Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize basvuru surecinde AT11‘in sona ermesi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
keremz

Vize basvuru surecinde AT11‘in sona ermesi

Mesaj gönderen keremz » Sal Eki 19, 2021 2:56 pm

Arkadaslar merhaba,

Ben öğrenci vizesi için başvuru yapmış, yanımda da AT11 belgemi götürmüştüm. Belge ben 25 yaşıma geldiğimde sona eriyor.

Ben bu belgeyi aynı zamanda Techniker Krankenkasse’ye mail olarak yollayıp Almanya’da vizeden muaf olduğuma dair kağıt aldım ve okuluma kaydimi yaptirdim.

Ancak Büyükelçilikten 45 gün sonra gelen mail ile Verpflichtungserklärung belgemi yenilemem gerektiğini öğrendim.

Almanya’daki akrabalarim bana VE belgesini haftaya Çarşamba alacaklar.

Ancak haftaya sali günü 25 yaşına giriyorum ve AT11 geçerliliğini yitiriyor.

TK’yi aradığımda bir kadın bana Almanya’da bir iste çalışmadığım sürece, öğrenci olarak sigortadan muaf olduğumu soyledi. Yani anladığım kadarıyla Almanya’da sigorta yaptıramıyorum.

Peki sorum şu; Başkonsolosluk benden yeni bir sigorta belgesi isteyecek mi? İsteyecekse hangi belgeyi almam gerekiyor?

Bu arada konsolosluk benden Pazartesi günü Verpflichtungserklärung istemeden önce Öğrenci Belgemi ya da okulun beni hala kayit yaptırabileceğine dair yazi istemişti. Ayrıca eger kaydim AT11’in bittikten sonraki zamanlarda yapilacaksa gecerli bir sigorta belgesi istemislerdi. Ben de onlara kaydimi yaptırdığımı söyleyip; hem öğrenci belgemi hem de TK’da aldığım sigortadan muaf olduğuma dair belgeyi ilettim.

Yaklaşık yarim saat sonra ise benden VE ve adli sicil kaydimi istediler.

Benden bu son iki belge dışında baska bir sey istemediler ama bir sorun çıkacağından %100 eminim. Son belge gönderme tarihi 30.10 olduğu için de endişeliyim.

Bu durum hakkında bir bilginiz veya yorumunuz var mi?