Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Çalışma izni kontrolu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Staj+

Çalışma izni kontrolu

Mesaj gönderen Staj+ » Pzt Eyl 06, 2021 2:59 pm

Almanya'da çalışma iznimin olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Re: Çalışma izni kontrolu

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Eyl 07, 2021 5:23 am

Staj+ yazdı: Pzt Eyl 06, 2021 2:59 pm Almanya'da çalışma iznimin olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
Öncelikle Almanya'da misin? Evet. Vizenin kapsami ne? Gemäß 16, 3 seklinde bir sey yaziyor olmasi gerekir. Orada Gemäß'den sonra ne yaziyorsa o senin calisma iznin ya da orada bulunma sebebin oluyor.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

Staj+

Mesaj gönderen Staj+ » Sal Eyl 07, 2021 10:58 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Sal Eyl 07, 2021 5:23 am Öncelikle Almanya'da misin? Evet. Vizenin kapsami ne? Gemäß 16, 3 seklinde bir sey yaziyor olmasi gerekir. Orada Gemäß'den sonra ne yaziyorsa o senin calisma iznin ya da orada bulunma sebebin oluyor.
Şu anda Almanya'dayım, Erasmus stajı yapıyorum ve vizemde böyle bir yazı var. "Stipendiaten-visum Besch nur gem § 16 ABS 3 aufenthg aufenthaltsdauer entspricht gültigkeit."

bruderdey

Mesaj gönderen bruderdey » Sal Eyl 07, 2021 5:27 pm

Staj+ yazdı: Pzt Eyl 06, 2021 2:59 pm Almanya'da çalışma iznimin olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
Dostum bunun net olarak kimse cevap veremez cünkü . Tamamen sans isi . bazi kisiler ilk senesinde sadece semesterda calisabilir ibaresine ragmen Normal bir sekilde düzenli bir işe girip calisiyorlar . bazilari 2. senesi olmasina ragmen bin bir kıllıkla zar zor çalışma izni alıyorlar yani ben şahsen bir şey anlamadım . Çok karışık . Alman yasaları her zaman yoruma açık olduğu için sanırım bu karışıklık var ama ben şahsen bıktım bu durumdan . hiçbirşeyi netliğiyle öğrenemiyoruz hep %50 memurun şansıyla ilerliyoruz

solow

Mesaj gönderen solow » Sal Eyl 07, 2021 8:23 pm

Arkadaşlar bunu ben de merak ediyordum. 41F ile vizemi aldım. Oturum izni aldığımda çalışabilecek miyim? Bazı yerlerde ilk yıl çalışılmıyor gibi gördüm ama bilginiz var mı?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Eyl 08, 2021 1:38 am

Staj+ yazdı: Sal Eyl 07, 2021 10:58 am Şu anda Almanya'dayım, Erasmus stajı yapıyorum ve vizemde böyle bir yazı var. "Stipendiaten-visum Besch nur gem § 16 ABS 3 aufenthg aufenthaltsdauer entspricht gültigkeit."
12 ay icinde 120 tam gün, 240 yarim gün yani 4 saati gecmeyecek sürede calisma hakkin var. Staj süren buna dahil.

Link: https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __16b.html
En son fingerspitzengefuehl tarafından Çrş Eyl 08, 2021 1:47 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Eyl 08, 2021 1:40 am

Arkadaslar ben nasil calistim o zaman yahu? Bilip bilmeden yazmayin suraya lütfen.

Vize bilgi notunuzda acin pasaportu orada ne görüyorsaniz odur iste.
Kölle Alaaf!

solow

Mesaj gönderen solow » Çrş Eyl 08, 2021 11:09 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Çrş Eyl 08, 2021 1:40 am Arkadaslar ben nasil calistim o zaman yahu? Bilip bilmeden yazmayin suraya lütfen.

Vize bilgi notunuzda acin pasaportu orada ne görüyorsaniz odur iste.
Siz gittiğiniz ilk yıl çalıştınız mı, ve hangi amaçla gitmiştiniz? Gönderdiğiniz linkte şöyle bir yazı var, gittiğiniz ilk yıl sadece tatil sezonunda çalışılabileceği yazıyor.

Während des Aufenthalts zu studienvorbereitenden Maßnahmen im ersten Jahr des Aufenthalts berechtigt die Aufenthaltserlaubnis nur zur Beschäftigung in der Ferienzeit.

Ben Münih'te master yapacağım ve direkt kabulüm var. Merak ettiğim gidip ilk yıl çalışabilenler var mı, özellikle Münih'te deneyimi olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Eyl 08, 2021 6:47 pm

solow yazdı: Çrş Eyl 08, 2021 11:09 am Siz gittiğiniz ilk yıl çalıştınız mı, ve hangi amaçla gitmiştiniz? Gönderdiğiniz linkte şöyle bir yazı var, gittiğiniz ilk yıl sadece tatil sezonunda çalışılabileceği yazıyor.

Während des Aufenthalts zu studienvorbereitenden Maßnahmen im ersten Jahr des Aufenthalts berechtigt die Aufenthaltserlaubnis nur zur Beschäftigung in der Ferienzeit.

Ben Münih'te master yapacağım ve direkt kabulüm var. Merak ettiğim gidip ilk yıl çalışabilenler var mı, özellikle Münih'te deneyimi olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.
Sevgili solow, ben ilk gittigim yil calistim, evet. Bu yüzden de zaten belirttim ve üstüne basa basa tekrar yazdim. Benim vizemin notunda "Gemäß 16, 3" bu yaziyordu, nedir ne degildir arastirdim yabancilar dairesine sordum ve is verene de sordugumda calisma iznimin oldugu, maddenin aciklamasinda 120 tam gün 240 yari zamanli calisabilecegim belirtildi.
Kölle Alaaf!