Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Yusufb7841

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen Yusufb7841 » Prş Tem 29, 2021 12:18 pm

keinproblem yazdı: Prş Tem 29, 2021 11:23 am Ben 41fle başvurdum. 22 temmuzdu, bayram zamanı başvurdum. Bayramın bitimi pazartesi günü atandı. 24 ağustostu sanırım, o civar. Tam bir ay sonraya verdi yani. 41flerin burdaki atanma sürelerinden gördüğüm kadarıyla 10–15 gün sonra olur diye umuyordum benimkini de. 1 ayı beklemiyordum açıkçası.

Sanırım gerçekten İzmir'de bir yavaşlık var ya da bu ara tüm okullar sonuçları açıklamaya başladı başvurular arttı, bilmiyorum. Sizce bu vizenin açıklanması konusunda da izmir özelinde daha bir yavaşlık olacağı anlamına gelir mi? 1 ekimi gidiş tarihim düşünüyordum ben de biraz ertelemek zorunda kalacağım herhalde.
Gayet iyi bir süre içinde gelmiş. Ben 29 mayıstan beri bekliyorum, 10 hafta olacak daha randevu tarihi bile vermediler. size nasıl bu kadar çabuk verdiler 41f olduğu için mi acaba?

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Prş Tem 29, 2021 12:20 pm

netline yazdı: Prş Tem 29, 2021 12:06 pm Merhaba,

Rica ederim.

Ben swift ile Expatrio'nun IBAN'ına göndermiştim, toplam masraf 26.68 Euro tutmuştu. Transferwise konusunda bilgim yok maalesef.

Kesinti olacağı için fazladan göndermenizde fayda var, çünkü kesintiyi sadece kendi bankanız değil, aynı zamanda muhabir(aracı) banka da yapıyor ve onun ne kadar keseceğini gönderirken göremiyorsunuz. Dolayısıyla tam para gönderip sonrasında 2 kere havale yapmak zorunda kalmaktansa, bir miktar fazla gönderip(100 Euro kadar) 1 kere havale yapmak daha iyidir bence.

Kolay gelsin.
Anladım çok teşekkürler tekrar :). Peki kaç gün sürmüştü paranızın swift ile expatrio hesabınıza ulaşması? Swift hızlı mı? Transwerwise sanırım 2-3 iş günü sürüyormuş araştırdığıma göre.

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Prş Tem 29, 2021 12:23 pm

ardaberk yazdı: Prş Tem 29, 2021 12:17 pm Selam kardeşim.

Fintibaya Transferwise ile para gönderimi çok hızlı oluyor. SWİFT veya banka Eft birkaç gününü alacaktır mutlaka. Ben transferwise ile yolladım ve ertesi günü blocked account belgelerim epostama düştü. Fintiba ile vizeye 2-3 iş günü içerisinde hazır hale gelebilirsin...
Merhaba;
Öyle mi? Çok sevindim bu duruma Ben internette bir blogdan okuduğuma göre fintibaya transwerwise ile ulaşması 2-3 günsürüyormuş da ondan biraz endişelendim. Swift hızlı ise onunla yapayım demiştim. Siz ne zaman yaptınız?

netline

Mesaj gönderen netline » Prş Tem 29, 2021 12:32 pm

Lownchaser yazdı: Prş Tem 29, 2021 12:20 pm Anladım çok teşekkürler tekrar :). Peki kaç gün sürmüştü paranızın swift ile expatrio hesabınıza ulaşması? Swift hızlı mı? Transwerwise sanırım 2-3 iş günü sürüyormuş araştırdığıma göre.
Merhaba,

Swiftin ne kadar süreceği kendi bankanıza, aracı bankaya, gönderdiğiniz ülkeye vs. bağlı, benimki ertesi gün Expatrio'ya iletilmişti, ancak 2 ya da 3 gün de sürebilir, kesin bir şey söylemek zor.

ardaberk

Mesaj gönderen ardaberk » Prş Tem 29, 2021 12:32 pm

Lownchaser yazdı: Prş Tem 29, 2021 12:23 pm Merhaba;
Öyle mi? Çok sevindim bu duruma Ben internette bir blogdan okuduğuma göre fintibaya transwerwise ile ulaşması 2-3 günsürüyormuş da ondan biraz endişelendim. Swift hızlı ise onunla yapayım demiştim. Siz ne zaman yaptınız?
26 Temmuz: Sabah Wise sistemine 10.521Euro transfer yapacağım bilgisini ve Sutor Banktan bana iletilen İban bilgilerini girdim. Reference kısmına da Müşteri Numaramı yazdım. Wise'ın Türkiye Lokal İbanına (Fibabank) 10.521Euro nun TL karşılığını EFT yaptım. (107.000TL civarıyd). EFT yarım saate Fibabanka gitti. Wise, paranızı teslim aldık diye bildirim attı. 4 saat içinde Wise parayı Sutor Bank İbanına teslim etti. Onun da bildirimini attı.

27 Temmuz: Sabah Fintiba blocked account bilgilerimi, bakiyemi, confirmation belgelerini vs. mail attı. Bu belgelerle vize görüşmesine gideceğim.

Not: Wise ile para gönderimi Expatrio'da problem olabiliyormuş onu göz ardı etme

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Prş Tem 29, 2021 2:12 pm

ardaberk yazdı: Prş Tem 29, 2021 12:32 pm 26 Temmuz: Sabah Wise sistemine 10.521Euro transfer yapacağım bilgisini ve Sutor Banktan bana iletilen İban bilgilerini girdim. Reference kısmına da Müşteri Numaramı yazdım. Wise'ın Türkiye Lokal İbanına (Fibabank) 10.521Euro nun TL karşılığını EFT yaptım. (107.000TL civarıyd). EFT yarım saate Fibabanka gitti. Wise, paranızı teslim aldık diye bildirim attı. 4 saat içinde Wise parayı Sutor Bank İbanına teslim etti. Onun da bildirimini attı.

27 Temmuz: Sabah Fintiba blocked account bilgilerimi, bakiyemi, confirmation belgelerini vs. mail attı. Bu belgelerle vize görüşmesine gideceğim.

Not: Wise ile para gönderimi Expatrio'da problem olabiliyormuş onu göz ardı etme
Merhaba;
Teşekkür ederim cevabınız için. Benim fintiba hesabım oluşturuldu. Transfer aşamasına gelince bir soru soruyor. Fintiba transfer mi yoksa normal banka transferi mi (uluslararası) diye. Fintiba transfer ne oluyor? Diğerini mi işaretlemeliyim transferwise için

ardaberk

Mesaj gönderen ardaberk » Prş Tem 29, 2021 2:29 pm

Lownchaser yazdı: Prş Tem 29, 2021 2:12 pm Merhaba;
Teşekkür ederim cevabınız için. Benim fintiba hesabım oluşturuldu. Transfer aşamasına gelince bir soru soruyor. Fintiba transfer mi yoksa normal banka transferi mi (uluslararası) diye. Fintiba transfer ne oluyor? Diğerini mi işaretlemeliyim transferwise için
Tabi tabi uluslararası olanı işaretlemelisin. Fintiba transfer kredi kartıyla çekim yapan başka bir olay

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Prş Tem 29, 2021 3:03 pm

ardaberk yazdı: Prş Tem 29, 2021 2:29 pm Tabi tabi uluslararası olanı işaretlemelisin. Fintiba transfer kredi kartıyla çekim yapan başka bir olay
Çok özür dilerim. Bir soru daha soracağım son olarak. Normalde bloke hesap için 10.332 lira yollamamız gerekiyor ya. Benim transferwise da yükleyeceğim meblağaya ne yazmam gerekiyor? 90+60 (aylık kesinti)+100 (olası kesinti için) Euro ile birlike 10582 mi transfer etmem gerekiyor? Masrafları ne oluyor toplam biliyor musunuz?

bamabam

Mesaj gönderen bamabam » Prş Tem 29, 2021 3:08 pm

Lownchaser yazdı: Prş Tem 29, 2021 3:03 pm Çok özür dilerim. Bir soru daha soracağım son olarak. Normalde bloke hesap için 10.332 lira yollamamız gerekiyor ya. Benim transferwise da yükleyeceğim meblağaya ne yazmam gerekiyor? 90+60 (aylık kesinti)+100 (olası kesinti için) Euro ile birlike 10582 mi transfer etmem gerekiyor? Masrafları ne oluyor toplam biliyor musunuz?
Fintiba da documents kısmında yazıyor olması lazım.

Ben 10.521 diye biliyorum.

ardaberk

Mesaj gönderen ardaberk » Prş Tem 29, 2021 3:35 pm

bamabam yazdı: Prş Tem 29, 2021 3:08 pm Fintiba da documents kısmında yazıyor olması lazım.

Aynen son rakamı Fintiba “make transfer” belgesi adı altında anlatıyor

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Prş Tem 29, 2021 3:50 pm

bamabam yazdı: Prş Tem 29, 2021 3:08 pm Fintiba da documents kısmında yazıyor olması lazım.

Çok çok teşekkürler gerçekten. Çok temiz ve düzgün bir şekilde ilerledim sizlerin yardımıyla. Şimdi baktım dökümanlar kısmında yazıyormuş evet.

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Prş Tem 29, 2021 4:23 pm

ardaberk yazdı: Prş Tem 29, 2021 3:35 pm Aynen son rakamı Fintiba “make transfer” belgesi adı altında anlatıyor
Merhaba;
Transwerwise ile transfer sürecindeyim. 10521 euro yolluyorum. Transferwise 710 lira kesiyor bu normal mi? Transwerwise uygun sanıyordum, şaşırdım. Swift ile nasıl oluyor? Yanlış mı yapıyorum. 100 euro başka bir avrupa hesabına deneme için yolladım sadece 16 lira kesmişti.

ardaberk

Mesaj gönderen ardaberk » Prş Tem 29, 2021 4:29 pm

Lownchaser yazdı: Prş Tem 29, 2021 4:23 pm Merhaba;
Transwerwise ile transfer sürecindeyim. 10521 euro yolluyorum. Transferwise 710 lira kesiyor bu normal mi? Transwerwise uygun sanıyordum, şaşırdım. Swift ile nasıl oluyor? Yanlış mı yapıyorum. 100 euro başka bir avrupa hesabına deneme için yolladım sadece 16 lira kesmişti.
Büyük rakamlarda daha fazla kesiyo olabilir doğrudur. Zamanınız varsa düşük komisyonlu Swift yolunu da düşünebilirsiniz. Hızlı mı yoksa komisyonu düşük yol mu konusunda seçim size kalıyor. Swift yapacaksanız da yine “uluslararası bank transfer” seçiminde kalabilir payment method kısmı.

halime09

Mesaj gönderen halime09 » Prş Tem 29, 2021 5:09 pm

İşlem arttıkça rakam da artar tabi. 16 lira kesilen işlemin 100 katı büyüklükte bir işlem yapıyorsun. bu hesaba göre 1600 lira yerine 710 lira ödüyorsun. O da 68 euro civarı yapar. Swiftde de buna benzer ödeyip, daha çok beklersin. Wise için referans koduyla üyelik açıp, transfer yaparsan transferde büyük indirim kazanırsın. https://wise.com/invite/aeg/sertask

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Prş Tem 29, 2021 5:53 pm

AT11 belgesi ve süresi hakkında deneyimimi ve yeni öğrendiğim bir avantajını anlatmak istiyorum.

AT11 belgesinin süresini Türkiye'ye dönmeniz gerekmeden uzatabilirsiniz. Belgeyi kimin sigortası üzerinden alıyorsanız (anneniz veya babanız) o kişi 6 ayın sonunda vekaletiniz bile gerekmeden yine gerekli belgeler ile yeni AT11 belgesi alıp size postalayabilir. Benim şehrimin SGK kurumunda bu şekilde yapabileceğimi öğrendim. Siz yine de ebeveyninize vekalet verin. Siz de kendi şehrinizde AT11 alırken bunu danışabilirsiniz.
Deneyimim ise şöyle;
28 Temmuz tarihinde yüksek lisans okul kabul belgem, okul tanıma belgesi ve okulun akademik takvimi (2021-2022 Kış Dönemi) ile dönem süresi kadar yani 6 aylık AT11 belgemi aldım. Okula kayıt olmaya gerek yok. Kabul belgesi yeterli. Fakat benim kabulüm İngilizce olduğu için yeminli tercümandan Türkçe çevirisini istediler. Akademik takvim ise okulun internet sitesinde direkt yazıldığından Google Chrome'un Türkçeye çevirdiği halini kabul ettiler. Google'a 'okul tanıma belgesi' yazdığınızda çıkana tıklayıp e-devlete yönlendiriliyorsunuz. Şifreniz ile girerek okulunuzu aratıp QR kodlu tanıma belgesii alabilirsiniz. Bu 3 belge ile hemen AT11'inizi veriyorlar. Ama sigortanın başlangıç ve bitiş tarihleri okulun ilk döneminin başlangıç ve bitiş tarihi oluyor(6 ay). Vizeyi bu sigortanın başlangıç tarihine göre mi yoksa öncesinde yerleşme sürecini de hesaba katarak mı veriyorlar bilmiyorum. Ben ne olur ne olmaz okulun başlamadan öncesi için 1-2 haftalık da ekstra sigorta yapmayı düşünüyorum. Vize tam okul başlama gününe verilsin istemiyorum. Bu konu hakkında başka tavsiyesi olan varsa cevap verebilir.
Herkes bol şans.

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Tem 29, 2021 6:22 pm

Ben expatrioya iş bankasından swift ile euro olarak yolladım, ertesi günü onay geldi. Masrafı 370–400 lira falan oldu sanırım.

grezya

Mesaj gönderen grezya » Prş Tem 29, 2021 6:35 pm

bompaow yazdı: Prş Tem 29, 2021 10:41 am Hocam ek hizmetlerle alakalı sorunuzun cevabını bilmiyorum , vize çıkma süresinde bir garanti süre yok , genelde 1 ay da geliyor ama bazı arkadaşların daha da uzun sürebiliyor 2 ay gibi.

Bu arada bilgi notunuz neydi ve randevunuz neredeydi hocam?
39f akseptanslı bachelor du. Randevu Gayrettepe ofiste.

Saturnine Engineer

Mesaj gönderen Saturnine Engineer » Prş Tem 29, 2021 7:59 pm

Lownchaser yazdı: Prş Tem 29, 2021 5:53 pm AT11 belgesi ve süresi hakkında deneyimimi ve yeni öğrendiğim bir avantajını anlatmak istiyorum.

AT11 belgesinin süresini Türkiye'ye dönmeniz gerekmeden uzatabilirsiniz. Belgeyi kimin sigortası üzerinden alıyorsanız (anneniz veya babanız) o kişi 6 ayın sonunda vekaletiniz bile gerekmeden yine gerekli belgeler ile yeni AT11 belgesi alıp size postalayabilir. Benim şehrimin SGK kurumunda bu şekilde yapabileceğimi öğrendim. Siz yine de ebeveyninize vekalet verin. Siz de kendi şehrinizde AT11 alırken bunu danışabilirsiniz.
Deneyimim ise şöyle;
28 Temmuz tarihinde yüksek lisans okul kabul belgem, okul tanıma belgesi ve okulun akademik takvimi (2021-2022 Kış Dönemi) ile dönem süresi kadar yani 6 aylık AT11 belgemi aldım. Okula kayıt olmaya gerek yok. Kabul belgesi yeterli. Fakat benim kabulüm İngilizce olduğu için yeminli tercümandan Türkçe çevirisini istediler. Akademik takvim ise okulun internet sitesinde direkt yazıldığından Google Chrome'un Türkçeye çevirdiği halini kabul ettiler. Google'a 'okul tanıma belgesi' yazdığınızda çıkana tıklayıp e-devlete yönlendiriliyorsunuz. Şifreniz ile girerek okulunuzu aratıp QR kodlu tanıma belgesii alabilirsiniz. Bu 3 belge ile hemen AT11'inizi veriyorlar. Ama sigortanın başlangıç ve bitiş tarihleri okulun ilk döneminin başlangıç ve bitiş tarihi oluyor(6 ay). Vizeyi bu sigortanın başlangıç tarihine göre mi yoksa öncesinde yerleşme sürecini de hesaba katarak mı veriyorlar bilmiyorum. Ben ne olur ne olmaz okulun başlamadan öncesi için 1-2 haftalık da ekstra sigorta yapmayı düşünüyorum. Vize tam okul başlama gününe verilsin istemiyorum. Bu konu hakkında başka tavsiyesi olan varsa cevap verebilir.
Herkes bol şans.
Oncelikle verdigin bilgi icin tesekkurler. Benim AT11 sigorta baslangicini 1 ekim olarak verdiler ama ben erken gidecegimden idata yi arayip sordum eger 1 ay erken gitmek istersem orada bulundugum sure icinde sigorta yaptirmam gerekiyor mu diye onlarda yaptirmak zorundasin dediler. Orada bulundugun sure zarfi icinde sigortasiz gezemezsin. Ondan dolayi Seyahat Saglik sigortasi yaptirman gerekmektedir. Ben gitmek istedigim tarihin baslangicindan 1 Ekime kadar yaptirdim.

bamabam

Mesaj gönderen bamabam » Prş Tem 29, 2021 9:42 pm

grezya yazdı: Prş Tem 29, 2021 6:35 pm 39f akseptanslı bachelor du. Randevu Gayrettepe ofiste.
Görüşmeden çıktıktan sonra deneyiminizi burada paylaşır mısınız bende gelecek hafta gireceğim de.

grezya

Mesaj gönderen grezya » Cum Tem 30, 2021 10:31 am

bamabam yazdı: Prş Tem 29, 2021 9:42 pm Görüşmeden çıktıktan sonra deneyiminizi burada paylaşır mısınız bende gelecek hafta gireceğim de.
Hocam merhabalar işlemler sıkıntısız yürüdü. yaklaşık yarım saatte halloldu gerekli belgeleri ve 2 adet fotokopisini yanınızda götürürseniz bir sıkıntı çıkmayacaktır. Kolaylıklar diliyorum.

Kilitli