Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lise Mezunu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
mehmettar

Lise Mezunu

Mesaj gönderen mehmettar » Sal Tem 27, 2010 11:22 pm

Arkadaslar herkese merhaba
vede herkesin kandilini kutluyorum

Ben Almanyanin Baden Wut.Eyaletinde yasiyorum, Turkiyede Duz bir liseden mezun olmustum.
Elimde B1 dil dilomasi var. Almanyada Herhagi bir universiteye kayit yaptirma imkanim varmi, Ne yapmam lazim lutfe tavsiyelerinize ihtiyacim var
Yardimci olursaniz cok sevirim
Herkese Tesekkurler

Gurhan

Lise Mezunu

Mesaj gönderen Gurhan » Sal Tem 27, 2010 11:26 pm

oncelikle oss ye girip 4 yillik bi bolum tutturman lazim kabul edilebilmen icin.

mehmettar

Lise Mezunu

Mesaj gönderen mehmettar » Sal Tem 27, 2010 11:38 pm

Tesekkur ederim cevap icin, Yani Studentkollege basvuru bir yi ldaha okusam dami herhangi bir uniye basvuramam ? yada Burda hic bir sekilde okul okuyamiyacakmiyim ?

Tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Lise Mezunu

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Tem 28, 2010 12:07 am

asagidaki universitelere Studienkolleg basvurusu yapabilirsiniz B1 sertifikaniz varsa..

http://www.studienkollegs.de/de/09037/index.html

Studienkolleg yaptiktan sonra alaniniza gore istediginiz bolume basvuru yapma hakkiniz var.

memo21

Lise Mezunu

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Tem 28, 2010 12:13 am

Eger Turkiyede 4 yillik bir Uni. ye yerlesmissen, simdi studienkollege basvurabilirsin. Eger yerlesmemissen gelecek sefer tekrar sinava girip yerlesme belgesini aldiktan sonra basvurabilirsin. Eger Turkiyeye gidemiyorsan burada Duz Lise Diplomani Ceviri Merkezine gonderiyorsun, onuda Realschulabschluss olarak kabul ediyorlar. Yani bununla ya Abitur yapacaksin sonra Uniye gideblirsin, yada bir Meslek alip o Meslek Diplomasi ile Uniye basvurabilirsin. Abitur yada Meslekte 3 yil suruyor. Abitur ve Meslek icin en az B2 Sertifikan olmali ki, diger Ogrebciler gibi anlayabilesin.

mehmettar

Lise Mezunu

Mesaj gönderen mehmettar » Çrş Tem 28, 2010 12:21 am

Ben elimdeki Sadece Lise Diplomasi ile herhangi bir Student kollege basvurup Student kollegi basarili bir sekilde bitirdikten sonra herhangi bir universiteye (TR OSYM belgesi olmadan) basvuru yapabiliyorum. ????
Cok tesekkurler bilgilerinizden dolayi

memo21

Lise Mezunu

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Tem 28, 2010 12:32 am

Ellinde OSYM Yerlesti Belgesi olmadan birsey yapamiyorsun. Benimde durumum ayni. Maalesef ben 3 yil burada Abitur yada Meslek yapip sonra Uni.ye basvuracagim. Sende studienkollege basvuramazsin. Yani o Belge olmadan burada hicbir sekilde Uni.ye gidemiyorsun.

mehmettar

Lise Mezunu

Mesaj gönderen mehmettar » Çrş Tem 28, 2010 2:18 pm

Elimdeki lise diplomamla nede olsa su asamada herhangi bir Uniye kayit yaptiramiyorum. Kayip Yapabilmem icin en az 3 sene ausbildung yada telafi egitim gormem lazim dediniz, Yani 4 sene bir kayip olacak , yada ancak 4 sene sonra Uniye kayit yaptirebiliecegim ,, onun yerine asagida yazdigim islemi yapsam zaman acisindan tasaruflu ve mantikli degilmi ?

Sonuc itibari ile meslek yada egitime devam edebilmek icin bir Studentkolleg de kendi dil bilgimizi geistirmek zorundayiz oyle degilmi ?

Birde ben simdi Studentkollege baslasam Dili gelistirmek icin bu arada da gelecek yil icin Turkiyedeki OSYM sinavna hazirlansam (Almanca Ogretmenligi icin) sonra farz edelim kazanip bir uniye yerlestirmemi yapsam TR de sonra o belge ile burdaki herhangi bir Uniye basvursam daha mantikli ve zaman acisindan daha tasaruflu olmazmi ?

Cunku sonucta Studentkolleg tahmini 1 yil surecek , OSYM sinavina kadar.

Arkadaslar bu konuda onerisi ve tavsiyeleri olan arkdaslar lutfen yazarsaniz sevinrim.

Simdiden cevaplarnizicin teekkurler

memo21

Lise Mezunu

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Tem 28, 2010 2:42 pm

Sen Studienkollege gidemezsin ki, zaten Studienkollege kayit yaptirsan artik hersey hal olmus demektir, yani artik diyemezler git o Belgeyi getir. Sen Dil icinde diyorsan burada bir Dil kursuna kaydini yapip dili iyice ogren, sonra TR\'ye git sinavi kazan ve yerlestirme belgesini al, sonra studienkollege gidebilirsin.
Yani simdiki durumda studienkolleg senin icin kapalidir.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Lise Mezunu

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Tem 28, 2010 2:46 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

asagidaki universitelere Studienkolleg basvurusu yapabilirsiniz B1 sertifikaniz varsa..

http://www.studienkollegs.de/de/09037/index.html

Studienkolleg yaptiktan sonra alaniniza gore istediginiz bolume basvuru yapma hakkiniz var.[/quote]

burda benim bi hatam olmus ozur dilerim.. osym olayini hic goz onune koymadim , herhalde girip 4 yillik bir bolum kazanmistir diye.. memo bu arada tesekkurler duzeltme icin.

mehmettar

Lise Mezunu

Mesaj gönderen mehmettar » Çrş Tem 28, 2010 9:35 pm

Degerli arkadaslar cevaplariniz icin tesekkurler, ozellikle memo21 arkadasimiza cok tesekkur edeiyorum.

Bu konu ile ilegili bir kac sorum daha olacak,

memo21 arkadasimiz 3 yil Ausbildung yapmaktan bahsetmisti. Ausbildug yapabilmek icin B1 Belgesi yeterlimidir ? yoksa B2 ?

Birde forumda yolcu54 nickli arkadasimiz Heilderbegteki Studentkollege deneyimlerini anlatmisti orda okumustum kendisi Studentkollege yazilmak Uniye yazilmak demek degildir siz Studentkollegelerde dil egitimi aliyorsunuz denilmisti acaba benmi yanlis okudum yada yanlis anladim ?

Yani biz lise mezunlari Studentkollegeler yazilabiliriz ama bu Uniye alinmamiz demek degildir Bu Studentkollegi bitirdikten sonra Uni prosedurleri basliyor diye anladim dogru anlamisiyim ?

Son olarak ornegin Sozial alanlarda Ausbildung yapabirmiyiz ?

memo21

Lise Mezunu

Mesaj gönderen memo21 » Prş Tem 29, 2010 2:09 am

1-Sanirim yanlis anlamissin. Studienkolleg sadece dil dersini vermiyor, bunun yaninda diger Mathe, Physik, Bio, vs. dersleride veriliyor. Studienkollege dil icin tek kayit olmuyor.

2-Studienkolleg OSYM Belgesi olmadan dil icin bile olsa kayit yapmiyorlar.

3-Sozial alanlarda Ausbildung demissin, bunun icinde kanaatimce B1 yetmiyor, zaten Almanyada egitim icin en az B2 Sertifikasi olmalidir. B1 ile Sozial alanlarda zorluk cikabilir, anlamakta gucluk cekebilirsin.

mehmettar

Lise Mezunu

Mesaj gönderen mehmettar » Cmt Tem 31, 2010 12:12 pm

Merhabalar

Evet ben yanlis okumusu Uni Heilderbegin extradan bir dil kursu varmis Dil ogrenmek icin ben onu Studentkollege ile karistirmisim sanirim.Pardon ozur dilerim.

Bundan sonra yapabilecegim onumuzdeki sene icin OSYM hazirlanmak vede bu arada bir dil kursuna kaydimi yapip almancami c2 seviyesine getirmektir. bunlarda sanirim 1 yil surer , Buda benim icin daha tasarruflu

Ayrica Herkese site yoneticilerine ve memo21 arkadasima cevaplari icin tekrar tesekkur ediyorum.

hallo

Lise Mezunu

Mesaj gönderen hallo » Cmt Ağu 28, 2010 1:56 am

arkadaslar ben buraya yeni uye oldum, bu basligi gordum ve sorumu buraya yazmak istedim, insallah dogru yere yazmisim.
iki yildir almanyada yasiyorum, tr de 3 yillik duz lise mezunuyum, diplomami annerkenungsstelleye gonderdim, realschul olarak kabul ettiler. ben burada gymnasiuma gitmek istiyorum, yani abendgymnasium, ama on kosullar 2 yil calisma ya 3 yillik bir meslek istiyorlar. ama ben 2 yildir budayim hic calismadim, 10 ay kursa gittim ve b1 aldim. ben studieren yapmak istiyorum , hangi yollari sirasi ile takip etmem lazim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Lise Mezunu

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Ağu 29, 2010 12:10 pm

en kisa yoldan gidip turkiyede lys girmek ve 4 yillik bir universite kazanip burda daha sonra studienkolleg yapmak

hallo

Lise Mezunu

Mesaj gönderen hallo » Pzr Ağu 29, 2010 11:42 pm

Peki Turkiye\'ye gitmesem, buradan nerden baslayacagim. Ne yapmam gerekiyor. Abitur yada Facabitur yapabilir miyim?
Eger evetse, nasil yapacagim, benim pek Bilgim yok.

romeo-87

Lise Mezunu

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt Ağu 30, 2010 4:40 am

arkadaslar eger sadece duz lise mezunuysaniz,burda dolayli yoldan olsada meslek yada okul gibi universiteye yetisme imkaniniz var ama bu bence hem zor hemde uzun bir yol.onun yerine trde bir bolume yerlesmek daha mantikli.dusunsenize 3yil meslekde yada diger okullarda yarim yamalak almancayla surunmektense,en azindan bir yilinizi oss yada yeni adi neyse onunla gecirip universiteye gidebilirsiniz.geriye sadece dil sinavi kaliyor.

romeo-87

Lise Mezunu

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt Ağu 30, 2010 4:46 am

ha illada almanyada devam etmek istiyoruz diyorsaniz.ya meslek (3yil suruyor) yada realschulabschluss diplomasina sahip oldugunuz icin Fachoberschuleye gidiceksiniz.oda iki yil suruyor ama onunda giris sinavi var,ve bitirme sinavi onu bitirince Fachabitur sahibi oluyorsunuz ve bununla Fachhochschuleye gidebilirsiniz,yada Abendgymnasium vb okullara gidiceksiniz oda asagi yukari 3yil suruyor ve bitirme sinavi var.

Yani anliyacaginiz kolay gibi gorunuyor ama almanlarin arasinda okul okumak almancaya henuz tam hakim olmayan biri icin cok zor bence.karar sizin.

mehmettar

Lise Mezunu

Mesaj gönderen mehmettar » Cum Eyl 03, 2010 1:14 am

Arkadaslar Peki Bulgaristanda Lise Diplomasi ile OSYM belgesi olmadan istedigimiz bolumu okuyabiliriz.

Biz simdi Almanyada yasayan lise mezunlari Bulgaristanda herhangi bir ozel uniye kayit yaptirip bir somesterden sonra Ayrilip Almanyada Universiteye basvuru yaabilirmuyuz yada gecis . ?

Yoksa Almanyadaki UNI bizden tekrar OSYM yerlesti belgesi istermi ?

Herkese Tesekkurler

dakota

Lise Mezunu

Mesaj gönderen dakota » Cum Eyl 03, 2010 5:03 am

ya peki alanyadaki butun uni. versiteler ozellikle bonn universitesi meslek liselileri kabul ediyorrmu lutfen yardimci olun?