Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
berkayarslan97

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen berkayarslan97 » Prş Tem 08, 2021 9:06 am

Üniversiteye yolladığım CV'mde freelancer videographer olarak çalıştığımı yazdım ancak bununla alakalı elimde herhangi bir kanıt olmadığından vize için hazırlayacağım CV'mde bunu çıkartmayı düşünüyorum. Herhangi bir sorun çıkar mı? Bu konuda okul ve konsolosluğun herhangi bir bilgi alışverişi oluyor mu?

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Prş Tem 08, 2021 9:23 am

berkayarslan97 yazdı: Prş Tem 08, 2021 9:06 am Üniversiteye yolladığım CV'mde freelancer videographer olarak çalıştığımı yazdım ancak bununla alakalı elimde herhangi bir kanıt olmadığından vize için hazırlayacağım CV'mde bunu çıkartmayı düşünüyorum. Herhangi bir sorun çıkar mı? Bu konuda okul ve konsolosluğun herhangi bir bilgi alışverişi oluyor mu?
Ben de senin gibi freelance işler yaptım hocam .Elimde belge olmadığını söylemeyi düşünerek görüşmeyi gerçekleştirdim .Görevli neler yaptığımı dinledi ama belge istemedi .Sorun olmaz dedi görüşme esnasında .Bende sorun olmadı anlayacağın.

solow

Mesaj gönderen solow » Prş Tem 08, 2021 11:52 am

aycos yazdı: Çrş Tem 07, 2021 11:00 pm Merhaba, ben de okul aracılığıyla Barmer ile sigorta işlemlerini yürüttüm. İngilizce ve Almanca olarak okulumun başlayacağı (aynı zamanda sigorta başlangıç tarihi), adımın ve doğum tarihimin yazdığı, belirttiğinize benzer imzalı evrağı mail olarak gönderdiler. Okula bu evrakların vize için yeterli olup olmadığını sorduğumda diğer öğrencilerin bir sıkıntı yaşamadığını ilettikleri için bu iki evrağın çıktısı ve sigorta tarihinden önce vizemin başlamasını talep ettiğim için Türkiye’den yaptırdığım seyahat sağlık sigortası ile yaklaşık 4 hafta önce vizeye başvurdum. Bugüne kadar olumsuz bir geri dönüş almadım. Bu nedenle sorun olacağını sanmıyorum. Herhangi bir sorun olur ya da vizem gelirse yeniden bilgilendiririm.
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

solow

Mesaj gönderen solow » Prş Tem 08, 2021 11:54 am

keinproblem yazdı: Prş Tem 08, 2021 12:13 am Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Bence 41f doğru olan çünkü elinizde dil bilgisi ve direkt kabül var.

Ben de bu sene LMU'den kabul aldım. Sadece bölümün kabul yazısı var. IO'dan henüz email gelmedi bir aksaklık varmış sistemlerinde. Sadece bölüm kabul mektubuyla başvuracağım.
Teşekkür ederim cevabınız için, umarım sizin de kabulunüz bir an önce gelir.
Kabul mektubunda conditionally accepted dediği için sadece tereddütte kaldım. Siz de 41f ile mi başvurmuştunuz?

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Prş Tem 08, 2021 12:00 pm

bompaow yazdı: Prş Tem 08, 2021 12:37 am Hocam bazı sorularım vardı;

1) Transkriptiniz lise mi üniversite mi transkriptiydi?

2) Eğer üniversite okuduysanız kaçıncı sınıftasınız veya kaçıncı sınıfta dondurdunuz?

Bildiğime göre o kağıtla soru verme olayı çok nadir oluyormuş sizin şansınıza denk gelmiş.

Bende sizinle çok benzer durumdayım 39f ile gelecek hafta içinde aynı ofiste mülakatım olacak, gelişmeleri paylaşabilirseniz çok faydalı olur.
1-Transkript lise transkriptiydi.
2- Üniversiteye kayıtlıyım öğrenci olarak gözüküyorum ama hiç gitmedim. 2. Senem oluyor bu kaydolduktan sonra. Dondurmadım yani. Pasif öğrenci durumuna atmış 2. sene aktiflik olmadığı için.

Kağıtla soru dolduranı ben de hiç görmedim duymamıştım. Gelişme olursa yazarım. Hiç stres yapılcak bir durum yok, ben gayet rahattım zaten benimki mülakat değil evrak teslimi oldu sadece, sizinki de öyle olabilir. Bol şans
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Tem 08, 2021 12:07 pm

solow yazdı: Prş Tem 08, 2021 11:54 am Teşekkür ederim cevabınız için, umarım sizin de kabulunüz bir an önce gelir.
Kabul mektubunda conditionally accepted dediği için sadece tereddütte kaldım. Siz de 41f ile mi başvurmuştunuz?
Benim de IO'dan şimdi email geldi. Sizdeki gibi conditionally yazıyor. Daha başvurmadım ama 41fle başvurucam ona eminim.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Prş Tem 08, 2021 12:10 pm

NoNick01 yazdı: Çrş Tem 07, 2021 3:37 pm Merhaba,

Geçmiş olsun. Bence evham yapıyorsunuz. Görüşmenin iyi geçip geçmemesi kesinlikle evrakların durumuna bağlı önemli ölçüde. Evraklar tam olduğu sürece red almanızı ve dolayısıyla üzülmenizi ve evham yapmanızı gerektirecek bir şey yok. Ben de başvurdum vizeye bir ay içinde cevap gelir dedi görevli ve bir ayı da geçti ve halen cevap yok ve ben hâlî hazırda öğrenciyim zaten. Halen cevap gelmesinin nedeni de yabancılar polisinin karar vermemiş olması. Ez cümle, eğer evraklar tam ise tevekkül edip beklemek gerekecek.
Teşekkür ederim. Umarim dediğiniz gibi olur. Evraklarimin hepsi tam hatta ekstra tapu, banka dokuman vs goturdum onlarida aldilar.

solow

Mesaj gönderen solow » Prş Tem 08, 2021 12:20 pm

keinproblem yazdı: Prş Tem 08, 2021 12:07 pm Benim de IO'dan şimdi email geldi. Sizdeki gibi conditionally yazıyor. Daha başvurmadım ama 41fle başvurucam ona eminim.
Hayırlı olsun size de. Ben IO'ya başvururken bölümden aldığım kabul mektubunu göndermemiştim o yüzden conditional ifadesinin yer aldığını düşündüm. Siz göndermiş miydiniz bölümden aldığınız belgeyi?

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Tem 08, 2021 12:44 pm

solow yazdı: Prş Tem 08, 2021 12:20 pm Hayırlı olsun size de. Ben IO'ya başvururken bölümden aldığım kabul mektubunu göndermemiştim o yüzden conditional ifadesinin yer aldığını düşündüm. Siz göndermiş miydiniz bölümden aldığınız belgeyi?
Evet bölüm kabul belgesi ile yollamıştım aslında belgelerimi ama yine de aynı şekilde yazmışlar.

utku0101

Mesaj gönderen utku0101 » Prş Tem 08, 2021 2:47 pm

Ankara konsolosluğu vize bölümüne e mail ile ulaşabilen var mı?
ayrıca Master şartlı kabul başvurup fakat 3 aylık sadece dil kursu vizesi alan?

berkayarslan97

Mesaj gönderen berkayarslan97 » Prş Tem 08, 2021 8:27 pm

özgürbeyin yazdı: Prş Tem 08, 2021 9:23 am Ben de senin gibi freelance işler yaptım hocam .Elimde belge olmadığını söylemeyi düşünerek görüşmeyi gerçekleştirdim .Görevli neler yaptığımı dinledi ama belge istemedi .Sorun olmaz dedi görüşme esnasında .Bende sorun olmadı anlayacağın.
Teşekkür ederim valla bunu düşünüp duruyordum ben de

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Prş Tem 08, 2021 8:34 pm

berkayarslan97 yazdı: Prş Tem 08, 2021 8:27 pm Teşekkür ederim valla bunu düşünüp duruyordum ben de
Ne demek hocam ,umarım güzel sonuç alırsın ,bol şans...

arriettyl

Mesaj gönderen arriettyl » Prş Tem 08, 2021 10:17 pm

Herkese merhaba, benim vize sürecim 6 Temmuz'da başladı. İlk olarak girişteki hanımefendi sunduğum evrakları ayırarak bazılarını geri verdi. O sırada bana verilen kağıda, pasaportun bana teslimi için gereken adres bilgilerini yazdim ve bu işlemlerden sonra görüşme için beş dakika kadar bekledim (içeride, ağlayan bir kadın dışında başka kimse yoktu). Ardından güler yüzlü bir hanımefendi beni çağırdı ve gidiş amacım haricinde hiçbir şey sormadı. Sadece sağlık sigortası yaptırmamıştım, bunun ek belge olarak istenebileceğini söyledi -nitekim öyle de oldu. Gerekli evrak listesinde, sözleşmede "sağlık sigortası yapılacağına dair taahhüt" şeklinde yazıyordu, idata personellerinden cımbızla dahi laf alamadığım için ben de sigorta yaptırmamıştım. Onun dışında dil belgesi götürmedim ancak mülakatta da hiç konusu geçmedi, sanıyorum Alman Dili ve Edebiyatı mezunu olduğumdan çok sorun olmayacak, en azından umuyorum. Bugün, 8 Temmuz, ek belge talebi hakkında konsolosluktan bir mail aldım ve sağlık sigortasını yaptırıp onlara bu dosyayı mail olarak iletmemi söyleyen bir maildi. Bu haftasonu halledip, süreç hakkında güncelleme de yaparım.

Sağlık sigortası istemelerini olumlu bir cevaba yordum ama bu genel bir prosedür sanırım... Bu konu hakkında bilgisi olup paylaşan olursa sevinirim.

Herkese tatlı vize süreçleri dilerim. *Olabildiğince* ^^

huseyinceyhan34

Mesaj gönderen huseyinceyhan34 » Prş Tem 08, 2021 11:07 pm

merhaba iyi günler üniversiteden şartlı kabulum var ve biraz erken geldi okulun dil okuluda çok erken bir tarihte başlıyor bende onu kaçırmak istemiyorum ama elimde dil sertifikası yok ve dilim a2 düzeyinde ama yakında 2 ay içerisinde girebileceğim a2 dil sınavı yoktu a1 vardı bende bu yüzden a1 sertifiası alıcam vize işlemleri için istenilen tüm belgeleri aldım garantörümde var. vizede a2 belgesi olmayışı a1 oluşu vize sonucunun red gelmesine neden olurmu acaba. teşekkürler

Bermula

Mesaj gönderen Bermula » Cum Tem 09, 2021 12:35 am

huseyinceyhan34 yazdı: Prş Tem 08, 2021 11:07 pm merhaba iyi günler üniversiteden şartlı kabulum var ve biraz erken geldi okulun dil okuluda çok erken bir tarihte başlıyor bende onu kaçırmak istemiyorum ama elimde dil sertifikası yok ve dilim a2 düzeyinde ama yakında 2 ay içerisinde girebileceğim a2 dil sınavı yoktu a1 vardı bende bu yüzden a1 sertifiası alıcam vize işlemleri için istenilen tüm belgeleri aldım garantörümde var. vizede a2 belgesi olmayışı a1 oluşu vize sonucunun red gelmesine neden olurmu acaba. teşekkürler
Merhaba uzman değilim ama bölümünüz almanca ise b1 altı bir belgeyle başurmanızı tavsiye etmiyorlar genelde.

huseyinceyhan34

Mesaj gönderen huseyinceyhan34 » Cum Tem 09, 2021 7:02 am

Ama şartlı kabul ardından üniversite olarak başvurucam

Brkclkglu

Mesaj gönderen Brkclkglu » Cum Tem 09, 2021 10:24 am

aycos yazdı: Sal Tem 06, 2021 6:18 pm Merhaba,

İzmir'den yakın zamanda 41f için başvuru yapıp, vizesini alan varsa; vizesinin ne kadar sürede çıktığına dair bilgilendirebilir mi? Araya bayram gireceği için gidiş tarihimi etkileyebilir mi onu belirlemeye çalışıyorum. Şimdiden çok teşekkürler.
Merhaba,

1 Haziran günü İzmir'den başvuru yaptım. 28 Haziran'da vizem basılmış. 1 Temmuz günü teslim aldım.

aycos

Mesaj gönderen aycos » Cum Tem 09, 2021 10:28 am

Brkclkglu yazdı: Cum Tem 09, 2021 10:24 am Merhaba,

1 Haziran günü İzmir'den başvuru yaptım. 28 Haziran'da vizem basılmış. 1 Temmuz günü teslim aldım.
Merhaba, çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Evraklarınızın Almanya'da hangi ilde işlem gördüğünü biliyor musunuz acaba? Gidilecek yerde işlem gördüğünü söylüyorlar genelde.

bompaow

Mesaj gönderen bompaow » Cum Tem 09, 2021 11:26 am

KEINEBEGRENZUNG yazdı: Çrş Tem 07, 2021 5:55 pm Merhabalar herkese bugünkü vize randevumun nasıl geçtiğini anlatayım.

21 Haziran'da İstanbul için randevu talebi oluşturdum, 24 Haziran'da 7 Temmuz saat 8.30'a iData ofisinde olmak üzere randevuyu atadı. Randevu türü 39F, benim durumum lisans şartlı kabuldü. Adres şişli Astoria AVM eksi 2. Kat.
İçeriye girmeden girişte resepsiyonda oturan görevli ilk olarak vize tipimi sordu Schengen mi Ulusal mı diye ardından İtalya mı Almanya mı dedi(İtalya için de aynı şekilde orda vize işlemleri hallediliyor yani 2 ülke var)
Sonra Pasaportumu ve PNR numaramı istedi, ardından pasaportu geri alıp üstünde sıra numaramın yazılı olduğu kağıdı da alıp içeri girdim.

Sanırım aşağı yukarı 15 dakika bekledikten sonra sıra numaram yandı ve gösterdiği gişeye gittim. Karşımda 2 görevli vardı ama genellikle biriyle muhattap oldum diğeri kendi gişesi boş olduğu için o sırada arkadaşının gişesine bakıyordu. İkisi de erkekti ve türktü. Hiç almanca veya ingilizce konuşturulmadım. İlk olarak merhaba dedim ne için başvuruyorsun diye cevapladı. Eğitim için dedim. Ulusal vize yani dedi, evet dedim. 4-5 yıl okuyacaksın dimi dedi evet dedim. Tamam hangi evrakları vereceksin dedi(? :D) 39F Merkblatt/Bilgi notunu da fotokopi olarak çıkarmıştım ben, konsolosluğun istediği evraklar burda liste halinde var dedim aldı onu ordan saymaya başladı ama o listedeki sıraya göre istemedi evrakları. Şimdi çıkardığım ama sorduğum halde istemediği evrakları söyleyeceğim. Nüfus kayıt örneğini almadı. Kurs katılım belgelerini almadı sadece B1 Goethe Sertifika ve 2 kopyasını aldı. B1 Sertifikam sağ taraftan biraz yırtık gelmişti kargoyla. Bu yırtık dedi, evet kargoyla öyle geldi malesef dedim bir şey demedi sonra. Transkript belgelerinin almanca çevirilerini almadı. Ösym yerleşti belgelerinin de almanca çevirilerine gerek olmadığını söyledi ama onları yine de aldı sanırım(Şu an bunu yazarken arta kalan evraklar yanımda değil kontrol edemiyorum). "Sen bunları da çevirttin mi ya" dedi şaşırmış gibi, ardından sayı ağırlıklı belgelerin almanca çevirilerine gerek yok dedi. Bu arada ben hep siz diye hitap ettim o sen diye hitap etti. Evraklarla iş bittiğinde diğer yapmam gereken işler için hep emir kipini kullandı: git, yap, getir, gel, çektir, yatır vb. Yani muhattap olduğum görevlinin o saatteki karakteri hakkında bir yorum yapacak olsam kendinize saygınız varsa mecbur kalmadıkça asla herhangi bir şekilde iletişime geçmeyeceğiniz biri derdim. Ben yine de hiçbir olumsuz bir şey söylemedim ya da hoşnutsuz bir surat ifadesi takınmadım. Dil kursu için ödediğim 500€ ücretin dekontunu almadı(bence konsolosluk bunu eksik belge olarak isteyecek sonradan, isterse buraya yazarım).

Üniversiteye kayıtlıysanız kaydınızı dondurmuş olsanız bile en azından öğrenci olup dondurmuş olduğunuza dair belgeyi ve 2 fotokopisini mutlaka yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Burdaki üniversite kaydınızı sildirmediyseniz kesinlikle bir öğrenci belgesi ya da dondurduysanız onun belgesini istiyor. Stuttgart Üni ve Jena Üni'den kabul ve ayrı ayrı dil kursu kabul belgelerim vardı. Ben Stuttgart Üni dil kursuna kaydolduğum için ve sonrasında orda okuyacağımı söylediğim için o zaman Jena'yı niye veriyorsun dedi. Ben bunu buraya koyarım onda sorun yok ama konsolosluk sorun çıkarırsa neden 2 Kabul belgesi var gibisinden senin sorumluluğun dedi(kelimesi kelimesine aynı değil ama anlam aynı). Ben yine de koymasını istedim. Bloke hesap miktarını göndermiştim ama Expatrio parayı aldığını teyit eden belgeyi göndermemişti. Ben gönderdiğime dair dekontu çıkarmıştım aldı onu(1 Fotokopi). Sonra Expatrio teyit belgesini gönderdiğinde onu ilet dedi.

Tüm istediği evraklar bittiğinde kargonun gideceği adresi, adımı vs. yazacağım bir kağıdı verdi. Sonrasında o kağıdı köşesine bir kart gibi bir şey zımbalayıp fotokopi bölümüne gönderdi. Ordaki görevli o kartın üstüne bir şey işaretledi sanırım ama emin değilim. Bu kağıdı buraya getirmem söylendi dedim evet dedi aldı bir şey yaptı geri verdi. Sonra onla beraber vezneye gittim aldı onu 75€ vize ücretini ve 343 lira hizmet/servis ücreti aldı. Bir de burdaki bilgilerin konsoloslukla paylaşılmasını onayladığını(konsolosluk ifadesinin net olarak geçtiğini hatırlamıyorum ama paylaşılacağına dair onayladığınız bir bilgilendirme gibi) teyit eden bir belgeyi imzalatıp adımı vs. yazdırdı(veznede değil ilk gittiğim gişede). Ardından 5 Almanca/İngilizce sorunun olduğu bir kağıdı verip şimdi burdaki soruları hiçbir yerden yardım almadan/bakmadan Almanca/İngilizce cevaplayın dedi.
Ben türkçe şekilde soruları yazıyorum:
1- Hangi üniversitede hangi bölümü okuyacaksınız?
2- Neden bu bölüm?
3- Bölümdeki derslerden birkaçını yazar mısınız?
4- Almanya'da akrabanız var mı, varsa kaçıncı dereceden ve nerde yaşıyor?
5- Bu soru türkçe bir açıklaması olan tek soruydu ve sanırım cevaplanmasının isteğe bağlı olduğunu belirten * işareti vardı başında. Türkçe açıklamada: Eğer almanca veya ingilizce bilmiyorsanız türkçe olarak Almanya'da eğitim hayatınızı dilbilgisi olmadan nasıl yapacağınızı açıklayın ifadesine çok yakın bir cümle yazıyordu. Sonradan almancasını okuduğumda türkçeye yanlış çevrildiğini farkettim çünkü sorduğu şey eğitim hayatı değil Studienaufenthalt idi. Soruyu okuyunca ben bunu zaten açıkladım/kanıtlı gibisinden bir şeyler söylerken yarıda kesti ve başvuru formunda belirtmişsiniz zaten boş bırakın dedi boş bıraktım ben de. Bence bu soru şöyle düşünülerek sorulmuş: Şartlı kabul öğrencisi olduğum için ve dil seviyem üniye başlamak için yeterli olmadığı için "dil bilgisi olmadan" ifadesini kullanmış. Yani diliniz yeterince iyi değilken/yokken Studienaufenthalt işini nasıl hallediyorsunuz gibi bir şey soruyor. Konaklamak için bir yer ayarlayıp ayarlamadığımızı teyit etmek için olabilir.

İlk gittiğim gişedeki görevli veznede ödemeyi yaptıktan sonra buraya gel demişti, gittim. Tamam şimdi adın söylenince parmak izlerini vereceksin dedi. Beklemeye başladım herkes gibi, adım yüksek sesle söylenince sese doğru gittim başka bir gişede başka bir görevli ilk olarak vezneye ücreti ödeyip ödemediğimi sordu evet dedim dekont- derken kesip dekonta gerek yok dedi. Parmak izlerimi aldı ve böylece son işim de halloldu çıktım. Çıktığımda saat 10.10 falandı sanırım. Eklemem gereken önemli bir şey aklıma gelirse eklerim. Gürkan Bey'in yardımları için çok teşekkür ederim. Bu yolda olan herkese bol şans ve sabır dilerim.
Hocam merhabalar tekrardan,

Öğrenci belgenizi e-devletten mi almıştınız yoksa okulun kendisinden mi aldınız?

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Cum Tem 09, 2021 11:57 am

bompaow yazdı: Cum Tem 09, 2021 11:26 am Hocam merhabalar tekrardan,

Öğrenci belgenizi e-devletten mi almıştınız yoksa okulun kendisinden mi aldınız?
Öğrenci belgesi ibraz etmedim. Önceki yanıtımda dediğim gibi üniye kayıtlı ama hiçbir aktiflik göstermediğim için gerek duymadım. iData'daki görevli istedi ama bugün sabah konsolosluktan eksik evrak maili geldi, o belgeyi istememişler.
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

Kilitli