Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 01, 2022 2:30 pm

Yeni Anilar & Yeni Konular & Yeni Tecrübeler

-------Gorusmeye nerede girdigimizi,
------Yasadiklarimizi,
-----Bilinenlerin disinda ne tür belgeler goturdugumuzu,
----Sorulan sorulari
---Vize sonucunu
--Kisaca vizeyle ilgili herseyi burada paylasalim...

Vize Ani Defteri -2021 ye burdan ulasabilirsiniz:

viewtopic.php?t=15827

2022 yilinda vize basvurusu yapacak olan bütün üyelerimize basarilar.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

erencankaya

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen erencankaya » Cmt Oca 01, 2022 5:00 pm

39f, Ankara/ Yabancılar Dairesi: Berlin
Randevu Başvurusu: 22 Ekim 2021
Randevu Ataması: 25 Ekim 2021
Vize Görüşmesi: 25 Kasım 2021
Pasaportun gelişi: 29 Aralik 2021 ( sabah ups den sms geldi öğleden sonra da kargo geldi)

Arkadaşlar benim vize sürecimde birkaç tuhaflık olduğu için tecrübelerimi kısaca paylaşmak istiyorum. Ben yukarıda yazdığı üzere 39f ile vizeye başvurdum ancak vize mulakatina girdiğimde 3 üniversiteye başvurmama rağmen hâlâ şartlı kabullerim gelmemişti ve hâlâ da gelmedi :) ayrıca ben ankarada sıradan bir dil kursundan ( göethe değil yani ) a1 ve a2 kurlarını almıştım ancak sertifikam yoktu. Sonuç olarak seviyem a2 ydi b1 kursuna başlamıştım elimde ne dil sertifikası vardı ne de okul şartlı kabulü vardı. Ben özellikle şartlı kabulum olmamasından dolayi eksik evrak talebinde bulunurlar diye bekliyodum ve bulunmadilar bu nedenle baya panik olmuştum doğrudan ret gönderecekler diye ama gördüğünüz üzere vizem geldi hiçbir sorunda olmadı inşallah 7 ocakta berline gidip dil kursuna başlıyorum ay. Ayrıca benim dil kursum 3 ocakta başlayacaktı gidiş tarihime 1 ocak yazmıştım bu tarih geçmeden vizemi bana ulaştırdılar ama ben ne olur ne olmaz diye dil kursumu 1 hafta ertelemiştim. Bu arada mülakatta bana dil seviyemi sordular ingilizcemin c1 almancamin a2 olduğunu söyledim herhangi bir belge istemediler sadece 8 9 tane sorunun olduğu bir kağıt verdi ve o soruları hem almanca hem de ingilizce cevaplamamı istedi ( yks puanımın yüksek olması belki vizeyi kolaylaştırmış olabilir ben sadece yaşadıklarımdan bahsettim kimseyi yanıltmak istemem çünkü dil belgesiz herkes kabul almanin neredeyse imkansiz oldugunu söylüyor). Genel süreçle ilgili herhangi bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz ben bu sitede yazılanlardan çok faydalandım umarım ben de başkalarına yardımcı olabilirim. Doğrudan iletişime geçmek isteyenlere de instagramimi verebilirim ancak bu forum kurallarina aykırı mi bilmiyorum o nedenle şimdilik kalsın. Kendinize iyi bakin...

Comolokko

Mesaj gönderen Comolokko » Cmt Oca 01, 2022 7:57 pm

erencankaya yazdı: Cmt Oca 01, 2022 5:00 pm 39f, Ankara/ Yabancılar Dairesi: Berlin
Randevu Başvurusu: 22 Ekim 2021
Randevu Ataması: 25 Ekim 2021
Vize Görüşmesi: 25 Kasım 2021
Pasaportun gelişi: 29 Aralik 2021 ( sabah ups den sms geldi öğleden sonra da kargo geldi)

Arkadaşlar benim vize sürecimde birkaç tuhaflık olduğu için tecrübelerimi kısaca paylaşmak istiyorum. Ben yukarıda yazdığı üzere 39f ile vizeye başvurdum ancak vize mulakatina girdiğimde 3 üniversiteye başvurmama rağmen hâlâ şartlı kabullerim gelmemişti ve hâlâ da gelmedi :) ayrıca ben ankarada sıradan bir dil kursundan ( göethe değil yani ) a1 ve a2 kurlarını almıştım ancak sertifikam yoktu. Sonuç olarak seviyem a2 ydi b1 kursuna başlamıştım elimde ne dil sertifikası vardı ne de okul şartlı kabulü vardı. Ben özellikle şartlı kabulum olmamasından dolayi eksik evrak talebinde bulunurlar diye bekliyodum ve bulunmadilar bu nedenle baya panik olmuştum doğrudan ret gönderecekler diye ama gördüğünüz üzere vizem geldi hiçbir sorunda olmadı inşallah 7 ocakta berline gidip dil kursuna başlıyorum ay. Ayrıca benim dil kursum 3 ocakta başlayacaktı gidiş tarihime 1 ocak yazmıştım bu tarih geçmeden vizemi bana ulaştırdılar ama ben ne olur ne olmaz diye dil kursumu 1 hafta ertelemiştim. Bu arada mülakatta bana dil seviyemi sordular ingilizcemin c1 almancamin a2 olduğunu söyledim herhangi bir belge istemediler sadece 8 9 tane sorunun olduğu bir kağıt verdi ve o soruları hem almanca hem de ingilizce cevaplamamı istedi ( yks puanımın yüksek olması belki vizeyi kolaylaştırmış olabilir ben sadece yaşadıklarımdan bahsettim kimseyi yanıltmak istemem çünkü dil belgesiz herkes kabul almanin neredeyse imkansiz oldugunu söylüyor). Genel süreçle ilgili herhangi bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz ben bu sitede yazılanlardan çok faydalandım umarım ben de başkalarına yardımcı olabilirim. Doğrudan iletişime geçmek isteyenlere de instagramimi verebilirim ancak bu forum kurallarina aykırı mi bilmiyorum o nedenle şimdilik kalsın. Kendinize iyi bakin...
Öncelikle tebrikler, dil kursuna kaydın vardı ama değil mi?

erencankaya

Mesaj gönderen erencankaya » Cmt Oca 01, 2022 11:58 pm

Comolokko yazdı: Cmt Oca 01, 2022 7:57 pm Öncelikle tebrikler, dil kursuna kaydın vardı ama değil mi?
Teşekkürler, evet vardı.

Hacers

Mesaj gönderen Hacers » Pzr Oca 02, 2022 10:57 pm

Sorular nelerdi peki kagittaki

erencankaya

Mesaj gönderen erencankaya » Pzt Oca 03, 2022 10:52 am

Hacers yazdı: Pzr Oca 02, 2022 10:57 pm Sorular nelerdi peki kagittaki
Dil seviyen nedir?
Almancayı nerede öğrendin? Ne kadar zamandır öğreniyorsun?
Garantörun ile akrabalık ilişkin nedir?
Neden almanya neden bu üniversite?
Kısaca eğitim hayatını özetle.
Orda yasam masraflarının asıl karşılayacaksın
Part time çalışacak mısın?
Lisans eğitimini bitirdikten sonra ne yapacaksın?
Almanyada hangi bolümü okuyacaksın Neden?
Almanyada nerede konaklayacaksın?
Almanyada hangi dil kursuna gideceksin? Ne kadar sürecek?

Hatırladığım kadarıyla bana sorulan sorular bunlardı ancak ben mülakata girmeden önce gelebilecek soruları hazırlamıştım onları da paylaşıyım özellikle sözlü mülakat yaparlarsa sorular çeşitlenebilir. (Bazı yazım hataları olabilir kusura bakmayın)

+ Kannst du dich selbst vorstellen?/ Können Sie sich bitte vorstellen?

+ Warum hast du dich entschieden, deine Universität/Studium in der Turkei zu verlassen und in Deutschland zu studieren? Warum haben Sie sich entschieden, deine Universität/Studium in der Turkei zu verlassen und in Deutschland zu studieren?

+ Hast du ein Haustier?/ haben Sie ein Haustier

+ Was ist dein Lieblingsessen?/ Was sind Ihr Lieblingsessen?

+ Wo hast du Deutsch gelernt?/ wo haben Sie Deutsch gelernt?

+ Wann hast du Geburtstag?/ Wann haben Sie Geburtstag?

+ Was hast du 1 Jahr nach der Hochschulprüfung gemacht? Was haben Sie 1 Jahr nach der Hochschulprüfung gemacht?

+Warum möchtest (planst) du einen Sprachkurs in Deutschland besuhcen/ Warum möchten (planen) Sie einen Sprach kurs in Deutschland besuchen?

+Welche Sprachschule wirst du besuchen?/ Welche Sprachschule werden Sie besuchen? ( kurs adresi öğren)

+ Wie lange wirst du diesen Kurs besuchen?/ Wie lange werden Sie diesen Kurs besuchen?/ Wie lange dauert dieser Kurs?

+ Was machst du derzeit in der Turkei? Bist du ein Student?/ Was machen sie derzeit in der Turkei? Sind Sie ein Student

+ Welche Studiengänge wirst du im ersten Semester in Deutschland belegen?/ Welche Studiengänge werden Sie im ersten Semester in Deutschland belegen?

+ Was planst du nach der Sprachschule?/ Was planen Sie nach der Sprachschule?

+ Was wirst du nach deinem Abschluss machen?/ Was werden Sie nach deinem Abschluss machen?

+ Warum hast du kein Sprachzertifikat bekommen?/ Warum haben Sie kein Sprachzertifikat bekommen?

+Warum hast du nicht den Sprachkurs am Göethe-Institut besucht?/Warum haben Sie nicht den Sprachkurs am Göethe-Institut besucht?

+ Warum willst du Elektrotechnik und Elektronik studieren?

+ Planen Sie neben dem Studium zu arbeiten?

+ An welchem Tag fährst du nach Deutschland?

+ Wo bleiben Sie in Deutschland?

+ An welcher Universitat in Deutschland planst du studieren/ An welcher Universitat in Deutschland planen Sie studieren?

Benim unuttuğum mülakatta gelmesi muhtemelen sorular varsa lütfen sizde ekleyiniz iyi günler.

hectorwolki

Mesaj gönderen hectorwolki » Sal Oca 04, 2022 2:56 am

erencankaya yazdı: Pzt Oca 03, 2022 10:52 am Dil seviyen nedir?
Almancayı nerede öğrendin? Ne kadar zamandır öğreniyorsun?
Garantörun ile akrabalık ilişkin nedir?
Neden almanya neden bu üniversite?
Kısaca eğitim hayatını özetle.
Orda yasam masraflarının asıl karşılayacaksın
Part time çalışacak mısın?
Lisans eğitimini bitirdikten sonra ne yapacaksın?
Almanyada hangi bolümü okuyacaksın Neden?
Almanyada nerede konaklayacaksın?
Almanyada hangi dil kursuna gideceksin? Ne kadar sürecek?

Hatırladığım kadarıyla bana sorulan sorular bunlardı ancak ben mülakata girmeden önce gelebilecek soruları hazırlamıştım onları da paylaşıyım özellikle sözlü mülakat yaparlarsa sorular çeşitlenebilir. (Bazı yazım hataları olabilir kusura bakmayın)

+ Kannst du dich selbst vorstellen?/ Können Sie sich bitte vorstellen?

+ Warum hast du dich entschieden, deine Universität/Studium in der Turkei zu verlassen und in Deutschland zu studieren? Warum haben Sie sich entschieden, deine Universität/Studium in der Turkei zu verlassen und in Deutschland zu studieren?

+ Hast du ein Haustier?/ haben Sie ein Haustier

+ Was ist dein Lieblingsessen?/ Was sind Ihr Lieblingsessen?

+ Wo hast du Deutsch gelernt?/ wo haben Sie Deutsch gelernt?

+ Wann hast du Geburtstag?/ Wann haben Sie Geburtstag?

+ Was hast du 1 Jahr nach der Hochschulprüfung gemacht? Was haben Sie 1 Jahr nach der Hochschulprüfung gemacht?

+Warum möchtest (planst) du einen Sprachkurs in Deutschland besuhcen/ Warum möchten (planen) Sie einen Sprach kurs in Deutschland besuchen?

+Welche Sprachschule wirst du besuchen?/ Welche Sprachschule werden Sie besuchen? ( kurs adresi öğren)

+ Wie lange wirst du diesen Kurs besuchen?/ Wie lange werden Sie diesen Kurs besuchen?/ Wie lange dauert dieser Kurs?

+ Was machst du derzeit in der Turkei? Bist du ein Student?/ Was machen sie derzeit in der Turkei? Sind Sie ein Student

+ Welche Studiengänge wirst du im ersten Semester in Deutschland belegen?/ Welche Studiengänge werden Sie im ersten Semester in Deutschland belegen?

+ Was planst du nach der Sprachschule?/ Was planen Sie nach der Sprachschule?

+ Was wirst du nach deinem Abschluss machen?/ Was werden Sie nach deinem Abschluss machen?

+ Warum hast du kein Sprachzertifikat bekommen?/ Warum haben Sie kein Sprachzertifikat bekommen?

+Warum hast du nicht den Sprachkurs am Göethe-Institut besucht?/Warum haben Sie nicht den Sprachkurs am Göethe-Institut besucht?

+ Warum willst du Elektrotechnik und Elektronik studieren?

+ Planen Sie neben dem Studium zu arbeiten?

+ An welchem Tag fährst du nach Deutschland?

+ Wo bleiben Sie in Deutschland?

+ An welcher Universitat in Deutschland planst du studieren/ An welcher Universitat in Deutschland planen Sie studieren?

Benim unuttuğum mülakatta gelmesi muhtemelen sorular varsa lütfen sizde ekleyiniz iyi günler.
En üstte yazdığınız Türkçe sorular Türkçe mi soruluyor?
Almanca yazdıklarınız ise sözlü sorular mı?

Benim öğrenmek istediğim aslında verilen kağıttaki sorular. Onlar Almanca veya İngilizce olarak mı veriliyor ve Türkçe cevaplayamaz mıyız? Eğer dil düzeyimiz A1 ise?

erencankaya

Mesaj gönderen erencankaya » Çrş Oca 05, 2022 10:47 am

hectorwolki yazdı: Sal Oca 04, 2022 2:56 am En üstte yazdığınız Türkçe sorular Türkçe mi soruluyor?
Almanca yazdıklarınız ise sözlü sorular mı?

Benim öğrenmek istediğim aslında verilen kağıttaki sorular. Onlar Almanca veya İngilizce olarak mı veriliyor ve Türkçe cevaplayamaz mıyız? Eğer dil düzeyimiz A1 ise?
Öncelikle dil seviyene göre verilen kağıt değişiyor mu bilmiyorum. Ben mülakata girmeden önce yazılı mülakat yapılacağını bilmiyordum araştırdığım kadarıyla çıkması muhtemel olan soruların almancalarını not aldım aşağı kısımda paylaştıklarım onlardı. Yukarıdaki türkçe yazdıklarım ise bana mülakatta sorulan yazılı kağıt olarak verilen sorular ve bunlar almanca ve ingilizce olarak soruldu yani türkçe değil. Benim türkçe yazmış olma sebebim soruların tam olarak nasıl sorulduğunu hatırlamamam ama ana fikri bunlardı.

tubaa

Mesaj gönderen tubaa » Çrş Oca 05, 2022 1:50 pm

.

Nportakal

Mesaj gönderen Nportakal » Prş Oca 06, 2022 5:56 pm

@cihate73 hocam sizin vizeden haber var mı ,bizim de 44 f oldugu için soruyorum da ,daha önce den bu kadar bekleyen olmuş mu sebebi nedir onu merak ediyoruzda

Cihate73

Mesaj gönderen Cihate73 » Prş Oca 06, 2022 6:49 pm

Nportakal yazdı: Prş Oca 06, 2022 5:56 pm @cihate73 hocam sizin vizeden haber var mı ,bizim de 44 f oldugu için soruyorum da ,daha önce den bu kadar bekleyen olmuş mu sebebi nedir onu merak ediyoruzda
Malesef yok.
Ankara'ya mail attım cevap geldi diyor Almanya da daha belli olmamış ve onlara karışmayız işlem süresince.
Bende bilmiyorum rekor bizim olacak gibj. Benim 4 ay doldu 5 e doğru gidiyor.

Mhmtygt

Mesaj gönderen Mhmtygt » Prş Oca 06, 2022 9:12 pm

36f, Almanya Büyükelçiliği Ankara
Randevu Başvurusu: 11 Aralık 2021
Randevu Ataması: 21 Aralık 2021
Vize Görüşmesi: 6 Ocak 2022

Görüşmeye bir saat erken gittim ve yarım saat erkenden aldılar. Görüşme salonu beklediğim gibi bireysel ve ''yüz yüze'' değildi. Ganyan bayisi gibi bir mekanla karşılaştığımda hayal kırıklığına uğradım. Yan yana yaklaşık 10 masa, masaların üstünde memurla birbirinizi duyamamanız için kurulmuş mikrofonlar vardı. Görüşme sırasında, memurla birbirimizi duyamadığımız anlar oldu. Virüs sanki belgelerden geçmeyecekmiş gibi (?) memurla aranızda kalın bir cam var ve belge alışverişini camın altındaki bir boşluktan yapıyorsunuz. Görüşmenin sonunda, tarihi yazdığım ve imza attığım bir kağıt verildi. Görüşme bitiminde 75€ ödedim, parmak izi okuttum, sonrasında makbuz aldım.

Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Memur bana Türkçe ve sözlü olarak 4-5 genel soru sordu. Görüşmenin neredeyse tamamı, yazılı olarak, yabancı dili test etmek için verilen Almanca/İngilizce soruları yanıtlamakla geçti. Bu sorular :
  • Almanca ve İngilizce dil seviyen nedir? Nerede öğrendin?
  • Neden bu üniversite? (Diğerlerinin aksine bu soruya İngilizce cevap verdim)
  • Şuana kadarki eğitim hayatını anlat. Eğitim hayatındaki önemli noktalar nelerdi?
  • Geçimini nasıl sağlayacaksın?
  • Lisans eğitimini bitirdikten sonraki hedeflerin ne?
  • Daha önce Almanya'da bulundun mu? Bulunduysan, ne amaçla ve nerede?
  • Okuyacağın üniversitedeki eğitim dili, şehri ve okuyacağın bölümü yaz.
  • Liseden mezun olduktan sonra şimdiye kadar neyle meşguldün?
  • Orada akraban var mı? Varsa ismini, yakınlığını ve bulunduğu şehri yaz.
Memura cevap kağıtlarını uzattıktan sonra, ona, cevaplarımın nasıl olduğunu sordum. Cevapların gayet iyi olduğunu söyledi fakat ardından dil sertifikamın eksikliğini (görüşme sırasında iki kez vurguladığı gibi yine) vurguladı.

Açıkçası;

Bana sözlü olarak sorulan soruların yüzeyselliği ve yukarıda bahsettiğim garip iletişim yolu yüzünden Almanya'ya gidiş amacımdaki isteği, ilgiyi ve bilgiyi karşı tarafa aktaramadığımı hissediyorum. Memurun bana karşı soracağı onlarca detay soruya cevap verebilirdim ama resmen görüşmenin kestirip atıldığı hissine kapıldım. Umarım, herkes görüşmesini böyle tecrübe ediyordur. Şimdi geriye beklemek kaldı. :roll:

studentin

Mesaj gönderen studentin » Prş Oca 06, 2022 9:41 pm

Mhmtygt yazdı: Prş Oca 06, 2022 9:12 pm 36f, Almanya Büyükelçiliği Ankara

Görüşmeye bir saat erken gittim ve yarım saat erkenden aldılar. Görüşme salonu beklediğim gibi bireysel ve ''yüz yüze'' değildi. Ganyan bayisi gibi bir mekanla karşılaştığımda hayal kırıklığına uğradım. Yan yana yaklaşık 10 masa, masaların üstünde memurla birbirinizi duyamamanız için kurulmuş mikrofonlar vardı. Görüşme sırasında, memurla birbirimizi duyamadığımız anlar oldu. Virüs sanki belgelerden geçmeyecekmiş gibi (?) memurla aranızda kalın bir cam var ve belge alışverişini camın altındaki bir boşluktan yapıyorsunuz. Görüşmenin sonunda, tarihi yazdığım ve imza attığım bir kağıt verildi. Görüşme bitiminde 75€ ödedim, parmak izi okuttum, sonrasında makbuz aldım.

Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Memur bana Türkçe ve sözlü olarak 4-5 genel soru sordu. Görüşmenin neredeyse tamamı, yazılı olarak, yabancı dili test etmek için verilen Almanca/İngilizce soruları yanıtlamakla geçti. Bu sorular :
  • Şuana kadarki eğitim hayatını anlat. Eğitim hayatındaki önemli noktalar nelerdi?
Memura cevap kağıtlarını uzattıktan sonra, ona, cevaplarımın nasıl olduğunu sordum. Cevapların gayet iyi olduğunu söyledi fakat ardından dil sertifikamın eksikliğini (görüşme sırasında iki kez vurguladığı gibi yine) vurguladı.

Açıkçası;

Bana sözlü olarak sorulan soruların yüzeyselliği ve yukarıda bahsettiğim garip iletişim yolu yüzünden Almanya'ya gidiş amacımdaki isteği, ilgiyi ve bilgiyi karşı tarafa aktaramadığımı hissediyorum. Memurun bana karşı soracağı onlarca detay soruya cevap verebilirdim ama resmen görüşmenin kestirip atıldığı hissine kapıldım. Umarım, herkes görüşmesini böyle tecrübe ediyordur. Şimdi geriye beklemek kaldı. :roll:
merhaba, işin en zor kısmına geçtiniz, beklemek. Ben 22 eylülde ankara konsolosluğundan 40f ile başvurumu yaptım ve hala sonuç bekliyorum. anlattığınız durumu birebir aynen yaşadım. hissetikleriniz normal. daha çok kendinizi, yapmak istediklerinizi anlatmak istiyorsunuz ve yüzeysel bilgi vermenin tedirginliğini yaşıyorsunuz. merak etmeyin eğer anlayamadıkları bir şey olursa sizinle mail yada telefon ile iletişime geçiyorlar. benim belgelerimde ve beyanlarımda anlamadıkları yerler oldu. açıklamamı birkaç kez mail yoluyla istediler. yeni belgeler istediler. durumu kestirip atmıyorlar. umutsuzluğa düşmeyin. umarım çok beklemeden olumlu sonucunuzu alırsınız.

serhads65

Mesaj gönderen serhads65 » Cum Oca 07, 2022 2:49 am

Herkese merhaba arkadaşlar,
kendi durumumdan biraz bahsetmek istiyorum çünkü bu yola girerken olmaz gibisinden çok şey söylendi. 1992 doğumluyum ve lisans şartlı kabul ile ankarada başvuruyu yaptım. Dil seviyem ösd a2 sertifikam vardı fakat 3 puanla geçip almıştım, tam a2 sayılmaz. Görüşmeye gittiğim görevli lise den sonra 2 yıl ara vermem daha sonra üniversiteyi 1 sene uzatmam ve yaşımın büyük olması gibi bir sürü bahane saydı ama ben yine de başvuruyu yaptım ve 1 hafta sonra red geldi. Eylül ayında başvuruyu yapmıştım. Red kağıdında dil seviyemin az oluşu ve okul kabulümun olmayışından bashsetmislerdi. Ben İstanbul'dan başvuruyu yapıp Ekim ayında idata da görüşmemi yaptım. Evraklarda hiçbir değişiklik yapmadan aynı dosya ile başvuruyu yaptım. Sadece sigorta tarihini falan guncelledim. Daha sonra İstanbul konsolosluğu bir kaç eksik evrak istedi. Bundan dolayı süreç biraz uzadi. Ekim'de görüşmeye girdim Aralık 10 unda vizem geldi. Eksik evrakı gönderdikten 10 gün sonra pasaportum elime ulaştı. Bu arada geldiğim şehir Bremen. Yoğunluk olmadığı için cevap erken gelmiş olabilir. Şimdiden herkese başarılar diliyorum

beyzauygun

Mesaj gönderen beyzauygun » Cum Oca 07, 2022 3:12 am

Merhaba arkadaslar,
Benim cok kisa bir sorum olucakti. Almanya'ya ulusal vizem yetişemeyeceği için schengen ile gideceğim. Almanya'ya gidince vizemi oradaki yabancılar polisinde ulusala çevirebilme şansım var mı? böyle bir şey duydum ama bir kaynak bulamadim. fikri olan biri varsa ve beni aydinlatirsa cok mutlu olurum

Cihate73

Mesaj gönderen Cihate73 » Cum Oca 07, 2022 12:10 pm

beyzauygun yazdı: Cum Oca 07, 2022 3:12 am Merhaba arkadaslar,
Benim cok kisa bir sorum olucakti. Almanya'ya ulusal vizem yetişemeyeceği için schengen ile gideceğim. Almanya'ya gidince vizemi oradaki yabancılar polisinde ulusala çevirebilme şansım var mı? böyle bir şey duydum ama bir kaynak bulamadim. fikri olan biri varsa ve beni aydinlatirsa cok mutlu olurum
Kısa vize olan schengen c tipi orda uzatilamiyor diye net şekilde biliyorum.Ancak o şekilde uzatan varsa söylesin.

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Cum Oca 07, 2022 5:03 pm

Mhmtygt yazdı: Prş Oca 06, 2022 9:12 pm 36f, Almanya Büyükelçiliği Ankara

Açıkçası;

Merhaba, ben de birkaç hafta önce Ankara Büyükelçiliğinde 39F kategorisinde vizeye başvurmuştum. Dil belgemin olması haricinde burada anlattıklarınıza bakarak aynı tecrübeyi yaşamışız. Arada kalın bir camın olması virüse has bir şey değil daha öncede varmış diye duydum. Görüşme esnasında arada iletişime geçtiğimiz mikrofonu kapatıp yanındaki memurlarla iletişime geçiyor. Sanırım gizlilik açısından olsa gerek.

"Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Memur bana Türkçe ve sözlü olarak 4-5 genel soru sordu. Görüşmenin neredeyse tamamı, yazılı olarak, yabancı dili test etmek için verilen Almanca/İngilizce soruları yanıtlamakla geçti."
Benim görüşmem 45 dakika kadar sürdü mü emin değilim ama görüşmenin tamamı burada dediğiniz gibi 4-5 sözlü soruyu ve yazılı kağıdı Almanca cevaplamakla geçti. Açıkçası ben de detay vereceğim sorular sorulmasını bekliyordum ama belki de böylesi bizim için daha iyidir :roll:

beyzauygun

Mesaj gönderen beyzauygun » Cum Oca 07, 2022 9:44 pm

Cihate73 yazdı: Cum Oca 07, 2022 12:10 pm Kısa vize olan schengen c tipi orda uzatilamiyor diye net şekilde biliyorum.Ancak o şekilde uzatan varsa söylesin.
Ben de bu konu hakkında internette özellikle bir bilgi bulamadim ama böyle bir şey duyunca peşinden gitmek istedim. Teşekkür ederim yine de yanıtınız için

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Pzr Oca 09, 2022 1:53 pm

Herkese merhaba, vizeye başvuralı birkaç hafta oldu 6 gün önce eksik evrak teslim ettim. Başvuruyu inceleme süreci vize başvurusundan itibaren mi başlıyor yoksa eksik evrak teslim edilişinden itibaren mi? Bilen varsa, aydınlatırsa sevinirim

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzr Oca 09, 2022 3:26 pm

Cezeri yazdı: Pzr Oca 09, 2022 1:53 pm Herkese merhaba, vizeye başvuralı birkaç hafta oldu 6 gün önce eksik evrak teslim ettim. Başvuruyu inceleme süreci vize başvurusundan itibaren mi başlıyor yoksa eksik evrak teslim edilişinden itibaren mi? Bilen varsa, aydınlatırsa sevinirim
Emin değilim ama eksik evraktan sonra 4 hafta içinde "NORMALDE" cevap geliyor.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Kilitli