Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversite Zorluk Karşılaştırması

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
HAW_İnfoEng

Üniversite Zorluk Karşılaştırması

Mesaj gönderen HAW_İnfoEng » Cum Ağu 06, 2021 12:19 pm

Öncelikle herkese merhaba. Ben Türkiye'de hazırlık okuyup Almanya'da Informatik okumayı düşünüyorum. Fakat biraz araştırınca çok zor, Almanca zor vb. bir sürü yorum görüyorum. Tabi ki isteyen her şeyi başarır. Ama yine de ne ile karşılaşabileceğimi bilmek istiyorum. 15k sıralamaya girebileceğimi düşünüyorum. Mesela ODTÜ / İTÜ Bilgisayar Müh. ile TU Berlin arasında zorluk olarak çok fark var mıdır? Bir de örneğin Göttingen Uni. ile TU Berlin arasında zorluk olarak ciddi bir fark var mıdır? Yani sorular biraz kişisel oldu ama genel hatlarıyla cevap vermenizi istiyorum. Moralimi bozmak istemiyorum. Şimdiden teşekkürler... :D

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Re: Üniversite Zorluk Karşılaştırması

Mesaj gönderen Informatiker » Cmt Ağu 07, 2021 12:12 am

Zor tabiki hatta baya zor yerine göre ama basarilamayacak birsey yok ortada. Önemli olan Türkiye'deki egitim sistemi mentalitesinden cikip burdaki düzene adapte olmak. Burda teknik bölümlerde derslerin %90 i Türkiye'deki gibi ezbere yönelik degil cok daha fazla pratik iceriyor ve ögrenciden emek bekliyor. Bazi derslerde örnegin dönem boyunca haftalik ödevler verilir ve teslim edilmesi ve en az toplam puanin %50 sinin alinmasi zorunludur yoksa dönem sonunda dersin sinavina girmene izin vermezler. Yani bir nevi dersin sinavina girmek icin dönem boyunca her hafta kücük kücük sinavlara girdigini düsün. Ders programi dogru düzgün zaten yok cogu unide. Genelde Prüfungsordnungda hangi derslerin alinmasi gerektigi yer alir ve sen kendine göre belirlersin planini. Atiyorum istersen 3. dönem dersini , 1. dönemden alabilirsin(Istisnalar var!) bu sana kalmis. Yani sorumluluk tamamen sende. Bu arada TU lar genelde cok daha zor oluyor ders icerigi ve islenisi acisindan.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

nacho

Mesaj gönderen nacho » Cmt Ağu 07, 2021 1:06 am

Informatiker yazdı: Cmt Ağu 07, 2021 12:12 am Zor tabiki hatta baya zor yerine göre ama basarilamayacak birsey yok ortada. Önemli olan Türkiye'deki egitim sistemi mentalitesinden cikip burdaki düzene adapte olmak. Burda teknik bölümlerde derslerin %90 i Türkiye'deki gibi ezbere yönelik degil cok daha fazla pratik iceriyor ve ögrenciden emek bekliyor. Bazi derslerde örnegin dönem boyunca haftalik ödevler verilir ve teslim edilmesi ve en az toplam puanin %50 sinin alinmasi zorunludur yoksa dönem sonunda dersin sinavina girmene izin vermezler. Yani bir nevi dersin sinavina girmek icin dönem boyunca her hafta kücük kücük sinavlara girdigini düsün. Ders programi dogru düzgün zaten yok cogu unide. Genelde Prüfungsordnungda hangi derslerin alinmasi gerektigi yer alir ve sen kendine göre belirlersin planini. Atiyorum istersen 3. dönem dersini , 1. dönemden alabilirsin(Istisnalar var!) bu sana kalmis. Yani sorumluluk tamamen sende. Bu arada TU lar genelde cok daha zor oluyor ders icerigi ve islenisi acisindan.
Kabul alması kolay okuması asıl iş aslında :)

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cmt Ağu 07, 2021 1:34 am

nacho yazdı: Cmt Ağu 07, 2021 1:06 am Kabul alması kolay okuması asıl iş aslında :)
:D

HAW_İnfoEng

Mesaj gönderen HAW_İnfoEng » Pzr Ağu 08, 2021 7:52 pm

nacho yazdı: Cmt Ağu 07, 2021 1:06 am Kabul alması kolay okuması asıl iş aslında :)
Evet, doğru. Sağ olun.

HAW_İnfoEng

Mesaj gönderen HAW_İnfoEng » Pzr Ağu 08, 2021 8:00 pm

Informatiker yazdı: Cmt Ağu 07, 2021 12:12 am Zor tabiki hatta baya zor yerine göre ama basarilamayacak birsey yok ortada. Önemli olan Türkiye'deki egitim sistemi mentalitesinden cikip burdaki düzene adapte olmak. Burda teknik bölümlerde derslerin %90 i Türkiye'deki gibi ezbere yönelik degil cok daha fazla pratik iceriyor ve ögrenciden emek bekliyor. Bazi derslerde örnegin dönem boyunca haftalik ödevler verilir ve teslim edilmesi ve en az toplam puanin %50 sinin alinmasi zorunludur yoksa dönem sonunda dersin sinavina girmene izin vermezler. Yani bir nevi dersin sinavina girmek icin dönem boyunca her hafta kücük kücük sinavlara girdigini düsün. Ders programi dogru düzgün zaten yok cogu unide. Genelde Prüfungsordnungda hangi derslerin alinmasi gerektigi yer alir ve sen kendine göre belirlersin planini. Atiyorum istersen 3. dönem dersini , 1. dönemden alabilirsin(Istisnalar var!) bu sana kalmis. Yani sorumluluk tamamen sende. Bu arada TU lar genelde cok daha zor oluyor ders icerigi ve islenisi acisindan.
Sağ olun hocam. Siz galiba Göttingen'desiniz. Onun hakkında birkaç şey sorayım.
Göttingen yurt, ucuzluk vb. açılardan içime sindi. Üniveriste de iyi gibi. Fakat şunu merak ediyorum: Almanya'da üniversite eğitim kaliteleri genelde birbirine çok yakın ama mesele TU Berlin'e gitme imkanınız olsa gider miydiniz? Gerçi şu da var Berlin'deki masraflar ile Göttingen'deki masraflar aynı da olmaz. Yani genel olarak fikrinizi almak isterim.
Bir diğer soru da Göttingen'de iş bulma imkanları nasıldır? Yani Göttingen Uni.'de Informatik okurken aynı zamanda da yarı zamanlı çalışabilir miyim? (Resmî olarak çalışabileceğimizi biliyorum fakat okul ders yüküyle nasıl olur bilemiyorum.)
Son olarak da sizin orada yurtlar nasıl? Herkese rahat olarak çıkıyor mu? Şimdiden çok teşekkürler...