Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
yasncank

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen yasncank » Sal Tem 06, 2021 6:48 pm

Yakın zamanda 44-F {Dil kursu} Vizesine başvurup, vizesini almış arkadaşlar var mı ? Varsa deneyimlerini paylaşabilirler mi ? Şimdiden çok teşekkürler.

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Sal Tem 06, 2021 7:10 pm

özgürbeyin yazdı: Sal Tem 06, 2021 9:45 am Sağ ol hocam ,aynen öyle oldu .Korkuttu baya :) daha önce okuduğum erken vize gelme durumu muhabbetleri yüzünden .:)Bence konsolosluk belgeleri ayın belirli günlerinde Almanya'ya gönderiyor ,her gün kargolama işlemi yapmıyorlardır diye düşünüyorum .Benim de muhtemelen o araya denk geldi.Zaten gitmeyi düşündüğüm yerden ortalama vize alma süresi 4-5 hafta arasıymış.(Pandemi süresinde ordan vize alan kişilerin dediğine göre ve görevlinin dediğine göre)

Sen de umarım en yakın sürede vizene kavuşursun . Bol şans .....
Yanlış bilmiyorsam belgeler elektronik ortamda gönderiliyor.

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Sal Tem 06, 2021 8:00 pm

ozcartman yazdı: Sal Tem 06, 2021 7:10 pm Yanlış bilmiyorsam belgeler elektronik ortamda gönderiliyor.
haha mantıklı aynen,olabilir ) Almanlar hep posta ile iş yapıyorlar lafını duya duya tek seçenek postadır diye beynimde yer etmiş ))

ebodur

Mesaj gönderen ebodur » Çrş Tem 07, 2021 10:47 am

Aligür yazdı: Pzt Tem 05, 2021 3:45 pm Hocam bana geçen bir mail geldi konsolosluktan (istanbul) "yabancılar dairesine belgeleriniz iletilecek,yabancılar dairesi 3 hafta 2 gün içerisinde dönüş yapmazsa zımnen onaylanmış sayılacak " diye size böyle bir şey gelmedi mi?
Dün yabancılar dairesinden mail geldi konsolosluk belgelerimi yanlış yabancılar dairesine göndermiş yetkili olmadığı için orası incelememiş gönderilmesi gereken yabancılar dairesi daha dün konsolosluktan belgelerimin kopyasını istedi incelemeye yeni başlanacakmış.

Ankara konsolosluk bana hiç bu şekilde bir mail göndermedi maalesef.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Çrş Tem 07, 2021 10:52 am

Dun izmirde yuksek lisans sartli kabul icin gorusmem vardi. 1.5 yildir bu surec icindeyim. Mart ayinda basvurdum temmuz ayina atandi randevu. Saat 8 deydi randevum 9.30 da anca aldilar. Uzatmadan anlatayim.
-Akraban var mi ( kiz kardesim)
-hangi sehirde yasayacaksiniz
- yurtt basvurusu yapatiniz mi
-Gecimini nasil saglayacaksin (sponsor ve kendi param)
-Lise mezuniyetimin tarihine takildi, ve 2. Kez denemende mi kazandin? hayir ilk senemde oylesjne girdim sinav formatini gormek icin dedim. Buraya o sekilde yazamam filan dedi. 1 sene hazirlandim yani dedim ona takildi biraz tuhaf geldi bana, canimi sikti orda.
-Niye bu okul, bu bolum, ulke ben bunlara cok iyi hazirlandim ve almanca anlaticaktim. Almanca sorar diye bekledim turkce sordu turkce cevapladim. Anlatiyorum, kisa anlat dedi. Ne kadar kisa anlatabilirim ki? Kendimi iyi ifade etmem gerekiyor sonucta. Neyse anlatiyirum bu seferde "biraz yavas soyleyin klavyede cevirmem gerekiyor bunlari dedi. Tamam dedim bu seferde heyecandan diyer diyeceklerimi unuttum. (Ozellikle niye bu universiteyi aciklarken)
-kursa gittiniz mi dedi hayir gitmedim pandemiden dolayi,kendim calistim evde ve A2 sertifikasi aldim dedim.
-almanca baya sorular sordu basit sorular, cevapladim.
-almanca kendinizi tanitin dedi kisaca
-vize alamazsan ne yaparsin diye sordu
- egitimden sonra ne yapmayi dusunuyorsun diye sordu
- dersleri say dedi ama almanca say demedi. Ezberlemistim hepsini oysa. Neyse turkcelerini soyledim. Saydim 4 5 tane en sonda yenilenebilir enerji, enerji sitemi vs dedim, -tamam yeter bunlara enerji dedim diyerek kisa kesti.
- lisans mezuniyetten sonra niye bu kadar bekledin diye sordu (tecrube kazanmak icin calistim ve para biriktirmek icin dedim)
-neler yaptin bu surecte diye sordu, (STK da (losev) gorev aldim, ronesans holdingte calistim, askerlik vs dedim.)
Mulakatim bitti, sonuclar 4 5 hafta icerisinde gelir dedi.
____
benden cevaplari hep kisa cevap vermemi bekledi.
Dolayisiyla kendimi yeterli anlatamadigimi dusunuyorum. Bildigim seyleri kullanma sansi sunulmamis gibi gissediyorum kendimi ispat etmem engellenmis gibi hissediyorum. Bilmiyorum, moralim bozuk ciktim. Eksik evragim yoktu, almanca sorularada cevap verdim ama bilmiyorum beni bazi seyler tatmin etmedi. Kadin sanki basindan atmaya calisiyormus gibi davrandi ve bu da almanyadakilere yanlis sekilde yansitilip ret yeme korkusundan dolayi rahatsiz hissettirdi beni.( Allah'tan motivasyon mektubunu okuyacaklar, yani umarim) Ya da bana öyle geliyor bilemiyorum.
Bence mulakatinizin iyi ya da kotu gecmesi karsinizdaki gorevlinin tutmuna da bagli. Guler yuzlu olmaniz hikaye, benle mulakati var zaten, gecte aldilar beni, baska calisanlar gelip surekli soru sordu, birakti gitti beni vs.

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Çrş Tem 07, 2021 3:37 pm

NachDeutsch yazdı: Çrş Tem 07, 2021 10:52 am Dun izmirde yuksek lisans sartli kabul icin gorusmem vardi. 1.5 yildir bu surec icindeyim. Mart ayinda basvurdum temmuz ayina atandi randevu. Saat 8 deydi randevum 9.30 da anca aldilar. Uzatmadan anlatayim.
-Lise mezuniyetimin tarihine takildi, ve 2. Kez denemende mi kazandin? hayir ilk senemde oylesjne girdim sinav formatini gormek icin dedim. Buraya o sekilde yazamam filan dedi. 1 sene hazirlandim yani dedim ona takildi biraz tuhaf geldi bana, canimi sikti orda.
-Niye bu okul, bu bolum, ulke ben bunlara cok iyi hazirlandim ve almanca anlaticaktim. Almanca sorar diye bekledim turkce sordu turkce cevapladim. Anlatiyorum, kisa anlat dedi. Ne kadar kisa anlatabilirim ki? Kendimi iyi ifade etmem gerekiyor sonucta. Neyse anlatiyirum bu seferde "biraz yavas soyleyin klavyede cevirmem gerekiyor bunlari dedi. Tamam dedim bu seferde heyecandan diyer diyeceklerimi unuttum. (Ozellikle niye bu universiteyi aciklarken)
-kursa gittiniz mi dedi hayir gitmedim pandemiden dolayi,kendim calistim evde ve A2 sertifikasi aldim dedim.
- dersleri say dedi ama almanca say demedi. Ezberlemistim hepsini oysa. Neyse turkcelerini soyledim. Saydim 4 5 tane en sonda yenilenebilir enerji, enerji sitemi vs dedim, -tamam yeter bunlara enerji dedim diyerek kisa kesti.
- lisans mezuniyetten sonra niye bu kadar bekledin diye sordu (tecrube kazanmak icin calistim ve para biriktirmek icin dedim)
-neler yaptin bu surecte diye sordu, (STK da (losev) gorev aldim, ronesans holdingte calistim, askerlik vs dedim.)
____
Dolayisiyla kendimi yeterli anlatamadigimi dusunuyorum. Bildigim seyleri kullanma sansi sunulmamis gibi gissediyorum kendimi ispat etmem engellenmis gibi hissediyorum. Bilmiyorum, moralim bozuk ciktim. Eksik evragim yoktu, almanca sorularada cevap verdim ama bilmiyorum beni bazi seyler tatmin etmedi. Kadin sanki basindan atmaya calisiyormus gibi davrandi ve bu da almanyadakilere yanlis sekilde yansitilip ret yeme korkusundan dolayi rahatsiz hissettirdi beni.( Allah'tan motivasyon mektubunu okuyacaklar, yani umarim) Ya da bana öyle geliyor bilemiyorum.
Bence mulakatinizin iyi ya da kotu gecmesi karsinizdaki gorevlinin tutmuna da bagli. Guler yuzlu olmaniz hikaye, benle mulakati var zaten, gecte aldilar beni, baska calisanlar gelip surekli soru sordu, birakti gitti beni vs.
Merhaba,

Geçmiş olsun. Bence evham yapıyorsunuz. Görüşmenin iyi geçip geçmemesi kesinlikle evrakların durumuna bağlı önemli ölçüde. Evraklar tam olduğu sürece red almanızı ve dolayısıyla üzülmenizi ve evham yapmanızı gerektirecek bir şey yok. Ben de başvurdum vizeye bir ay içinde cevap gelir dedi görevli ve bir ayı da geçti ve halen cevap yok ve ben hâlî hazırda öğrenciyim zaten. Halen cevap gelmesinin nedeni de yabancılar polisinin karar vermemiş olması. Ez cümle, eğer evraklar tam ise tevekkül edip beklemek gerekecek.

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Çrş Tem 07, 2021 4:32 pm

Merhaba. Yabancılar şubesi kabul aldığınız okulun şehrindeki şube mi oluyor? Eğer vize çıktıktan sonra Almanyada başvurduğumuz okulun dışında başka bir okuldan kabul alırsak o şehirden oturma izni alırsak bir sorun oluşur mu?

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Çrş Tem 07, 2021 4:54 pm

Tekrar merhaba. Garantörle ilgili çok kafam karıştı. Vize danışmanları başka, iData başka söylüyor. Tecrübesi olan yardımcı olabilir mi? Garantörü nasıl gösteriyoruz? Almanyadaki garantörün vermesi gereken belgeler neler ve onları nasıl sunuyoruz? Biz mi konsolosluğa veriyoruz yoksa garantörün kendisi mi gidiyor herhangi bir yabancılar şubeye ? Ordan onay mı alması gerekiyor? Biz hangi belgeyi götürüyoruz tam olarak? Bu süreç tam olarak nasıl işliyor?

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Çrş Tem 07, 2021 5:16 pm

NachDeutsch yazdı: Çrş Tem 07, 2021 10:52 am Dun izmirde yuksek lisans sartli kabul icin gorusmem vardi. 1.5 yildir bu surec icindeyim. Mart ayinda basvurdum temmuz ayina atandi randevu. Saat 8 deydi randevum 9.30 da anca aldilar. Uzatmadan anlatayim.
____
Umarım vizeyi alırsınız 🙏 Gerçekten çok zor görünüyor. Benim de gözüm baya korktu. Yüksek lisans (ing) kabulü aldım ama size sorulan sorulara göre bana kesin red gelecek korkusu sarmadı değil. Ben de 1 sene mezun kalmıştım üstelik yatay geçiş yaptım ve okulum çok uzadı. Mezuniyetten sonra 1 sene boş kaldım. 28 yaşındayım. Şimdi kabul almış olmış olsam bile tüm bu sebeplerden red yiyebilirim sanırım çok üzüldüm gerçekten bu kadar zor olduğunu bilmiyordum. Üstelik randevu talebinden sonra neden bu kadar bekletiliyor randevu tarihi vermek için orayı da anlamadım. Ben yeni talep ettim ve ekimde okul açılıyor. Diğer ülkeler bu kadar zorlamazken Almanya neden bu kadar zor

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Çrş Tem 07, 2021 5:55 pm

Merhabalar herkese bugünkü vize randevumun nasıl geçtiğini anlatayım.

21 Haziran'da İstanbul için randevu talebi oluşturdum, 24 Haziran'da 7 Temmuz saat 8.30'a iData ofisinde olmak üzere randevuyu atadı. Randevu türü 39F, benim durumum lisans şartlı kabuldü. Adres şişli Astoria AVM eksi 2. Kat.
İçeriye girmeden girişte resepsiyonda oturan görevli ilk olarak vize tipimi sordu Schengen mi Ulusal mı diye ardından İtalya mı Almanya mı dedi(İtalya için de aynı şekilde orda vize işlemleri hallediliyor yani 2 ülke var)
Sonra Pasaportumu ve PNR numaramı istedi, ardından pasaportu geri alıp üstünde sıra numaramın yazılı olduğu kağıdı da alıp içeri girdim.

Sanırım aşağı yukarı 15 dakika bekledikten sonra sıra numaram yandı ve gösterdiği gişeye gittim. Karşımda 2 görevli vardı ama genellikle biriyle muhattap oldum diğeri kendi gişesi boş olduğu için o sırada arkadaşının gişesine bakıyordu. İkisi de erkekti ve türktü. Hiç almanca veya ingilizce konuşturulmadım. İlk olarak merhaba dedim ne için başvuruyorsun diye cevapladı. Eğitim için dedim. Ulusal vize yani dedi, evet dedim. 4-5 yıl okuyacaksın dimi dedi evet dedim. Tamam hangi evrakları vereceksin dedi(? :D) 39F Merkblatt/Bilgi notunu da fotokopi olarak çıkarmıştım ben, konsolosluğun istediği evraklar burda liste halinde var dedim aldı onu ordan saymaya başladı ama o listedeki sıraya göre istemedi evrakları. Şimdi çıkardığım ama sorduğum halde istemediği evrakları söyleyeceğim. Nüfus kayıt örneğini almadı. Kurs katılım belgelerini almadı sadece B1 Goethe Sertifika ve 2 kopyasını aldı. B1 Sertifikam sağ taraftan biraz yırtık gelmişti kargoyla. Bu yırtık dedi, evet kargoyla öyle geldi malesef dedim bir şey demedi sonra. Transkript belgelerinin almanca çevirilerini almadı. Ösym yerleşti belgelerinin de almanca çevirilerine gerek olmadığını söyledi ama onları yine de aldı sanırım(Şu an bunu yazarken arta kalan evraklar yanımda değil kontrol edemiyorum). "Sen bunları da çevirttin mi ya" dedi şaşırmış gibi, ardından sayı ağırlıklı belgelerin almanca çevirilerine gerek yok dedi. Bu arada ben hep siz diye hitap ettim o sen diye hitap etti. Evraklarla iş bittiğinde diğer yapmam gereken işler için hep emir kipini kullandı: git, yap, getir, gel, çektir, yatır vb. Yani muhattap olduğum görevlinin o saatteki karakteri hakkında bir yorum yapacak olsam kendinize saygınız varsa mecbur kalmadıkça asla herhangi bir şekilde iletişime geçmeyeceğiniz biri derdim. Ben yine de hiçbir olumsuz bir şey söylemedim ya da hoşnutsuz bir surat ifadesi takınmadım. Dil kursu için ödediğim 500€ ücretin dekontunu almadı(bence konsolosluk bunu eksik belge olarak isteyecek sonradan, isterse buraya yazarım).

Üniversiteye kayıtlıysanız kaydınızı dondurmuş olsanız bile en azından öğrenci olup dondurmuş olduğunuza dair belgeyi ve 2 fotokopisini mutlaka yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Burdaki üniversite kaydınızı sildirmediyseniz kesinlikle bir öğrenci belgesi ya da dondurduysanız onun belgesini istiyor. Stuttgart Üni ve Jena Üni'den kabul ve ayrı ayrı dil kursu kabul belgelerim vardı. Ben Stuttgart Üni dil kursuna kaydolduğum için ve sonrasında orda okuyacağımı söylediğim için o zaman Jena'yı niye veriyorsun dedi. Ben bunu buraya koyarım onda sorun yok ama konsolosluk sorun çıkarırsa neden 2 Kabul belgesi var gibisinden senin sorumluluğun dedi(kelimesi kelimesine aynı değil ama anlam aynı). Ben yine de koymasını istedim. Bloke hesap miktarını göndermiştim ama Expatrio parayı aldığını teyit eden belgeyi göndermemişti. Ben gönderdiğime dair dekontu çıkarmıştım aldı onu(1 Fotokopi). Sonra Expatrio teyit belgesini gönderdiğinde onu ilet dedi.

Tüm istediği evraklar bittiğinde kargonun gideceği adresi, adımı vs. yazacağım bir kağıdı verdi. Sonrasında o kağıdı köşesine bir kart gibi bir şey zımbalayıp fotokopi bölümüne gönderdi. Ordaki görevli o kartın üstüne bir şey işaretledi sanırım ama emin değilim. Bu kağıdı buraya getirmem söylendi dedim evet dedi aldı bir şey yaptı geri verdi. Sonra onla beraber vezneye gittim aldı onu 75€ vize ücretini ve 343 lira hizmet/servis ücreti aldı. Bir de burdaki bilgilerin konsoloslukla paylaşılmasını onayladığını(konsolosluk ifadesinin net olarak geçtiğini hatırlamıyorum ama paylaşılacağına dair onayladığınız bir bilgilendirme gibi) teyit eden bir belgeyi imzalatıp adımı vs. yazdırdı(veznede değil ilk gittiğim gişede). Ardından 5 Almanca/İngilizce sorunun olduğu bir kağıdı verip şimdi burdaki soruları hiçbir yerden yardım almadan/bakmadan Almanca/İngilizce cevaplayın dedi.
Ben türkçe şekilde soruları yazıyorum:
1- Hangi üniversitede hangi bölümü okuyacaksınız?
2- Neden bu bölüm?
3- Bölümdeki derslerden birkaçını yazar mısınız?
4- Almanya'da akrabanız var mı, varsa kaçıncı dereceden ve nerde yaşıyor?
5- Bu soru türkçe bir açıklaması olan tek soruydu ve sanırım cevaplanmasının isteğe bağlı olduğunu belirten * işareti vardı başında. Türkçe açıklamada: Eğer almanca veya ingilizce bilmiyorsanız türkçe olarak Almanya'da eğitim hayatınızı dilbilgisi olmadan nasıl yapacağınızı açıklayın ifadesine çok yakın bir cümle yazıyordu. Sonradan almancasını okuduğumda türkçeye yanlış çevrildiğini farkettim çünkü sorduğu şey eğitim hayatı değil Studienaufenthalt idi. Soruyu okuyunca ben bunu zaten açıkladım/kanıtlı gibisinden bir şeyler söylerken yarıda kesti ve başvuru formunda belirtmişsiniz zaten boş bırakın dedi boş bıraktım ben de. Bence bu soru şöyle düşünülerek sorulmuş: Şartlı kabul öğrencisi olduğum için ve dil seviyem üniye başlamak için yeterli olmadığı için "dil bilgisi olmadan" ifadesini kullanmış. Yani diliniz yeterince iyi değilken/yokken Studienaufenthalt işini nasıl hallediyorsunuz gibi bir şey soruyor. Konaklamak için bir yer ayarlayıp ayarlamadığımızı teyit etmek için olabilir.

İlk gittiğim gişedeki görevli veznede ödemeyi yaptıktan sonra buraya gel demişti, gittim. Tamam şimdi adın söylenince parmak izlerini vereceksin dedi. Beklemeye başladım herkes gibi, adım yüksek sesle söylenince sese doğru gittim başka bir gişede başka bir görevli ilk olarak vezneye ücreti ödeyip ödemediğimi sordu evet dedim dekont- derken kesip dekonta gerek yok dedi. Parmak izlerimi aldı ve böylece son işim de halloldu çıktım. Çıktığımda saat 10.10 falandı sanırım. Eklemem gereken önemli bir şey aklıma gelirse eklerim. Gürkan Bey'in yardımları için çok teşekkür ederim. Bu yolda olan herkese bol şans ve sabır dilerim.
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Çrş Tem 07, 2021 6:01 pm

Lownchaser yazdı: Çrş Tem 07, 2021 5:16 pm Umarım vizeyi alırsınız 🙏 Gerçekten çok zor görünüyor. Benim de gözüm baya korktu. Yüksek lisans (ing) kabulü aldım ama size sorulan sorulara göre bana kesin red gelecek korkusu sarmadı değil. Ben de 1 sene mezun kalmıştım üstelik yatay geçiş yaptım ve okulum çok uzadı. Mezuniyetten sonra 1 sene boş kaldım. 28 yaşındayım. Şimdi kabul almış olmış olsam bile tüm bu sebeplerden red yiyebilirim sanırım çok üzüldüm gerçekten bu kadar zor olduğunu bilmiyordum. Üstelik randevu talebinden sonra neden bu kadar bekletiliyor randevu tarihi vermek için orayı da anlamadım. Ben yeni talep ettim ve ekimde okul açılıyor. Diğer ülkeler bu kadar zorlamazken Almanya neden bu kadar zor
Benim de master ingilizce direkt kabul ve arada burda okuduklarım beni korkutuyor. Ama stres yapmaYın. Belki sadece işinden memnun olmayan keyifsiz bir memura denk gelmiştir arkadaş. Olumlu sonuçlanmasını diliyorum.

Bu arada ben de mezuniyetten sonra bir sene boşta geçirdim ama herkesin bildiği korona durumları yüzünden bunun sorun edileceğini düşünmüyorum. Edilmemeli...

Kullanıcı avatarı
mutluay

Mesaj gönderen mutluay » Çrş Tem 07, 2021 6:12 pm

keinproblem yazdı: Çrş Tem 07, 2021 6:01 pm Benim de master ingilizce direkt kabul ve arada burda okuduklarım beni korkutuyor. Ama stres yapmaYın. Belki sadece işinden memnun olmayan keyifsiz bir memura denk gelmiştir arkadaş. Olumlu sonuçlanmasını diliyorum.

Bu arada ben de mezuniyetten sonra bir sene boşta geçirdim ama herkesin bildiği korona durumları yüzünden bunun sorun edileceğini düşünmüyorum. Edilmemeli...
benim bildiğim , kabul veya red noktasında gişedeki memurun etkisinin max %10 olduğu , karar veren mercii farklı. Onlarda evrakların uygunluğuna bakıyorlar sanırım.

Aşağıda vize başvurusunda görevlinin hangi noktalara dikkat ettiği ile ilgili kaynak dökümanı (alıntı) ekliyorum. (VISUMHANDBUCH)

https://www.auswaertiges-amt.de/blob/20 ... h-data.pdf

inceleyin lütfen.
Meric MUTLUAY
FH-Dortmund
Maschinen-, Energie- und Umwelttechnik (M.Eng)

solow

Mesaj gönderen solow » Çrş Tem 07, 2021 6:15 pm

Arkadaşlar Merhaba,

Sağlık sigortası için nasıl bir bilgi isteniyor bilginiz var mı? Ben sigortamı Barmer ile yaptırdım, bana bir sayfa bu kişi bizimle sigortalıdır yazan bir belge iletildi sadece. Belgede sigorta ne zaman başlayacak, teminatlar neler vs. gibi bilgiler yok o yüzden emin olamadım yeterli mi değil mi? Bilgisi olan arkadaşlar var mı acaba?

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Çrş Tem 07, 2021 7:26 pm

dnz1245 yazdı: Cum Haz 18, 2021 4:07 pm Eğer kabul aldığınız üniversite; lisansı ingilizce okuduğunuz takdirde IELTSe vs. girmeyi şart koymamışsa vizede sizden istenmemesi lazım diye düşünüyorum. Meraktan Süppp'ün hesabına baktım ve o bu duruma itiraz edip vizesini alabilmiş
Geç cevap verdim kusura bakmayın. Teşekkür ederim yanıtınız için. Yakın zamanda vizeye gidicem. Bunları editlerim.

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Çrş Tem 07, 2021 7:34 pm

mutluay yazdı: Çrş Tem 07, 2021 6:12 pm benim bildiğim , kabul veya red noktasında gişedeki memurun etkisinin max %10 olduğu , karar veren mercii farklı. Onlarda evrakların uygunluğuna bakıyorlar sanırım.

Aşağıda vize başvurusunda görevlinin hangi noktalara dikkat ettiği ile ilgili kaynak dökümanı (alıntı) ekliyorum. (VISUMHANDBUCH)

https://www.auswaertiges-amt.de/blob/20 ... h-data.pdf

inceleyin lütfen.
tam olarak hangi kısmı incelemeliyiz 600 sayfada :))

solow

Mesaj gönderen solow » Çrş Tem 07, 2021 8:39 pm

solow yazdı: Çrş Tem 07, 2021 6:15 pm Arkadaşlar Merhaba,

Sağlık sigortası için nasıl bir bilgi isteniyor bilginiz var mı? Ben sigortamı Barmer ile yaptırdım, bana bir sayfa bu kişi bizimle sigortalıdır yazan bir belge iletildi sadece. Belgede sigorta ne zaman başlayacak, teminatlar neler vs. gibi bilgiler yok o yüzden emin olamadım yeterli mi değil mi? Bilgisi olan arkadaşlar var mı acaba?
Yaklaşık şu formatta bir belge verdi Barmer bana, bu formattaki belge kabul ediliyor mu vize için arkadaşlar, bilgisi olan var mıdır?
https://www.fu-berlin.de/studium/studie ... nigung.pdf

solow

Mesaj gönderen solow » Çrş Tem 07, 2021 10:09 pm

Arkadaşlar merhaba,

Ben LMU'dan İngilizce bir master programına kabul aldım. Bu bölüme kabul almak için önce departmana, departmandan aldığın kabulle de international office var oraya başvurmak gerekiyor. Zaman kısıtı olduğu için departman bize kabulu beklemeden int. office'e eşzamanlı başvurun demişti. Ben de öyle yaptım. Aslında elimde iki kabul belgesi var gibi, biri Eignungsprüfung diğeri Zulassungsbescheid olarak geçiyor. Ama int. office'e sanıyorum ki elimde departmandan aldığım kabul belgesi olmadan başvurduğum için şu şekilde bir ifade var.

You are hereby conditionally admitted at Ludwig-Maximilians-Universität as a full-time degree-seeking student. Registration depends on the decision of the coordination office/department of the chosen degree course.

Şimdi ben 41F için randevu talebinde bulundum ama conditional ifadesi geçtiği için doğru mudur emin olamadım. Bu şartlı kabul mü sayılır? Size danışmak istedim çok arada kaldığımdan. Lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

aycos

Mesaj gönderen aycos » Çrş Tem 07, 2021 11:00 pm

solow yazdı: Çrş Tem 07, 2021 8:39 pm Yaklaşık şu formatta bir belge verdi Barmer bana, bu formattaki belge kabul ediliyor mu vize için arkadaşlar, bilgisi olan var mıdır?
https://www.fu-berlin.de/studium/studie ... nigung.pdf

Merhaba, ben de okul aracılığıyla Barmer ile sigorta işlemlerini yürüttüm. İngilizce ve Almanca olarak okulumun başlayacağı (aynı zamanda sigorta başlangıç tarihi), adımın ve doğum tarihimin yazdığı, belirttiğinize benzer imzalı evrağı mail olarak gönderdiler. Okula bu evrakların vize için yeterli olup olmadığını sorduğumda diğer öğrencilerin bir sıkıntı yaşamadığını ilettikleri için bu iki evrağın çıktısı ve sigorta tarihinden önce vizemin başlamasını talep ettiğim için Türkiye’den yaptırdığım seyahat sağlık sigortası ile yaklaşık 4 hafta önce vizeye başvurdum. Bugüne kadar olumsuz bir geri dönüş almadım. Bu nedenle sorun olacağını sanmıyorum. Herhangi bir sorun olur ya da vizem gelirse yeniden bilgilendiririm.

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Tem 08, 2021 12:13 am

solow yazdı: Çrş Tem 07, 2021 10:09 pm Arkadaşlar merhaba,

Ben LMU'dan İngilizce bir master programına kabul aldım. Bu bölüme kabul almak için önce departmana, departmandan aldığın kabulle de international office var oraya başvurmak gerekiyor. Zaman kısıtı olduğu için departman bize kabulu beklemeden int. office'e eşzamanlı başvurun demişti. Ben de öyle yaptım. Aslında elimde iki kabul belgesi var gibi, biri Eignungsprüfung diğeri Zulassungsbescheid olarak geçiyor. Ama int. office'e sanıyorum ki elimde departmandan aldığım kabul belgesi olmadan başvurduğum için şu şekilde bir ifade var.

You are hereby conditionally admitted at Ludwig-Maximilians-Universität as a full-time degree-seeking student. Registration depends on the decision of the coordination office/department of the chosen degree course.

Şimdi ben 41F için randevu talebinde bulundum ama conditional ifadesi geçtiği için doğru mudur emin olamadım. Bu şartlı kabul mü sayılır? Size danışmak istedim çok arada kaldığımdan. Lütfen yorumlarınızı bekliyorum.
Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Bence 41f doğru olan çünkü elinizde dil bilgisi ve direkt kabül var.

Ben de bu sene LMU'den kabul aldım. Sadece bölümün kabul yazısı var. IO'dan henüz email gelmedi bir aksaklık varmış sistemlerinde. Sadece bölüm kabul mektubuyla başvuracağım.

bompaow

Mesaj gönderen bompaow » Prş Tem 08, 2021 12:37 am

KEINEBEGRENZUNG yazdı: Çrş Tem 07, 2021 5:55 pm Merhabalar herkese bugünkü vize randevumun nasıl geçtiğini anlatayım.

21 Haziran'da İstanbul için randevu talebi oluşturdum, 24 Haziran'da 7 Temmuz saat 8.30'a iData ofisinde olmak üzere randevuyu atadı. Randevu türü 39F, benim durumum lisans şartlı kabuldü. Adres şişli Astoria AVM eksi 2. Kat.
İçeriye girmeden girişte resepsiyonda oturan görevli ilk olarak vize tipimi sordu Schengen mi Ulusal mı diye ardından İtalya mı Almanya mı dedi(İtalya için de aynı şekilde orda vize işlemleri hallediliyor yani 2 ülke var)
Sonra Pasaportumu ve PNR numaramı istedi, ardından pasaportu geri alıp üstünde sıra numaramın yazılı olduğu kağıdı da alıp içeri girdim.

Sanırım aşağı yukarı 15 dakika bekledikten sonra sıra numaram yandı ve gösterdiği gişeye gittim. Karşımda 2 görevli vardı ama genellikle biriyle muhattap oldum diğeri kendi gişesi boş olduğu için o sırada arkadaşının gişesine bakıyordu. İkisi de erkekti ve türktü. Hiç almanca veya ingilizce konuşturulmadım. İlk olarak merhaba dedim ne için başvuruyorsun diye cevapladı. Eğitim için dedim. Ulusal vize yani dedi, evet dedim. 4-5 yıl okuyacaksın dimi dedi evet dedim. Tamam hangi evrakları vereceksin dedi(? :D) 39F Merkblatt/Bilgi notunu da fotokopi olarak çıkarmıştım ben, konsolosluğun istediği evraklar burda liste halinde var dedim aldı onu ordan saymaya başladı ama o listedeki sıraya göre istemedi evrakları. Şimdi çıkardığım ama sorduğum halde istemediği evrakları söyleyeceğim. Nüfus kayıt örneğini almadı. Kurs katılım belgelerini almadı sadece B1 Goethe Sertifika ve 2 kopyasını aldı. B1 Sertifikam sağ taraftan biraz yırtık gelmişti kargoyla. Bu yırtık dedi, evet kargoyla öyle geldi malesef dedim bir şey demedi sonra. Transkript belgelerinin almanca çevirilerini almadı. Ösym yerleşti belgelerinin de almanca çevirilerine gerek olmadığını söyledi ama onları yine de aldı sanırım(Şu an bunu yazarken arta kalan evraklar yanımda değil kontrol edemiyorum). "Sen bunları da çevirttin mi ya" dedi şaşırmış gibi, ardından sayı ağırlıklı belgelerin almanca çevirilerine gerek yok dedi. Bu arada ben hep siz diye hitap ettim o sen diye hitap etti. Evraklarla iş bittiğinde diğer yapmam gereken işler için hep emir kipini kullandı: git, yap, getir, gel, çektir, yatır vb. Yani muhattap olduğum görevlinin o saatteki karakteri hakkında bir yorum yapacak olsam kendinize saygınız varsa mecbur kalmadıkça asla herhangi bir şekilde iletişime geçmeyeceğiniz biri derdim. Ben yine de hiçbir olumsuz bir şey söylemedim ya da hoşnutsuz bir surat ifadesi takınmadım. Dil kursu için ödediğim 500€ ücretin dekontunu almadı(bence konsolosluk bunu eksik belge olarak isteyecek sonradan, isterse buraya yazarım).

Üniversiteye kayıtlıysanız kaydınızı dondurmuş olsanız bile en azından öğrenci olup dondurmuş olduğunuza dair belgeyi ve 2 fotokopisini mutlaka yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Burdaki üniversite kaydınızı sildirmediyseniz kesinlikle bir öğrenci belgesi ya da dondurduysanız onun belgesini istiyor. Stuttgart Üni ve Jena Üni'den kabul ve ayrı ayrı dil kursu kabul belgelerim vardı. Ben Stuttgart Üni dil kursuna kaydolduğum için ve sonrasında orda okuyacağımı söylediğim için o zaman Jena'yı niye veriyorsun dedi. Ben bunu buraya koyarım onda sorun yok ama konsolosluk sorun çıkarırsa neden 2 Kabul belgesi var gibisinden senin sorumluluğun dedi(kelimesi kelimesine aynı değil ama anlam aynı). Ben yine de koymasını istedim. Bloke hesap miktarını göndermiştim ama Expatrio parayı aldığını teyit eden belgeyi göndermemişti. Ben gönderdiğime dair dekontu çıkarmıştım aldı onu(1 Fotokopi). Sonra Expatrio teyit belgesini gönderdiğinde onu ilet dedi.

Tüm istediği evraklar bittiğinde kargonun gideceği adresi, adımı vs. yazacağım bir kağıdı verdi. Sonrasında o kağıdı köşesine bir kart gibi bir şey zımbalayıp fotokopi bölümüne gönderdi. Ordaki görevli o kartın üstüne bir şey işaretledi sanırım ama emin değilim. Bu kağıdı buraya getirmem söylendi dedim evet dedi aldı bir şey yaptı geri verdi. Sonra onla beraber vezneye gittim aldı onu 75€ vize ücretini ve 343 lira hizmet/servis ücreti aldı. Bir de burdaki bilgilerin konsoloslukla paylaşılmasını onayladığını(konsolosluk ifadesinin net olarak geçtiğini hatırlamıyorum ama paylaşılacağına dair onayladığınız bir bilgilendirme gibi) teyit eden bir belgeyi imzalatıp adımı vs. yazdırdı(veznede değil ilk gittiğim gişede). Ardından 5 Almanca/İngilizce sorunun olduğu bir kağıdı verip şimdi burdaki soruları hiçbir yerden yardım almadan/bakmadan Almanca/İngilizce cevaplayın dedi.
Ben türkçe şekilde soruları yazıyorum:
1- Hangi üniversitede hangi bölümü okuyacaksınız?
2- Neden bu bölüm?
3- Bölümdeki derslerden birkaçını yazar mısınız?
4- Almanya'da akrabanız var mı, varsa kaçıncı dereceden ve nerde yaşıyor?
5- Bu soru türkçe bir açıklaması olan tek soruydu ve sanırım cevaplanmasının isteğe bağlı olduğunu belirten * işareti vardı başında. Türkçe açıklamada: Eğer almanca veya ingilizce bilmiyorsanız türkçe olarak Almanya'da eğitim hayatınızı dilbilgisi olmadan nasıl yapacağınızı açıklayın ifadesine çok yakın bir cümle yazıyordu. Sonradan almancasını okuduğumda türkçeye yanlış çevrildiğini farkettim çünkü sorduğu şey eğitim hayatı değil Studienaufenthalt idi. Soruyu okuyunca ben bunu zaten açıkladım/kanıtlı gibisinden bir şeyler söylerken yarıda kesti ve başvuru formunda belirtmişsiniz zaten boş bırakın dedi boş bıraktım ben de. Bence bu soru şöyle düşünülerek sorulmuş: Şartlı kabul öğrencisi olduğum için ve dil seviyem üniye başlamak için yeterli olmadığı için "dil bilgisi olmadan" ifadesini kullanmış. Yani diliniz yeterince iyi değilken/yokken Studienaufenthalt işini nasıl hallediyorsunuz gibi bir şey soruyor. Konaklamak için bir yer ayarlayıp ayarlamadığımızı teyit etmek için olabilir.

İlk gittiğim gişedeki görevli veznede ödemeyi yaptıktan sonra buraya gel demişti, gittim. Tamam şimdi adın söylenince parmak izlerini vereceksin dedi. Beklemeye başladım herkes gibi, adım yüksek sesle söylenince sese doğru gittim başka bir gişede başka bir görevli ilk olarak vezneye ücreti ödeyip ödemediğimi sordu evet dedim dekont- derken kesip dekonta gerek yok dedi. Parmak izlerimi aldı ve böylece son işim de halloldu çıktım. Çıktığımda saat 10.10 falandı sanırım. Eklemem gereken önemli bir şey aklıma gelirse eklerim. Gürkan Bey'in yardımları için çok teşekkür ederim. Bu yolda olan herkese bol şans ve sabır dilerim.
Hocam bazı sorularım vardı;

1) Transkriptiniz lise mi üniversite mi transkriptiydi?

2) Eğer üniversite okuduysanız kaçıncı sınıftasınız veya kaçıncı sınıfta dondurdunuz?

Bildiğime göre o kağıtla soru verme olayı çok nadir oluyormuş sizin şansınıza denk gelmiş.

Bende sizinle çok benzer durumdayım 39f ile gelecek hafta içinde aynı ofiste mülakatım olacak, gelişmeleri paylaşabilirseniz çok faydalı olur.

Kilitli