Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
oguz59914

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen oguz59914 » Prş Eyl 02, 2021 1:35 pm

ben de gidiş tarihini 1 ekim olarak yazmıştım, 30 temmuz'da girdim (41F) halen bekliyorum arkadaşlar bilginiz olsun

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Eyl 02, 2021 1:57 pm

Arkadaşlar ben 1 eylül yazmıştım 28 temmuzda girdim görüsmeye halen gelmedi vizem. Benim gibi olan başka biri var mı?
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Philmam

Lütfen Acil Uardım - (40f)

Mesaj gönderen Philmam » Prş Eyl 02, 2021 1:57 pm

Merhabayın.

Ben sitede yeniyim. Bir kaç bir şey okudum ancak yeterli bilgiye ulaşamadım. Yazmak zorunda kaldım.

Sosyoloji Üzerine Lisans Diploması aldım 05.07.2021 tarihinde. Uni-assist üzerinden başvurduğum ve kabul mektubu (ben öyle zannediyorum en azından) DSH sınavına girmemi veya DSH hazırlık okumamı söylüyordu. Philipps Üniversitesi'nin öğrenci bilgi ve yönetim sistemine erişim sağladım ve DSH Hazırlık'a kayıt isteği oluşturdum. Aynı zamanda 19.08.2021 tarihinde 40f vize randevu talebi oluşturdum. Randevu atanması hala gerçekleşmedi. Nitekim ben de A/T-11 belgesi almakta sıkıntı yaşıyorum. SGK'nın yurtdışı sağlık sigorta birimi elimdeki kabul mektubunun, kabul mektubu olmadığını iddia ediyor. 2 tane yeminli tercüman bana kabul mektubu olduğunu söylediği halde, üstelik üniversite vize işlemlerinin kolaylaşması için konsolosluğa iletilmek üzere gönderdiği mektup da var.

Şimdi öncelikle benim ki şayet (burada gördüğüm kadarıyla şartlı kabul diyorsunuz sanırsam) şartlı kabul veya ön kabul belgesi olduğu için mi kabul mektubu saymıyor.
Ben DSH hazırlık için özel bir kursa mı gitmeliyim?
Şuan ne yapmam gerektiğini anlayamamış tamamen aptala ve ruhsal çöküntüye girmiş durumdayım.
A/T-11 belgesi alamıyorum çünkü kabul mektubunun kabul mektubu olmadığı söyleniyor. Bu yüzden vize de alamayacağım. (Bu arada 25 yaşından küçüğüm)

Müsaadenizle bana gelen mail ve mektupları buraya yerleştireceğim. SGK da ki kişi haklıysa kurs kaydı mı yapmam gerekiyor?
Bu arada ben hiç Almanca bilmiyorum. Ielts belgem var.

Mail:
Sehr geehrter Herr ***,

anbei erhalten Sie den Zulassungsbescheid. Ein postalischer Versand erfolgt nur auf Anfrage.

Für die Immatrikulation senden Sie uns bitte die im Zulassungsbescheid genannten Unterlagen per Post zu. Die Immatrikulation kann nur erfolgen, wenn die Unterlagen vollständig eingereicht werden.

Es kann noch ein paar Tage dauern, bis Sie Ihre Zugangsdaten für den Bewerberaccount in unserem Campus-Management-System Marvin per E-Mail erhalten. Falls Sie bereits an der Philipps-Universität Marburg eingeschrieben sind, können Sie sich mit Ihrem Students-Account einloggen und einen Umschreibungsantrag anlegen.

İlk mektup:
Sehr geehrte Damen und Herren,
Herr *** hat sich auf den Masterstudiengang ***** für das 1. Fachsemester an der Philipps- Universität Marburg beworben. Der Zulassung ging ein zweiphasiges Auswahlverfahren voraus. Herr *** ist sowohl formal als auch fachlich für geeignet befunden worden, in diesen Masterstudiengang aufgenommen zu werden.
Die Lehrveranstaltungen für das Wintersemester 2021/2022 beginnen Anfang Oktober. Ab Mitte September werden Einführungsveranstaltungen für ausländische Studierende angeboten.
Daher bitte ich um die rechtzeitige Erteilung des Visums für den Aufenthalt in der Bundesrepublik Deutschland.

İkinci mektup:
Zulassungsbescheid
.
.
.
Sehr geehrter Herr ***,
wir freuen uns Ihnen für das Wintersemester 2021/2022 eine Zulassung mit fachlicher Eignung erteilen zu können. Den oben genannten Studiengang können Sie mit bestandener Deutschprüfung direkt studieren, andernfalls haben Sie die Möglichkeit sich in die DSH- Vorbereitung einzuschreiben. Um Ihren Studienplatz anzunehmen, beantragen Sie bitte Ihre Immatrikulation (Einschreibung). Nutzen Sie dazu bitte die Online- Immatrikulation unseres Campus- Management- Systems Marvin (https:// marvin.uni- marburg.de/ ). Senden Sie uns bitte bis zum 30.09.2021 folgende Unterlagen an die Adresse: Philipps- Universität Marburg, Masterbüro, Biegenstraße 10, 35037 Marburg.
1. Den unterschriebenen Antrag auf Immatrikulation
2. Eine beglaubigte Kopie des Zeugnisses Ihres Hochschulabschlusses
3. Einen Nachweis der Überweisung des Semesterbeitrags
4. Einen Nachweis einer Krankenversicherung während des Studiums
5. Einen aktuellen Nachweis über die bisher absolvierten Fach- und Hochschulsemester
6. Einen Nachweis über das Bestehen der DSH- Prüfung oder einer vergleichbaren Prüfung

Ausführliche Erläuterungen zu den einzelnen Unterlagen finden Sie auf der Seite hinter dem Zulassungsbescheid, welche Sie unbedingt beachten sollten. Aufgrund der Corona- Pandemie bitten wir Sie um postalische Einreichung der Unterlagen. Bitte immatrikulieren Sie sich frühzeitig.
Die erforderlichen Deutschkenntnisse wurden nicht mit der Bewerbung nachgewiesen. Sollten Sie sich in die DSH- Vorbereitung einschreiben müssen, benötigen wir den entsprechenden Antrag auf Immatrikulation und den Nachweis über die Bezahlung des Semesterbeitrags. Bitte senden Sie uns diese Unterlagen bis zum 22.10.2021 zu. Bei zulassungsfreien Studiengängen können Sie sich nach erfolgreichem Bestehen der Sprachprüfung direkt umschreiben. Bei zulassungsbeschränkten Studiengängen (Numerus Clausus) müssen Sie sich nach Bestehen der Sprachprüfung erneut für diesen Studiengang bewerben.

.
.
.

ardaberk

Mesaj gönderen ardaberk » Prş Eyl 02, 2021 2:20 pm

Computer_Berkay yazdı: Prş Eyl 02, 2021 1:57 pm Arkadaşlar ben 1 eylül yazmıştım 28 temmuzda girdim görüsmeye halen gelmedi vizem. Benim gibi olan başka biri var mı?
Kargoya verdik diye mail geldi mi?

Kullanıcı avatarı
aariftr

Mesaj gönderen aariftr » Prş Eyl 02, 2021 3:06 pm

Arkadaşlar Ankara'dan başvuranların atama durumları ne alem? Benim kadar bekletilen var mı merak ediyorum 20 Ağustos tarihinde başvurmuştum halen atama gerçekleştirilmedi.

jusnum

Mesaj gönderen jusnum » Prş Eyl 02, 2021 3:31 pm

aariftr yazdı: Prş Eyl 02, 2021 3:06 pm Arkadaşlar Ankara'dan başvuranların atama durumları ne alem? Benim kadar bekletilen var mı merak ediyorum 20 Ağustos tarihinde başvurmuştum halen atama gerçekleştirilmedi.
13 Ağustos'ta başvurdum, 20 Ağustos'ta randevu bilgim geldi. Randevum da 7 Eylül

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Eyl 02, 2021 3:46 pm

ardaberk yazdı: Prş Eyl 02, 2021 2:20 pm Kargoya verdik diye mail geldi mi?
Yok o bile gelmedi :)

Kullanıcı avatarı
aariftr

Mesaj gönderen aariftr » Prş Eyl 02, 2021 9:37 pm

jusnum yazdı: Prş Eyl 02, 2021 3:31 pm 13 Ağustos'ta başvurdum, 20 Ağustos'ta randevu bilgim geldi. Randevum da 7 Eylül
Teşekkür ederim bilgi için, benim adıma talihsizlik.. sanırım tam da randevuların kilitlendiği günlerde başvurdum

kocaoğlan06

Mesaj gönderen kocaoğlan06 » Prş Eyl 02, 2021 10:45 pm

Computer_Berkay yazdı: Prş Eyl 02, 2021 3:46 pm Yok o bile gelmedi :)
Ankara konsolosluğu mu hocam birde hangi yabancılar dairesi?

Kullanıcı avatarı
aariftr

Mesaj gönderen aariftr » Prş Eyl 02, 2021 11:37 pm

Arkadaşlar hazır herkes bu başlık altındayken merak ettiğim bir şeyi soruyum dedim. Kendiniz ya da çevrenizden birisinin bu dönem B1 sertifikası gösterip vize alamadığı oldu mu hiç?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Eyl 03, 2021 7:47 am

kocaoğlan06 yazdı: Prş Eyl 02, 2021 10:45 pm Ankara konsolosluğu mu hocam birde hangi yabancılar dairesi?
Evet Ankara konsolosluğu Duisburg Yabancılar Dairesi.

studentin

Mesaj gönderen studentin » Cum Eyl 03, 2021 9:58 am

aariftr yazdı: Prş Eyl 02, 2021 3:06 pm Arkadaşlar Ankara'dan başvuranların atama durumları ne alem? Benim kadar bekletilen var mı merak ediyorum 20 Ağustos tarihinde başvurmuştum halen atama gerçekleştirilmedi.
merhaba, 19 ağustosta başvurdum, bende hala bekliyorum maalesef umarım en kısa sürede randevular atanır

Hande.B

Mesaj gönderen Hande.B » Cum Eyl 03, 2021 11:50 am

muratsevil yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 8:51 pm Merhabalar,
Yüksek lisans kabulu aldım ve iData'ya 41F için randevum var.
Lisans diplomam Türkçe ve Almanca'ya çeviri yaptırmam gerekiyor sanırım. Ayrıca Diploma Supplement İngilizce.
Bu ikisininde 2'şer kopyası Tercüme+Noter+Apostil olmalı mı?
Noter Diploma Supplement'i onaylamak için önce Türkçe'ye çeviri istiyor.

Teşekkürler.
merhaba ben de 41f için randevu aldım. ancak sadece diploma ve transkriptimi ekledim belge olarak. supplement istenen belgelerde yoktu diye biliyorum. zorunlu mu yoksa siz kendiniz mi eklendiniz?

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cmt Eyl 04, 2021 10:15 am

GutenTag yazdı: Prş Oca 14, 2021 11:08 pm Arkadaşlar Merhaba !
13 Ocak Çarşamba günü İstanbul Konsolosluğu'nda "Şartlı Kabul Makine Mühendisliği Master Bölümü" vize mülakatım vardı.

Burada anlatacaklarım ve vereceğim bilgiler diğer arkadaşlara umarım yardımcı olur. Çünkü bu sitede geçirdiğim süre ve okuduğum her yazı bana çok şey kattı ve mülakata hazır ve nazır bir şekilde girebildim. Hemen en baştan anlatıyorum;

Öncelikle 17 Aralık'ta iData platformundan vize randevu başvurumu 75 TL ödeyerek aldım. 24 Aralık'ta randevu atandı ve 13 Ocak Çarşamba günü saat 14:15'e.. O gün geldi ve çattı... Konsolosluk binasına geldim aramalardan geçtim ve girişte soldaki kağıtları önden hazır eden ablamız çağırdı beni. Kopyaları istedi, orjinal belgelerimden sadece garantör belgemi aldı diğer tüm orjinallerim bende kaldı. Tüm belgelerimi düzenleyip 75 Euro istedi, elime numara verdi ve oturup beklemeye geçtim. Götürdüğüm ve sadece benden aldıkları belgeleri (gereksizleri yazmıyorum) sırasıyla yazıyorum;

1-Motivasyon yazısı (Almanca)
2-CV (Almanca)
3-10 yıl geçerli pasaport
4-4 adet fotoğraf
5-Lisans Diploması (İngilizce ve Türkçe Orjinal)
6-Transkript Orjinali ve Almanca (Noter onaysız) tercümesi (Arya Tercüme, çok yardımcı oldular bu süreçte)
7-Wuppertal Üniversitesi Ön Kabul Belgesi (Mail çıktısı, orjinal sunmadım)
8-Özel bir dil kursunun adıma gönderilmiş sözleşmesi (İmzaladım verdim, haftalık 18 saat ders)
9-Dil kursu presence letter belgesi (Birebir ders göreceğimi yazan ve kanıtlayan belge)
10-Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Edevlet tam vukuatlı 1 dakikada alabileceğiniz belge)
11-30.000 Euro teminatlı Koç Allianz yurtdışı seyahat sağlık sigortası (45 Euro bayıldım ve internetten 2 dakikada yaptım)
12-Garantör Belgesi Orjinali (Arkasında Studium yazıyordu sadece, Sprachkurs und Studium değildi yani)
13-Goethe Zertifikat A1 belgesi (03.09.2020 tarihinde kazanıldı)
14-Üniversite staj belgem 1 adet (Hema Endüstri A.Ş.) ve Almanca tercümesi
15-Önceki işyeri ve şimdiki iş yeri çalışma belgem ve Almanca tercümeleri (Ek olarak mevcut maaşımın bordro çıktısı, Türkçe)

-Hanımefendi önce evrakları alayım dedi çekmeceye koydum. İlk sorusu Almanca seviyeniz nedir? oldu. A1 olarak yanıtladım. 10 saniye geçtikten sonra "Neden A2 belgesini almadınız burada 28 Mart gideceğiniz tarihi yazmışsınız daha süreniz var A2 ile başvursaydınız" dedi. Bende "A1 belgesini alırsam yeterli olacağını düşündüğümü söyledim, pek memnun olmadı. Sonrasında İngilizce seviyemi sordu, B1 olarak yanıtladım, kanıt istemedi. Mesleğimi sordu, Makina Bakım Mühendisi olduğumu söyledim. Almanya'da 1. derecede akrabanız var mı dedi, amcam var babamın kardeşi ama 1. derece sayılmaz dedim, evet sayılmaz dedi...(Mülakat kötü gidiyor şu anda biliyorum...) 1. dönem göreceğiniz derslerden 4 tanesini sayar mısınız dedi, güzel telaffuz ile takılmadan saydım. (Yavaştan toparladık, bu soruya hazırlanmıştım). Özel bir Almanca kursunda (Dilko Kadıköy) hazırlanarak Goethe A1 belgesini aldığımı söylemiştim hanımefendiye, "Kursunuz ne zaman bitti?" diye sordu 10 Eylül 2020'de dedim, "Neden bıraktınız A2 belgesini alabilirdiniz, 3 ay geçmiş vakit vardı" diye beni sıkıştırdı. Bende başladım saydırmaya, "Bir önceki çalışma yerimde Cumartesi günleri çalışma yoktu ama şimdi neredeyse pazar günleri bile çalışıyorum. Beton işi çok yoğun o yüzden kursa devam edemedim, ya burada işime devam edecektim ya da Almanya'da dil kursuna başlayacaktım. İkisini bir arada yürütemediğim için Almanya'ya gitmeye karar verdim. Vizeye de en azından A1 belgesi ile başvurursam yeterli olacağını düşündüm ve sınava girerek belgeyi almaya hak kazandım." dedim. (Az çok tatmin oldu, biraz duraksayıp düşündü ve bilgisayara bir şeyler yazdı, muhtemelen yanıtlarımı çeviriyordu) Sonrasında kağıtları toparlayarak "Eren Bey 3,5-4 haftada sonuç açıklanır, garantör belgenizi alıyoruz, pasaportunuzla size gelecektir" dedi veeee.... "Evet Eren Bey Almanca seviyenizi ölçmek için kendinizden bahseder misiniz biraz, "Kimsiniz, Neden Almanya, Neden bu bölüm, Nerede kalacaksınız..." Okey, Mein Name ist Eren.... Ich fahre nach Deutschland weil ich möchte mich in meinem Beruf weiterbilden........... diyerek artı 2 cümle daha kurdum. Sonrasında Almanca olarak hangi bölümü okumak istediğimi, adres olarak nerede ve nasıl kalacağımı sordu. (Bildiğiniz Almanca sınavına girdim ben yanıtladıkça o zorladı.) Bende Almanca cevaplarımı başarılı bir şekilde verdim (uzatmıyorum) "Vaay" dermişcesine kaşlarını kaldırdı (hangi bölümü okuyacaksınız sorusunu anlayarak cevapladığım için). Teşekkür etti bilgisayara yine ufak not aldı ben cevaplayınca. Sonrasında bittiğini söyledi ve Gidebilirim dimi? diye sordum, Evet evet dedi ve kalktım gittim elim ayağım titreye titreye... Şaka bi yana sonunda dedim ki tamam Eren toparladın biraz da olsa... Gerisi ya herro ya merro....

Arkadaşlar benim mülakatım bu şekildeydi. Umutlu musun diye sorarsanız, evet umutluyum. A1 belgesi ile direkt vizem kabul edilirse çok şaşıracağım sizde çok şaşıracaksınız biliyorum fakat imkansız değil. Dediğim gibi umutluyum...

Sizin de mülakatınızın güzel geçmesi dileğiyle... Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz... Mülakatım ile alakalı sorularınız olursa zevkle cevaplarım... Sağlıcakla kalın...
Hocam hangi vizeyi aldınız? Dil kursu vizesi mi öğrenci adayı vizesi mi? Koduyla beraber söylebilir misiniz

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Cmt Eyl 04, 2021 12:12 pm

Arkadaşlar merhaba;
Ben 2 yıllık yüksek lisans (ingilizce) eğitimim için vizeye başvurmuştum. Başvuru formumda da gidiş dönüş olarak 2 yıl belirtmiştim. Finansman gelirim de 1 yıllık bloke hesaptı. Bugün vizem geldi. Fakat sadece 6 aylık vize çıkmış. Sadece mart 2022 tarihine kadar. Sebebi ne olabilir biliyor musunuz? Bu normal mi?

ryildiz

Mesaj gönderen ryildiz » Cmt Eyl 04, 2021 12:17 pm

Ben 10 ağustosta istanbul idatada direkt lisans kabul için başvuruma gittim. Bugün vizem elime ulaştı. Bekleyen herkes umarım vizelerini en kısa sürede alır .

Kullanıcı avatarı
mutluay

Mesaj gönderen mutluay » Cmt Eyl 04, 2021 12:28 pm

Lownchaser yazdı: Cmt Eyl 04, 2021 12:12 pm Arkadaşlar merhaba;
Ben 2 yıllık yüksek lisans (ingilizce) eğitimim için vizeye başvurmuştum. Başvuru formumda da gidiş dönüş olarak 2 yıl belirtmiştim. Finansman gelirim de 1 yıllık bloke hesaptı. Bugün vizem geldi. Fakat sadece 6 aylık vize çıkmış. Sadece mart 2022 tarihine kadar. Sebebi ne olabilir biliyor musunuz? Bu normal mi?
Hayirli olsun oncelikle , hangi konsolosluga basvurmustunuz? İstanbul mu Ankara mi?
Meric MUTLUAY
FH-Dortmund
Maschinen-, Energie- und Umwelttechnik (M.Eng)

halime09

Mesaj gönderen halime09 » Cmt Eyl 04, 2021 12:30 pm

Lownchaser yazdı: Cmt Eyl 04, 2021 12:12 pm Arkadaşlar merhaba;
Vize 6 aylık oluyor. Gidince oturum izni çıkartacaksınız.

frem

Mesaj gönderen frem » Cmt Eyl 04, 2021 2:07 pm

41F -İstanbul İdata
Randevu Talebi : 11 Ağustos
Randevu Atama:17 Ağustos
Randevu Günü: 3 Eylül

Sorular basitti, hangi bölüm ve hangi okul? Neden bu bölüm? Bir kaç dersini yazar mısın? Akraban var mı?

Saturnine Engineer

Mesaj gönderen Saturnine Engineer » Cmt Eyl 04, 2021 9:48 pm

41-F Yüksek lisans başvurusu;
Ankara İDATA

Randevu talebi : 8 Temmuz
Randevu Atama : 12 Temmuz
Randevu günü : 3 Ağustos
Vize sonucu : 2 Eylül

Sonuç olumlu geldi. Vize esnasında 9 soru soruldu. Soruların cevaplarını kağıda yazmamı istediler. Yaklaşık 9 soru.

Toplam 6 aylık vize ulusal vize verildi. 1 Eylül başlangıç tarihi.

1. Niye bu okul ve bu bolum?
2. Mezun olduktan sonra ne yapacaksın?
3. Lisans bölümünden mezun olduktan sonra yaptığın aktiviteler
4. Almanya'da akraban var mı?
5. Okulun ismi ve bölümün ismi

Şuan aklıma gelenler bunlar. Problem yaşamadım İDATA tarafından gayet hızlı çalışıyorlardı benim başvurduğum sırada.

Kilitli