Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
omerkaya

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen omerkaya » Prş Oca 13, 2022 3:41 pm

Merhaba, eksik belge istendiğinde e-posta gönderiliyor, pasaport kargoya verildiğinde ise kargo şirketinden SMS geliyor doğru mu biliyorum?

helegna

Mesaj gönderen helegna » Prş Oca 13, 2022 5:07 pm

omerkaya yazdı: Prş Oca 13, 2022 3:41 pm Merhaba, eksik belge istendiğinde e-posta gönderiliyor, pasaport kargoya verildiğinde ise kargo şirketinden SMS geliyor doğru mu biliyorum?
Evet öyle oluyor

umutt_cobann

Mesaj gönderen umutt_cobann » Prş Oca 13, 2022 6:39 pm

serhads65 yazdı: Pzr Oca 09, 2022 9:27 pm Ankara bana o konuda sıkıntı çıkarmıştı ne yazık ki, ama sizin C1 ingilizce var. Sizin yerinizde olsam sözel sertifikayı ve yazılı bölümün sonuçlarını da iletirim. Durumu kendilerine açıklayın. Muhtemelen dinleme kısmında az puan almışsınız ve ondan dolayı barajı geçememişsiniz. Bunu yazacağınız mailde mutlaka belirtin. Dinleme konusunda anca orda dile maruz kalarak kendimi geliştirebilirim gibisinden. Ben red alacağınızı düşünmüyorum. Amir mutlaka bu konuda kolaylık sağlayacaktır. Hiç Almanca sertifikası olmayan arkadaşımdan ingilizce B1 belge istediler o da a2 gönderdi kabul ettiler ve vizeyi verdiler.
red kağıdım geldi :/ a2 puanım düşük olduğu için A1 olarak değerlendirmişler beni . kağıtta a2 için geniş kurs imkanlar olduğu halde almanyada b1 kursundan başlıyorsunuz felan dediler . sizce itiraz mı edeyim yoksa bir daha mı başvurayım ?
yeşil pasaport sahibiyim 3 ay orda kalıp , b2 ile de dönebilirim , kararsızım .

Articain

Mesaj gönderen Articain » Prş Oca 13, 2022 11:44 pm

Merhaba 2022 yılı için gidecekseniz 947euro istiyorlar ben 22 aralıkta vize randevusunda expatrio 861euro olarak sundum görevli 2022 için kabul olmaz 947 olmalı dedi nitekim 4-5 gün son ra eksik belge olarak 947euroluk bloke hesap istediklerini mail attılar tavsiyem expatrioya mail atın miktarı güncellemek istiyorum diye onlar güncelleyince gerekli tutar sitede yazıyor onu ekleyin 300 euro eklemiştim ben direkt yatırma yapmayın expatrionun haberi olmadan
deryadeniz44 yazdı: Prş Oca 13, 2022 1:31 pm Merhaba, estağfurullah geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim. Vize randevumu dün gelen maille Pazartesi gününe aldılar. Bişey daha danışmak istiyorum size. Bloke hesap tutarını aylık 861€ üzerinden bir yıl olarak transfer ettim. Bu tutar doğru mu? Çünkü bazı yerlerde dil kursuna da gidilecekse aylık 947€ olması gerektiği yazıyor var mı böyle bir şey? Son olarak bloke hesabı Expatrio üzerinden açtım sigortayı da oradan yaptırdım ayrıca bir seyahat sağlık sigortası yaptırmak gerekir mi gerekirse ne kadar süreliğine yapmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. İyi günler

Articain

Mesaj gönderen Articain » Prş Oca 13, 2022 11:48 pm

22 aralıkta istanbuldan vizeye başvurdum. görevli blok hesabın eksik olgunu ben hospitasyon için gideceğim kabul mektubumun uygun olmadıgını ve diplomamın aslını görmek istedi diplomam çalıştığım muayenede asılı olduğu icin getirememiştim bunları eksik buldu ve red yiyeceğimi söyledi tamamlamazsam eksik belge istenir senden dedi fakat 4-5 gün sonra sadece bloke hesapla ilgili eksik belge talebi geldi sizce diler konulara takılmamışlar mı yoksa red mi yiyeceğim fikri olan varsa yardımcı olabilir mi lütfen

omerkaya

Mesaj gönderen omerkaya » Cum Oca 14, 2022 11:13 am

Articain yazdı: Prş Oca 13, 2022 11:44 pm Merhaba 2022 yılı için gidecekseniz 947euro istiyorlar ben 22 aralıkta vize randevusunda expatrio 861euro olarak sundum görevli 2022 için kabul olmaz 947 olmalı dedi nitekim 4-5 gün son ra eksik belge olarak 947euroluk bloke hesap istediklerini mail attılar tavsiyem expatrioya mail atın miktarı güncellemek istiyorum diye onlar güncelleyince gerekli tutar sitede yazıyor onu ekleyin 300 euro eklemiştim ben direkt yatırma yapmayın expatrionun haberi olmadan
Merhaba, bana da görevli 2022 yılı için gideceksiniz rakam eklemeniz istenebilir dedi ama bu rakamı bilen yok oradaki görevli dahil. Şu anda web sitesinde hala 861 Euro yazıyor aylık. 16 Aralık 2021 tarihinde başvurdum ve 2022 yılı rakamlarını ilan etmemiş olmaları benim kabahatim değil. Hala eksik evrak ile ilgili bir istek gelmedi. Gelişme olursa bilgi veririm.

https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... /-/2307308

deryadeniz44

Mesaj gönderen deryadeniz44 » Cum Oca 14, 2022 5:11 pm

Merhaba, çok teşekkür ederim şimdi expatrio üzerinden gerekli güncellemeyi yaptım ama tabi ödemeyi ancak Pazartesi yapabileceğim vize randevusundan sonra çünkü randevu Pazartesi saat 09.00'da. Vizeye de var olan 861€'luk onay mektubuyla gideceğim başka şansım olmadığı için. Transferi yaptıktan sonra gelecek olan güncel bloke yazısını elime geçer geçmez elçiliğe göndermeli miyim yoksa onlardan eksik belge mailini beklemeli miyim ne dersiniz? Teşekkürler
Articain yazdı: Prş Oca 13, 2022 11:44 pm Merhaba 2022 yılı için gidecekseniz 947euro istiyorlar ben 22 aralıkta vize randevusunda expatrio 861euro olarak sundum görevli 2022 için kabul olmaz 947 olmalı dedi nitekim 4-5 gün son ra eksik belge olarak 947euroluk bloke hesap istediklerini mail attılar tavsiyem expatrioya mail atın miktarı güncellemek istiyorum diye onlar güncelleyince gerekli tutar sitede yazıyor onu ekleyin 300 euro eklemiştim ben direkt yatırma yapmayın expatrionun haberi olmadan

omerkaya

Mesaj gönderen omerkaya » Cmt Oca 15, 2022 1:15 am

deryadeniz44 yazdı: Cum Oca 14, 2022 5:11 pm Merhaba, çok teşekkür ederim şimdi expatrio üzerinden gerekli güncellemeyi yaptım ama tabi ödemeyi ancak Pazartesi yapabileceğim vize randevusundan sonra çünkü randevu Pazartesi saat 09.00'da. Vizeye de var olan 861€'luk onay mektubuyla gideceğim başka şansım olmadığı için. Transferi yaptıktan sonra gelecek olan güncel bloke yazısını elime geçer geçmez elçiliğe göndermeli miyim yoksa onlardan eksik belge mailini beklemeli miyim ne dersiniz? Teşekkürler
Bence durumu görevliye belirtin. Eksik evrak maili gelmeden size evrakı teslim etme şansı verebilirler. Bu sayede süreciniz uzamamış olur. En sağlıklı bilgiyi size orada vereceklerdir.

Nrfsn

Mesaj gönderen Nrfsn » Cmt Oca 15, 2022 12:48 pm

36F D tipi ulusal vizem 12 ocak çarşamba elime ulaştıı :D
2 Kasım 2021: Vize Başvuru
24 Kasım 2021: Vize atama (mail geldi)
14 Aralık 2021: Konsolosluk görüşmesi
12 Ocak 2021: Vizenin gelişi :)
Not:Kursum 10 ocakta başladı, benden ayrı bir belge talebinde bulunmadılar. Kargo için mail almadım, 12 ocak çarşamba sabahı Aras kargodan dağıtıma çıkmıştır şeklinde mesaj geldi direk. Aynı gün akşam 5'e doğru kargom elime ulaştı. 85 TL lik bir ödemesi vardı.

turist12

Mesaj gönderen turist12 » Cmt Oca 15, 2022 5:17 pm

Nrfsn yazdı: Cmt Oca 15, 2022 12:48 pm 36F D tipi ulusal vizem 12 ocak çarşamba elime ulaştıı :D
2 Kasım 2021: Vize Başvuru
24 Kasım 2021: Vize atama (mail geldi)
14 Aralık 2021: Konsolosluk görüşmesi
12 Ocak 2021: Vizenin gelişi :)
Not:Kursum 10 ocakta başladı, benden ayrı bir belge talebinde bulunmadılar. Kargo için mail almadım, 12 ocak çarşamba sabahı Aras kargodan dağıtıma çıkmıştır şeklinde mesaj geldi direk. Aynı gün akşam 5'e doğru kargom elime ulaştı. 85 TL lik bir ödemesi vardı.
Merhaba hayırlı olsun vizeniz,
Görüşmeden sonra bilgilendirme içerikli mail, mesaj v.s geldi mi?
Nerden başvurmuştunuz ve hangi şehre gideceksiniz?

Nrfsn

Mesaj gönderen Nrfsn » Cmt Oca 15, 2022 11:23 pm

turist12 yazdı: Cmt Oca 15, 2022 5:17 pm Merhaba hayırlı olsun vizeniz,
Görüşmeden sonra bilgilendirme içerikli mail, mesaj v.s geldi mi?
Nerden başvurmuştunuz ve hangi şehre gideceksiniz?
Merhaba çok teşekkürler.
Hayır görüşmeden sonra hiçbir mail almadım sadece kargomun geldiği günün sabahı aras kargodan mesaj geldi. O güne kadar 1 ay da dolmadığı için beklemedeydim. Başvurumu İstanbul'a yapmıştım. Freiburg'a gideceğim.

deryadeniz44

Mesaj gönderen deryadeniz44 » Pzt Oca 17, 2022 2:07 pm

Merhaba, teşekkür ederim cevabınız için. Bu sabah başvurumu yapmak için IDATA'ya gittim fakat başvurumun IDATA ofisinden değil İzmir konsolosluğundan yapmam gerektiğini söyleyerek başvurumu almadılar. Benim eğitim programım Haziran ayına kadar dil eğitimi sonrasında da lisans eğitimi şeklinde ki üniversiteden şartlı kabulüm de var. Başvurumu 39F üzerinden yapacağım fakat bana bunun da hatalı olduğunu söylediler. Bu tip bir deneyim yaşayan kimse var mı aramızda? Gerçekten yanlış vize türüne mi başvurdum, hangisi olmalı? Yardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkürler

omerkaya yazdı: Cmt Oca 15, 2022 1:15 am Bence durumu görevliye belirtin. Eksik evrak maili gelmeden size evrakı teslim etme şansı verebilirler. Bu sayede süreciniz uzamamış olur. En sağlıklı bilgiyi size orada vereceklerdir.

erencankaya

Mesaj gönderen erencankaya » Pzt Oca 17, 2022 3:59 pm

deryadeniz44 yazdı: Pzt Oca 17, 2022 2:07 pm Merhaba, teşekkür ederim cevabınız için. Bu sabah başvurumu yapmak için IDATA'ya gittim fakat başvurumun IDATA ofisinden değil İzmir konsolosluğundan yapmam gerektiğini söyleyerek başvurumu almadılar. Benim eğitim programım Haziran ayına kadar dil eğitimi sonrasında da lisans eğitimi şeklinde ki üniversiteden şartlı kabulüm de var. Başvurumu 39F üzerinden yapacağım fakat bana bunun da hatalı olduğunu söylediler. Bu tip bir deneyim yaşayan kimse var mı aramızda? Gerçekten yanlış vize türüne mi başvurdum, hangisi olmalı? Yardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkürler
Üniversite şartlı kabuluyle üniversite öncesi dil okuluna gideceklerden bende duydum bazi memurlar 39f in yanlış olduğunu söylemiş fakat ben de sizinle ayni durumdaydim ve 39f e basvurdum bi sıkıntı olmadı umarım halledersiniz

selena

Mesaj gönderen selena » Pzt Oca 17, 2022 4:07 pm

deryadeniz44 yazdı: Pzt Oca 17, 2022 2:07 pm Merhaba, teşekkür ederim cevabınız için. Bu sabah başvurumu yapmak için IDATA'ya gittim fakat başvurumun IDATA ofisinden değil İzmir konsolosluğundan yapmam gerektiğini söyleyerek başvurumu almadılar. Benim eğitim programım Haziran ayına kadar dil eğitimi sonrasında da lisans eğitimi şeklinde ki üniversiteden şartlı kabulüm de var. Başvurumu 39F üzerinden yapacağım fakat bana bunun da hatalı olduğunu söylediler. Bu tip bir deneyim yaşayan kimse var mı aramızda? Gerçekten yanlış vize türüne mi başvurdum, hangisi olmalı? Yardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkürler
Merhaba ben de sizinle aynı durumda olarak 39f ile başvuru yaptım. Yarın izmir idatada randevum var :( süreç nasıl oldu hiç mi belgelere bakmadı memur? Ayrıca kendimizi nasıl konsolosluğa atayabiliriz ki ,atamayı idata sistemi yapıyor .

Herakles27

Mesaj gönderen Herakles27 » Pzt Oca 17, 2022 4:10 pm

Merhaba arkadaşlar,

28 yaşındayım ve Şubat 2021'de işimden istifa ettikten sonra Almanca çalışmaya başladım ve Eylül 2021'de ÖSD B1 sertifikamı aldım (Tavsiyem DAF A1-B1 NEU KOMPAKT). Kasım 2021 de üniversitem'den yüksek lisans şartlı kabulünü aldıktan sonra 40F vize tipine başvurdum.

I-data başvuru : 16.11.2021
Randevu atanması : 24.11.2021
Vize görüşmesi : 14.12.2021 (Ankara)
Pasaport gelişi : 14.01.2022

Vize görüşmesinden önce elime kağıt kalem alıp 2021 vize defterini baştan sonra okudum. Ekstra evrak ve görüşmede sorulan sorulara kadar her şeyi not aldım. 40f belge listesini ve ekstra evrakları (sabıka kaydı, ikametgah, nüfus kayıt...) eksiksiz hazırladım. B1 ÖSD sertifikası hariç hiçbir ekstra evrağa ihtiyacım olmadı ama olabilirdi. Size de tavsiyem vize defterini kitap gibi okumanız. Tabi ki herkesin deneyimi aynı olmayacaktır ama size kendi deneyimimi ve kendimce kafa karıştıran noktaları anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle, herhangi bir heyecan ya da atraksiyona ihtiyacım olmadığı için B1 sertifikamı aldım.

1-) Başvuru formunda yer alan gidiş amacınız kısmında, şartlı kabul öğrencisi olduğum için hem studium hem de sprachkurs u işaretledim. Referans kısmına üniversitemi ve iletişim bilgilerini yazdım. Almanya dışındaki ikametgah devam edecek mi sorusunda evet seçeneğini işaretledim.
2-)Mot.yazısı ve özgeçmişim Almancaydı. B1 Almancamla 1 sayfalık mot. yazısı yazdım. Size de Almanca yazmanızı öneririm. Forumda referans alabileceğiniz çok güzel mot. yazıları var. Neden Almanya, neden bu üniversite, okuldan sonra ne yapacaksın, hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsun, neden bu şehir gibi sorulara cevaplar üretmeniz gerekiyor.
3-) Diploma + supplement ingilizceydi.
4-) Askerlik terhis belgemi ve çalışma belgemi almancaya çevirttirdim. Notere onaylatmadım.
5-) Şartlı kabul belgemi mail çıktısı olarak teslim ettim.
6-) Dil kursu kayıt belgemi ve presence letter ı verdim. Dil kursu üniversite bünyesinde olduğundan 50 euro kayıt parası haricinde herhangi bir ücret ödemedim.
7-) Bloke hesabımı Expatrio'dan açtırdım arkadaşlar. Para hazırdı. 2021 bloke hesap miktarı 10561 euroyu gönderip 3 saatte bloke hesabımı açtım. Parayı swift ile gönderecek arkadaşlar swift günlük işlem limitini arttırsınlar. Transfergo gibi uygulamalar kullanacaksanız da, parayı önce Transfergo'ya göndereceğinizden ötürü bankanızdan eft-havale günlük işlem limitini arttırsınlar. Eğer dar zamanda bu işleri yapacaksanız başınız ağırmasın. Eğer bana para kazandırmak isterseniz şurdan hesap açabilirsiniz: https://www.expatrio.com?f=mertt3
8) Yine expatriodan aylık 37 euroya 6 aylık özel sağlık sigortası yaptırdım. Buna ek olarak 3 aylık allianz seyahat sağlık sigortası yaptırdım ve görüşmede sundum.

Her ihtimale karşı orjinal olan ya da olmayan bütün belgelerimin 4 kopyasını yanıma aldım. Dil belgesi dahil hiçbir belgemin orjinalini almadılar. Şimdi gelelim görüşmeye:

Randevu saatimde kapıdan içeri alındım ve arama faslı. Telefonumu oradaki bölmelerden birine koydular ve üzerinde numara yazan bir kart verdiler. Bunu kaybetmeyin. Ben diğer belgelerle uğraşırken kaybettim ve çıkışta telefonu alırken çok az sıkıntı oldu. Daha sonra pasaportun teslim edileceği adres beyanı için kargo formu doldurulan yere yönlendiriyorlar sizi ve bu formla birlikte bekleme alanına giriyorsunuz. Bütün belgelerinizi oradaki bir hanımefendiye teslim ediyorsunuz ve sizin için belgeleri düzenliyor ve sizden 5 lira istiyor. Yanınızda 5 lira ve 75 euro bulundurmanız gerekli. Düzenlenmiş belgelerle birlikte vize memuruna yönlendiriliyorsunuz.

Çok fazla konuşma geçmedi aramızda. Belgeleri teslim ettim memura. Öncelikle gidiş amacım soruldu. Ben de kısa ve net bir şekilde şartlı kabulüm var, önce dil kursu yapacağım sonrasında yüksek lisans dedim. Daha sonra içeriğini forumda bulabileceğiniz 9-10 soruluk bir kağıt doldurmam istendi. Bu kağıtları Almanca doldurdum arkadaşlar. Size de tavsiyem budur. Bu kağıtları doldururken Almanya'da akrabamın olup olmadığı, ingilizce seviyemin ne olduğu, nerede kalacağım soruldu. Ben de hepsine kısa ve net cevaplar verdim. Tek kelime Almanca konuşmadık, bun da kağıtları almanca doldurmamın katkısı olabilir. Ama yine de kendini tanıtma, neden Almanya, neden bu okul gibi sorulara Almanca cevaplar çalışırsanız daha özgüvenli konuşabilirsiniz. Kendinizi sözlüye kalkmış öğrenci gibi hissetmeyin arkadaşlar. Yapıştırın kısa ve net cevapları tak tak tak. Sonrasında vize memurunun yüzündeki tatminkar bakışı hissediyorsunuz zaten. Daha sonra 75 euro yu istedi ve bekleyeceksiniz pasaportu dedi. Olay bundan ibaret. Belgeleriniz tam ise sorun yok. Atla deve bişey değil, bütün belgeleri 1 haftada hazırlarsınız. Ha bir de orada meraklı vize adayları var (ya da bana denk geldi). Vize memuru ne sordu, almanca konustu mu, nasıl biri gibi sorular yöneltirler size. Orada çok ta sosyalleşmeye gerek yok bence :D Bi yarım saat sosyalleşmeyiverin.

Bu süreçte forumdan çok faydalandım. Hala da faydalanmaya devam ediyorum. Aklınıza takılan bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olurum. Sağlıkla kalın...

deryadeniz44

Mesaj gönderen deryadeniz44 » Pzt Oca 17, 2022 5:02 pm

Merhaba, hayır hiç bir şekilde başvurumu almadılar başvurumu elçiliğe yapmam gerektiğini söylediler. 03 Şubat'a elçiliğe yeni randevum var bu atamayı daha önce yapmışlardı hatta ben de o zaman IDATA'yı arayıp benim randevum 17 Ocak Pazartesi neden yeniden randevu ataması yaptınız dedim sistemsel bir hata siz onu dikkate almayın demişlerdi bana. Özetle bugün başvuru yapamadım ve 3 Şubat'ı bekleyeceğim.
selena yazdı: Pzt Oca 17, 2022 4:07 pm Merhaba ben de sizinle aynı durumda olarak 39f ile başvuru yaptım. Yarın izmir idatada randevum var :( süreç nasıl oldu hiç mi belgelere bakmadı memur? Ayrıca kendimizi nasıl konsolosluğa atayabiliriz ki ,atamayı idata sistemi yapıyor .

selena

Mesaj gönderen selena » Pzt Oca 17, 2022 5:15 pm

deryadeniz44 yazdı: Pzt Oca 17, 2022 5:02 pm Merhaba, hayır hiç bir şekilde başvurumu almadılar başvurumu elçiliğe yapmam gerektiğini söylediler. 03 Şubat'a elçiliğe yeni randevum var bu atamayı daha önce yapmışlardı hatta ben de o zaman IDATA'yı arayıp benim randevum 17 Ocak Pazartesi neden yeniden randevu ataması yaptınız dedim sistemsel bir hata siz onu dikkate almayın demişlerdi bana. Özetle bugün başvuru yapamadım ve 3 Şubat'ı bekleyeceğim.
Evet sistemsel hata sonucunda bana da şubata atama yapmışlardı. Yarın sorun yaşarsam ben de Şubat randevumu beklerim diye düşünüyorum. Umarım konsolosluk görüşmesinde de sıkıntı çıkarmazlar.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Sal Oca 18, 2022 12:16 pm

umutt_cobann yazdı: Prş Oca 13, 2022 6:39 pm red kağıdım geldi :/ a2 puanım düşük olduğu için A1 olarak değerlendirmişler beni . kağıtta a2 için geniş kurs imkanlar olduğu halde almanyada b1 kursundan başlıyorsunuz felan dediler . sizce itiraz mı edeyim yoksa bir daha mı başvurayım ?
yeşil pasaport sahibiyim 3 ay orda kalıp , b2 ile de dönebilirim , kararsızım .
Siz ösd de yazılı bölümden kalıp sözlü bölümden mi geçtiniz?

omerkaya

Mesaj gönderen omerkaya » Sal Oca 18, 2022 1:37 pm

"Idata 39f krizi" başlığı var bu forumda. Bu başlık altında bu sorunu yaşayanlar tecrübelerini paylaşmış, oradan bilgi edinebilirsiniz. Ben konsolosluk üzerinden başvurdum ve orada sorun olmadı. Bu sadece İdata özelinde olan bir şey diye düşünüyorum.

furkan_srsln

Mesaj gönderen furkan_srsln » Sal Oca 18, 2022 3:09 pm

Merhaba, Benim şöyle bir sorunum var :DD 20 Eylül 2021 tarihined İDATA gayrettepeden 39F başvurumu yaptım. Lisans eğitimi için gideceğim Almanya'ya. Okul kabul belgem ve dil belgem de var. Ancak hala vizemden herhangi bir haber yok. Türk-Alman konsolosluğuna yazdığım maile "Herhangi eskisk belgeniz yoktur olursa iletişime geçeceğiz." dendi. Başvurduğum şehirdeki yabancılar dairesinden de herhangi bir sonuç alamadım. Daha önce bu kadar bekleme vb durum oldu mu acaba? Vizem hakkında nasıl bilgi alabilirim başka? Yardım ederseniz çok sevinirim

Kilitli