Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 8 - Visumtagebuch

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
bulutcini

Mesaj gönderen bulutcini » Çrş Tem 21, 2010 8:30 pm

[quote]hasanakkus tarafindan yazilan metin:
prosedur yeni degil, uzun sureli vizeler bu sekilde oluyo ama vize numaranin 3 hafta icinde yayinlanir demeleri cok ilginc, sanirim burdaki konsolosluk vize icin onay verdi ve almanyadan onay bekliyolar.cunku ogrenci vizelerinin resmi islem suresi 2 ay.

ayrica cok iyi gecmis gorusmen, genelde ogrenci vizelerinde bazen sacma sapan sorular soruyolar.

acaba senin kabul kesin kabul mu, yoksa sartli kabul muydu?

yani almanyaya gidince dil kursuna gitmeden direkt master\'a mi baslayacaksin?

bu arada merak ettigim baska konu ise, almanyadaki harcamalarini nasil karsilayacaksin,
bloke hesapla mi yoksa
almanyadan Garantor Belgesi-Verplichtungserklaerung ile mi?[/quote]

Ben TOEFL dil sinavi sonucumla tamamen ingilizce olan master programina kesin kabul aldim. Dil kursu olmadan mastera baslayacagim ancak bolumun ders programinda sanirim 3 kredilik almanca dersleri var. Dileyene ekstra ucretle ayri kurs da veriyorlar ama ben katilmadim.

Deutsche Bank\'dan hesap actirip hesaba 7608 EUR yatirmistim e-mail ile bankadan gelen belgeyi vermem yeterli oldu. Gorevli bana yaklasik 3 euro eksik para yatirmis oldugumu soyledi. Sorun olursa duzeltebilirim demistim o da gerek olmadigini soyledi ve konu kapandi.

Ben forumda okudugum bazi durumlarda pasaportunu ilk gorusmede teslim edip UPS ile alan ogrenciler oldugunu gordum. Benim basima farkli bir uygulamanin gelmesini yorumlayamamistim. Yorumun icin cok tesekkurler.

hasanakkus

Mesaj gönderen hasanakkus » Çrş Tem 21, 2010 9:54 pm

[quote][/quote]

vize islem suresinin 2ay oldugunu daha onceki vize basvurumu alan memur demisti, eger DAAD veya erasmus bursuyla basvursaydin islemlerin ortalama 2 gunde biterdi demisti.

konsoloslugun internet sitesi inceledim ama basvuru suresiyle ilgili net bigli yok.

bulutcini, ben de daha once vize aldim izmir almanbaskonsoloslugundan once giriste sag tarafta belgelerin inceleniyo, daha sonra onun yaninda sigorta ve kargo islemlerinin yapildigi masa var, kargo gorevlisi kargo isteyip istemedini soruyo sanirim seni unutmus,
ama bence iyi olmus cunku benden izmirdeki adresime yanlis hatirlamiyosam 10 veya 15tl kargo parasi vermistim.

bu arada izmirde ogrenciler icin 1 binis 90kurus :)

vize icin sevindim acaba hangi sehirde yapacaksin masteri?
uk

bulutcini

Mesaj gönderen bulutcini » Çrş Tem 21, 2010 10:13 pm

[quote][/quote]

vize islem suresinin 2ay oldugunu daha onceki vize basvurumu alan memur demisti, eger DAAD veya erasmus bursuyla basvursaydin islemlerin ortalama 2 gunde biterdi demisti.

konsoloslugun internet sitesi inceledim ama basvuru suresiyle ilgili net bigli yok.

bulutcini, ben de daha once vize aldim izmir almanbaskonsoloslugundan once giriste sag tarafta belgelerin inceleniyo, daha sonra onun yaninda sigorta ve kargo islemlerinin yapildigi masa var, kargo gorevlisi kargo isteyip istemedini soruyo sanirim seni unutmus,
ama bence iyi olmus cunku benden izmirdeki adresime yanlis hatirlamiyosam 10 veya 15tl kargo parasi vermistim.

bu arada izmirde ogrenciler icin 1 binis 90kurus :)

vize icin sevindim acaba hangi sehirde yapacaksin masteri?[/quote]

Ben UPS gorevlisiyle konustugumda benim durumumun farkli oldugunu, ogrenci vizesinin ne zaman cikacagi nasil olacaginin gorusmeden sonra belli olacagini soyledi. Gorusmede belli olunca gelirsin konusuruz demisti. Gorusmedeki gorevli ise tekrar gelip pasaportu kendimin teslim etmem gerektigini soyledi. Ikinci gelisimde UPS\'e para verip adresime yollatabilirmisim. Ben Antalya\'da yasiyorum ve Izmir\'de hic tanidigim yok. Dolayisiyla bir sonraki gidisimde UPS\'e basvurmam sart.

Dresden yakinlarinda Freiberg diye bir yer var dogu Almanya oluyor. Cevre Muh. mezunu olarak orada cevre ile ilgili bir programa kabul edildim. Vize alamama gibi korkularim vardi biraz olsun senin yorumlarin sayesinde azaldi tekrar tesekkurler :)

hasanakkus

Mesaj gönderen hasanakkus » Çrş Tem 21, 2010 10:37 pm

anladim senin durum biraz degisikmis,

bu arada benim almanyadaki arkadaslarimin hepsi antalyali, nerden geliyo bu almanyada okuma meraki bilmiyorum :)

zaten sana gorevli 3 hafta icince vizebasvuru numaran konsolosluk internet sitesinde yayinlanir demis, ben de vizeye basvurdugumda vize alirsin meraklanma demisti, ama bu isler memurdan memura degisiyo, bazilari cok kati bazilari cok iyi. sen sansliymissin bu konuda.

ayrica deutsche bank\'tan bloke hesap actirmissin, kesin master kabulun de var, vize almaman icin hic bi gerekce yok gibi.

gidecegin sehiri biliyorum, nufusu 100bin bile degil sanirim ama sonucta sen egitim icin gidiyosun:) ayrica fazla turk nufusunun olmadigi bi sehir (almanyada turk\'un olmadigi sehir yok ama :2p) 2yil icinde almanca ogrenebilrsin.

dresden ve leipzig freiberg\'e gore daha hareketli sehirler.
uk

bulutcini

Mesaj gönderen bulutcini » Çrş Tem 21, 2010 10:47 pm

Kucuk kasabalarda okumak daha hesapli ama daha sikiciymis. Ilk birkac hafta bunalima girebilmem konusunda uyarilmistim :) Sen Ankara\'dan basvuracaksin sanirim oradaki cogu gorevlinin nazik davrandigini biliyorum. Umarim en kisa zamanda alirsin.

hasanakkus

Mesaj gönderen hasanakkus » Çrş Tem 21, 2010 11:15 pm

para konusunda haklisin ve amacin masterdan sonra turkiyeye geri donmekse bence cok iyi bi yer, cunku almanca ogrenme imkanin var.

mesela ben dilkursu ici berline gittim, pek verimli gecmedi, cunku almanca konusmaya gerek bile kalmiyo buyuk sehirlerde, ozellikle berlinde.

vizeye ankaradan basvurucam, evet herkes ordakilerin cok iyi oldugunu soyluyo ama bakalim bana nasil biri gelicek :)

tesekkur ederim, ben de cok istiyorum, bir an once aliyim vizemi, hedeflerimi gercektestiriyim diye.

uk

denixatorr

Mesaj gönderen denixatorr » Cum Tem 23, 2010 12:58 pm

Bende bugun istanbul alman konsoloslugundan kultur vizesine basvurdum.Kabul aldigim okul 1.5 sene ingilizce yuksek lisans programi.Gorusme icin isteyebilecekleri butun belgeleri hazirladim.Sabika kaydi,ikametgah,vukuatli nufus kayit ornegi,lise diplomasi,almanca seviyemi gosteren belge,osym uni giris belgesi gibi belgelere bakmadi bile.Hatta vize gorevlisi bu kadar belge getirmene ne gerek vardi bosuna masraf yapmissin dedi.Butun belgeleri fotokopi halinde aldilar(2\'ser).Orjinallerine bakmadilar.Aldiklari belgeler:Kabul mektubu,Aileden taahhutname,maas bordrolari,ev tapu belgesi,seyahat sigortasi.Neyse artik insallah vizeyi alirim da bunlar da tatli birer hatira olarak kalir.

lion0686

Mesaj gönderen lion0686 » Cum Tem 23, 2010 3:26 pm

Hayrli olsun insallah alirsin vizeyi:) Benimde 8. gunum vize beklemede Allah vize bekleyenlere sabir versin baya bi stresli geciyor:S

duffie

Mesaj gönderen duffie » Pzt Tem 26, 2010 6:27 pm

Bende bugun Istanbul Alman Konsoloslugunda vize gorusmesindeydim. Evraklardan cogunu iade etti. Master icin basvurmustum ve
Osym belgesi
Ikametgah
Sicil Kaydi
Lise Diplomasi
Universite Transkript
belgelerini iade etti. Evrak asillarina bakmadi bile. Gorusme sadece memurun evraklari duzenlemesi ve birkac soru sormasi ile bitti. 4-8 hafta icinde sonuclanacagini,2 hafta sonra kabul aldigim okulun yabancilar dairesine evraklarimin durumunu sorabilecegimi soyledi
Simdi bekleyis zamani ;)

hasanakkus

Mesaj gönderen hasanakkus » Pzt Tem 26, 2010 6:50 pm

umarim en kisa zamanda alirsin vizeni, ben de master icin ogrenci vizesine basvurucam eksik bi kac belgemi tamamlayinca .

ama osym belgesini neden istediklerini anlamadim.
genelde master icin univ, diplomasi ve transkriptler yeterli oluyodu.

uk

ozdemir

Mesaj gönderen ozdemir » Pzt Tem 26, 2010 7:00 pm

hadi hayirli olsun simdiden :)

duffie

Mesaj gönderen duffie » Pzt Tem 26, 2010 7:37 pm

OSYM BELGESI ni istemediler zaten.Transkripte bile bakmadi.Sadece diplomayi aldi. Yanimda tapu,banka hesap cuzdani falan da goturmemistim. Iyi niyet mektubunu dikkatle okudu ve evraklara ekledi.
ozdemir tesekkur ederim. Umarim en kisa surede cikar :help

hasanakkus

Mesaj gönderen hasanakkus » Pzt Tem 26, 2010 7:46 pm

anladim,
peki finansal durumunu nasil halletmistin, bloke hesapla mi yoksa almanyadan garantorle mi?

bi de sormak sitedigim master kesin kabul muydu, yoksa sartli kabul mu?

umarim en kisa zamanda alirsin.
uk

duffie

Mesaj gönderen duffie » Pzt Tem 26, 2010 7:58 pm

bloke hesapla.
kesin kabul yoktu. sartli kabulum var. Eylul\'de 1 aylik dil kursu var Almanya\'da
tesekkur ederim

lion0686

Mesaj gönderen lion0686 » Sal Tem 27, 2010 11:19 am

Hayirlisi olsun duffi ins hepimiz aliriz vizeyi..

hasanakkus

Mesaj gönderen hasanakkus » Sal Tem 27, 2010 2:33 pm

hayirlisi olsun.

kusura bakma cok zoru soruyorum ama merak ettigim bi sey daha var.

mesela benim master sartli kabulu aldigim sehir jena, ama ben dil kursuna berlinde gitmek istiyorum ve kiminle konustuysam vizede sorun olabilir bu konu diyo.

acaba senin master kabulu aldigin sehirle dil kursuna gidecegin sehir ayni mi?

farkliysa vize gmrusmesinde sorun cikarmamislar sana guzel bi sey bu :)
uk

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Tem 27, 2010 3:17 pm

hayirlisi olsun.

kusura bakma cok zoru soruyorum ama merak ettigim bi sey daha var.

mesela benim master sartli kabulu aldigim sehir jena, ama ben dil kursuna berlinde gitmek istiyorum ve kiminle konustuysam vizede sorun olabilir bu konu diyo.

acaba senin master kabulu aldigin sehirle dil kursuna gidecegin sehir ayni mi?

farkliysa vize gmrusmesinde sorun cikarmamislar sana guzel bi sey bu :)[/quote]
ahh ahh su kabulu biz de alsakda vize alirmiyim alamazmiyim diye dusunsek keske :)

duffie

Mesaj gönderen duffie » Sal Tem 27, 2010 7:33 pm

Benimde dil okulu ile universite farkli sehirlerde. Hic sormadi bile bu durumu. Sorun yok yani :)

hasanakkus

Mesaj gönderen hasanakkus » Çrş Tem 28, 2010 12:09 am

eren_f2007: gozunde buyutme bu master kabul isini,

bak burdan soz veriyorum sana su ogrenci vizesini alip almanyaya gideyim valla, senin master kabulu icin ugrasicam, cok zor bi sey degil.

hatta danismanlik sirketleri kucuk bi ucret karsiligi sana almanyadaki herhangi bir universiteden sartli kabul alabilir.kendin tek tek universitelere basvurmak zorudna degilsin,

duffie: guzel guzel cok sevindim bu duruma.

gozumde buyutmustum bu konuyu biraz ama benim korkmamin sebebi babamin berlinde yasamasi ve bana garantor olacak kisinin berlinde yasayan baska bi yakinim olmasi.

garantorum haftaya carsamba gunu icin almis randevuyu yabancilar dairesinden, bakalim bekliyorum kabul edicekler mi onun garantorlugunu.

olmazsa son care bloke hesap.
hani killanmalarindan korkuyorum.
uk

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Tem 28, 2010 1:48 pm

eren_f2007: gozunde buyutme bu master kabul isini,

bak burdan soz veriyorum sana su ogrenci vizesini alip almanyaya gideyim valla, senin master kabulu icin ugrasicam, cok zor bi sey degil.

hatta danismanlik sirketleri kucuk bi ucret karsiligi sana almanyadaki herhangi bir universiteden sartli kabul alabilir.kendin tek tek universitelere basvurmak zorudna degilsin,

duffie: guzel guzel cok sevindim bu duruma.

gozumde buyutmustum bu konuyu biraz ama benim korkmamin sebebi babamin berlinde yasamasi ve bana garantor olacak kisinin berlinde yasayan baska bi yakinim olmasi.

garantorum haftaya carsamba gunu icin almis randevuyu yabancilar dairesinden, bakalim bekliyorum kabul edicekler mi onun garantorlugunu.

olmazsa son care bloke hesap.
hani killanmalarindan korkuyorum.[/quote]
hasanakkus(hasan abi) bak soz verdin unutma sozunu :))

Kilitli