Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Şartlı Kabul Sorunu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Muhendis

Şartlı Kabul Sorunu

Mesaj gönderen Muhendis » Cum Ağu 27, 2021 5:52 pm

Arkadaşlar sitede şartlı kabul verdiği söylenilen üniversitelerin sitelerine tek tek girip bakıyorum ama şartlı kabul adı altında bir şey yok. Üstüne üstlük mail attığımda biz şartlı kabul vermiyoruz diye dönüş yapıyorlar. Yani sitedeki bu şartlı kabul veren üniversiteler neye göre şartlı kabul veriyor deniliyor anlamadım. Ve bir üniversitenin şartlı kabul verip vermediğini nasıl anlayacağız?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Re: Şartlı Kabul Sorunu

Mesaj gönderen tunuzn » Cum Ağu 27, 2021 6:13 pm

Muhendis yazdı: Cum Ağu 27, 2021 5:52 pm Arkadaşlar sitede şartlı kabul verdiği söylenilen üniversitelerin sitelerine tek tek girip bakıyorum ama şartlı kabul adı altında bir şey yok. Üstüne üstlük mail attığımda biz şartlı kabul vermiyoruz diye dönüş yapıyorlar. Yani sitedeki bu şartlı kabul veren üniversiteler neye göre şartlı kabul veriyor deniliyor anlamadım. Ve bir üniversitenin şartlı kabul verip vermediğini nasıl anlayacağız?
Uni assist nedir biliyorsunuz değil mi?

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cum Ağu 27, 2021 6:25 pm

tunuzn yazdı: Cum Ağu 27, 2021 6:13 pm Uni assist nedir biliyorsunuz değil mi?
Evet de ne alakası var şartlı kabul ile onu anlamadım

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cum Ağu 27, 2021 7:08 pm

Arkadaşlar bunu açıklayacak kimse yok mu?

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Cum Ağu 27, 2021 7:25 pm

Muhendis yazdı: Cum Ağu 27, 2021 7:08 pm Arkadaşlar bunu açıklayacak kimse yok mu?
Hocam sen sanki işlerini biraz son dakikaya bırakmışsın gibi geliyor bana. Sakın yanlış anlama. Çok zor ve gerçekten karışık bir süreç, endişene hak veriyorum ve sana yardımcı da olmak istiyorum. Ancak buradaki tüm arkadaşlar benim gibi 7-8 ay boyunca okul araştırdı, teker teker okullar ile mailleşip gereklilikleri vs. öğrendi. Başvuru tarihleri gelince de binbir gerginlikle belge işlerine giriştiler. Sigortası ayrı problem garantör belgesi ayrı sıkıntı... Yani sağlıklı bir şekilde Almanya'ya gitmek istiyorsan gerçekten ilk önce oturup çok ama çok sıkı bir araştırma ve planlama sürecine girmen gerek.

Soruna gelecek olursak, okulların sitesinde ''Şartlı Kabul'' adı altında bir seçenek olmaz. Herhangi bir bölümün sayfasında da ''Bu bölüm şartlı kabulle öğrenci alır'' yazmaz. İlk önce kafanda okulları belirle. Kendine bir mail kalıbı çıkart ve okullara istediğin tüm soruları tek bir metinde sor. Örneğin Bonn Üniversitesi benden C1 belgesi istiyordu. Mail atıp B2 belgem ile başvurup başvuramayacağımı sordum. Bunu onayladılar ancak kabul edilirsem DSH Sınavına girip başarı göstermem gerektiğini söylediler. İşte şartlı kabul budur hocam. Seni kabul ederler ama sonrasında senden o dil sertifikasını kayıt olana kadar sunmanı isterler ya da bu örnekte olduğu gibi DSH sınavına sokarlar

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cum Ağu 27, 2021 10:22 pm

gutesgewissen yazdı: Cum Ağu 27, 2021 7:25 pm Hocam sen sanki işlerini biraz son dakikaya bırakmışsın gibi geliyor bana. Sakın yanlış anlama. Çok zor ve gerçekten karışık bir süreç, endişene hak veriyorum ve sana yardımcı da olmak istiyorum. Ancak buradaki tüm arkadaşlar benim gibi 7-8 ay boyunca okul araştırdı, teker teker okullar ile mailleşip gereklilikleri vs. öğrendi. Başvuru tarihleri gelince de binbir gerginlikle belge işlerine giriştiler. Sigortası ayrı problem garantör belgesi ayrı sıkıntı... Yani sağlıklı bir şekilde Almanya'ya gitmek istiyorsan gerçekten ilk önce oturup çok ama çok sıkı bir araştırma ve planlama sürecine girmen gerek.

Soruna gelecek olursak, okulların sitesinde ''Şartlı Kabul'' adı altında bir seçenek olmaz. Herhangi bir bölümün sayfasında da ''Bu bölüm şartlı kabulle öğrenci alır'' yazmaz. İlk önce kafanda okulları belirle. Kendine bir mail kalıbı çıkart ve okullara istediğin tüm soruları tek bir metinde sor. Örneğin Bonn Üniversitesi benden C1 belgesi istiyordu. Mail atıp B2 belgem ile başvurup başvuramayacağımı sordum. Bunu onayladılar ancak kabul edilirsem DSH Sınavına girip başarı göstermem gerektiğini söylediler. İşte şartlı kabul budur hocam. Seni kabul ederler ama sonrasında senden o dil sertifikasını kayıt olana kadar sunmanı isterler ya da bu örnekte olduğu gibi DSH sınavına sokarlar
Üniversite tanıtımları sayfasındaki üniversiteler dışında şartlı kabul veren üniversiteleri biliyorsan yazar mısın buraya. Yani eğer önceden araştırıp sorduysan. Çok yardımcı olmuş olursun

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Cmt Ağu 28, 2021 9:29 am

Muhendis yazdı: Cum Ağu 27, 2021 10:22 pm Üniversite tanıtımları sayfasındaki üniversiteler dışında şartlı kabul veren üniversiteleri biliyorsan yazar mısın buraya. Yani eğer önceden araştırıp sorduysan. Çok yardımcı olmuş olursun
Hocam ben B2 belgem ile C1 isteyen ancak kabul aldığım okulları yazayım sana : Bonn, Trier ve Bremen Üniversitesi. Bu okullardan Bonn ve Trier beni DSH sınavına davet etti ancak Bremen okul başlangıcından en geç 2 hafta sonra C1 belgemi sunmamı zorunlu tuttu. Bunların yanı sıra Bayreuth Üniversitesinden B2 ile direkt kabul aldım çünkü bölümüm B2 kabul ediyordu. Bu durumda sana Bayreuth Üniversitesine bakmanı öneriyorum. Dil konusunda tolerans gösterebilecek bir okul olabilir. Son olarak Weimar Üniversitesinden de şartlı kabul aldım. Hatta kabul bildirisi şu şekildeydi : ''Sie sind zugelassen. Ihr bedingter Zulassungsbescheid wird Ihnen in Kürze postalisch zugestellt.'' Tüm bu okulların kış sömestırı için başvuru tarihleri geçti. Önümüzde yaz sömetırı var. Eğer bölümün yaz sömestırında açılıyorsa şanslısın. Başvurunu yapabilirsin

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cmt Ağu 28, 2021 10:17 am

gutesgewissen yazdı: Cmt Ağu 28, 2021 9:29 am Hocam ben B2 belgem ile C1 isteyen ancak kabul aldığım okulları yazayım sana : Bonn, Trier ve Bremen Üniversitesi. Bu okullardan Bonn ve Trier beni DSH sınavına davet etti ancak Bremen okul başlangıcından en geç 2 hafta sonra C1 belgemi sunmamı zorunlu tuttu. Bunların yanı sıra Bayreuth Üniversitesinden B2 ile direkt kabul aldım çünkü bölümüm B2 kabul ediyordu. Bu durumda sana Bayreuth Üniversitesine bakmanı öneriyorum. Dil konusunda tolerans gösterebilecek bir okul olabilir. Son olarak Weimar Üniversitesinden de şartlı kabul aldım. Hatta kabul bildirisi şu şekildeydi : ''Sie sind zugelassen. Ihr bedingter Zulassungsbescheid wird Ihnen in Kürze postalisch zugestellt.'' Tüm bu okulların kış sömestırı için başvuru tarihleri geçti. Önümüzde yaz sömetırı var. Eğer bölümün yaz sömestırında açılıyorsa şanslısın. Başvurunu yapabilirsin
Eyvalah sağol