Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yükseköğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi - aklıma takılan sorular lütfen yardım

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
isojeh

Yükseköğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi - aklıma takılan sorular lütfen yardım

Mesaj gönderen isojeh » Çrş Eyl 01, 2021 1:48 pm

Arkadaşlar Merhaba, 1 hafta içerisinde online vize başvurumu gerçekleştireceğim fakat aklıma takılan sorular ve ve bu sorulara cevap bulamamaktan kaynaklanan ciddi bir huzursuzluk var bünyemde. Tecrübelerinize dayanarak sorularıma cevap alabileceğimi umuyorum. Yardım edecek arkadaşlara çok teşekkür ediyorum şimdiden.

Arkadaşlar kısaca durumum şu şekilde :

Üniversite öğrencisiyim.
2 Kasım 2021 tarihine Münich’te iki aylık C 1.1 kursu ayarladım. Halihazırda TestDaf B2 belgem var. Dil kursu sonrasında mümkün mertebe Sommersemester için bir üniversiteye başvurmak istiyorum, olmaz ise wintersemester gibi gözüküyor. Sorularım şu şekilde :

1. Online Randevu sisteminde verdiğim cevaplar beni 37 numaralı vize türüne ( öğrenci adayı vizesi ) yönlendiriyor. Oysa ki elimde dil kursuna yaptırdığım kayıt belgeleri mevcut. Vize türümün 36F ( Yükseköğrenime hazırlık amaçlı Dil Kursu ) şeklinde almam daha mı doğru olur ? Henüz başvuruyu yapmadığım için bu aşamada vize türümü kendimin seçip seçmeyeceğini de bilmiyorum.

2. Vizenin kaç aylık çıkabileceği konusunda cidden hiç bir fikrim yok. Ben vize başvuru formumu dolduruken vizenin bitiş tarihi ile ilgili verebileceğim en ileri tarihi vermek istiyorum. Zira iki aylık kursumun akabinde c1.2 kursunu ve sonrasında dil sınavına girmeyi nihayetinde de wintersemesterda üniversite başvurusu yapmayı planlıyorum. Bu noktada başvuru formunda vize bitiş tarihini bu kadar ileriye yazmam doğru mudur ?

3. Finansman ile ilgili olarak ; Vizemin 1 yıllık çıkmayacağı sanırım aşikar. Fakat bildiğiniz üzere bloke hesapta bulunması gereken miktar aylık bir ücreti baz alarak hesaplanıyor. Vizemin süresinden bağımsız olarak aylık finansman x 12 tutarında bir meblağ mı yatırmam gerekiyor ? Yoksa, örneğin; vize başvuru formunda öngördüğüm süre zarfını kapsayacak şekilde mi hesaplamalıyım bu tutarı ?

Ek soru : Başvuru yapacağım üniversite LMU München olacak büyük ihtimalle. Başvuru esnasında üniversiteler ile daha önceden yaptığımız yazışlamaların istenmesi durumunda LMU ile yaptığım bir yazışma yok elimde. Başka üniversiteler ve bir kaç hochschule ile yaptığımız son derece yüzeysel yazışmalar mevcut. Bu durumda bu yazışmaların yeterliği olacağı kanaatinde misiniz ?

Cevap vermek için vakit ayıracak arkadaşlara bir kez daha çok teşekkür etmek istiyorum. Çok yakın zamanda başvurumu gerçekleştireceğim - pasaportumun süresini uzattım ve elime geçmesini bekliyorum - ve bu sorulara vereceğiniz her türlü cevap beni gerçekten mental anlamda çok rahatlatacak. Tekrardan teşekkürler.

rammsteinLBR

Re: Yükseköğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi - aklıma takılan sorular lütfen yardım

Mesaj gönderen rammsteinLBR » Çrş Eyl 01, 2021 9:20 pm

isojeh yazdı: Çrş Eyl 01, 2021 1:48 pm Arkadaşlar Merhaba, 1 hafta içerisinde online vize başvurumu gerçekleştireceğim fakat aklıma takılan sorular ve ve bu sorulara cevap bulamamaktan kaynaklanan ciddi bir huzursuzluk var bünyemde. Tecrübelerinize dayanarak sorularıma cevap alabileceğimi umuyorum. Yardım edecek arkadaşlara çok teşekkür ediyorum şimdiden.

Arkadaşlar kısaca durumum şu şekilde :

Üniversite öğrencisiyim.
2 Kasım 2021 tarihine Münich’te iki aylık C 1.1 kursu ayarladım. Halihazırda TestDaf B2 belgem var. Dil kursu sonrasında mümkün mertebe Sommersemester için bir üniversiteye başvurmak istiyorum, olmaz ise wintersemester gibi gözüküyor. Sorularım şu şekilde :

1. Online Randevu sisteminde verdiğim cevaplar beni 37 numaralı vize türüne ( öğrenci adayı vizesi ) yönlendiriyor. Oysa ki elimde dil kursuna yaptırdığım kayıt belgeleri mevcut. Vize türümün 36F ( Yükseköğrenime hazırlık amaçlı Dil Kursu ) şeklinde almam daha mı doğru olur ? Henüz başvuruyu yapmadığım için bu aşamada vize türümü kendimin seçip seçmeyeceğini de bilmiyorum.

2. Vizenin kaç aylık çıkabileceği konusunda cidden hiç bir fikrim yok. Ben vize başvuru formumu dolduruken vizenin bitiş tarihi ile ilgili verebileceğim en ileri tarihi vermek istiyorum. Zira iki aylık kursumun akabinde c1.2 kursunu ve sonrasında dil sınavına girmeyi nihayetinde de wintersemesterda üniversite başvurusu yapmayı planlıyorum. Bu noktada başvuru formunda vize bitiş tarihini bu kadar ileriye yazmam doğru mudur ?

3. Finansman ile ilgili olarak ; Vizemin 1 yıllık çıkmayacağı sanırım aşikar. Fakat bildiğiniz üzere bloke hesapta bulunması gereken miktar aylık bir ücreti baz alarak hesaplanıyor. Vizemin süresinden bağımsız olarak aylık finansman x 12 tutarında bir meblağ mı yatırmam gerekiyor ? Yoksa, örneğin; vize başvuru formunda öngördüğüm süre zarfını kapsayacak şekilde mi hesaplamalıyım bu tutarı ?

Ek soru : Başvuru yapacağım üniversite LMU München olacak büyük ihtimalle. Başvuru esnasında üniversiteler ile daha önceden yaptığımız yazışlamaların istenmesi durumunda LMU ile yaptığım bir yazışma yok elimde. Başka üniversiteler ve bir kaç hochschule ile yaptığımız son derece yüzeysel yazışmalar mevcut. Bu durumda bu yazışmaların yeterliği olacağı kanaatinde misiniz ?

Cevap vermek için vakit ayıracak arkadaşlara bir kez daha çok teşekkür etmek istiyorum. Çok yakın zamanda başvurumu gerçekleştireceğim - pasaportumun süresini uzattım ve elime geçmesini bekliyorum - ve bu sorulara vereceğiniz her türlü cevap beni gerçekten mental anlamda çok rahatlatacak. Tekrardan teşekkürler.
1)Evet eğer şartlı kabulunüz yoksa ve dil kursuna gitçekseniz 36f türü doğrudur. ADIMLAR:
-dil kursuna gitmek istiyorum
-Almanya’da bir dil kursuna katılıp akabinde üniversite’de okumak istiyorum. EVET
-sıradaki 2 soruyu kendine göre yapman lazım (Benim ikiside HAYIR idi)
-ÖSYM sonuç belgem ve bir Alman üniversitesinden seçtiğim bölüm için kabul belgem veya üniversiteden bir yazım var, örneğin başvuru onayı veya Uni Assist onayı.(HAYIR)
-Almanya’daki herhangi bir üniversite’den henüz bir kabul belgem yok, ancak katıldığım dil okulu sertifikası(1) ile girmek istediğim üniversite bölümüne hazır olduğumu belgeleyebilirim.(HAYIR)
-Almanya’da üniversiteye hazırlık olarak dil okuluna katılmak istiyorum.(EVET)

2)konsolosluk çok büyük bir ihtimal sizden C1.2 kuruna kayıt olup ödemenizi ister bence ona da kayıt olun. Gidiş tarihini ben 1 yıl sonrasını yaptım (forumdaki bir arkadaşa öyle demişler) sonra uzatabiliriz zaten

3)sonuçta dil kursundan sonra üniversiteye başvurcaksın ve 1 seneden fazla kalacaksın bu durumda konsolosluk 1 yıllık ister

4) ben de mailleşmelerimi yolladım konsoloslukta bir problem olmadı.aradan 1 hafta geçti ve şu anlık bir şey yok

Sabiha

Re: Yükseköğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi - aklıma takılan sorular lütfen yardım

Mesaj gönderen Sabiha » Prş Eyl 02, 2021 12:36 pm

Merhabalar birşey sormak istiyorum, şartlı kabulüm var ve vizeye başvuracam, okulun dsh kursu kayıtları dolmuş ve bu durumda ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Başka bir kursa yazılabilir miyim, başka ilde özel veya üniversite? Bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler