Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize, saglik sigortasi ve diger sorular

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Prş Tem 15, 2010 12:25 pm

Oncelikle merhaba,

Daha once Turkiye\'de bir burs basvurusunda bulunmustum, o arada da okullara basvurmustum. Burs cikmadi ama FH-Erfurt\'tan Business Management Yuksek Lisans programi icin yazi geldi.
Biraz dusundukten sonra programa katilmaya karar verdim. Zamanim cok cok kisitli, forumlari elimden geldigince okudum / okuyorum. Ancak kafama takilan sorular var.

Daha yeni Marmara Universitesi Almanca Isletme bolumunu bitirdim. Not ortalamam falan gayet iyi (bolum birincisi olarak bitirdim.)

Simdi vize icin gerekli evraklari okudum forumlarda, OSYM sonuc belgesinden falan bahsedilmis. Ben yuksek lisansa basvuruyorum, sonucta buradaki universiteyi bitirdim. Bir daha OSYM belgesine ihtiyac var mi? Varsa nasil alacagim bunu?
Okuldan gecici mezuniyet belgesi veriliyor. Onun Almanca tasdikli tercumesini gotursem yetmez mi?

2. sorum, bana 3 gun once FH-Erfurt\'tan "Antrag auf Einschreibung" baslikli bir yazi geldi.
Bu dilekceyi 30.07\'e kadar bize ulastir demisler. Okulla anlasip sureyi 20 Agustos\'a cektirdim. Ancak benden sigorta istiyorlar, dilekceyle beraber sigorta belgeni yollamazsan okula kabul etmeyiz diyorlar. Almanya\'da sigortali olana kadar seyahat saglik sigortasi yaptirayim, geldigim anda (20 Eylul\'de gitmeyi planliyorum vize cikarsa) gesetzliche Versicherung\'u yaptirayim dedim. Kabul etmediler.

Ben su an Turkiye\'deyim ve bu Almanya\'daki "gesetzliche Studentenversicherung"\'u yaptirmam lazim. Bunu nasil yapacagim? Orada bir banka hesabim yok, daha yurda bile basvurmadim, dolayisiyla adresim de yok. Sigortanin ise 01 Eylul\'den itibaren gecerli olmasi gerekiyor. Bu sigorta isi her seyi kitlemis durumda.

Vize sureleri nasil oluyor? Dersler 27 Eylulde basliyor, 20 Eylul\'de orada olup yerlesmem lazim. En gec 20 Agustos gibi konsolosluga basvurmayi planliyorum.
Daha once 4 kez Almanya\'da turistik olarak bulundum, pasaportta eski vizeler falan da var.

Burada okula kayit oldugumda askerlik tecilini yaptirmistim. 9 Eylul 2012\'ye kadar tecilli askerlik. Konsoloslugun sitesinde yazmiyor ama askerlik subesinden belge goturmeme gerek var mi?

Dil kursu falan olmayacak bende, direkt okula baslayacagim cunku TestDAF var elimde. Skorlari 5 4 4 3. Bir bolumunden 3 almama ragmen okul istisnai olarak 3le kabul etti.
Konsolosluga belgeleri verirken TestDAF, Almanca CV gibi seyler de vereyim mi?

Bu belgelerin Almancalarinin teslim edilmesinden bahsedilmis. Mesela ikametgah, nufus kayitlari falan bunlari da Almanca\'ya cevirttirmek gerekiyor mu?

dokuzonbes

Mesaj gönderen dokuzonbes » Prş Tem 15, 2010 1:05 pm

http://www.deutschstudent.de/forum/view ... ad_id=1003

buradaki ilk mesaj vize konusunda yardimci olabilir digerlerini bilmiyorum.
allahini seven defansa gelsin

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Prş Tem 15, 2010 2:59 pm

Bir de mesela OSYM, eskiye donuk OSYS sonuc belgesi vermiyormus artik. Benimki 2005 yilina aitti.

Internetten bakabiliyorum sadece gecmiste aciklanan sonuca. Onu cikti alip gotursem yeter mi?

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Prş Tem 15, 2010 3:18 pm

sonuc belgesini senden isteyen yok ki osym tarafindan universiteye yerlestigine dairki belgeyi istiyorlar yani universiteyi kazandi belgesi onlar icin sonuc belgen degilde kendi ulkende universiteye yerlesmis olman gerekir..

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Prş Tem 15, 2010 3:23 pm

[quote]baran burak tarafindan yazilan metin:
sonuc belgesini senden isteyen yok ki osym tarafindan universiteye yerlestigine dairki belgeyi istiyorlar yani universiteyi kazandi belgesi onlar icin sonuc belgen degilde kendi ulkende universiteye yerlesmis olman gerekir..[/quote]

Oyle de, ben universiteyi bitirdim zaten. Yerlesti belgem falan hepsi taa 2005\'te universiteye kayit olurken Marmara Universitesi\'ne verildi. Elimde boyle bir belge yok artik.

Sadece osym.gov.tr\'den 2005 yilina ait OSYS sayfasina girip TC Kimlik yazdigimda

Marmara Universitesi Almanca Isletme bolumune yerlesmistir diye sayfa geliyor.
Bu yeterli olur mu?

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Prş Tem 15, 2010 3:27 pm

yuksek lisans icin basvuracaksan Marmara Universitesi Almanca Isletme bolumune yerlesmistir ciktisini aslip almancaya tercume ettirmen gerekli o zaman

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Prş Tem 15, 2010 3:30 pm

Tamamdir, yani netten cikti yetiyor. Zaten aksi mumkun degil maalesef. Ustune bir de mezuniyet belgesi goturecegim, orada okuduguma dair yeterli kanittir herhalde.

Ilk mesajdaki diger sorulara hala cevap aramaktayim :)

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Prş Tem 15, 2010 3:32 pm

Tamamdir, yani netten cikti yetiyor. Zaten aksi mumkun degil maalesef. Ustune bir de mezuniyet belgesi goturecegim, orada okuduguma dair yeterli kanittir herhalde.(evet bencede tam yeterlidir)

yukaridaki yazilarin o kadar karmakarisik anlayamadim bisi:D:D

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Prş Tem 15, 2010 3:38 pm

Konsolosluga belgeleri verirken TestDAF, Almanca CV gibi seyler de vereyim mi?

Bu belgelerin Almancalarinin teslim edilmesinden bahsedilmis. Mesela ikametgah, nufus kayitlari falan bunlari da Almanca\'ya cevirttirmek gerekiyor mu?

evet cevirmen gerekli bunlar senin vizeyi almanda baya bir arti getirisi olacak
Burada okula kayit oldugumda askerlik tecilini yaptirmistim. 9 Eylul 2012\'ye kadar tecilli askerlik. Konsoloslugun sitesinde yazmiyor ama askerlik subesinden belge goturmeme gerek var mi?( alman konsoloslugunun senin askerligini tecil edip etmemenle alakasi yok ki senin gidecegin yerdeki turk konsolosluguna o belgeyi goturmen lazim alman konsolosluguyla askerlik tecilinin alakasi yok hocam bu arada bildigim sorulari bildigim kadariyla cevapladim iyi calismalar umarim isine yaramistir:ap

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Prş Tem 15, 2010 3:38 pm

Daha basitlestireyim :)

Orada okula direkt baslayacagim, dil kursu olmayacak. Elimde TestDAF sertifikasi var. Bunu da vize evraklarinin arasina koyayim mi?

Askerligimi universiteye basladigimda 9 Eylul 2012\'ye kadar tecil ettirmistim. Konsolosluga tecille ilgili bir belge vermem gerekiyor mu?

Sigorta kismini detayli aciklamak zorundaydim onu ilk mesajdan bakmaniz lazim :)
Yine de kisa olarak

Su an Turkiye\'de oldugumdan Almanya\'da belli bir adresim ve banka hesabim yok.
Universite benden Almanya\'da yapilan ogrenci saglik sigortasini istiyor.
Bunu Turkiye\'deyken Almanya\'daki bir firmadan nasil yaptirabilirim.

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Prş Tem 15, 2010 3:43 pm

askerlik ilgili soruyu cevapladim
Orada okula direkt baslayacagim, dil kursu olmayacak. Elimde TestDAF sertifikasi var. Bunu da vize evraklarinin arasina koyayim mi?( tabiki bu belgeleri konsolosluga goturmen lazim yoksa dil konusunda onlari nasil ikna edeceksin hocam)

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Prş Tem 15, 2010 3:44 pm

Cok sag ol Burak. Tecil isini su yuzden sordum, yurtdisina cikista bircok neden ariyorlar biliyorsun. Bunlarin baslicalari evlilik, askerlikten kacma vs. O yuzden tecil kagidi gormek isterler mi diye dusundum. Gerekmiyorsa guzel, bir de onunla ugrasmak gerekecekti. Cok isterlerse fotokopisi var elimde zamaninda almistim :)

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Prş Tem 15, 2010 3:46 pm

iste o fotokopiyi almanyaya gittiginde yaninda gotur ilerde lazim olabilir yardimim dokunmussa ne mutlu bana:D:D:D

EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Pzt Ağu 09, 2010 3:08 pm

Burda 3 aylik saglik seyahat sigortasi yaptirdiktan sonra almanyaya gectinde oturum almak veya baska nedenlerden dolayi ordada saglik sigortasi yaptirmaliyiz mi? yoksa bu 3 ayin bitmesini mi bekliyecegiz.

serhadyuce

Mesaj gönderen serhadyuce » Pzt Ağu 09, 2010 4:57 pm

ARKADASLAR HEPINIZE MERHABA VIZE HGAKKINDA BI SORUM OLACAKTI.... SIMDI BANA ALMANYADAN KABNUL MEKTUBU GELMIS HERSEYIM HAZIR ALMANYADA FAKAT BU OKULDAKI TRANSKRIPTIM KOTU VE KONSOOSLUK ISTEMIS SIZCE BUNUN ICIN SORUN CIKARIRLAR MI............?
[/b

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ağu 09, 2010 5:12 pm

cok asiri kotu degilse cok fazla zorluk cikarmaz..

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Pzt Ağu 09, 2010 9:23 pm

[quote]Emre55 tarafindan yazilan metin:
Burda 3 aylik saglik seyahat sigortasi yaptirdiktan sonra almanyaya gectinde oturum almak veya baska nedenlerden dolayi ordada saglik sigortasi yaptirmaliyiz mi? yoksa bu 3 ayin bitmesini mi bekliyecegiz.[/quote]

Oturum almak icin gerekiyor mu tam bilmiyorum ancak universiteye kayit olmak icin mutlaka Ogrenci Saglik Sigortasi yapilmasi gerekiyor.
Onu da sadece Almanya\'da yaptirabiliyorsun. Ben email ile uzun uzun yazisip derdimi anlatarak buradan Almanya\'daki bir saglik kasasinda sigorta yaptirabildim. Cunku benim okula da kayit yaptirmam gerekiyordu. Okul da bu sigorta olmadan asla kayit yapmiyor.

Her ihtimale karsi buradan da 3 aylik bir seyahat saglik sigortasi yaptirdim, olur da konsolosluk bir sey cikarir diye.
Ikisi tamamen farkli sigortalar ama Almanya\'daki saglik kasasina buradan seyahat saglik sigortasi yaptirdigimdan falan da bahsetmedim.
Cunku oyle seyleri araya kattin mi, adamlar o zaman yapamayiz falan filan diyebiliyor. Hic karistirma oraya gittiginde :)

mcclaynn

Mesaj gönderen mcclaynn » Pzt Ağu 09, 2010 11:28 pm

Konsolosloukta ben de master icin gorusmeye gittim osym belgesi fln goturmedim lisans diplomasini transkirpti fln goturdum hic sorun cikmadi 1 ay sonra vizemi aldim osym belgesinin cok onemli olduunu dusunmuyorum diploman varsa

wohll

Mesaj gönderen wohll » Prş Ağu 12, 2010 10:20 am

[quote]
Oturum almak icin gerekiyor mu tam bilmiyorum ancak universiteye kayit olmak icin mutlaka Ogrenci Saglik Sigortasi yapilmasi gerekiyor.
Onu da sadece Almanya\'da yaptirabiliyorsun. Ben email ile uzun uzun yazisip derdimi anlatarak buradan Almanya\'daki bir saglik kasasinda sigorta yaptirabildim. Cunku benim okula da kayit yaptirmam gerekiyordu. Okul da bu sigorta olmadan asla kayit yapmiyor.[/quote]

Ben de Turkiye den direk gidecegim, Zulassungsbescheid im geldi ve benim de Einschreibung icin AOK a basvurmam lazim, Almanya ya da ancak okul basladiginda gidebilecegim.
AOK ile mi maillestin? Ucreti banka hesabiyla mi nasil odedin,hangi belgeleri istediler... biraz detaylarini anlatirsan sevinirim ben de ayni sorunu yasiyorum su anda cunku:)

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Prş Ağu 12, 2010 2:26 pm

[quote]wohll tarafindan yazilan metin:
[quote]
Onu da sadece Almanya\'da yaptirabiliyorsun. Ben email ile uzun uzun yazisip derdimi anlatarak buradan Almanya\'daki bir saglik kasasinda sigorta yaptirabildim. Cunku benim okula da kayit yaptirmam gerekiyordu. Okul da bu sigorta olmadan asla kayit yapmiyor.[/quote]

Ben de Turkiye den direk gidecegim, Zulassungsbescheid im geldi ve benim de Einschreibung icin AOK a basvurmam lazim, Almanya ya da ancak okul basladiginda gidebilecegim.
AOK ile mi maillestin? Ucreti banka hesabiyla mi nasil odedin,hangi belgeleri istediler... biraz detaylarini anlatirsan sevinirim ben de ayni sorunu yasiyorum su anda cunku:)[/quote]

Evet ben sigortami AOK\'a yaptirdim. Neler yasadigimi adim adim anlatayim sana yol gostermesi icin.

Once AOK\'a derdimi anlatan bir mail yazdim. Bu mailde okuldan kabul aldigimi, ancak kesin kayit icin sigorta yaptirmam gerektigini soylediklerini, henuz Turkiye\'de oldugumu ve Almanya\'ya okul basladiginda anca gelebilecegimi, Almanya\'da bir banka hesabimin olmadigini falan yazdim.
Aslina bakarsan kabul geldiginde zaman sikisikligindan dolayi apar topar butun Alman saglik kasalarina mail attim. En hizli yaniti AOK verdi ve tum maillerimle ilgilendiler.

Derdimi anlattiktan sonra AOK\'taki kadin bana, sana mail ile kayit formu yollayacagim, bunu doldur, yazicidan cikar imzala ve scan edip bana mail ile geri yolla dedi. Aynen dediklerini yaptim.

Simdi formda senden adres istiyor. Kadin bana bir Alman adresi belirtirsen cok iyi olur demisti. Ben de kiz arkadasimin ailesinin adresini verdim.
Tabii adres boyle olunca sigortanin gonderdigi tum mektuplar o adrese gidiyor. Senin Almanya\'dan adres verme sansin yoksa mailde mutlaka belirt.

Kadin bana sigortayi yaptiginda soyle bir teklifle geldi. Dediki islemleri hizlandirmak icin, bu sigorta kagidini hic sana yollamayalim, direkt okuluna yollayalim. Okula yollanan kagitta okul senin oranin ogrencisi oldugunu, somestr tarihlerini falan onayliyor, damgaliyor ve sigortaya geri yolluyor. Boylece sigortan aciliyor.

Ben bu teklifi kabul ettim ama dedim, bu okula yolladiginizin aynisini benim Turkiye\'deki adresime de yollayin.
Cunku bunun ilk sayfasinda senin o saglik kasasinda sigortali oldugun, sigortan numaran falan yaziyor. Hani konsolosluga gostermek acisindan iyi olur diye dusundum.

Sigorta bana belgeleri okuluna yollayacagiz dedikten sonra, okula mail attim. Dedim sigorta size gereken belgeleri yollayacak.
Antrag auf Einschreibung dilekcesini de ben doldurup atacagim.
Bu islemleri yaptiktan sonra okula tekrar mail attim, tum belgeler (yani benim Turkiye\'den gonderdigim kayit formu ile sigortanin oradan yolladigi form) ellerine gecti mi diye. Okul da ellerine gectigini, kaydimi yaptiklarini ve ogrenci kartlarimi ve belgelerimi Turkiye\'ye yolladiklarini soyledi.

Tabii yarin vize gorusmem var ve hala ogrenci kartim gelmedi.. Isin yoksa simdi yarin konsoloslukta bunlari acikla :)

Bu arada sigorta benim Almanya\'da verdigim adrese sigorta kartimi falan da yollamis. Onlar da bana gonderdi.
Boylece sigorta isi tamam oldu.

Odeme konusuna gelince, inan onu hic konusmadik :D
Kadina Almanya\'da hesabim yok dedim, tamam demisti, form doldururken de hesabim yok yazmistim.
Bir ara mail atip soracagim nasil odeyecegiz diye :)

Bu arada aklinda olsun, eger Turkiye\'de SSK\'li isen buradan alacagin bir belge ile oradaki aylik sigorta priminden yirtabiliyorsun.
Benim islemler yetismedigi icin simdilik yirtamadim ama oraya gidince mutlaka bu islemlerle ilgilenecegim. Olursa cok iyi olur, buyuk bir masraftan yirtiyorsun :)