Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil Hazırlık Sınıfı ve Şartlı Kabul Farkı Sorunu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
rammsteinLBR

Re: Dil Hazırlık Sınıfı ve Şartlı Kabul Farkı Sorunu

Mesaj gönderen rammsteinLBR » Prş Ağu 26, 2021 11:48 pm

Muhendis yazdı: Prş Ağu 26, 2021 11:38 pm Yani üniversiteye şartlı kabulle başvurmuş ya da hali hazırda okuyanlar için. Öyle dışarıdan biri gelip ben burada sadece dil kursu almak istiyorum diyemiyor üniversiteye. Anladım. Peki yukarıdaki arkadaş niye tersini söyledi?
Hayır ben de aynı şeyi söyledim

Durum türkiyedeki üniversitelere benziyor. Mesela sen ODTÜde okuyup ingilizcen yoksa ODTÜde ingilizce hazırlık alırsın veya başka özel kursa gidersin. Odtüde okumayan kişi üniversitenin kursuna gelemez. Almanyadaki ünilerde de durum aynı, eğer senin tüm şartların tamsa ama dil seviyen yeterli değilsen okul sana şartlı kabul verir daha sonra ya okulun dil kursunda dil seviyeni tamamlarsın(her üniversitenin dil kursu yok) ya da özel dil kursuna gidersin

Ama bazı istisnalar var mesela RWTH AACHEN: üniversitenin dil kursu okuldan bağımsız, şartlı kabul vermiyor okul ve isteyen herkes başvurabiliyor

rammsteinLBR

Mesaj gönderen rammsteinLBR » Prş Ağu 26, 2021 11:49 pm

Yani o üniversitede senin bölümün yoksa şartlı kabul alamazsın

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cum Ağu 27, 2021 1:15 am

rammsteinLBR yazdı: Prş Ağu 26, 2021 11:49 pm Yani o üniversitede senin bölümün yoksa şartlı kabul alamazsın
Yok yok onu biliyorum. Bölüm yoksa zaten şartlı kabul verilmez. Ama mesela ben bölümümün olmadığı bir üniversitenin dil kursuna başvurup daha sonra kurs bittikten sonra o o Almanca dil belgesiyle başka ünilere başvurabilirim diye anladım. Çünkü "gutewgewissen" adlı kullanıcı öyle yazdı ilk cevapta.

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Cum Ağu 27, 2021 8:46 am

Muhendis yazdı: Prş Ağu 26, 2021 11:38 pm Yani üniversiteye şartlı kabulle başvurmuş ya da hali hazırda okuyanlar için. Öyle dışarıdan biri gelip ben burada sadece dil kursu almak istiyorum diyemiyor üniversiteye. Anladım. Peki yukarıdaki arkadaş niye tersini söyledi?
Bu tamamen benim kendi sürecimi yanlış yönetmemden kaynaklı bir yanlış anlaşılmaydı sanırım. Bonn üniversitesinin dil kursunun tüm katılımcılara açık olduğunu sanıyordum. Bu yüzden size öyle söyledim. Şimdi girip baktığımda '' Sie müssen sich beim Studierendensekretariat um die Zulassung für das gewünschte Studienfach mit dem Online-Bewerbungsformular bewerben.'' cümlesini görüyorum. İlk önce başvurduğunuz bölümden kabul almanız gerektiğini söylüyor. Yani benim hatam hocam, size yanlış bilgi verdiğim için özür dilerim. Dışarıdan özel bir dil kursuna başvurmanız gerekiyor bu durumda :roll:

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Cum Ağu 27, 2021 8:55 am

gutesgewissen yazdı: Cum Ağu 27, 2021 8:46 am Bu tamamen benim kendi sürecimi yanlış yönetmemden kaynaklı bir yanlış anlaşılmaydı sanırım. Bonn üniversitesinin dil kursunun tüm katılımcılara açık olduğunu sanıyordum. Bu yüzden size öyle söyledim. Şimdi girip baktığımda '' Sie müssen sich beim Studierendensekretariat um die Zulassung für das gewünschte Studienfach mit dem Online-Bewerbungsformular bewerben.'' cümlesini görüyorum. İlk önce başvurduğunuz bölümden kabul almanız gerektiğini söylüyor. Yani benim hatam hocam, size yanlış bilgi verdiğim için özür dilerim. Dışarıdan özel bir dil kursuna başvurmanız gerekiyor bu durumda :roll:
Yani o zaman şimdi mesela ben ruhr üniversitesine dil okulu için başvurmak istiyorum. Bölümüm orda olmadığı için başvuramıyorum öyle mi

rammsteinLBR

Mesaj gönderen rammsteinLBR » Cum Ağu 27, 2021 9:36 am

Muhendis yazdı: Cum Ağu 27, 2021 8:55 am Yani o zaman şimdi mesela ben ruhr üniversitesine dil okulu için başvurmak istiyorum. Bölümüm orda olmadığı için başvuramıyorum öyle mi
Evet üniversitenin dil kursuna gidemezsiniz ama illaki bochum çevresinde dil eğitimi almak istiyorsanız özel dil kursuna gitmelisiniz