Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Resmi verilere gore Harcamalar

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Mar 12, 2010 2:59 am

[quote]sevea tarafindan yazilan metin:
okula yatirdigin ucret ne kadar? birde kur dedigin aylik falan mi anlamadidm ??[/quote]

* Bir kur gidecegin kursa gore degismekle beraber en az 2 ay surer en fazla da 2.5 ay..
* Okul harcini her somestir odemek zorundasin ;ortalama 500 Euro ve arti olarak 200 Euro ogrenci pasosuna veriyorsun yani her somestir 700 kusur Euro..Ancak bu harclar gene hangi eyalette bulunduguna gore degisir..Berlin,Hessen ve adini unuttugum bir eyalette bu okul harci yok.
* Ulasim icin dedigim gibi okul kartini almaz isen ; yakin mesafe aylik ort. 70-80 Euro.
* Saglik sigortasi ; dil kursu ogr. icin ort. 30 Euro
* Bunun haricinde diger harcamalar sana kalmis.

bindokuzyuzuc

Mesaj gönderen bindokuzyuzuc » Cum Mar 12, 2010 9:41 pm

her somestir demissinya o her somestir kac ayda bir oluyor yaz ve kis olarakmi ??

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Cum Mar 12, 2010 10:10 pm

bu universite icin gecerli evet 2 semester. fakat dil kursuna gidiceksen biraz daha yukseliyor maliyet gittigin dil kursuna gore.

bindokuzyuzuc

Mesaj gönderen bindokuzyuzuc » Cmt Mar 13, 2010 12:03 pm

tamam cok tesekkur ederim :)

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş Ağu 12, 2010 3:02 pm

Simdi burda kaldigim sure icin de Erlangen(Bayern) deki harcamalara baktim.

Yurtlar 120 ila 400 arasi ama 200 e icinde interneti tek kisilik oda iyi birseyler bulunur.(munih cok pahali hatta en pahali yer orasi haric)
Sonra egerki dil kursundaysaniz gitti 30 euro sigorta
gerisi de yeme icme arti gezme tozma
yurtta kalan bir insan bence ayda 150 yemekle yasayabilir derim.Tabi temel besinler hafif seyler.Bu insandan insana cok degisir,.

Kisaca hesabini bilirsen 400 euroya yasarsin ... E dil kursu suresince turklerin yaninda sonrasinda da normal yerlerde mesela cafe yada okul islerinde calisirsan 400 euro yu kazanirsin,

Ama OZELLIKLE dil kursunda ve sonrasindaki bir yilda ben ailemden destek hic almam kendim kazanirim dersen bu cok fazla iyimserlik olur.

En buyuk sorunun dersler ve onlari gecmek olmasi gereken durumda para kazanmak derdine duserse insan mecburen dersleri kotulesir.E bu da zaten sonun baslangici demek,

Tabiki almancayi iyice soken ve universitede derslerini verip ikinci ucuncu senesine gecen bu arada da calisip kendi parasini karsilamanin yaninda turkiyedeki ailesine biraz olsun yardim eden insanlarda var.
O yuzden ben kendi kendime okurum demekte ilk etapta yanlis olurum burda acliktan demek te bence.

Cebinde en az 5000 le gelirsen ve tembel bir insan degilsen biraz girisken ve akilliysan kurtarirsin buyuk ihtimal.

Tabi bunlar benim dusuncelerim :D

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ağu 12, 2010 3:18 pm

[quote]prodigysrcan tarafindan yazilan metin:
Simdi burda kaldigim sure icin de Erlangen(Bayern) deki harcamalara baktim.

Yurtlar 120 ila 400 arasi ama 200 e icinde interneti tek kisilik oda iyi birseyler bulunur.(munih cok pahali hatta en pahali yer orasi haric)
Sonra egerki dil kursundaysaniz gitti 30 euro sigorta
gerisi de yeme icme arti gezme tozma
yurtta kalan bir insan bence ayda 150 yemekle yasayabilir derim.Tabi temel besinler hafif seyler.Bu insandan insana cok degisir,.

Kisaca hesabini bilirsen 400 euroya yasarsin ... E dil kursu suresince turklerin yaninda sonrasinda da normal yerlerde mesela cafe yada okul islerinde calisirsan 400 euro yu kazanirsin,

Ama OZELLIKLE dil kursunda ve sonrasindaki bir yilda ben ailemden destek hic almam kendim kazanirim dersen bu cok fazla iyimserlik olur.

En buyuk sorunun dersler ve onlari gecmek olmasi gereken durumda para kazanmak derdine duserse insan mecburen dersleri kotulesir.E bu da zaten sonun baslangici demek,

Tabiki almancayi iyice soken ve universitede derslerini verip ikinci ucuncu senesine gecen bu arada da calisip kendi parasini karsilamanin yaninda turkiyedeki ailesine biraz olsun yardim eden insanlarda var.
O yuzden ben kendi kendime okurum demekte ilk etapta yanlis olurum burda acliktan demek te bence.

Cebinde en az 5000 le gelirsen ve tembel bir insan degilsen biraz girisken ve akilliysan kurtarirsin buyuk ihtimal.

Tabi bunlar benim dusuncelerim :D[/quote]

aylik 400 euronun icinde dil kursu parasini dahil etmedin galiba:)
valla benim de kafami cok kurcaliyor masraf durumlari kursu da icine dahil edersek bir de burda alistik zaten ordada ogrenci gibi yasarsak 500 euro halledebilirmiyiz acaba:)

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Cum Ağu 13, 2010 2:03 am

ben eve yemege para odemedigim halde 350 harciorm normal sartlarda buna dil kursu ve yemek masrafin girince baya bi para oluyor bunlari dusunerek hareket edin sigara icmiosaniz sizin icin cok iyi 2 gunde bir 5 euro vermekten kurtulursunuz hafta sonlari eglenmeyede gittinizi varsayarsak para baya bir artiyor benim masrafim telefon sigorta su bu 60 70 euro geri kalani yol masrafi ve gunluk masraflara gidiyor.

dokuzonbes

Mesaj gönderen dokuzonbes » Cum Ağu 13, 2010 2:01 pm

yani canimiz sikildiginda bir buyuk acamiyacaz ha oyle mi?
allahini seven defansa gelsin

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Cum Ağu 13, 2010 2:34 pm

O zaman soyle anlatayim hersey tamamen insana gore degisir eger icki sigara gece gezmesi sifir olan bir insansan ve oyle cok buyuk bir sehirde yasamiyorsanki yani bisiklet isini goruyorsa(erlangende hic gerek yok mesela) 300 euroya bile(kurs parasini saymiyorum) yasarsin.

Ama dersenki ben sigara tiryakisiyim paketi 4 ila 5 euro arasi.Dersenki arada gece disari cikarim birazda icki tuketirim o zaman yine gitti paralar(icki genelde turkiyeden ucuz bu arada)

Herkes kendini bilyor ona gore hesaplasin -Genel gecer birsey yok kesinlikle.

Eger survival yasarim bisikletime binerim abur cubur yemem icki sigara gece hayatim yok dersen o zaman masrarlar cok duser helede ucuz yollu bir yurt(150 euro civari) bulursan super.Genelde internet su elektrik parasida odemeyecegin icin sadece midena kalmis.Tabi dil kursunda 30 normal okulda 60 euro sigorta parasi ve arada gidecek kitap paralarinida ekleyelim

Yemege gunde 3 4 euroya ucuzluklari takip edip toplu meyve sebze alimi yaparsan olur ben denedim oluyor(tabi ne kadar dayanir insan bilemem hergun saglikli beslenmeye)

tabi insanin arada hic olmazsa doner cani cekiyor gitti 5 euro bir ogunde.

Hersey kendine bagli o yuzden ne kadar para yeter diye sormak cok mantikli degil.Herkes kendini bilir ona gore hesap yapar.

utopist

Mesaj gönderen utopist » Cum Ağu 13, 2010 7:25 pm

Mrb,genelde Munih\'in cok pahali oldugunu okuyorum gidecegim yer de Munih,bu pahalilik donemlik biletin olmamasi disinda diger sehirlerle karsilastirildiginda ne kadar fark atar ? Istanbulun da ogrenci icin pahali oldugunu soylerler genelde ama cok sosyal degilse burda her ogrenci okuyabilir..cunku buyuk bir sehirde her butceye uygun bisey bulunabilir..Munih\'te bu gecerli degil mi? su yerine bira mi icicez yani ?:help

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzr Ağu 15, 2010 1:50 pm

Vallaha Muhin ayri bir olay.Forumda mUnihte ev sorunsali yada munihte yasam diye yerler var oaralara bak..ama icin kararir ben simdiden soyleleyim.Almanyanin en pahali ve zorlu yeri kesinlikle :)

economist01

Mesaj gönderen economist01 » Pzr Ağu 15, 2010 4:48 pm

berlin hakkinda fikri olan varmi arkadaslar..orada yurt yada buna benzer uygun bi yer bulabilirmiyim kalmak icin..ocakta dil kursuna gidecem, 0 dan baslayacam..6 aylik bir kurs yeterli midir sizce?

serseri jojuk

Mesaj gönderen serseri jojuk » Pzr Ağu 15, 2010 9:33 pm

bende bir kac yerde bloke hesabin 7020 avro olarak degistigini okudum umarim eger haber dogruysa her yil bi 500 avro duser;)

serseri jojuk

Mesaj gönderen serseri jojuk » Pzr Ağu 15, 2010 9:41 pm

banka kredisi mi cektin ne yaptin sen dostumm:|

dokuzonbes

Mesaj gönderen dokuzonbes » Pzt Eyl 06, 2010 12:56 pm

almanyaya gelebilirsem para harcamayacagim tek kalem kiyafet. :D o konuda cok saglam garantorum var. keske garantorde olabilse.

bloke hsap parasida ayri bir dert.... bloke hesap parasini toparliyorum su an arabami sattim 4000 oradan geldi. geri kalanida bir sekilde halletmem lazim. bankadan kredi cekip odememeyi bile dusunmedim degil :D
allahini seven defansa gelsin

John

Re: Resmi verilere gore Harcamalar

Mesaj gönderen John » Çrş Tem 26, 2017 1:27 am

Başlığı hortlatalım. Arkadaşlar bu verilerin 2017 versiyonu var ise paylaşmanızı rica ediyorum. Kaynak da belirtirseniz çok makbule geçer. Saygılar

furkanarabul

Mesaj gönderen furkanarabul » Çrş Tem 26, 2017 12:29 pm

Aynen 2017 için durum nedir , ayrıca ilk sene erlangen-nürnbergde iş bulabilirmişim arkadaşlar Almancasız

cssy

Mesaj gönderen cssy » Çrş Tem 26, 2017 4:36 pm

tam olarak neyi soruyorsunuz arkadaşlar ortalama bir öğrencinin giderimi yoksa alman hükümetinin belirlediği aylık gider miktarımı ki 720 euro bu rakam

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Tem 27, 2017 5:38 pm

Sene 2009 daha yeni, ilk bilgi basliklarindan birisi, acemilik kokuyor:) Basligi bulan arkadasi tebrik etmek lazim.

Genel olarak bilgiler bu makalede var:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... lioCats=16
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

John

Mesaj gönderen John » Prş Tem 27, 2017 6:09 pm

Physiker yazdı: Prş Tem 27, 2017 5:38 pm Sene 2009 daha yeni, ilk bilgi basliklarindan birisi, acemilik kokuyor:) Basligi bulan arkadasi tebrik etmek lazim.

Genel olarak bilgiler bu makalede var:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... lioCats=16
Saolasın Physiker, bu makaleyi unutmuştum. Neyse ihtiyacı olana bir şekilde nereye bakmasını göstermiş oldum. Yalnız yeme içme gibi detalar yok. Ek gideler bu 2009'daki açıklama gibi belirtilirse daha iyi olur diye düşünüyorum. Her ne kadar kişiye göre farketse bile aşağı yukarı bir rakam belirtilebilir. İyi forumlar