Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

12k sıralamayı bırakıp Almanya'ya gitmek

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
efeaydin

12k sıralamayı bırakıp Almanya'ya gitmek

Mesaj gönderen efeaydin » Pzr Ağu 01, 2021 3:28 am

Türkiye için itü makine istiyorum ya da Boğaziçi inşaat yazıp, makinede çift anadal yapmayı planlıyordum.
Ancak sınav kötü geçince; ailem Almanya'da mühendislik okumama sıcak bakmış, destek olabileceklerini söylemişlerdi.

Sınavda 12.6k sıralama geldi, sınav sonucum beklediğimizden çok daha iyi gelince arada kaldım, ailem de Almanya'ya karşı soğudu. Bazen keşke sıralamam kötü gelseydi diyorum.

Mühendislik okuyanlar yardımcı olabilir mi? ülkemizde mühendislik fakültelerinin, ve mesleğinin durumu nedir; siz olsanız ne yapardınız? Almanya'da mühendisliğin durumu nedir? Değmeyecek bir şey ailemi bu kadar masrafa sokmak istemiyorum

Kullanıcı avatarı
dabadee

Re: 12k sıralamayı bırakıp Almanya'ya gitmek

Mesaj gönderen dabadee » Pzr Ağu 01, 2021 4:38 am

Dürüst olmak gerekirse Türkiye'de lisans yapıp almanyaya gelmek daha mantıklı olur. Almanca öğren, buraya adapte ol vs. Derken en az 1.5 yılın gitti. Oda benim gibi çevrende çok alman varsa. Yoksa yıllarca burda yaşayanlar yalnızlıktan dolayı dilleri benden kötü, çevrelerinde çok kişi yok ve mutsuzlar. Yani 2 yılını tamamen kendine ayırman gerekiyor. Bilmiyorum, sen bilirsin. Zor 1,5-2 yıl olacak. Tabi belki dahada uzun sürebilir, sana bağlı.

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzr Ağu 01, 2021 9:13 am

Hazırlık bitince ingilizce lisansa başvurun. Iyi NC puanınız var bence bir deneyin.

rammsteinLBR

Mesaj gönderen rammsteinLBR » Pzr Ağu 01, 2021 11:08 am

efeaydin yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 3:28 am Türkiye için itü makine istiyorum ya da Boğaziçi inşaat yazıp, makinede çift anadal yapmayı planlıyordum.
Ancak sınav kötü geçince; ailem Almanya'da mühendislik okumama sıcak bakmış, destek olabileceklerini söylemişlerdi.

Sınavda 12.6k sıralama geldi, sınav sonucum beklediğimizden çok daha iyi gelince arada kaldım, ailem de Almanya'ya karşı soğudu. Bazen keşke sıralamam kötü gelseydi diyorum.

Mühendislik okuyanlar yardımcı olabilir mi? ülkemizde mühendislik fakültelerinin, ve mesleğinin durumu nedir; siz olsanız ne yapardınız? Almanya'da mühendisliğin durumu nedir? Değmeyecek bir şey ailemi bu kadar masrafa sokmak istemiyorum
3k sıralama yaptım
1.de olsam 100k da yapsam giderdim benim ekimde dil kursum var

evdedevar3

Mesaj gönderen evdedevar3 » Pzr Ağu 01, 2021 2:09 pm

Ben Türkiye'deki "garanti meslek" sıfatına müdahil bir gruptanım. Uzman olan arkadaşlar bile buradaki evini, arabasını dağıtıp çocuklarla beraber gidiyorlar. Daha iyi bir gelecek ve yaşam şartları için, önce Almanca'yı en kısa sürede en pratik şekilde öğrenip sonra bir an önce gitmek lazım. Çünkü süre uzadıkça öne engeller çıkacaktır

efeaydin

Mesaj gönderen efeaydin » Pzr Ağu 01, 2021 2:10 pm

rammsteinLBR yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 11:08 am 3k sıralama yaptım
1.de olsam 100k da yapsam giderdim benim ekimde dil kursum var
ben de açıkçası aynı fikirdeydim ancak masraflar göz korkutuyor. ekimde dil kursuna türkiye de mi başlayacaksınız yoksa almanya'ya mı gideceksiniz

efeaydin

Mesaj gönderen efeaydin » Pzr Ağu 01, 2021 2:12 pm

peki almanya'da dil kursu masrafları yıllık ne kadardır? çok farklı cevaplar alıyorum, padderborn uni 500 euro istiyor ancak başka bi yerde 6k'dan başlıyor

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzr Ağu 01, 2021 2:32 pm

efeaydin yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 2:12 pm peki almanya'da dil kursu masrafları yıllık ne kadardır? çok farklı cevaplar alıyorum, padderborn uni 500 euro istiyor ancak başka bi yerde 6k'dan başlıyor
Dil kursu masrafları ön kabul alan öğrenciler için gayet ucuz. Ortalama semester için 700 euro falan diyebiliriz.

efeaydin

Mesaj gönderen efeaydin » Pzr Ağu 01, 2021 2:54 pm

tunuzn yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 2:32 pm Dil kursu masrafları ön kabul alan öğrenciler için gayet ucuz. Ortalama semester için 700 euro falan diyebiliriz.
sizce şartlı kabul almış bir öğrencinin almanyadaki yıllık masrafı ne kadardır?
danışmanlıklar 9.000-15.000 euro arasında değişir diyor ancak bana biraz para koparmak için anlatılan masallar gibi geldi

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzr Ağu 01, 2021 4:08 pm

efeaydin yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 2:54 pm sizce şartlı kabul almış bir öğrencinin almanyadaki yıllık masrafı ne kadardır?
danışmanlıklar 9.000-15.000 euro arasında değişir diyor ancak bana biraz para koparmak için anlatılan masallar gibi geldi
861x12 + Dil kursu masrafı.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzr Ağu 01, 2021 5:58 pm

tunuzn yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 4:08 pm 861x12 + Dil kursu masrafı.
Kursa göre değişir. Benim ilk gittiğim kurs 2 ay 750€ idi ve gittiğim en kaliteli kurs oydu

evdedevar3

Mesaj gönderen evdedevar3 » Pzr Ağu 01, 2021 8:13 pm

tunuzn yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 4:08 pm 861x12 + Dil kursu masrafı.
hocam temmuz itibariyle 947x12 oldu.

rammsteinLBR

Mesaj gönderen rammsteinLBR » Pzr Ağu 01, 2021 8:53 pm

efeaydin yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 2:10 pm ben de açıkçası aynı fikirdeydim ancak masraflar göz korkutuyor. ekimde dil kursuna türkiye de mi başlayacaksınız yoksa almanya'ya mı gideceksiniz
Almanyada alacağım
Dediğin gibi çok farklı fiyatlar var. Ben özel dil kursuna Kur başına 600€ ödedim(aylık:200€) ama üni kursları genelde daha uygun oluyor

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzr Ağu 01, 2021 9:08 pm

evdedevar3 yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 8:13 pm hocam temmuz itibariyle 947x12 oldu.
Ön kabul demiş arkadaş dil kursu değil. 39 f bu lütfen okuyun.

AylinCelik

Mesaj gönderen AylinCelik » Pzt Ağu 02, 2021 7:03 pm

Lisans sonrasi gelin diyenlerin Dünya'dan haberleri yok. Bu kadar da kendimden emin konusuyorum.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Ağu 02, 2021 10:19 pm

AylinCelik yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 7:03 pm Lisans sonrasi gelin diyenlerin Dünya'dan haberleri yok. Bu kadar da kendimden emin konusuyorum.
Adatasyon için benim gibi 18 inde gelmek en iyisi. Çevremde evli barklı lisans sonras gelenler adapte olamıyor. Ama lisans sonrası gelmek daha kolay bir yol. Ve daha az riskli. Hatta 18 yasinda gelip adapte olan 1 kişiyi görmedim. Çünkü almanyaya adapte olmak zor iş. Insanlarda işin kolayına kaçıp kendi mezhepinden insanlarla arkadaş oluyorlar.

efeaydin

Mesaj gönderen efeaydin » Çrş Ağu 04, 2021 10:11 pm

dabadee yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 10:19 pm Adatasyon için benim gibi 18 inde gelmek en iyisi. Çevremde evli barklı lisans sonras gelenler adapte olamıyor. Ama lisans sonrası gelmek daha kolay bir yol. Ve daha az riskli. Hatta 18 yasinda gelip adapte olan 1 kişiyi görmedim. Çünkü almanyaya adapte olmak zor iş. Insanlarda işin kolayına kaçıp kendi mezhepinden insanlarla arkadaş oluyorlar.
lisans sonrası gelmek çok mu uçuk bir fikir. üniversite hayatı boyunca almanca dil kursu+erasmus+sağlam bir ortalama, işimi görmez mi

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Prş Ağu 05, 2021 6:02 pm

efeaydin yazdı: Çrş Ağu 04, 2021 10:11 pm lisans sonrası gelmek çok mu uçuk bir fikir. üniversite hayatı boyunca almanca dil kursu+erasmus+sağlam bir ortalama, işimi görmez mi
Vize vs derdin yoksa, türkiyede okuyup o sırada türkiyede belirli bir kura ulaşıp, tatillerde almanyaya gelip dil kursu yaparsan ve buraya adapte olursan senin için burada master daha mantıklı olur. Lisans bitirip gelmeninde avantajları oldugu gibi dezavantajları var, lisansa direk burda baslamaninda avantajlari oldugu gibi dezavantajlari var. Neticede yeni bir ülke, kültür, dil ve tüm bunlara sen adapte olurken hayat devam ediyor zamanından gidiyor.

janeeyre

Mesaj gönderen janeeyre » Prş Ağu 05, 2021 10:43 pm

Ben tmciyim mühendislik hakkında çok bilgim yok sıralamam da umduğum gibi degil ama sınava tr 1.si de olsam Almanya'ya gideceğim diyerek girmiştim. Sınavdan önce bu konuyu baya bir araştırdığım için bu kadar kararlıydım. O yüzden sana da öğrendiklerimi açıklayayım ve bu karara nasıl vardığımı.
Öncelikle derdin sadece gelecek garantisi para garantisi vs. ise Almanya'nın çileli mühendislik egitimini o kadar süre çekmene gerek yok. Lisansı burda bitirip yüksek lisansa gitmen daha mantıklı olur.
Eğer amacın daha nitelikli bir üniversite hayatı ve gerçekten kaliteli egitim görmekse Türkiye seni bir tık hüsrana ugratabilir. Evet Boğaziçi bile. Unutma ki Almanya'ya gidince puanın yanmıyor aksine ilk 500e bile giremeyen okullar yerine bu puanla Almanya'daki dünyadaki ilk 100 içerisindeki okullara girebilmis oluyorsun. Yani yine puanının ekmegini çok daha iyi bir sekilde yiyorsun.
Bir de türkiyenin devamlı çalkantılı politik gündeminden eğitiminin de etkilenecegini unutma. Burada kafanı bilimden çok politikaya yoracaksın bundan kaçış yok.
Ben kendimden örnek vereyim ekonomi okumak istiyorum trde tahminen hacettepeye yerlesecegim gibi duruyor. Türkiyede alanımda verilen egitimin yetersiz oldugunun farkındayım ve 5 yıl boyunca bunun bilincinde olarak bu yetersizliği hissederek mutsuz olacağımı fark ettim. Bir de ülke gündemi canımı çok sıkıyor ve bir kadın olarak sokakta huzurlu hissedemediğim bir üni hayatı da yasamak istemiyorum. Bu nedenle gitmeye karar verdim.

senanro

Mesaj gönderen senanro » Pzr Eyl 26, 2021 12:12 pm

Lisansı bitir öyle gel diyen arkadaş neyin kafasını yaşıyor anlamadım. 18 yaşında adapte olamıyorsun ne demek 😂 4 5 yıl yaşlanınca daha çabuk adapte olunmuyor, aksine 18 yaşında daha hayatı görmeden kopup gelen gençler ekstra adapte olabiliyor Almanyaya. Dili de daha iyi yapıyorlar. Bu tür hayatı etkileyecek konularda insanlara böylesine saçma tavsiyeler verilmesini anlamlandıramıyorum. Belki çocuk seni dinleyip lisansını türkiyede yapacaktı. Sonra 25 yaşından sonra almanca öğrenmeyle uğraş dur. Ayrıca adapte olurken zamanından gidiyor ne demek? Mastera gelince zaman duruyor mu? Hiçbir mantık içermeyen cümleler.