Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Son senemde(12.sınıf) Açık Öğretime geçsem ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
zAHo

Son senemde(12.sınıf) Açık Öğretime geçsem ?

Mesaj gönderen zAHo » Sal Eyl 28, 2021 8:54 pm

Lise son sınıf öğrencisiyim. Ayt sayısal olarak sınavda gireceğim ders sayısı sadece 4 ancak okulda 10 ders fazla görüyorum ve ne ders çalışacak zaman ne kafa kalıyor.

Son sene açığa geçsem, Almanya'da lisans yapmak isteyen birisine zarar verir mi bu ?
Gitmemi zorlaştıracak bir negatif puan olur mu?

Notlar ;

+ Okulum gerçekten iyi ve öğrencinin üzerine düşen bir okul ancak resmiyete karşı gelemezler.

+ Sayısal dersler dışında genelde 1 saat ders 1 saat test (bazen 1 ders 3 test yapan var) şeklinde değerlendiriyor hocalar anlayışlı bu konuda.

+ Lise diploması notum aşağı yukarı 80 ile 85 arasında olacak.

Ben ise şu şekilde çalışıyorum :

Evde o günün tekrarı, okulda ise o boş dediğim derslerde testini çözüyorum ayrıca kitap okuma alışkanlığım var ve paragraf çözmeyi ihmal etmiyorum. Ayrıca Almanca kursum var ve haftada 3 gün 4 saat olunca o da beni yoruyor üzerine hafta sonu dershanem var ancak yeterli gelmiyor.

Açığa geçersem :
Ancak açığa geçersem bir dershaneye gidip sadece sayısal dersler görüp, Kütüphane'de çok daha fazla çalışabilirim.

Şimdi açığa geçsem Almanya'da lisans başvurusu, vizede vb. sıkıntıya sokar mı ?

rammsteinLBR

Re: Son senemde(12.sınıf) Açık Öğretime geçsem ?

Mesaj gönderen rammsteinLBR » Sal Eyl 28, 2021 9:00 pm

zAHo yazdı: Sal Eyl 28, 2021 8:54 pm Lise son sınıf öğrencisiyim. Ayt sayısal olarak sınavda gireceğim ders sayısı sadece 4 ancak okulda 10 ders fazla görüyorum ve ne ders çalışacak zaman ne kafa kalıyor.

Son sene açığa geçsem, Almanya'da lisans yapmak isteyen birisine zarar verir mi bu ?
Gitmemi zorlaştıracak bir negatif puan olur mu?

Notlar ;

+ Okulum gerçekten iyi ve öğrencinin üzerine düşen bir okul ancak resmiyete karşı gelemezler.

+ Sayısal dersler dışında genelde 1 saat ders 1 saat test (bazen 1 ders 3 test yapan var) şeklinde değerlendiriyor hocalar anlayışlı bu konuda.

+ Lise diploması notum aşağı yukarı 80 ile 85 arasında olacak.

Ben ise şu şekilde çalışıyorum :

Evde o günün tekrarı, okulda ise o boş dediğim derslerde testini çözüyorum ayrıca kitap okuma alışkanlığım var ve paragraf çözmeyi ihmal etmiyorum. Ayrıca Almanca kursum var ve haftada 3 gün 4 saat olunca o da beni yoruyor üzerine hafta sonu dershanem var ancak yeterli gelmiyor.

Açığa geçersem :
Ancak açığa geçersem bir dershaneye gidip sadece sayısal dersler görüp, Kütüphane'de çok daha fazla çalışabilirim.

Şimdi açığa geçsem Almanya'da lisans başvurusu, vizede vb. sıkıntıya sokar mı ?
Hocam öneri vereyim:

-açığa geçme yoksa studienkolleg yapmak zorunda kalırsın

-sınav senende almanca kursuna gitme bence çünkü aynı anda 2 iş yürütmek zor olur(parasını ödediysen yapçak bir şey yok gidersin artık)

-zaten hedefin almanyaysa illaki dereceye girmene de gerek yok

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Sal Eyl 28, 2021 9:16 pm

rammsteinLBR yazdı: Sal Eyl 28, 2021 9:00 pm Hocam öneri vereyim:

-açığa geçme yoksa studienkolleg yapmak zorunda kalırsın

-sınav senende almanca kursuna gitme bence çünkü aynı anda 2 iş yürütmek zor olur(parasını ödediysen yapçak bir şey yok gidersin artık)

-zaten hedefin almanyaysa illaki dereceye girmene de gerek yok

Hocam sanırım bazısı istiyor bazısı istemiyor ama dediğiniz gibi studienkolleg yapmak cidden istemiyorum.

Şuan A2 seviye bitti bitecek, B1 seviyeye geçmeyi düşünüyorum aslında zorlamıyor dersleri sadece yorgunluk yapıyor gece geldiğim için eve.

Almanya için 350-400 yeterli olur gibi hissediyorum sizce yeterli mi ? Obp 80-85 civarı.

rammsteinLBR

Mesaj gönderen rammsteinLBR » Sal Eyl 28, 2021 9:38 pm

zAHo yazdı: Sal Eyl 28, 2021 9:16 pm Hocam sanırım bazısı istiyor bazısı istemiyor ama dediğiniz gibi studienkolleg yapmak cidden istemiyorum.

Şuan A2 seviye bitti bitecek, B1 seviyeye geçmeyi düşünüyorum aslında zorlamıyor dersleri sadece yorgunluk yapıyor gece geldiğim için eve.

Almanya için 350-400 yeterli olur gibi hissediyorum sizce yeterli mi ? Obp 80-85 civarı.
Yeterli olur tabi ki. Karar size ait. Vizede açığa geçtiği için bir şey diyeceklerini sanmıyorum.

nacho

Mesaj gönderen nacho » Sal Eyl 28, 2021 9:59 pm

açık liseler için stkyı artık kendi okullar karar veriyor yinede stk isteyen okul sayısı daha fazla olucaktır istemeyene göre buda üniversite seçimini kısıtlıcak ancak herhangi bir yerden kabul alsam yeter diyorsan stk istemeyen okullarda var yine sen bilirsin

kadirc

Mesaj gönderen kadirc » Cmt Eki 09, 2021 5:34 pm

Merhaba ne yaptınız, açıköğretime geçtiniz mi? Türkiye'deki eğitim sisteminde, kardeşimden de gördüğüm üzere, son sene sayısal öğrenciye 5 saat edebiyat ve daha bir sürü gereksiz dersleri gösterdikleri için size hak veriyorum. Fakat Studienkolleg istemeyen okullara nereden ulaşıyoruz bilen var mı? Mesela Dortmun Teknik Üniversitenin web sayfasında şöyle yazıyor:

"Im Rah­men der Antragstellung wird anhand der Vorgaben der Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (anabin) geprüft, ob die eingereichten Bildungsnachweise einer Hochschul­zugangs­berechtigung (HZB) entsprechen und ob alle wei­te­ren Zugangs- und Einschreibvoraussetzungen erfüllt wer­den."

Dortmund Teknik Üni. anabin yeterliliklerini kabul ediyoruz diyerek (anabin.kmk.org) sitesine yönlendiriyor. Acaba bu siteye yönlendirmesinden studienkolleg istediğini mi anlamalıyım?
Bir de bu sitede Türkiye'deki, Almanya tarafından tanılan okul bitirme sertifikalarını listelemiş. Yani kısacası sanırım Almanya'daki bütün üniversiteleri genelleme yapmış. İstediğim üniversite studienkolleg istiyor mu istemiyor mu anlayamadım. Mesela sitede lise yeterlilikleri olarak şöyle bir açıklamada bulunulmuş:
-einer 12-jährigen allgemeinbildenden Sekundarschule
-eines türkischen Ferngymnasiums (Acik Ögretim Lisesi)
... (daha devam ediyor lise türleri)

Ya da listede açıköğretimi bulunduğu için kabul mu ediyor, ediyorsa studienkolleg ile mi kabul ediyor anlayamadım. Üniversitelerin studienkolleg isteyip istemediğine dair bir liste var mı biliyor musunuz? Biraz uzun oldu biliyorum ama yardımcı olursanız çok sevinirim.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzr Eki 10, 2021 1:40 am

kadirc yazdı: Cmt Eki 09, 2021 5:34 pm Merhaba ne yaptınız, açıköğretime geçtiniz mi? Türkiye'deki eğitim sisteminde, kardeşimden de gördüğüm üzere, son sene sayısal öğrenciye 5 saat edebiyat ve daha bir sürü gereksiz dersleri gösterdikleri için size hak veriyorum. Fakat Studienkolleg istemeyen okullara nereden ulaşıyoruz bilen var mı? Mesela Dortmun Teknik Üniversitenin web sayfasında şöyle yazıyor:

"Im Rah­men der Antragstellung wird anhand der Vorgaben der Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (anabin) geprüft, ob die eingereichten Bildungsnachweise einer Hochschul­zugangs­berechtigung (HZB) entsprechen und ob alle wei­te­ren Zugangs- und Einschreibvoraussetzungen erfüllt wer­den."

Dortmund Teknik Üni. anabin yeterliliklerini kabul ediyoruz diyerek (anabin.kmk.org) sitesine yönlendiriyor. Acaba bu siteye yönlendirmesinden studienkolleg istediğini mi anlamalıyım?
Bir de bu sitede Türkiye'deki, Almanya tarafından tanılan okul bitirme sertifikalarını listelemiş. Yani kısacası sanırım Almanya'daki bütün üniversiteleri genelleme yapmış. İstediğim üniversite studienkolleg istiyor mu istemiyor mu anlayamadım. Mesela sitede lise yeterlilikleri olarak şöyle bir açıklamada bulunulmuş:
-einer 12-jährigen allgemeinbildenden Sekundarschule
-eines türkischen Ferngymnasiums (Acik Ögretim Lisesi)
... (daha devam ediyor lise türleri)

Ya da listede açıköğretimi bulunduğu için kabul mu ediyor, ediyorsa studienkolleg ile mi kabul ediyor anlayamadım. Üniversitelerin studienkolleg isteyip istemediğine dair bir liste var mı biliyor musunuz? Biraz uzun oldu biliyorum ama yardımcı olursanız çok sevinirim.
Hayır geçmedim, saçma derslerin farkındayım ve bundan dolayı sürekli isyan ediyorum ancak sistemin kendisine ve değiştirenlere güvenmediğim için ne olur olmaz diye devam ediyorum ve bunu kendi lehime çevirdim.

Kütüphane'de ders tekrarı yapıyorum okulda ise o boş derslerde test çözüyorum. Ayrıca Almanca'ya devam ediyorum. Bu şekilde hayatıma zor bir tempo getirmiş olsam da sadece 1 yıl Türkiye'de azap çekip sonrasında kendi projelerime yoğunluk vermek istiyorum.

Birde ben elimden geleni yapıp Kütüphane'de kafa patlatsam bile kendime karşı bir türlü vicdanen yapamayacak hissi alıyorum ve rahatsız hissediyorum :(

Almanya'da informatik okumak istiyorum ve bunun için ne kadar puana ihtiyacım var aşağı yukarı bilmiyorum bu beni biraz strese sokuyor.

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzr Eki 10, 2021 9:36 am

zAHo yazdı: Pzr Eki 10, 2021 1:40 am Hayır geçmedim, saçma derslerin farkındayım ve bundan dolayı sürekli isyan ediyorum ancak sistemin kendisine ve değiştirenlere güvenmediğim için ne olur olmaz diye devam ediyorum ve bunu kendi lehime çevirdim.

Kütüphane'de ders tekrarı yapıyorum okulda ise o boş derslerde test çözüyorum. Ayrıca Almanca'ya devam ediyorum. Bu şekilde hayatıma zor bir tempo getirmiş olsam da sadece 1 yıl Türkiye'de azap çekip sonrasında kendi projelerime yoğunluk vermek istiyorum.

Birde ben elimden geleni yapıp Kütüphane'de kafa patlatsam bile kendime karşı bir türlü vicdanen yapamayacak hissi alıyorum ve rahatsız hissediyorum :(

Almanya'da informatik okumak istiyorum ve bunun için ne kadar puana ihtiyacım var aşağı yukarı bilmiyorum bu beni biraz strese sokuyor.
Bu sitede her zaman söylenen bir söz vardır

Kabul almak kolay, vize almak zor. Kabulü dert etmeyin almanca çalışın. Puan tabii ki de etkili ama almanca daha fazla.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzr Eki 10, 2021 4:40 pm

tunuzn yazdı: Pzr Eki 10, 2021 9:36 am Bu sitede her zaman söylenen bir söz vardır

Kabul almak kolay, vize almak zor. Kabulü dert etmeyin almanca çalışın. Puan tabii ki de etkili ama almanca daha fazla.
Almanca kısmına uğraşıyorum hocam, kursa gidiyorum özel derse ayrıca kelime çalışıyorum, discord kanallarında konuşmaya çalışıyorum ocak ayı tatilinde Almanya'ya turist olarak gitmek için vizeyi halletmeye çalışıyorum elimden geleni yapıyorum yani.

Sizce turist vizesi mi daha kolay alınır akraba ziyareti vizesi mi? Birde b1'in ortasında olan birisi tek başına işlerini halledebilir mi tatilde ?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzr Eki 10, 2021 5:19 pm

zAHo yazdı: Pzr Eki 10, 2021 4:40 pm Almanca kısmına uğraşıyorum hocam, kursa gidiyorum özel derse ayrıca kelime çalışıyorum, discord kanallarında konuşmaya çalışıyorum ocak ayı tatilinde Almanya'ya turist olarak gitmek için vizeyi halletmeye çalışıyorum elimden geleni yapıyorum yani.

Sizce turist vizesi mi daha kolay alınır akraba ziyareti vizesi mi? Birde b1'in ortasında olan birisi tek başına işlerini halledebilir mi tatilde ?
15 gün için zorlamayın bence. Yeşil pasaportunuz olsa tamam da. Turist vizesi bu. Diğer soruyu için eh işte hayır gibi. Daha 12.sınıfa yeni geçmissiniz disiplinli çalışın yeter.