumu anlattım hemen Alelacele bir cevapla bana hafta sonuna denk geliyorsa 7 Mart'ta sizi arayacağız daha henüz bir haber yok ,bir gelişme yok dedi. Ben de bunun üzerine teşekkür edip telefonu kapattım. Şu anda ret vermeleri için hiçbir sebep bırakmamış durumdayım. Bu arada ailem daha doğrusu babam 17 yıldır Almanya'da yaşayan biri, işçi olarak. Akrabanızın olması orada bir avantaj değil bazen dezavantaj da olabilir bilginiz olsun. Bu gelişmeler doğrultusunda 7 Mart tarihini bekleyeceğim, 7 Mart'ta beni aramaz larsa 8 Mart'ta konsolosu tekrardan arayacağım. Yaklaşık 6 dan fazla bir süre var. Uzun süredir vizeyi almayı bekliyorum. Hatta bunun için savaşıyorum denebilir sonuçlarımı sizinle paylaşacağım, bu çabanın sonucunda vize alabilirsem benim durumumda olan arkadaşlara da bir ışık tutmuş olurum diye düşündüm. 8-)
m
nasıl bağlanabildiniz 5330 ile biten numaraya kac haftadır ulaşamıyorum

seco20net

Mesaj gönderen seco20net » Prş Şub 24, 2022 4:06 pm

Cihate73 yazdı: Prş Şub 24, 2022 1:40 pm m
nasıl bağlanabildiniz 5330 ile biten numaraya kac haftadır ulaşamıyorum
Merhaba telesekreterde önce 2 daha sonra 0 i tuslayin ve operatore baglanacaksiniz. Sonrasinda vize bolumuyle neden gorusmek istediginizi aciklayin bagliyorlar.

mfurkand

Mesaj gönderen mfurkand » Prş Şub 24, 2022 4:52 pm

Merhabalar,

7 Şubat 2022 tarihinde İData İstanbul Gayrettepe ofisinden 41F Vize türü için başvuruda bulundum. Konsolosluktan henüz bir eksik evrak talebi vs. olmadı. Benimle yakın zamanlarda başvuru yapıp geri dönüş alan oldu mu ?

mockingjay

Mesaj gönderen mockingjay » Prş Şub 24, 2022 5:21 pm

Merhabalar,
Yaklaşık 8 ay süren bu yorucu ve stresli dönemin sonuna geldim, vizem geldi. Bu süreçte burada yazılanlardan çok faydalandım ancak bir o kadar da moral bozucu şeyler ile karşılaştım. Bu yüzden benim başımdan geçen süreci sizlerle paylaşmak istiyorum.
İstanbul'dan 36f vize türüne başvurdum. Vizem yaklaşık 3 hafta içerisinde elime ulaştı, beklediğimden çok hızlı geldi.
Konsolosluğun sitesinde yer alan belirli kurumlardan alınmış dil belgelerine sahip değildim. Almancayı B1 seviyesine kadar ücretsiz bir kursta öğrendim onun dışında konsolosluğa sunabileceğim bir belgem yoktu. Evet hiçbir belge olmadan başvurmak son derece riskliydi ama ben şansımı denemek istedim. Çünkü konsoloslukta Almanca konuşabildiğimi kanıtlayabileceğimi düşündüm. Nitekim öyle de oldu konsoloslukta kurs bitirme belgelerimi verdiğimde kimse bana bunlar geçersiz demedi olumsuz bir tepki ile karşılaşmadım kesinlikle. Görüşme normal seyrinde ilerledi ve burada da cok defa yazılan almanca sorular soruldu. Görüştüğüm kişi beni zorladı bayağı hatta görüşmeden çıkınca muhtemelen red alıcam kafasına bürünmüştüm ama korktuğum gibi olmadı. Belki de baskı altında nasıl tepkiler verdiğimi görmek istedi bilemiyorum. Ama böyle durumlarda sakin kalmakta yarar var. Yani bence de dil belgesi evet çok önemli ve bir nevi garanti sağlıyor vize almayı kolaylaştırıyor ancak olmazsa olmazlık bir durum da yok. Güzel bir motivasyon mektubumu, özgeçmiş ve konsoloslukta sorulan Almanca sorulara kendinden emin cevaplar vermekte vize kararında son derece önemli. Kimseye dil belgesi olmadan basvurun kabul alırsınız demiyorum, ben risk aldım ve sonucu olumlu oldu. Çok fazla yazılanlara kafayı takmamak gerekiyor netice de herkesin hikayesi farklı.
Belki benim gibi dil belgesi olmadan basvuru asamasında olanlar kisiler vardır, onlara umut olması acısından sürecimi kısaca anlatmak istedim. Her şey gönlünüzce olsun, kolaylıklar ve bol sabırlar diliyorum herkese.

Bumm

Mesaj gönderen Bumm » Prş Şub 24, 2022 5:29 pm

mockingjay yazdı: Prş Şub 24, 2022 5:21 pm Merhabalar,
Yaklaşık 8 ay süren bu yorucu ve stresli dönemin sonuna geldim, vizem geldi. Bu süreçte burada yazılanlardan çok faydalandım ancak bir o kadar da moral bozucu şeyler ile karşılaştım. Bu yüzden benim başımdan geçen süreci sizlerle paylaşmak istiyorum.
İstanbul'dan 36f vize türüne başvurdum. Vizem yaklaşık 3 hafta içerisinde elime ulaştı, beklediğimden çok hızlı geldi.
Konsolosluğun sitesinde yer alan belirli kurumlardan alınmış dil belgelerine sahip değildim. Almancayı B1 seviyesine kadar ücretsiz bir kursta öğrendim onun dışında konsolosluğa sunabileceğim bir belgem yoktu. Evet hiçbir belge olmadan başvurmak son derece riskliydi ama ben şansımı denemek istedim. Çünkü konsoloslukta Almanca konuşabildiğimi kanıtlayabileceğimi düşündüm. Nitekim öyle de oldu konsoloslukta kurs bitirme belgelerimi verdiğimde kimse bana bunlar geçersiz demedi olumsuz bir tepki ile karşılaşmadım kesinlikle. Görüşme normal seyrinde ilerledi ve burada da cok defa yazılan almanca sorular soruldu. Görüştüğüm kişi beni zorladı bayağı hatta görüşmeden çıkınca muhtemelen red alıcam kafasına bürünmüştüm ama korktuğum gibi olmadı. Belki de baskı altında nasıl tepkiler verdiğimi görmek istedi bilemiyorum. Ama böyle durumlarda sakin kalmakta yarar var. Yani bence de dil belgesi evet çok önemli ve bir nevi garanti sağlıyor vize almayı kolaylaştırıyor ancak olmazsa olmazlık bir durum da yok. Güzel bir motivasyon mektubumu, özgeçmiş ve konsoloslukta sorulan Almanca sorulara kendinden emin cevaplar vermekte vize kararında son derece önemli. Kimseye dil belgesi olmadan basvurun kabul alırsınız demiyorum, ben risk aldım ve sonucu olumlu oldu. Çok fazla yazılanlara kafayı takmamak gerekiyor netice de herkesin hikayesi farklı.
Belki benim gibi dil belgesi olmadan basvuru asamasında olanlar kisiler vardır, onlara umut olması acısından sürecimi kısaca anlatmak istedim. Her şey gönlünüzce olsun, kolaylıklar ve bol sabırlar diliyorum herkese.
Tebrikleeeer! Gidiş tarihinize ne yazmıştınız baya erken gelmiş gayet iyi?

Kilitli