Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yarım gün tam gün çalışma

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
benjamin21

Yarım gün tam gün çalışma

Mesaj gönderen benjamin21 » Sal Şub 08, 2022 12:05 pm

Arkadaşlar okula bi sorayım dedim arkadaşlar diyor 30 dk bile çalışsan yarım gün diyor.

Ben şu an çok korkuyorum hesaplayonca 120 tam günü geçiyor bu mantıkla bakınca.

Haftalık 20 saatten hesaplayınca nisanda gelmiştim ben. Yıllık avantajım oluyordu. ben hesapladım 2021 de 864 saat çalıştım artı yıllıık izinlerimi ödediler.

Şu am gerçekten elim ayağım titriyor ne yapıcağımı bilmiyorum. Yıllık izinlerimi bordorya yazmışlae toplam 921 saat ediyor. Ben nisanda geldiğim halde 52 ye bölmem gerekşyor diye biliyorum. O zaman haftalık bazda 17 saat oluyor.

Okuldaki kadın bana işe 30 dk dahi gitsen yarım gün dedi. Cidden çok kötüyüm şu an me yapacağımı bilmiyorum. Bazı günlerim sistemde 8h15 dk bazı günlerim 1 saat.

20 saati öyle doldurmuştum. Çok korkuyorum yapmam gereken nedir lütfen

benjamin21

Re: Yarım gün tam gün çalışma

Mesaj gönderen benjamin21 » Sal Şub 08, 2022 12:44 pm

Bilen biri yardımcı olsun cidden napıcam bilmiyorum.

netline

Mesaj gönderen netline » Sal Şub 08, 2022 1:09 pm

Merhaba,

Dostum soruyu tam ve acik bir sekilde sorarsan belki birisi yardimci olabilir. Yazdigindan neyi merak ettigin anlasilmiyor tam olarak.

Iyi calismalar.

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Sal Şub 08, 2022 1:17 pm

120 tam ve 240 yarı çalışma günü. Ben çalıştığım yerin sistemine saatlerimi yazarken bazı günler 1 gün bazı günler 2 saat de yazdım. Hatta bazı günlerim 8 saat 30 dakika çalışmışım.

Okulumun uluslararası ofisine bi sorayım dedim. Diyor ki 30 dakika çalışmış isen yıllık yarım gününden gider.
Ama aylık bordrolarımda hep saat bazı yazıyor.

Ben nisanda geldim almanyaya o halde bordrolarımdaki saatleri topladım 921-934 küsur ediyor hasta günüm ile birlikte. Eğer devlet gün bazında bakıyorsa ben bittim yani.
Bunu demek istemiştim. Ben ne yapmalıyım diye sormak istedim. Normal vergi beyannamemi yapıp bekleyeyim mi saat bazında yazıyor bordrolarımda aylık olarak.
netline yazdı: Sal Şub 08, 2022 1:09 pm Merhaba,

Dostum soruyu tam ve acik bir sekilde sorarsan belki birisi yardimci olabilir. Yazdigindan neyi merak ettigin anlasilmiyor tam olarak.

Iyi calismalar.

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Çrş Şub 09, 2022 1:56 pm

Merhaba,
Dedikleri doğru, 30 dakika calissan bile yarim günden sayiliyor. Bu durumda eger toplamda geciyorsan ne olacagi hakkinda malesef bir bilgim yok. En dogru bilgiyi yabancilar dairesinden alabilirsin.
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Prş Şub 10, 2022 2:05 pm

Korkmanı gerektirecek bir durum yok, ben vaktinde coronadan dolayı herşey iptalken haftada 32 saat çalıştığım bile oldu, o 120-240 ı kat kat aşmışımdır bu güne kadar, ve kısa süreli değil bahsettiğim durum 1.5 yıllık bir süreç. Bazen 24 saat, bazen 28, bazen 32, bazen 18. Hiç de oturup hesaplama gereği görmedim.

Bu çalışma mevzusunda anladığım şey bazıları Almanlar için geçerli olan şeyleri kendileri için geçerli olmadıklarını sanıyorlar. Örneğin, ders olmayan dönemlerde full time çalışabildiğin. Hadi diyelim bir memur var ve didik bakıyor (!); yarım-tam mevzusu saat bazından bakılır, senin hesabın doğru. 921/12 = 76 saat eder, ayda 80 saati bile geçmemişsin ki... Ayriyetten çalıştığın dönemlerin içerisinde ders olmayan dönemler de oldu. Yıllık izinlerinin çalışmadan sayılması mantıksız, çünkü mantıken tatildesin = derslerine ve özel hayatına full vakit ayırabilecek bir dönemdesin. Bu da ayrı bir anektod.

Vergilerini verdiğin, yamuk yümük bir iş yapmadığın, derslerini aksatmayıp yabancılar ofisine güzel bir transkript götürdüğün sürece sorun yok, Finanzamt'ın çok çok daha önemli işleri var bu aralar öğrencinin kazandığı paraya göz dikecek kadar :)

+

Vergi beyannamesi şimdilik yapma. İlerde geriye dönük yapma imkanın var, ve ayriyetten bir kere yaparsan her yıl yapmak zorundasın. Eline yüzüne bulaştırma vergi olayını şimdilik, ver geç :)

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Cum Şub 11, 2022 2:47 am

cidden içime su serptiniz. Çok teşekkür ederim. Gece gece uyuyamıyodum beni geri mi yollayacaklar diye.

Bir de şu sıralar yeni bir iş teklifi aldım onun mutluluğuna mı sevineyim bunun derdine mi yanayım arasındaydım.

Çok teşekkür ettim 🍀

Rigwald yazdı: Prş Şub 10, 2022 2:05 pm Korkmanı gerektirecek bir durum yok, ben vaktinde coronadan dolayı herşey iptalken haftada 32 saat çalıştığım bile oldu, o 120-240 ı kat kat aşmışımdır bu güne kadar, ve kısa süreli değil bahsettiğim durum 1.5 yıllık bir süreç. Bazen 24 saat, bazen 28, bazen 32, bazen 18. Hiç de oturup hesaplama gereği görmedim.

Bu çalışma mevzusunda anladığım şey bazıları Almanlar için geçerli olan şeyleri kendileri için geçerli olmadıklarını sanıyorlar. Örneğin, ders olmayan dönemlerde full time çalışabildiğin. Hadi diyelim bir memur var ve didik bakıyor (!); yarım-tam mevzusu saat bazından bakılır, senin hesabın doğru. 921/12 = 76 saat eder, ayda 80 saati bile geçmemişsin ki... Ayriyetten çalıştığın dönemlerin içerisinde ders olmayan dönemler de oldu. Yıllık izinlerinin çalışmadan sayılması mantıksız, çünkü mantıken tatildesin = derslerine ve özel hayatına full vakit ayırabilecek bir dönemdesin. Bu da ayrı bir anektod.

Vergilerini verdiğin, yamuk yümük bir iş yapmadığın, derslerini aksatmayıp yabancılar ofisine güzel bir transkript götürdüğün sürece sorun yok, Finanzamt'ın çok çok daha önemli işleri var bu aralar öğrencinin kazandığı paraya göz dikecek kadar :)

+

Vergi beyannamesi şimdilik yapma. İlerde geriye dönük yapma imkanın var, ve ayriyetten bir kere yaparsan her yıl yapmak zorundasın. Eline yüzüne bulaştırma vergi olayını şimdilik, ver geç :)

okdedective

Mesaj gönderen okdedective » Cum Oca 13, 2023 2:05 am

benjamin21 yazdı: Cum Şub 11, 2022 2:47 am cidden içime su serptiniz. Çok teşekkür ederim. Gece gece uyuyamıyodum beni geri mi yollayacaklar diye.

Bir de şu sıralar yeni bir iş teklifi aldım onun mutluluğuna mı sevineyim bunun derdine mi yanayım arasındaydım.

Çok teşekkür ettim 🍀
merhabalar, ben de şu anda aynı sorulardan muzdaribim, herhangi bir sonuc cikti mi daha sonrasinda bilgilendirebilirseniz cok sevinirim

1engineer

Mesaj gönderen 1engineer » Cum Oca 13, 2023 1:27 pm

Merhabalar bende inşallah şartlı kabul ile geleceğim şartlı kabulde çalışabileceğim üniversiteler hangileridir bana da yardımcı olursanız sevinirim