Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

41f Vize için Gereken Belgeler

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
jusnum

41f Vize için Gereken Belgeler

Mesaj gönderen jusnum » Cmt Ağu 28, 2021 2:00 pm

Arkadaşlar merhaba, 41f için vize başvuruma gideceğim fakat aklıma takılan iki nokta var. Bana gönderilen gerekli belgeler pdf'inde nüfus kayıt örneği ve sgk hizmet dökümü yazmıyor fakat bazı kişilerden bunları da götürdüklerini duydum. Pdf'te yazmıyor ama götürmeli miyim? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.

buffy

Re: 41f Vize için Gereken Belgeler

Mesaj gönderen buffy » Cmt Ağu 28, 2021 2:43 pm

Ben nufus kayit goturmedim ama hizmet dokumunu turkce olarak teslim ettim. Herhangi bir sorun yasamadim, vize aldim

solow

Mesaj gönderen solow » Cmt Ağu 28, 2021 2:49 pm

Merhaba,

Ben iki belgeyi de götürdüm ama nüfus kayıt örneğini almadılar. Hizmet dökümünü ise daha önceki mezun olduktan sonra çalışmıştım onun için götürdüm. Çevirisini de yaptırmıştım ama gerek olmuyor sanırım.

jusnum

Mesaj gönderen jusnum » Cmt Ağu 28, 2021 2:50 pm

Cevap için teşekkür ederim. Peki konsolosluk için motivasyon yazısını almanca mı ingilizce mi yazdınız? Ben ingilizce bir bölüme yerleştim, almanca yazmama gerek var mıdır?

solow

Mesaj gönderen solow » Cmt Ağu 28, 2021 2:57 pm

jusnum yazdı: Cmt Ağu 28, 2021 2:50 pm Cevap için teşekkür ederim. Peki konsolosluk için motivasyon yazısını almanca mı ingilizce mi yazdınız? Ben ingilizce bir bölüme yerleştim, almanca yazmama gerek var mıdır?
Ben de sizin gibi İngilizce bir bölümden kabul aldım ve İngilizce yazdım zaten Almancam çok iyi değil :) Diğer belgelerimin hepsi İngilizce'ydi, sadece çeviri yaptırdığım hizmet dökümü ve işyerimden aldığım dokümanı Almanca'ya çevirtmiştim. Ama İngilizce de kabul ediliyor dokümanlar.

jusnum

Mesaj gönderen jusnum » Cmt Ağu 28, 2021 3:01 pm

solow yazdı: Cmt Ağu 28, 2021 2:57 pm Ben de sizin gibi İngilizce bir bölümden kabul aldım ve İngilizce yazdım zaten Almancam çok iyi değil :) Diğer belgelerimin hepsi İngilizce'ydi, sadece çeviri yaptırdığım hizmet dökümü ve işyerimden aldığım dokümanı Almanca'ya çevirtmiştim. Ama İngilizce de kabul ediliyor dokümanlar.
Çok sağolun tamamdır ben de öyle yapayım

buffy

Mesaj gönderen buffy » Cmt Ağu 28, 2021 4:03 pm

Ben de tüm belgeleri Ingilizce olarak verdim

Hildegard

Mesaj gönderen Hildegard » Sal Eyl 21, 2021 3:03 pm

Merhaba arkadaşlar, iyi günler. Yarın 41f vize görüşmem var. Çok küçük ve önemsiz bir ayrıntı gibi durabilir ama yine de sormak istedim :

Eğitim diline yeterli derecede hakim olduğunuzu kanıtlayan belge (üniversitenin belirlediği şartlara göre) : Okul kabul belgemde B2 dil sertifikasının eğitim için yeterli olduğuna dair bir şey yazmıyor ancak eğitime başlamak için direkt kabul aldığım yazıyor. Sizce ayrıca okulun sitesine girip, bölümümün B2 dil seviyesini kabul ettiğini belirten bilgilerin çıktısını almalı mııyım ? Sonradan böyle bir bilgi talep edilir mi?

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Prş Oca 06, 2022 4:42 pm

Hildegard yazdı: Sal Eyl 21, 2021 3:03 pm Merhaba arkadaşlar, iyi günler. Yarın 41f vize görüşmem var. Çok küçük ve önemsiz bir ayrıntı gibi durabilir ama yine de sormak istedim :

Eğitim diline yeterli derecede hakim olduğunuzu kanıtlayan belge (üniversitenin belirlediği şartlara göre) : Okul kabul belgemde B2 dil sertifikasının eğitim için yeterli olduğuna dair bir şey yazmıyor ancak eğitime başlamak için direkt kabul aldığım yazıyor. Sizce ayrıca okulun sitesine girip, bölümümün B2 dil seviyesini kabul ettiğini belirten bilgilerin çıktısını almalı mııyım ? Sonradan böyle bir bilgi talep edilir mi?
Merhabalar, ben de aynı durumdayım. Okul herhangi bir dil belgesi istemiyor benden seviye de belirtmiyorlar. Siz nasıl yaptınız bir sorun çıktı mı belge ile ilgili ve seviye olarak bir alt sınır var mı yani ielts b2 5.5 olmaz en az ielts b2 6-6.5 gibi. Teşekkürler.

Hildegard

Mesaj gönderen Hildegard » Cum Oca 07, 2022 12:24 pm

berkylmz yazdı: Prş Oca 06, 2022 4:42 pm Merhabalar, ben de aynı durumdayım. Okul herhangi bir dil belgesi istemiyor benden seviye de belirtmiyorlar. Siz nasıl yaptınız bir sorun çıktı mı belge ile ilgili ve seviye olarak bir alt sınır var mı yani ielts b2 5.5 olmaz en az ielts b2 6-6.5 gibi. Teşekkürler.
Merhabalar. Hayır, vize görüşmemde hiçbir problem çıkmadı .Ancak okulunuzun sizden dil belgesi talep etmemesini tam anlayamadım. Durumu biraz açar mısınız ?

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Cum Oca 07, 2022 1:43 pm

Hildegard yazdı: Cum Oca 07, 2022 12:24 pm Merhabalar. Hayır, vize görüşmemde hiçbir problem çıkmadı .Ancak okulunuzun sizden dil belgesi talep etmemesini tam anlayamadım. Durumu biraz açar mısınız ?
Merhabalar, okul başvuru için sadece good command in English yazmış, herhangi bir kanıt gerekmiyor. ( diğer bölümleri için b2 kanıtı istemiş ) Bunu okul ile de görüştüm evet bir dil kanıtı istemiyoruz dediler. Ki şu an başvurum değerlendirme aşamasında. Uni-assist i geçtim ikinci aşama olarak okul portfolyoma bakıyor. Yani okulun belge istemediği kesin.

Konsolosluk isteyecek gibi duruyor ve seviyeyi okulun belirlediği kriterlere göre belirliyor. ama okul bir seviye belirtmediği için konsolosluk kaç isteyecek bilmiyorum.

Commonly used descriptions for language proficiency CEFR description
excellent command / highly proficient in spoken and written English proficient user (C1)
very good command independent user (B2)
good command / good working knowledge independent user (B1)

CEFR sitesinde de böyle bir bilgi var. Yani good command b1 oluyor ama ben master için en az b2 isterler diye düşünüyorum.

Hildegard

Mesaj gönderen Hildegard » Cmt Oca 08, 2022 10:52 am

berkylmz yazdı: Cum Oca 07, 2022 1:43 pm Merhabalar, okul başvuru için sadece good command in English yazmış, herhangi bir kanıt gerekmiyor. ( diğer bölümleri için b2 kanıtı istemiş ) Bunu okul ile de görüştüm evet bir dil kanıtı istemiyoruz dediler. Ki şu an başvurum değerlendirme aşamasında. Uni-assist i geçtim ikinci aşama olarak okul portfolyoma bakıyor. Yani okulun belge istemediği kesin.

Konsolosluk isteyecek gibi duruyor ve seviyeyi okulun belirlediği kriterlere göre belirliyor. ama okul bir seviye belirtmediği için konsolosluk kaç isteyecek bilmiyorum.

Commonly used descriptions for language proficiency CEFR description
excellent command / highly proficient in spoken and written English proficient user (C1)
very good command independent user (B2)
good command / good working knowledge independent user (B1)

CEFR sitesinde de böyle bir bilgi var. Yani good command b1 oluyor ama ben master için en az b2 isterler diye düşünüyorum.
Hocam eğer elinizde herhangi bir ingilizce/almanca dil sertifikası varsa vize dosyanıza ekleyin. Vize görüşmesinde size 5-6 tane soru verilecek, bu soruları almanca ya da ingilizce cevaplamanız istenecek. Onları da iyi bir ingilizce ile önceden hazırlanıp cevaplayın. Sorular :

1. Neden bu üniversite/bu bölüm ?

2. Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız ?

3.Almanya'da akrabanız var mı ?

4. Okuyacağınz bölümün ismi nedir ?

5. Birkaç tane ders ismi sayar mısınız? vb.

Yani hiçbir dil sertifikanız yoksa ve okul kabulünüz varsa süreç nasıl işler bilmiyorum. Bu konuda hiçbir deneyimim ya da bilgim inanın yok :roll:

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Cmt Oca 08, 2022 11:25 am

Hildegard yazdı: Cmt Oca 08, 2022 10:52 am Hocam eğer elinizde herhangi bir ingilizce/almanca dil sertifikası varsa vize dosyanıza ekleyin. Vize görüşmesinde size 5-6 tane soru verilecek, bu soruları almanca ya da ingilizce cevaplamanız istenecek. Onları da iyi bir ingilizce ile önceden hazırlanıp cevaplayın. Sorular :

1. Neden bu üniversite/bu bölüm ?

2. Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız ?

3.Almanya'da akrabanız var mı ?

4. Okuyacağınz bölümün ismi nedir ?

5. Birkaç tane ders ismi sayar mısınız? vb.

Yani hiçbir dil sertifikanız yoksa ve okul kabulünüz varsa süreç nasıl işler bilmiyorum. Bu konuda hiçbir deneyimim ya da bilgim inanın yok :roll:
Hocam dil belgesi konusunda sorun yok sınava girip belge ekleyeceğim zaten. Ben dil için genel bir ortalama var mıdır IELTS 6 red yer mi diye öğrenmeye çalışıyorum. Büyük ihtimalle 6 alacağım gibi duruyor.

Ayrıca bir sorum daha olacak, vize mülakatında verilen sorulardan biri; okuldan sonra geri dönecekmisin tarzı bir soruymuş sanırım. Kimisi dönücem yazın diyor kimisi hayır kalıp iş bulacağım tarzı şeyler yazın diyor. Sizin bilginiz var mı?

canersimsek977

Mesaj gönderen canersimsek977 » Sal Oca 11, 2022 4:09 pm

berkylmz yazdı: Cmt Oca 08, 2022 11:25 am Hocam dil belgesi konusunda sorun yok sınava girip belge ekleyeceğim zaten. Ben dil için genel bir ortalama var mıdır IELTS 6 red yer mi diye öğrenmeye çalışıyorum. Büyük ihtimalle 6 alacağım gibi duruyor.

Ayrıca bir sorum daha olacak, vize mülakatında verilen sorulardan biri; okuldan sonra geri dönecekmisin tarzı bir soruymuş sanırım. Kimisi dönücem yazın diyor kimisi hayır kalıp iş bulacağım tarzı şeyler yazın diyor. Sizin bilginiz var mı?
Hocam merhaba,

Vize mülakatında şu okuldan sonra dönecek misiniz kalacak mısınız sorusu benim de kafamı karıştırıyor dediğiniz gibi kimisi dönücem diyin diyor kimisi kalıcam eğer bir bilgiye ulaştıysanız veya ulaşırsanız yazabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Sal Oca 11, 2022 5:39 pm

canersimsek977 yazdı: Sal Oca 11, 2022 4:09 pm Hocam merhaba,

Vize mülakatında şu okuldan sonra dönecek misiniz kalacak mısınız sorusu benim de kafamı karıştırıyor dediğiniz gibi kimisi dönücem diyin diyor kimisi kalıcam eğer bir bilgiye ulaştıysanız veya ulaşırsanız yazabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.
Tabi yazarım buraya bir bilgi edinirsem hocam. Siz de dil seviyesi hakkında bir bilgi edinirseniz yazabilir misiniz? IELTS’e girdim fakat 6.5 zor gibi. Gerekirse ay sonu tekrar alacağım.

Teşekkürler.

canersimsek977

Mesaj gönderen canersimsek977 » Sal Oca 11, 2022 6:22 pm

berkylmz yazdı: Sal Oca 11, 2022 5:39 pm Tabi yazarım buraya bir bilgi edinirsem hocam. Siz de dil seviyesi hakkında bir bilgi edinirseniz yazabilir misiniz? IELTS’e girdim fakat 6.5 zor gibi. Gerekirse ay sonu tekrar alacağım.

Teşekkürler.
Tabi yazarım ben de mutlaka sizle ingilizce master konusunun altında da yazışmıştık eğer bilgim güncellenirse bu konuda sizle de paylaşırım elbet.

Hildegard

Mesaj gönderen Hildegard » Sal Oca 11, 2022 11:30 pm

berkylmz yazdı: Cmt Oca 08, 2022 11:25 am Hocam dil belgesi konusunda sorun yok sınava girip belge ekleyeceğim zaten. Ben dil için genel bir ortalama var mıdır IELTS 6 red yer mi diye öğrenmeye çalışıyorum. Büyük ihtimalle 6 alacağım gibi duruyor.

Ben bu soruya ''Mezuniyetimden sonra iş bulup çalışacağım'' tarzında bir cümleyle cevap vermiştim. Bana kalırsa bu soruya verilen cevabın çok bir önemi yok. O yüzden senin için doğru olan cevabı yazabilirsin rahatlıkla

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Çrş Oca 12, 2022 12:07 am

Hildegard yazdı: Sal Oca 11, 2022 11:30 pm Ben bu soruya ''Mezuniyetimden sonra iş bulup çalışacağım'' tarzında bir cümleyle cevap vermiştim. Bana kalırsa bu soruya verilen cevabın çok bir önemi yok. O yüzden senin için doğru olan cevabı yazabilirsin rahatlıkla
Hocam anladığım kadarıyla okuldan direkt kabul aldıktan sonra vize prosedürü bloke hesap ve sağlık sigortasını halledersek sorun çıkmıyor gibi duruyor. Tüm belgeleri doğru, tam ve tutarlı hazırladıktan sonra sorun olmaz umarım.

Hildegard

Mesaj gönderen Hildegard » Çrş Oca 12, 2022 12:00 pm

berkylmz yazdı: Çrş Oca 12, 2022 12:07 am Hocam anladığım kadarıyla okuldan direkt kabul aldıktan sonra vize prosedürü bloke hesap ve sağlık sigortasını halledersek sorun çıkmıyor gibi duruyor. Tüm belgeleri doğru, tam ve tutarlı hazırladıktan sonra sorun olmaz umarım.
Evet hocam kesinlikle öyle 8-)

cakicioglu

Mesaj gönderen cakicioglu » Cum Oca 14, 2022 6:16 am

41f bölüm ingilizce ise diplomayı/transkripti ingilizce verebiliyor muyuz yoksa illa almanca tercümesi lazım mı?