Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Lownchaser

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen Lownchaser » Pzr Ağu 01, 2021 10:45 pm

netline yazdı: Cmt Tem 31, 2021 1:56 pm Merhaba,

Ben daha önce Ingilizce Master yaptim, bu sekilde ikinci masterdan kabul aldim, basvuru sırasında IDATA'daki gorevli dil belgemi sorduğunda da bu sekilde cevap verdim. Görevli, bu durumu aciklayan bir not yazıp belgelerime ekleyeceğini söyledi, dun vizem geldi, bir sorun olmadı.

Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim deneyiminizi paylaştığınız için :) Peki “eğitim bittikten sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusuna ne cevap verdiniz? Bu soruya ne şekilde cevap vermem sizce uygun olur? Bölümüm mimarlık. Yazılım gibi bir bölüm olsa “kalıp çalışmak istiyorum” derdim ama kendi sektörüm için bizi isteyip istemediklerinden emin değilim. O yüzden kalıp staj yapmak istiyorum veya dönmek istiyorum mu demeliyim bilemedim.

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Pzr Ağu 01, 2021 10:50 pm

uukocak yazdı: Cmt Tem 31, 2021 11:56 am Merhaba,
Lise diploması ÖSYM sonucu yerleştirme gibi belgeleri götürmedim, keza 41Fde de yazmıyordu. IDATA da sözlü mülakat olmuyor bildiğim kadarıyla, size birkaç form verip (mülakat sorularını içeren ) onları belgelerinize veya telefonunuza bakmadan doldurmanızı istiyorlar. Soruları Almanca veya ingilizce cevaplayabiliyorsunuz. Hatırladığım kadarıyla sorular :
- ingilizce/Almanca biliyor musunuz, ne kadar , nasil öğrendiniz
-akademik hayatından bahset
- profesyonel iş hayatından bahset
- neden Almanya neden bu okul neden bu bölüm
- Almanya'da tanıdığın var mı
- kendini nasıl finanse edeceksin
- okuldan sonra ne yapmayı planlıyorsun

Bu sorulara zaten motivasyon mektubumda da değinmiştim, tekrar cevaplaması kolay oldu.

Belgeleyebileceğim bir Almanca seviyem yok, zaten Almanca hiçbir soru cevaplamadım. Bence belgeyebileceğiniz bir dil seviyesi yoksa biliyorum diye belirtmek havada kalabilir. IELTS veya TOEFL yerine lisansı İngilizce okuduğunuza dair bir belge yeterli olur mu bilmiyorum, benzer şekilde başvuran arkadaşlar vardı sanırım forumda, onların sonucuna göre değerlendirebilirsiniz.
Tekrar etmemde fayda var, ben ANKARA IDATA ve ANKARA konsolosluğu ile muhattap, oldum şehirden şehire yukarıdaki bilgiler değişiklik gösterebiliyor.
Teşekkürler bizimle paylaştığınız için.
Sordukları bazı sorulara ne şekilde cevap vermem gerektiği hakkında biraz çelişkiye düştüm. Almanya’da yakınımızın olmasını sizce neden soruyorlar? O kişilerin olması olumlu veya olumsuz bir etki mi ediyor. Benim uzaktan akrabam ve bazı aile dostlarım var. Hatta ileride birinden garantör belgesi de alacağım gidince. Yakınımın olması olumsuz mu olur sizce? Gidip kalan yakınları var diye? Bir de o kişilerin bilgilerini detaylı istiyorlar mı? Finans durumunda da bloke hesap ve ailemin desteği yeterli olur mu? Kendimin de bir ekstra staj yapmak istiyorum demem sıkıntı teşkil eder mi? Son olarak okuldan sonra ne yapacaksın sorusunda bizim kalıp çalışmak istememiz mi yoksa dönmemiz mi bekleniyor?

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Pzr Ağu 01, 2021 11:00 pm

onurstr yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 1:41 pm Selamlar herkese. 41F için vize belgelerimi topluyorum. sormak istediğim şey transferwise üzerinden bloke hesabıma direkt euro olarak gönderim yapabilir miyim? elimde euro var ve tl'ye çevirip zarar etmek istemiyorum. bir de transferwise kaç günde parayı bloke hesaba aktarıyor bilen varsa çok memnun olurum.
Merhaba, ben transferwise üzerinden deneme yaparken eurodan euro bir hesaba gönderim yapamadım. Transferwise’ın mantığı bulunduğun ülkenin para biriminden başka bir para birimine çevirerek transfer etmek. (bildiğim kadarıyla) Çok zarar edeceğinizi düşünmüyorum zaten sonuç olarak hemen o parayı çevirip aktarırsanız al-sat kısmında aynı zaman diliminde çok bir fark yok. Çevirip beklerseniz ve euro düşerse o süreçte dediğiniz olabilir. Transferwise çok hızlı bir şekilde aktarma yapıyor. Ben geçende kendi te bankamdan lira olarak iki kez yabancı bankalara para transfer ettim (birisi de bloke hesaptı) ikisinde de kendi bankamın transferwise hesabına aktarması aadece vakit aldı (40 dk kadar) o da sizin burdaki bankanıza bağlı. Sonra transferwise anında aktardı yabancı hesaba (100 euro için) Bloke hesap gibi büyük bir miktarı da bir gün içinde aktardı bankama. Ve ertesi gün vize için bloke hesap dökümanım elime ulaştı. Fintiba bloke hesabı oluşturma+transferwise aktarımı ve belgemi almam 2 gün sürdü
En son Lownchaser tarafından Pzr Ağu 01, 2021 11:02 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

eereniscann

Mesaj gönderen eereniscann » Pzr Ağu 01, 2021 11:02 pm

Herkese merhaba arkadaşlar
Ben TU CLAUSTHAL dan Almanca bilgim olmadan kabul aldım ve vize başvuru sürecine hazırım benim bu konu hakkında birkaç sorum var cevaplarsanız çok memnun olurum :)
1- Ben dil sertfikası olmadan kabul aldığım için vize görüşmelerinde de sunabileceğim bir sertifikam yok sadece eğitim aldı belgem var kabul alma şansım bu nedenden dolayı yok mu?
2- Vizeden red aldık diyelim burada dil sertifikası alıp tekrar başvurduğumda önce reddedilmiş olmam bir sorun yaratır mı?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler :)

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzr Ağu 01, 2021 11:50 pm

eereniscann yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 11:02 pm Herkese merhaba arkadaşlar
Ben TU CLAUSTHAL dan Almanca bilgim olmadan kabul aldım ve vize başvuru sürecine hazırım benim bu konu hakkında birkaç sorum var cevaplarsanız çok memnun olurum :)
1- Ben dil sertfikası olmadan kabul aldığım için vize görüşmelerinde de sunabileceğim bir sertifikam yok sadece eğitim aldı belgem var kabul alma şansım bu nedenden dolayı yok mu?
2- Vizeden red aldık diyelim burada dil sertifikası alıp tekrar başvurduğumda önce reddedilmiş olmam bir sorun yaratır mı?
1) Sertifikasız giderseniz şansınız düşük olur. Pek önerilmez elinizden geldigi kadar Almanca seviyenizi geliştirin ve resmi kurumlardan bir sertifika alın bence.

2)Önceden red yemek olumsuz etkiliyebiliyor maalesef ama red yedikten sonra vize alan kişiler de var kesinlikle.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Pzt Ağu 02, 2021 3:09 am

eereniscann yazdı: Pzr Ağu 01, 2021 11:02 pm Herkese merhaba arkadaşlar
Hocam ,dil sertifikanız olmadan vizeyi alıp alamayacağınız önceki eğitim durumunuz ile ilgili eğer mezuna kalmışsanız dil sertifikası alın derler
Birde tu Clausthal hangi bölümden kabul aldınız?

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Pzt Ağu 02, 2021 11:10 am

bompaow yazdı: Sal Tem 27, 2021 1:57 pm Hocam sizin durumunuz ne oldu bir gelişme var mı?
Yok
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Pzt Ağu 02, 2021 11:20 am

grezya yazdı: Çrş Tem 28, 2021 5:13 pm Çok kısa iki sorum olacaktı. Ben randevu alırken Fotokopi ve form doldurma ek hizmetlerini seçmiştim. 30 Temmuz'da randevum var eğer formu daha sonra kendim doldurduysam ve fotokopileri hazırladıysam bu ek hizmetler için yine de ücret ödemem gerekir mi? 20 Eylül'de uni başlıyor sizce o zamana kadar vize sonuçlanır mı? Teşekkürer...
Geç oldu ama 1. sorunuzun cevabını bilmiyorum, ikincisinde ise kesin konuşamam ama bence sonuçlanır. 50 gün olumlu yanıt gelmesi için gayet yeterli bi süre, olumsuz yani ret gelirse zaten genelde ilk 15 güne kadar geliyor diye biliyorum. Yine de 3 aya kadar sürebilir ve istisnai durumlarda bunu aşabilir, bunu bildiriyolar.
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

halime09

Mesaj gönderen halime09 » Pzt Ağu 02, 2021 12:03 pm

Merhabalar, ruhr bochumdan şartlı kabulum var. Ruhr üniversitesinin dil okuluna kayıtlıyım. konsoloslosluktan arandım ve şartlı kabul aldığıma dair bir evrak göremediklerini söylüyorlar. Onlara tam olarak ne evrak sunabilirim?

oo17

Mesaj gönderen oo17 » Pzt Ağu 02, 2021 12:20 pm

Merhaba, fintiba hesabıma para yollamak istiyorum ama swift yapmakla ve transferwise arasında kaldım. İş bankasını kullanıyorum swift ücretine 314 lira istedi. Vize randevuma da bir hafta daha olduğu için swift işlemi daha mantıklı geldi. Aynı durumu yaşayan varsa fikir almak isterim

ardaberk

Mesaj gönderen ardaberk » Pzt Ağu 02, 2021 12:31 pm

oo17 yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 12:20 pm Merhaba, fintiba hesabıma para yollamak istiyorum ama swift yapmakla ve transferwise arasında kaldım. İş bankasını kullanıyorum swift ücretine 314 lira istedi. Vize randevuma da bir hafta daha olduğu için swift işlemi daha mantıklı geldi. Aynı durumu yaşayan varsa fikir almak isterim
1 hafta iki işlem için de yeterli bir süre gibi duruyor. Ben de 1 hafta kala yaptım. Ama hızlı olması için Transferwise kullandım. 2-3 günde herşey halloldu

solow

Mesaj gönderen solow » Pzt Ağu 02, 2021 12:36 pm

oo17 yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 12:20 pm Merhaba, fintiba hesabıma para yollamak istiyorum ama swift yapmakla ve transferwise arasında kaldım. İş bankasını kullanıyorum swift ücretine 314 lira istedi. Vize randevuma da bir hafta daha olduğu için swift işlemi daha mantıklı geldi. Aynı durumu yaşayan varsa fikir almak isterim
Merhaba,

Ben İş Bankası Euro hesabımdan swift yapmıştım yaklaşık 30 Euro gibi bir ücret kesildi toplam. Ertesi gün Fintiba'dan belgelerimi alabildim. Ben de para göndermeden önce transferwise ve swift ile gönderme arasında kalmıştım ama elinizdeki para Euro ise bir şey fark etmiyor, bu sebeple ben swifti seçtim.

oo17

Mesaj gönderen oo17 » Pzt Ağu 02, 2021 12:53 pm

solow yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 12:36 pm Merhaba,

Ben İş Bankası Euro hesabımdan swift yapmıştım yaklaşık 30 Euro gibi bir ücret kesildi toplam. Ertesi gün Fintiba'dan belgelerimi alabildim. Ben de para göndermeden önce transferwise ve swift ile gönderme arasında kalmıştım ama elinizdeki para Euro ise bir şey fark etmiyor, bu sebeple ben swifti seçtim.

Çok teşekkür ederim :) Ben de böyle yapayım o zaman.

halime09

Mesaj gönderen halime09 » Pzt Ağu 02, 2021 1:30 pm

Bloke hesap, swift konularını kendi başlıklarında konuşsanız? Vizeyle ilgili konular arada kaynıyor çünkü.

solow

Mesaj gönderen solow » Pzt Ağu 02, 2021 2:00 pm

oo17 yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 12:53 pm Çok teşekkür ederim :) Ben de böyle yapayım o zaman.
Rica ederim. yalnız bir şeyi atlamışım onu da belirteyim bilginiz olsun. 30 Euro'luk masrafın yanında bir de hesabımdan yaklaşık 200 liralık muhabir masrafı kesilmiş işlemi yaptığımın ertesi günü. Yani toplam 500 liralık bir masraf yapmışım transfer yaparken.

killbill

Mesaj gönderen killbill » Pzt Ağu 02, 2021 4:25 pm

Yusufb7841 yazdı: Cum Tem 30, 2021 4:07 pm Tek isteğim eylüle atamasın randevuyu ki en azından ekimdeki kursa yetişeyim.
Merhaba, durumunuz nedir, randevunuz atandi mi?

ayyayyekokojambo

Mesaj gönderen ayyayyekokojambo » Pzt Ağu 02, 2021 5:02 pm

Arkadaşlar merhaba, Türkiyede okuduğum okulun Ulusal Ajans Toplantısını beklemesi sebebiyle her şey çok geç kaldı, bu yüzden daha anca Erasmus için 34f ile burslu olarak vize başvurusunda bulundum, 19 agustosa randevu verildi ve Astoria Idata yazıyor. Bundan 2 sene önce lisanstayken erasmusa gittim, o zaman konsolosluk ile görüşülüyordu ve 2 haftada hemen vizem çıkmıştı. Gideceğim okulda dönem Eylülde başlıyor, dersler de Ekim civarı, vaktim çok kısıtlı. Yakın zamanda vize başvurusu yapan veya vizesini alanlar varsa beni bilgilendirebilir mi ? Şu an durum nasıl? Sizce İdatayı arayıp daha erkene çekmeye çalışmalı mıyım ? Gerçi bunun için bir iletişim numarası da bulamıyorum...

Yusufb7841

Mesaj gönderen Yusufb7841 » Pzt Ağu 02, 2021 6:43 pm

killbill yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 4:25 pm Merhaba, durumunuz nedir, randevunuz atandi mi?
Bekliyorum hala. Siz de mi İzmir'den randevu bekliyordunuz? Artık bu hafta da gelmezse email yağmuruna başlamayı düşünüyorum çünkü 2.5 ay oldu.

sezai16

Mesaj gönderen sezai16 » Pzt Ağu 02, 2021 6:49 pm

Yusufb7841 yazdı: Pzt Ağu 02, 2021 6:43 pm Bekliyorum hala. Siz de mi İzmir'den randevu bekliyordunuz? Artık bu hafta da gelmezse email yağmuruna başlamayı düşünüyorum çünkü 2.5 ay oldu.
1-2 saat önce ben de mail gönderdim. gerçekten sinir bozucu durum, aylardır bekliyoruz.

ardaberk

Mesaj gönderen ardaberk » Pzt Ağu 02, 2021 7:41 pm

iDATA Gayrettepe Ofisi 41f Vize Başvurum Özeti

10.07.2021 22.00 randevu oluşturma talebi
12.07.2021 14.00 randevu atandı
02.08.2021 randevu günü

Randevu Günü:

15.30daki randevuma 15.10da gittim ve sıra numarası fişimi aldım. İçeriye geçtim fakat numaranın bana gelmesi 30dk yı geçti. 16.00 civarında masaya gittim. Güler yüzlü bir hanımefendi vardı. Ne vizesi için başvurduğunu soruyor ve belgeleri teker teker senden istemeye başlıyor. Hepsini aynı anda almıyor. İsteme sırası da o önceden atılan dosyadaki sıra gibi olmak zorunda değil. Genelde belgeleri teker teker alırken yüzeysel bakıyor öyle okumuyor herşeyi. Ama başvuru formundaki heryeri kontrol etti önce ve düzeltilmesi gereken yerleri uyarıp orda düzelttirdi.

- Referans kısmına okul bilgilerini yazdım. Benimle iletişime geçen öğrenci işleri memurunu vs.
- İkametiniz devam edecek mi? Sorusuna Evet, İstanbul yazdım.
- von/bis sorusuna gitmek istediğin tarihten + 1 yıl sonrasına kadar yazdırdı. Örnek: 01.01.2021 bis 01.01.2022
- Kalacak yerim belli değildi tam olarak. Einzimmer i işaretleyip geçtim zaten şehir belli. Çok sıkıntı değil o kısım. İlla sokak adı yaz demediler.

Dil belgesini, bloke hesap belgelerini falan istedi. Ben daha son sınıfta olduğum için diploma yerine öğrenci belgesi+transkript verdim. Bloke hesap için Fintibanın çıktısını aldı tamam bu dedi. Sutor Bank’ın hesap dökümü oluyo bir de muhasebe tablolu. Onu görünce hah bu tam işte dedi onu da aldı. Onu da götürün iyi olur. 2 vesikalık yeterli oldu. Motivasyon yazınızın imzalı olması gerekiyor. En son kargo formuna adres yazıp veriyosun. Ayrıca yardım almadan bu soruları cevaplarmısın diye bir kağıt veriyor.

[/u]Sorular[/u]:
1) hangi bölüm ve üni?
2) neden bu bölüm?
3) birkaç ders yazınız.
4) almanyada arkabanız var mı? Kaçıncı derece? Hangi şehir?

Lise diplomamı, nüfus kayıt örneğini falan verebilirim dedim ama ekstra belgeleri Almadı arkadaşlar. Forumda görüyorum bazıları ne varsa vermiş ama almadı yani :D Benim tüm damgalar eski pasaporttaydı mesela almadı ama.

Sonrasında Vezneye girip 75€ + idata ücreti ödüyorsunuz. Nakit götürmeniz gerekiyor olabilir.

Sonra sizi çağırıyolar gidip parmak izi veriyosunuz. Bu arada fotokopi bölümünde USB falan kullandırmıyolar sanırım. Sadece nüsha almak var. Vesikalık resim çekilme yapıyolar.

Genel olarak iDATA İstanbul yoğun ama yine de hızlı gibi duruyor arkadaşlar. Vizeyi 4 Eylüle istedim bakalım çıkacak mı. Eksik belge olursa konsolosluk size sonra mail atar dediler. O yüzden maili doğru yazmanız çok önemli arkadaşlar…

Başvuru takip etiketi alıyorsunuz. Aldıkları orjinal belgeler de kargoyla geliyor. Ve kesinlikle Türkçe harici bir dil konuşulmuyor. Gördüğüm tüm çalışanlar Türktü. Sizle bir mülakat falan da söz konusu değil. Daha çok beyaz yaka/memur felsefesindeler.

İyi çalışmalar

Kilitli