Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
bamabam

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen bamabam » Pzt Ağu 02, 2021 11:34 pm

KEINEBEGRENZUNG yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 11:10 amYok
Hocam siz gidiş dönüş tarihine ne yazmıştınız?

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Sal Ağu 03, 2021 8:23 am

ardaberk yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 7:41 pm iDATA Gayrettepe Ofisi 41f Vize Başvurum Özeti

10.07.2021 22.00 randevu oluşturma talebi
12.07.2021 14.00 randevu atandı
02.08.2021 randevu günü

Randevu Günü:

15.30daki randevuma 15.10da gittim ve sıra numarası fişimi aldım. İçeriye geçtim fakat numaranın bana gelmesi 30dk yı geçti. 16.00 civarında masaya gittim. Güler yüzlü bir hanımefendi vardı. Ne vizesi için başvurduğunu soruyor ve belgeleri teker teker senden istemeye başlıyor. Hepsini aynı anda almıyor. İsteme sırası da o önceden atılan dosyadaki sıra gibi olmak zorunda değil. Genelde belgeleri teker teker alırken yüzeysel bakıyor öyle okumuyor herşeyi. Ama başvuru formundaki heryeri kontrol etti önce ve düzeltilmesi gereken yerleri uyarıp orda düzelttirdi.

- Referans kısmına okul bilgilerini yazdım. Benimle iletişime geçen öğrenci işleri memurunu vs.
- İkametiniz devam edecek mi? Sorusuna Evet, İstanbul yazdım.
- von/bis sorusuna gitmek istediğin tarihten + 1 yıl sonrasına kadar yazdırdı. Örnek: 01.01.2021 bis 01.01.2022
- Kalacak yerim belli değildi tam olarak. Einzimmer i işaretleyip geçtim zaten şehir belli. Çok sıkıntı değil o kısım. İlla sokak adı yaz demediler.

Dil belgesini, bloke hesap belgelerini falan istedi. Ben daha son sınıfta olduğum için diploma yerine öğrenci belgesi+transkript verdim. Bloke hesap için Fintibanın çıktısını aldı tamam bu dedi. Sutor Bank’ın hesap dökümü oluyo bir de muhasebe tablolu. Onu görünce hah bu tam işte dedi onu da aldı. Onu da götürün iyi olur. 2 vesikalık yeterli oldu. Motivasyon yazınızın imzalı olması gerekiyor. En son kargo formuna adres yazıp veriyosun. Ayrıca yardım almadan bu soruları cevaplarmısın diye bir kağıt veriyor.

[/u]Sorular[/u]:
1) hangi bölüm ve üni?
2) neden bu bölüm?
3) birkaç ders yazınız.
4) almanyada arkabanız var mı? Kaçıncı derece? Hangi şehir?

Lise diplomamı, nüfus kayıt örneğini falan verebilirim dedim ama ekstra belgeleri Almadı arkadaşlar. Forumda görüyorum bazıları ne varsa vermiş ama almadı yani :D Benim tüm damgalar eski pasaporttaydı mesela almadı ama.

Sonrasında Vezneye girip 75€ + idata ücreti ödüyorsunuz. Nakit götürmeniz gerekiyor olabilir.

Sonra sizi çağırıyolar gidip parmak izi veriyosunuz. Bu arada fotokopi bölümünde USB falan kullandırmıyolar sanırım. Sadece nüsha almak var. Vesikalık resim çekilme yapıyolar.

Genel olarak iDATA İstanbul yoğun ama yine de hızlı gibi duruyor arkadaşlar. Vizeyi 4 Eylüle istedim bakalım çıkacak mı. Eksik belge olursa konsolosluk size sonra mail atar dediler. O yüzden maili doğru yazmanız çok önemli arkadaşlar…

Başvuru takip etiketi alıyorsunuz. Aldıkları orjinal belgeler de kargoyla geliyor. Ve kesinlikle Türkçe harici bir dil konuşulmuyor. Gördüğüm tüm çalışanlar Türktü. Sizle bir mülakat falan da söz konusu değil. Daha çok beyaz yaka/memur felsefesindeler.

İyi çalışmalar
Merhaba;
Öncelikle geçmiş olsun. Umarım en yakın zamanda vizeniz elinize ulaşır. Ben de 41f başvurusu yapacağım yarın.
Birkaç şey sormak istiyorum size. “ikametiniz devam edecek mi” derken ne demek istiyor. Benim adresim öğrenci evimdi ama gitmeden aile evime taşıyacağım başka şehir. Bunu mu kast ediyor? Ayrıca von bis sorusunda yüksek lisans başlama ve bitiş süresi (2 yıl yazamıyormuyuz? Başlama olarak da okuldan 2-3 hafta önceye isteme şansımız var mı? 1 ekim yerine 14 eylül vs gbi? Almanyada akraba olması olumlu mu? Uzaktan veya aile dostu da olur mu sizce ? Bir de ben bloke hesabın yanında annemi de kendim için ekstra 2 sene için sponsor gösterdim taahhüt vs yazdırdık. Onun hesabını da gösterceğim. Sizce bu belgeleri almazlar mı
deneyimlerinizden yola çıkarak cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Sal Ağu 03, 2021 8:31 am

onurstr yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 10:36 pm teşekkür ederim. sanırım swift ile yapacağım bakalım.
Evet bir arkadaşımın da parası Euro idi transferwise yerine swift yaptı. Onun da 1 gün içinde bankaya ulaştı parası. Hatta tl ile transferwise yapan bana göre daha karlı işlem oldu. Rica ederim

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Sal Ağu 03, 2021 8:38 am

Arkadaşlar merhaba;
İstenilen CV için bir format var mı? Kendi CVmizi koysak olur mu? Kronolojik sıra var zaten ama bölüm mimarlık olduğu için biraz layoutu farklı oluyor bizde? Bir de imzalama gibi bir şey duymuştum CVmi imzalamalı mıyım?
Ayrıca vize görüşmesinde okuldan sonra ne yapacaksın sorusuna vereceğimiz cevaplar kafamı karıştırdı? Yani kalacak mısın gibi bir soru sorulursa ne demeliyim bilmiyorum? Fırsatları staj imkanlarını değerlendirmek istemek olumlu olur mu?

ardaberk

Mesaj gönderen ardaberk » Sal Ağu 03, 2021 10:42 am

Lownchaser yazdı: Sal Ağu 03, 2021 8:23 am Merhaba;
Öncelikle geçmiş olsun. Umarım en yakın zamanda vizeniz elinize ulaşır. Ben de 41f başvurusu yapacağım yarın.
Birkaç şey sormak istiyorum size. “ikametiniz devam edecek mi” derken ne demek istiyor. Benim adresim öğrenci evimdi ama gitmeden aile evime taşıyacağım başka şehir. Bunu mu kast ediyor? Ayrıca von bis sorusunda yüksek lisans başlama ve bitiş süresi (2 yıl yazamıyormuyuz? Başlama olarak da okuldan 2-3 hafta önceye isteme şansımız var mı? 1 ekim yerine 14 eylül vs gbi? Almanyada akraba olması olumlu mu? Uzaktan veya aile dostu da olur mu sizce ? Bir de ben bloke hesabın yanında annemi de kendim için ekstra 2 sene için sponsor gösterdim taahhüt vs yazdırdık. Onun hesabını da gösterceğim. Sizce bu belgeleri almazlar mı
deneyimlerinizden yola çıkarak cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
Merhaba,

* ikametinizi kesin Türkiyede başka bir şehire taşıyacaksanız “evet, X şehri” olarak yazabilirsiniz bence.
* Vize max 1 yıl çıkacak devamını Almanyada uzatacaksınız dediler iData’da. O yüzden +1 yıl
* Ben oryantasyon haftasından dolayı baya bir önce başlattım açıkçası. Sebebini soruyor. Dersler ne zaman başlıyor? diyor. Orda geçerli bi sebep sunmak önemli gibi öne çekmek için.
* Ben de uzaktan akrabamı yazdım. Ben olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum.
* Ekstra evrak konusu için birşey demeyeyim, siz şansınızı denersiniz.

bamabam

Mesaj gönderen bamabam » Sal Ağu 03, 2021 11:20 am

KEINEBEGRENZUNG yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 11:10 amYok
Hocam siz gidiş dönüş tarihine ne yazmıştınız?

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Ağu 03, 2021 11:41 am

Arkadaslar basvuru takipten pasaport numarami gireigimde "sistemimizde boyle bir pasaport numarasi kayitli degildir" yaziyor. Ne yapmam gerek?

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Sal Ağu 03, 2021 1:45 pm

evrensari yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 10:41 pm Merhaba, diploma ekiniz ingilizceyse cevirtmenize gerek yok. orjinali ve iki adet fotokopisini goturmeniz yeterli olur.
diplomaniz icin ise, belgenin orjinalini de gotureceginiz icin yaninizda, notersiz ingilizce ceviri yeterli olabilir. (ben calisma belgemde oyle yapmistim.) ama yine de idata’yi arayip sormakta fayda var.
merhaba,

bu diplomalar genelde aynı sayfada hem türkçe hem ingilizce olarak yazıyla veriliyor ya o nedenle onu çevirttirmeye gerek olmaz değil mi :D

evrensari

Mesaj gönderen evrensari » Sal Ağu 03, 2021 2:17 pm

keinproblem yazdı: Sal Ağu 03, 2021 1:45 pm merhaba,

bu diplomalar genelde aynı sayfada hem türkçe hem ingilizce olarak yazıyla veriliyor ya o nedenle onu çevirttirmeye gerek olmaz değil mi :D
gerek yok, benim de diplomam aynı şekildeydi bir sıkıntı yaşamadım. :)

evrensari

Mesaj gönderen evrensari » Sal Ağu 03, 2021 2:21 pm

Lownchaser yazdı: Sal Ağu 03, 2021 8:38 am Arkadaşlar merhaba;
İstenilen CV için bir format var mı? Kendi CVmizi koysak olur mu? Kronolojik sıra var zaten ama bölüm mimarlık olduğu için biraz layoutu farklı oluyor bizde? Bir de imzalama gibi bir şey duymuştum CVmi imzalamalı mıyım?
Ayrıca vize görüşmesinde okuldan sonra ne yapacaksın sorusuna vereceğimiz cevaplar kafamı karıştırdı? Yani kalacak mısın gibi bir soru sorulursa ne demeliyim bilmiyorum? Fırsatları staj imkanlarını değerlendirmek istemek olumlu olur mu?
cv'inizde kronolojik sırı varsa yeni bir cv hazırlamanıza gerek yok. aynı ikilemi ben de yaşayıp excel ile yedek bir cv oluşturmuştum ama asıl cv'im ile ilerleyebileceğimi söyledi idata görevlisi. imzalamanıza gerek olduğunu sanmıyorum. iyi şanslar. :)

netline

Mesaj gönderen netline » Sal Ağu 03, 2021 2:27 pm

Lownchaser yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 10:45 pm Çok teşekkür ederim deneyiminizi paylaştığınız için :) Peki “eğitim bittikten sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusuna ne cevap verdiniz? Bu soruya ne şekilde cevap vermem sizce uygun olur? Bölümüm mimarlık. Yazılım gibi bir bölüm olsa “kalıp çalışmak istiyorum” derdim ama kendi sektörüm için bizi isteyip istemediklerinden emin değilim. O yüzden kalıp staj yapmak istiyorum veya dönmek istiyorum mu demeliyim bilemedim.
Rica ederim.

Ben 'okulu bitirdikten sonra mezun olacağım bölüm üzerine ülkemde çalışmayı planlıyorum, fakat şartlar uygun olursa Almanyada da çalışabilirim.' gibi bir seyler yazmıştım, önemli olanın bölümü okumak olduğunu vurgulamak istedim ve çalışma konusunda da ucu açık/yuvarlak bir cevap vermiş oldum.

Bölümünüz konusunda da; Almanyada neredeyse her meslekten, genç insana ihtiyaç var, onu çok sorun etmenize gerek yok o yüzden.

Kolay gelsin.

canglsy14

Mesaj gönderen canglsy14 » Sal Ağu 03, 2021 3:13 pm

Yusufb7841 yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 6:43 pm Bekliyorum hala. Siz de mi İzmir'den randevu bekliyordunuz? Artık bu hafta da gelmezse email yağmuruna başlamayı düşünüyorum çünkü 2.5 ay oldu.
Dostum ben de hala bekliyorum izmirden 39f randevusu. Acaba randevuyu iptal edip ankara ya da istanbuldan basvurmak daha mi mantikli olur sence? Bunlarin hiziyla eylul sonuna bile yetismez vizemiz.

Yusufb7841

Mesaj gönderen Yusufb7841 » Sal Ağu 03, 2021 3:40 pm

canglsy14 yazdı: Sal Ağu 03, 2021 3:13 pm Dostum ben de hala bekliyorum izmirden 39f randevusu. Acaba randevuyu iptal edip ankara ya da istanbuldan basvurmak daha mi mantikli olur sence? Bunlarin hiziyla eylul sonuna bile yetismez vizemiz.
Ben onu geçen hafta yapacaktım aslında ama sanırsam son 6 ay ikametgah ettiğin yerden alabiliyormuşsun bir tek, çok da emin değilim. Senin kesin bir bilgin var mı bu konu hakkında?

canglsy14

Mesaj gönderen canglsy14 » Sal Ağu 03, 2021 3:54 pm

Yusufb7841 yazdı: Sal Ağu 03, 2021 3:40 pm Ben onu geçen hafta yapacaktım aslında ama sanırsam son 6 ay ikametgah ettiğin yerden alabiliyormuşsun bir tek, çok da emin değilim. Senin kesin bir bilgin var mı bu konu hakkında?
Benim de bilgim yok. Mail de attim ama birsey degisecegini sanmiyorum. Bosu bosuna bekliyoruz garip bir durum.

egecan98

Mesaj gönderen egecan98 » Sal Ağu 03, 2021 3:56 pm

Merhaba Arkadaşlar,

Önceden uçak bileti alıp vizesi o tarihe yetişmeyen birisi var mı? Veya önceden alıp vize yetişmezse ne yapacağını araştıran? Ücretsiz erteleme imkanı oluyor mu

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Ağu 03, 2021 4:18 pm

egecan98 yazdı: Sal Ağu 03, 2021 3:56 pm Merhaba Arkadaşlar,

Önceden uçak bileti alıp vizesi o tarihe yetişmeyen birisi var mı? Veya önceden alıp vize yetişmezse ne yapacağını araştıran? Ücretsiz erteleme imkanı oluyor mu
Merhaba,uluslarası uçaklarda oluyor mu bilmiyorum ama oluyor diye hatırlıyorum. Açık bilet yapabilirsiniz eğer oluyorsa. 1 yıl geçerli oluyor bilet yeni tarihte alacağınız uçak biletinden sadece aradaki farkı ödeyip alıyorsunuz.Mesela 1000 liraya aldınız ama 1200 mu olmus sadece 200 odeyip yeni tarihteki bileti alabilirsiniz.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

melisa96

Mesaj gönderen melisa96 » Sal Ağu 03, 2021 4:43 pm

uukocak yazdı: Cum Tem 30, 2021 6:52 pm Herkese merhaba,

41F Vize türü ile NRW'de ingilizce yüksek lisans için Ankara'dan vize başvurusu yaptım. Vizem bugün geldi bilgilerim aşağıdadır.

IDATA Randevu başvuru : 23.05.2021
IDATA Randevu atama : 24.05.2021
IDATA Randevu tarihi: 02.06.2021
Konsolosluk ek belge isteme*: 04.06.2021
Vize teslim tarihi : 30.07.2021

*IDATA'ya giderken bütün belgelerim ingilizce dilindeydi (nufüs tekmil ve bir iki e-devlet çıktısı dışında). Çalışma durumumdan dolayı AT-11 belgesi alamadığım için AXA'dan 1 aylık seyahat sigortası yaptırmıştım. IDATA'daki görüşmeden sonra konsolosluktan aranıp neden AT-11 alamadığımın açıklaması ile birlikte vize başlangıç tarihini kapsayacak şekilde 6 aylık seyahat sigortası istendi. Tekrar AXA'dan yaptırıp ingilizce açıklama yazısı ile birlikte mail olarak gönderdim. O gün bu gündür hiçbir mail trafiği olmadı. 3 gün önce pasaportun kargoya verildiğine dair IDATA'dan mail aldım.

Bilgilerinize sunarım, herkese süreçlerinde başarılar.
Merhaba,
Seyahat tarihinizi formda ne olarak belirtmiştiniz?

sezai16

Mesaj gönderen sezai16 » Sal Ağu 03, 2021 6:14 pm

canglsy14 yazdı: Sal Ağu 03, 2021 3:54 pm Benim de bilgim yok. Mail de attim ama birsey degisecegini sanmiyorum. Bosu bosuna bekliyoruz garip bir durum.
ben de aynı durumdayım. mail atıyorum, otomatik cevap veriyorlar. sadece belgeleri alacaklar, çözüm getirmek çok zor olmamalı

egecan98

Mesaj gönderen egecan98 » Sal Ağu 03, 2021 8:34 pm

sezai16 yazdı: Sal Ağu 03, 2021 6:14 pm ben de aynı durumdayım. mail atıyorum, otomatik cevap veriyorlar. sadece belgeleri alacaklar, çözüm getirmek çok zor olmamalı
Youtube videolarından (Bieni) ve forumdan gördüğüm kadarıyla İzmirde hem iData hem de konsolosluk çok yavaş. İzmirden başvuran hemen hemen herkes aynı durumda olabilir en azından bunu bilmende fayda var.

Benim gözlemlerime göre hız sıralaması:
Ankara > İstanbul > İzmir

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Ağu 03, 2021 8:57 pm

egecan98 yazdı: Sal Ağu 03, 2021 8:34 pm Youtube videolarından (Bieni) ve forumdan gördüğüm kadarıyla İzmirde hem iData hem de konsolosluk çok yavaş. İzmirden başvuran hemen hemen herkes aynı durumda olabilir en azından bunu bilmende fayda var.

Benim gözlemlerime göre hız sıralaması:
Ankara > İstanbul > İzmir
Size katılıyorum ben de Ankaradaydım hemen en fazla 1 hafta beklemisimdir randevu atamasını.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Kilitli