Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
bamabam

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen bamabam » Cum Tem 30, 2021 10:57 am

grezya yazdı: Cum Tem 30, 2021 10:31 am Hocam merhabalar işlemler sıkıntısız yürüdü. yaklaşık yarım saatte halloldu gerekli belgeleri ve 2 adet fotokopisini yanınızda götürürseniz bir sıkıntı çıkmayacaktır. Kolaylıklar diliyorum.
Vaktiniz olursa biraz daha detaylı yazabilir misiniz?

sezai16

Mesaj gönderen sezai16 » Cum Tem 30, 2021 3:31 pm

Yusufb7841 yazdı: Çrş Tem 28, 2021 5:12 pm Bu yoğunluğun kaynağı ne acaba? Keşke onu da söyleseler. İzmir ve çevresinde kavimler göçü mü başladı?
Senin 2 ayı geçti. herhangi haber var mı?

Yusufb7841

Mesaj gönderen Yusufb7841 » Cum Tem 30, 2021 3:34 pm

sezai16 yazdı: Cum Tem 30, 2021 3:31 pm Senin 2 ayı geçti. herhangi haber var mı?
Yok maalesef. Sende durumlar nasıl?

sezai16

Mesaj gönderen sezai16 » Cum Tem 30, 2021 3:54 pm

Yusufb7841 yazdı: Cum Tem 30, 2021 3:34 pm Yok maalesef. Sende durumlar nasıl?
Beklemedeyim. Umarım haftaya atanır

Yusufb7841

Mesaj gönderen Yusufb7841 » Cum Tem 30, 2021 4:07 pm

sezai16 yazdı: Cum Tem 30, 2021 3:54 pm Beklemedeyim. Umarım haftaya atanır
Tek isteğim eylüle atamasın randevuyu ki en azından ekimdeki kursa yetişeyim.

uukocak

Mesaj gönderen uukocak » Cum Tem 30, 2021 6:52 pm

Herkese merhaba,

41F Vize türü ile NRW'de ingilizce yüksek lisans için Ankara'dan vize başvurusu yaptım. Vizem bugün geldi bilgilerim aşağıdadır.

IDATA Randevu başvuru : 23.05.2021
IDATA Randevu atama : 24.05.2021
IDATA Randevu tarihi: 02.06.2021
Konsolosluk ek belge isteme*: 04.06.2021
Vize teslim tarihi : 30.07.2021

*IDATA'ya giderken bütün belgelerim ingilizce dilindeydi (nufüs tekmil ve bir iki e-devlet çıktısı dışında). Çalışma durumumdan dolayı AT-11 belgesi alamadığım için AXA'dan 1 aylık seyahat sigortası yaptırmıştım. IDATA'daki görüşmeden sonra konsolosluktan aranıp neden AT-11 alamadığımın açıklaması ile birlikte vize başlangıç tarihini kapsayacak şekilde 6 aylık seyahat sigortası istendi. Tekrar AXA'dan yaptırıp ingilizce açıklama yazısı ile birlikte mail olarak gönderdim. O gün bu gündür hiçbir mail trafiği olmadı. 3 gün önce pasaportun kargoya verildiğine dair IDATA'dan mail aldım.

Bilgilerinize sunarım, herkese süreçlerinde başarılar.

egecan98

Mesaj gönderen egecan98 » Cum Tem 30, 2021 7:26 pm

Selam,

Vize görüşmesine sakal tıraşlı mı gidilmeli?

netline

Mesaj gönderen netline » Cum Tem 30, 2021 7:59 pm

egecan98 yazdı: Cum Tem 30, 2021 7:26 pm Selam,

Vize görüşmesine sakal tıraşlı mı gidilmeli?
Merhaba,

Bu tip şeylerin hiçbir önemi yok.

Kolay gelsin.

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Cum Tem 30, 2021 8:49 pm

uukocak yazdı: Cum Tem 30, 2021 6:52 pm Herkese merhaba,

41F Vize türü ile NRW'de ingilizce yüksek lisans için Ankara'dan vize başvurusu yaptım. Vizem bugün geldi bilgilerim aşağıdadır.

*IDATA'ya giderken bütün belgelerim ingilizce dilindeydi (nufüs tekmil ve bir iki e-devlet çıktısı dışında). Çalışma durumumdan dolayı AT-11 belgesi alamadığım için AXA'dan 1 aylık seyahat sigortası yaptırmıştım. IDATA'daki görüşmeden sonra konsolosluktan aranıp neden AT-11 alamadığımın açıklaması ile birlikte vize başlangıç tarihini kapsayacak şekilde 6 aylık seyahat sigortası istendi. Tekrar AXA'dan yaptırıp ingilizce açıklama yazısı ile birlikte mail olarak gönderdim. O gün bu gündür hiçbir mail trafiği olmadı. 3 gün önce pasaportun kargoya verildiğine dair IDATA'dan mail aldım.

Tebrikler. Görünüşe göre bayram sonrası yavaş yavaş vizeleri yolluyorlar.

evrensari

Mesaj gönderen evrensari » Cum Tem 30, 2021 10:27 pm

Merhaba, oncelikle detayli bilgilendirme icin cok tesekkurler. Saglik sigortasi ile ilgili olarak, konsoloslugun sitesinde 41f icin 15 gunluk vizenin yeterli olacagi yaziyordu. Sizin durumunuzdaki 6 aylik sigorta talebi acaba basvuru yaptiginiz eyalet ile ilgili bi durum muydu bir fikriniz var mi acaba? Ben 20 gunluk sigorta yapmistim, belgelerimi 5 temmuzda teslim ettim ve herhangi bi mail almadim.

uukocak

Mesaj gönderen uukocak » Cum Tem 30, 2021 10:32 pm

evrensari yazdı: Cum Tem 30, 2021 10:27 pm Merhaba, oncelikle detayli bilgilendirme icin cok tesekkurler. Saglik sigortasi ile ilgili olarak, konsoloslugun sitesinde 41f icin 15 gunluk vizenin yeterli olacagi yaziyordu. Sizin durumunuzdaki 6 aylik sigorta talebi acaba basvuru yaptiginiz eyalet ile ilgili bi durum muydu bir fikriniz var mi acaba? Ben 20 gunluk sigorta yapmistim, belgelerimi 5 temmuzda teslim ettim ve herhangi bi mail almadim.
Ben de konsolosluk sitesindeki bilgiye güvenerek 1 aylık yaptırmıştım. Eyalet ile mi ilgili bilmiyorum açıkcası, IDATA bir problem olmadığını söylemişti. Sizin hangi şehrin konsolosluğuydu belki İstanbul Ankara İzmir farkı olabilir.

evrensari

Mesaj gönderen evrensari » Cum Tem 30, 2021 11:57 pm

uukocak yazdı: Cum Tem 30, 2021 10:32 pm Ben de konsolosluk sitesindeki bilgiye güvenerek 1 aylık yaptırmıştım. Eyalet ile mi ilgili bilmiyorum açıkcası, IDATA bir problem olmadığını söylemişti. Sizin hangi şehrin konsolosluğuydu belki İstanbul Ankara İzmir farkı olabilir.
Istanbul’dan basvurmustum aslinda. Diger arkadaslarin vize sureclerini ogrenince anlayacagiz sanirim farkin kaynagini. Benim okulum waden-wurttemberg’de bu arada.

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Cmt Tem 31, 2021 8:55 am

Merhaba;
Öncelikle vizenizi kutlarım! Haftaya ben de 41f ile İngilizce yüksek lisans için İstanbul iDATA'da vize görüşmesine gideceğim. Lise diplolaması, ösym sonucu gibi belgelerinizi de götürdünüz mü? Mülakatınızda hangi soruları ve hangi dilde sordular? Sizden İngilizce veya Almanca konuşmanızı istediler mi? İstedilerse ne sordular? Almanca dil bilginiz var mıydı? Benim dil belgem yok. Ama bir seviye öğrendim kendi kendime sizce bunu belirtmeli miyim? Ayrıca İngilizce dil belgesi olarak da daha önce %100 İngilizce okuduğum lisans diplomamı ve okuldan İng okuduğuma dair belgey götüreceğim. Kabul aldığım için bu konuda bir sorun oluşacağını düşünüyor musunuz? Deneyimlerinizden ve bildiklerinizden yola çıkarak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Bol şans yeni eğitim hayatınızda!

uukocak

Mesaj gönderen uukocak » Cmt Tem 31, 2021 11:56 am

Lownchaser yazdı: Cmt Tem 31, 2021 8:55 am Merhaba;
Öncelikle vizenizi kutlarım! Haftaya ben de 41f ile İngilizce yüksek lisans için İstanbul iDATA'da vize görüşmesine gideceğim. Lise diplolaması, ösym sonucu gibi belgelerinizi de götürdünüz mü? Mülakatınızda hangi soruları ve hangi dilde sordular? Sizden İngilizce veya Almanca konuşmanızı istediler mi? İstedilerse ne sordular? Almanca dil bilginiz var mıydı? Benim dil belgem yok. Ama bir seviye öğrendim kendi kendime sizce bunu belirtmeli miyim? Ayrıca İngilizce dil belgesi olarak da daha önce %100 İngilizce okuduğum lisans diplomamı ve okuldan İng okuduğuma dair belgey götüreceğim. Kabul aldığım için bu konuda bir sorun oluşacağını düşünüyor musunuz? Deneyimlerinizden ve bildiklerinizden yola çıkarak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Merhaba,
Lise diploması ÖSYM sonucu yerleştirme gibi belgeleri götürmedim, keza 41Fde de yazmıyordu. IDATA da sözlü mülakat olmuyor bildiğim kadarıyla, size birkaç form verip (mülakat sorularını içeren ) onları belgelerinize veya telefonunuza bakmadan doldurmanızı istiyorlar. Soruları Almanca veya ingilizce cevaplayabiliyorsunuz. Hatırladığım kadarıyla sorular :
- ingilizce/Almanca biliyor musunuz, ne kadar , nasil öğrendiniz
-akademik hayatından bahset
- profesyonel iş hayatından bahset
- neden Almanya neden bu okul neden bu bölüm
- Almanya'da tanıdığın var mı
- kendini nasıl finanse edeceksin
- okuldan sonra ne yapmayı planlıyorsun

Bu sorulara zaten motivasyon mektubumda da değinmiştim, tekrar cevaplaması kolay oldu.

Belgeleyebileceğim bir Almanca seviyem yok, zaten Almanca hiçbir soru cevaplamadım. Bence belgeyebileceğiniz bir dil seviyesi yoksa biliyorum diye belirtmek havada kalabilir. IELTS veya TOEFL yerine lisansı İngilizce okuduğunuza dair bir belge yeterli olur mu bilmiyorum, benzer şekilde başvuran arkadaşlar vardı sanırım forumda, onların sonucuna göre değerlendirebilirsiniz.
Tekrar etmemde fayda var, ben ANKARA IDATA ve ANKARA konsolosluğu ile muhattap, oldum şehirden şehire yukarıdaki bilgiler değişiklik gösterebiliyor.

egecan98

Mesaj gönderen egecan98 » Cmt Tem 31, 2021 12:32 pm

uukocak yazdı: Cmt Tem 31, 2021 11:56 am Merhaba,
Lise diploması ÖSYM sonucu yerleştirme gibi belgeleri götürmedim, keza 41Fde de yazmıyordu. IDATA da sözlü mülakat olmuyor bildiğim kadarıyla, size birkaç form verip (mülakat sorularını içeren ) onları belgelerinize veya telefonunuza bakmadan doldurmanızı istiyorlar. Soruları Almanca veya ingilizce cevaplayabiliyorsunuz. Hatırladığım kadarıyla sorular :
- ingilizce/Almanca biliyor musunuz, ne kadar , nasil öğrendiniz
-akademik hayatından bahset
- profesyonel iş hayatından bahset
- neden Almanya neden bu okul neden bu bölüm
- Almanya'da tanıdığın var mı
- kendini nasıl finanse edeceksin
- okuldan sonra ne yapmayı planlıyorsun

Bu sorulara zaten motivasyon mektubumda da değinmiştim, tekrar cevaplaması kolay oldu.

Belgeleyebileceğim bir Almanca seviyem yok, zaten Almanca hiçbir soru cevaplamadım. Bence belgeyebileceğiniz bir dil seviyesi yoksa biliyorum diye belirtmek havada kalabilir. IELTS veya TOEFL yerine lisansı İngilizce okuduğunuza dair bir belge yeterli olur mu bilmiyorum, benzer şekilde başvuran arkadaşlar vardı sanırım forumda, onların sonucuna göre değerlendirebilirsiniz.
Tekrar etmemde fayda var, ben ANKARA IDATA ve ANKARA konsolosluğu ile muhattap, oldum şehirden şehire yukarıdaki bilgiler değişiklik gösterebiliyor.
Merhaba,
Master sonrası ne yapmak istiyorsunuz? Sorusuna dönmek istiyorum demek karşı tarafta negatif etki yapıyor diye duydum (iş bulup vergi vermemiz ekonomiye katkı yapmamız bekleniyor vs şeklinde). İş bulmaya yönelik yaklaşımda bulunmak daha mı doğru o soru için?

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Cmt Tem 31, 2021 12:52 pm

Eğer Almanya'daki başvuracağınız üniversite ingilizce lisansı dil belgesi yerine kabul ediyorsa, konsolosluğun da bunu kabul etmesi gerekecektir.

netline

Mesaj gönderen netline » Cmt Tem 31, 2021 1:56 pm

Merhaba,

Ben daha önce Ingilizce Master yaptim, bu sekilde ikinci masterdan kabul aldim, basvuru sırasında IDATA'daki gorevli dil belgemi sorduğunda da bu sekilde cevap verdim. Görevli, bu durumu aciklayan bir not yazıp belgelerime ekleyeceğini söyledi, dun vizem geldi, bir sorun olmadı.

Kolay gelsin.

killbill

Mesaj gönderen killbill » Cmt Tem 31, 2021 2:21 pm

özgürbeyin yazdı: Pzt Tem 05, 2021 8:34 pm Bana da mail gelmemişti .Bilmiyorum görevli unutmuştur belki de .Benim görüşmem beklediğimden çok daha iyi geçti .Motivasyon mektubunun ve görevliyle olan görüşmede görevlinin yazdığı yorum kısmı var o kısmın çok önemli olduğunu düşünüyorum .Ben baya konuştum ,kadın da sağ olsun çok yardımcı oldu .Başka yazmamı istediğin bi kısım var mı söyle yazarım bile dedi :-) Neden Almanya da kalmayacaksın diye dahi sordu :-) Eğer o gün görevlide ekstra bi durum yoksa ,vizeye giren arkadaşlar güler yüzlü olursa sorun olacağını hiç zannetmiyorum .Tek sorun para bu Almanya vizesi mevzusunda. En büyük sorun diyeyim.

18 Mayıs vize randevu talebi
25 Mayıs randevu atama
10 Haziran randevu günü
1 Temmuz vize onayı (kargo maili onaylandığını bilmiyordum)
2 Temmuz bana ulaşması(İzmir'e)

Paderborn tarafı yabancılar dairesi muhtemelen

Master şartlı kabul B1 belgesi ile ama kadın kağıda iyi konuştuğumu söyledi (bence değil :) ) ve b1-b2 arası bir şey yazayım dedi istersen. :-)
Vizenin erken gelmesi baya korkuttu ,özel sebeplerde vardı daha önce olan falan fistan o açıdan :-)

Ben Üni yi İstanbul da okudum ,izmirliyim ve başvuru formuna izmirdeki adresi yazdım güncel adres olarak halbuki ikametgah daha istanbul da ancak şöyle bişi var belki izmirden başvuran arkadaşlar istanbuldan da başvurabilir belki ,nedeni de benim adres yazmıyordu herhangi bi belgede (kendileri muhtemelen devletle birlikte bilgilerimi kontrol ediyorlar orasını bilmiyorum fikir olsun diye )

Vize gününü köpek aramasından başlayarak detaylı anlatırım da boş iş aynı şeyler zaman kaybına gerek yok .
Vize görüşmesinde klasik sorular vardı ekstra bişi yok , hayattaki tüm şansımı vize için kullanmış gibi hissediyorum burada uzun süredir bekleyen çok kişiyi görünce.

Uzun lafın kısası para mühim + güler yüzlü olunca sanmıyorum ki olumsuz sonuç olsun.(normal bi bireyden bahsediyorum sicili temiz vb.)

Zaten bunları yazmak istiyordum erteledim birkaç gündür iyi oldu aradan çıktı :-)

Umarım kalbi temiz herkes en kısa zamanda vizelerini alır ,herkese bol şans.
Merhaba. Size birkac sorum olacakti.
Siz hangi vize türüne basvurdunuz? 40f mi 41f mi?
Okuldan direk kabul belgeniz mi vardi yoksa sartli kabul mü?
Anladigim kadariyla ikametgahiniz Istanbulda ve vize ye Istanbuldan basvurdunuz degil mi. Sadece adres olarak izmir i verdiniz?

Tesekkürler

onurstr

Mesaj gönderen onurstr » Pzr Ağu 01, 2021 1:41 pm

Selamlar herkese. 41F için vize belgelerimi topluyorum. sormak istediğim şey transferwise üzerinden bloke hesabıma direkt euro olarak gönderim yapabilir miyim? elimde euro var ve tl'ye çevirip zarar etmek istemiyorum. bir de transferwise kaç günde parayı bloke hesaba aktarıyor bilen varsa çok memnun olurum.

Saturnine Engineer

Mesaj gönderen Saturnine Engineer » Pzr Ağu 01, 2021 3:49 pm

41F vize basvurusunda benden anabinden okulumun Almanya'da kabul gordugu ile ilgili belge istediler ve ayrica sizden istenen belgelerin yazan belgeyide cikti alarak yaninizda goturmeyi unutmayim. Istedikleri belgeler arasina yazmamislar ama genede istediler. Vizem gelince gene sonucunu ve tarihlerini bildiririm.

Kilitli