Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hazırlık ve dil kursu için tahmini bütçe

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Behll

Hazırlık ve dil kursu için tahmini bütçe

Mesaj gönderen Behll » Sal Şub 08, 2022 1:56 pm

Arkadaşlar lisans öncesi hazırlık veya özel dil kursunda B1’den C1’e kadar olan tahmini 6-7 aylık süreç için min ne kadar bir bütçe ayırmalıyız? Vizede bloke hesapta gösterdiğimiz parayı hazırlık döneminde kullanabiliyor muyuz? Çünkü hem bloke hesap parası hem de çalışmadan orda 6-7 ay geçinmek çok zorlayacak beni...

kadirc

Re: Hazırlık ve dil kursu için tahmini bütçe

Mesaj gönderen kadirc » Sal Şub 08, 2022 2:23 pm

Behll yazdı: Sal Şub 08, 2022 1:56 pm Arkadaşlar lisans öncesi hazırlık veya özel dil kursunda B1’den C1’e kadar olan tahmini 6-7 aylık süreç için min ne kadar bir bütçe ayırmalıyız? Vizede bloke hesapta gösterdiğimiz parayı hazırlık döneminde kullanabiliyor muyuz? Çünkü hem bloke hesap parası hem de çalışmadan orda 6-7 ay geçinmek çok zorlayacak beni...
Genellikle bu şehirden şehire göre değişebiliyor. Benim de merak ettiğim bir soru bu açıkçası, yurt ya da wg kirasıydı, dil kursu ücretiydi, bunları en azından birisi bulunduğu şehire göre bizlerle paylaşırsa memnun olurum. Bu arada vizede bloke hesap olarak gösterdiğimiz parayı gidince direkt olarak her ay düzenli olarak bankadan çekebiliyoruz diye düşünüyorum, hazırlık veya okul başlangıcı olması farketmiyor sanırım, yani en azından mantıklı olan bu olarak geliyor bana, net bir bilgisi olan varsa yazabilir

avci

Mesaj gönderen avci » Sal Şub 08, 2022 10:04 pm

Merhaba, ben geleli 1 ayı geçiyor çok tecrübeli değilim benden çok daha tecrübeli arkadaşlar var ama ben de yazmak istedim belki yardımcı olur. Öncelikle seçeceğiniz dil kursuna göre fiyat değişir,ben mesela rheinland privatschulede B1 eğitimi alıyorum, 2 ay sürüyor 1 ayını bitirdim 1 ayı kaldı 2 ay için 449 Euro veriyorum yani aylık 225 Euro gibi bir bütçe dil kursu için ayrılıyor. Ondan sonra barınma parası için gideceğiniz muhtemel şehirlerdeki yurtlara veya wg lere internetten rahat bir şekilde bakabilirsiniz. Mesela Dusiburgta 340-350 Euro'ya içinde her şeyi dahil güzel yurtlar veya wg odası bulabilirsiniz belki daha da aşağı olur ama bilemiyorum bu fiyat Duisburg için geçerlidir. Diğer illeri çok bilmiyorum ama internetten rahat şekilde bulunabilir zaten. Onun dışında başka harcama yapacağiniz telefon faturanız özel saglik sigortasiyla geliyorsanız onun ücreti olur ve genel beslenme giderleri olur. Beslenme giderleri bence uygun,tek kişi için ortalama 150-200 Euro'ya ayı kurtarirsiniz. Bunun dışında ulaşım ücretiniz olacak. Eğer direk üniversiteye kayıt olursanız sömestr ücretini üniversiteye verdikten sonra 6 ay boyunca eyalet içi istediğiniz otobüs ve trene bedava binebiliyorsunuz. Benim kayıt olacağım üniversite Duisburg Essen üniversitesi 330 Euro dönemlik alıyor yani 330 Euro'ya 6 ay bedava ulaşım haklarindan yararlanabilecegim. Genel olarak mütevazı bir yaşam sürerseniz ilk başlarda yani çok eğlence yerlerine veya kültürel faaliyetlere çok para harcayacak luksunuz olamayacağı için belli süre mütevazı bir yaşam sürerseniz bloke hesap parası aylık olarak yeter diye düşünüyorum. Tabiki ilk başta gelirken bloke hesap parası haricinde belli bir miktar getirmeniz lazım çünkü wgden bir oda veya bir yurttan oda kiralarken büyük ihtimalle depozito vereceksiniz bunun için belli bir miktar paranız olması lazım ayrıca bunun haricinde de bloke hesap parasını hemen cekemeyeceginiz için sizi belli bir süre idare edecek(2 haftaya bloke hesap açılır) parayı yanınızda getirmeniz gerekecek. Suanlik aklıma gelenler bunlar, dediğim gibi barınma ücretleri şehirden şehire değişir buna internetten bakabilirsiniz.

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Sal Şub 08, 2022 10:58 pm

avci yazdı: Sal Şub 08, 2022 10:04 pm Merhaba, ben geleli 1 ayı geçiyor çok tecrübeli değilim benden çok daha tecrübeli arkadaşlar var ama ben de yazmak istedim belki yardımcı olur. Öncelikle seçeceğiniz dil kursuna göre fiyat değişir,ben mesela rheinland privatschulede B1 eğitimi alıyorum, 2 ay sürüyor 1 ayını bitirdim 1 ayı kaldı 2 ay için 449 Euro veriyorum yani aylık 225 Euro gibi bir bütçe dil kursu için ayrılıyor. Ondan sonra barınma parası için gideceğiniz muhtemel şehirlerdeki yurtlara veya wg lere internetten rahat bir şekilde bakabilirsiniz. Mesela Dusiburgta 340-350 Euro'ya içinde her şeyi dahil güzel yurtlar veya wg odası bulabilirsiniz belki daha da aşağı olur ama bilemiyorum bu fiyat Duisburg için geçerlidir. Diğer illeri çok bilmiyorum ama internetten rahat şekilde bulunabilir zaten. Onun dışında başka harcama yapacağiniz telefon faturanız özel saglik sigortasiyla geliyorsanız onun ücreti olur ve genel beslenme giderleri olur. Beslenme giderleri bence uygun,tek kişi için ortalama 150-200 Euro'ya ayı kurtarirsiniz. Bunun dışında ulaşım ücretiniz olacak. Eğer direk üniversiteye kayıt olursanız sömestr ücretini üniversiteye verdikten sonra 6 ay boyunca eyalet içi istediğiniz otobüs ve trene bedava binebiliyorsunuz. Benim kayıt olacağım üniversite Duisburg Essen üniversitesi 330 Euro dönemlik alıyor yani 330 Euro'ya 6 ay bedava ulaşım haklarindan yararlanabilecegim. Genel olarak mütevazı bir yaşam sürerseniz ilk başlarda yani çok eğlence yerlerine veya kültürel faaliyetlere çok para harcayacak luksunuz olamayacağı için belli süre mütevazı bir yaşam sürerseniz bloke hesap parası aylık olarak yeter diye düşünüyorum. Tabiki ilk başta gelirken bloke hesap parası haricinde belli bir miktar getirmeniz lazım çünkü wgden bir oda veya bir yurttan oda kiralarken büyük ihtimalle depozito vereceksiniz bunun için belli bir miktar paranız olması lazım ayrıca bunun haricinde de bloke hesap parasını hemen cekemeyeceginiz için sizi belli bir süre idare edecek(2 haftaya bloke hesap açılır) parayı yanınızda getirmeniz gerekecek. Suanlik aklıma gelenler bunlar, dediğim gibi barınma ücretleri şehirden şehire değişir buna internetten bakabilirsiniz.
Siz Duisburg'ta yurtta mı kalıyorsunuz yoksa wgde mi? Wgler hakkında üstünkörü bir bilgiye sahibim. Ödediğimiz kiranın içerisinde elektrik, su faturası dahil olmuyor diye biliyorum (belki hepsinde aynı değildir). Haliyle 250 den 350 ye kadar wgler var bunun üzerine bir de faturalar binince 500 e kadar çıkar mı pek emin de değilim. Yurtta verdiğimiz paranın içinde her şey dahil olduğu için biraz daha cazip geliyor kulağa fakat bu wohngemeinschaft olayına bir türlü ısınamadım