Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
mutluay

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen mutluay » Pzr Tem 04, 2021 10:27 am

solow yazdı: Cmt Tem 03, 2021 10:53 pm Arkadaşlar merhaba,

Ben yüksek lisans için vize başvurusu yapacağım. Gerekli evrakları kısmında diploma aslı ve iki adet kopyasını getirmem gerektiği yazıyor. Diplomam İngilizce o yüzden düz fotokopisini çektirip götürsem yeterli midir? Fotokopiler için noter onayı vs. gerekir mi?

Bir de okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair belgeler istenmiş. Bunun için nasıl bir belge gerekiyor bilginiz var mı?
Kendimden ornek vereyim,

1-belki isterler diye ing-tr diplomamin apostilini yaptirip onun apostil sayfasi ile birlikte duz fotokopisini verdim iceriye. Kopyalar icin herhangi bir onaya gerek yok , aslini yaninizda goturun yeter.

2- Cv ve isyerlerinden aldigim calisma karnelerini ( su tarihlerde su pozisyonda su sekilde calismistir tesekkur ederiz vs vs gibi bilgiler iceren) verdim iceriye. Sgk dokumu istemediler.
Meric MUTLUAY
FH-Dortmund
Maschinen-, Energie- und Umwelttechnik (M.Eng)

Bumm

Mesaj gönderen Bumm » Pzr Tem 04, 2021 2:18 pm

Arkadaşlar selam, annem 5 yıl önce schengen vizesi için ret yemişti, bu durum benim ulusal vize almam için bir engel olur mu?

getzisch

Mesaj gönderen getzisch » Pzr Tem 04, 2021 9:06 pm

Merhabalar,bir sorum olacaktı 41f ile alakalı.
Yüksek lisans kabulü aldım,buna nazaran başvuru yapacağım.Mezun olduğum üniversite diplomayı e-imzalı olarak veriyor,basılı değil.Ben de şu anda üniversitenin başında vekil rektör olduğu için ona gidip 'aslı gibidir' yaptırdım diploma ve onur belgemi.Transkript ve supplement ingilizce,diploma ve onur belgesi türkçe-ingilizce.
Vize başvurusunda illa basılı diploma mı isterler yoksa vekil rektörün 'aslı gibidir' imzasına apostil yaptırırsam kabul ederler mi?

getzisch

Mesaj gönderen getzisch » Pzt Tem 05, 2021 10:06 am

getzisch yazdı: Pzr Tem 04, 2021 9:06 pm Merhabalar,bir sorum olacaktı 41f ile alakalı.
Yüksek lisans kabulü aldım,buna nazaran başvuru yapacağım.Mezun olduğum üniversite diplomayı e-imzalı olarak veriyor,basılı değil.Ben de şu anda üniversitenin başında vekil rektör olduğu için ona gidip 'aslı gibidir' yaptırdım diploma ve onur belgemi.Transkript ve supplement ingilizce,diploma ve onur belgesi türkçe-ingilizce.
Vize başvurusunda illa basılı diploma mı isterler yoksa vekil rektörün 'aslı gibidir' imzasına apostil yaptırırsam kabul ederler mi?
iData ile konuştum,eğer size basılı diploma verilmiyorsa. (e-İmzalı diploma) onu üniversitenizde aslı gibidir yaptırdığınızda kabul ediliyormuş,kafası karışanlar için güzel bir bilgi.

ebodur

Mesaj gönderen ebodur » Pzt Tem 05, 2021 3:24 pm

BatuhanBozkurt yazdı: Cmt Tem 03, 2021 3:58 pm Süreçte bir gelişme var mı?
Konsolosluğa mail attım cevap olarak yabancılar dairesinde onay bekleniyor dendi. Yabancılar dairesine de tekrar mail attım ancak oradan henüz yine yanıt gelmedi.

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Pzt Tem 05, 2021 3:45 pm

ebodur yazdı: Pzt Tem 05, 2021 3:24 pm Konsolosluğa mail attım cevap olarak yabancılar dairesinde onay bekleniyor dendi. Yabancılar dairesine de tekrar mail attım ancak oradan henüz yine yanıt gelmedi.
Hocam bana geçen bir mail geldi konsolosluktan (istanbul) "yabancılar dairesine belgeleriniz iletilecek,yabancılar dairesi 3 hafta 2 gün içerisinde dönüş yapmazsa zımnen onaylanmış sayılacak " diye size böyle bir şey gelmedi mi?

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Pzt Tem 05, 2021 4:03 pm

Aligür yazdı: Pzt Tem 05, 2021 3:45 pm Hocam bana geçen bir mail geldi konsolosluktan (istanbul) "yabancılar dairesine belgeleriniz iletilecek,yabancılar dairesi 3 hafta 2 gün içerisinde dönüş yapmazsa zımnen onaylanmış sayılacak " diye size böyle bir şey gelmedi mi?
Bu zaten konsolosluktaki görüşme bitiminde verilen kağıtta yazıyor .Yabancılar dairesinin max. değerlendirme süresi 3 hafta 2 gün gibi bi anlam çıkıyor aslında ama gruptaki arkadaşlardan bağzıları uzun süredir vizelerini alamamış enteresan biraz :/

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Pzt Tem 05, 2021 6:55 pm

özgürbeyin yazdı: Pzt Tem 05, 2021 4:03 pm Bu zaten konsolosluktaki görüşme bitiminde verilen kağıtta yazıyor .Yabancılar dairesinin max. değerlendirme süresi 3 hafta 2 gün gibi bi anlam çıkıyor aslında ama gruptaki arkadaşlardan bağzıları uzun süredir vizelerini alamamış enteresan biraz :/
konsolosluktaki görüşmede nasıl bir kağıt veriliyordu hatırlamıyorum da biraz daha açar mısınız kağıtın nasıl bir şey olduğunu ?

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Pzt Tem 05, 2021 7:20 pm

ertuu04 yazdı: Pzt Tem 05, 2021 6:55 pm konsolosluktaki görüşmede nasıl bir kağıt veriliyordu hatırlamıyorum da biraz daha açar mısınız kağıtın nasıl bir şey olduğunu ?
https://resmim.net/i/H3gcT

görselden bakabilirsin hocam.

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Pzt Tem 05, 2021 7:50 pm

özgürbeyin yazdı: Pzt Tem 05, 2021 7:20 pm https://resmim.net/i/H3gcT

Hocam bana böyle bir kağıt vermediler ama bu kâğıtta yazılanların aynısı e-mail ile geldi,acaba siz vize alabildiniz mı? Aldıysanız kaç günde elinize ulaştı? Birde bu kağıdı alan başka arkadaşlar var mı? Birde ben öğrenci adayı vizesi için başvurdum ama gelen mail de öğrenci vizesi için diyor onu da anlamadım.

Kullanıcı avatarı
mutluay

Mesaj gönderen mutluay » Pzt Tem 05, 2021 8:08 pm

özgürbeyin yazdı: Pzt Tem 05, 2021 7:20 pm https://resmim.net/i/H3gcT

Bana ne bu kagittan verdiler ne de mail geldi :) arayan soran da yok...kör dövüşü yapiyoruz resmen...
Meric MUTLUAY
FH-Dortmund

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Pzt Tem 05, 2021 8:34 pm

Bana da mail gelmemişti .Bilmiyorum görevli unutmuştur belki de .Benim görüşmem beklediğimden çok daha iyi geçti .Motivasyon mektubunun ve görevliyle olan görüşmede görevlinin yazdığı yorum kısmı var o kısmın çok önemli olduğunu düşünüyorum .Ben baya konuştum ,kadın da sağ olsun çok yardımcı oldu .Başka yazmamı istediğin bi kısım var mı söyle yazarım bile dedi :-) Neden Almanya da kalmayacaksın diye dahi sordu :-) Eğer o gün görevlide ekstra bi durum yoksa ,vizeye giren arkadaşlar güler yüzlü olursa sorun olacağını hiç zannetmiyorum .Tek sorun para bu Almanya vizesi mevzusunda. En büyük sorun diyeyim.

18 Mayıs vize randevu talebi
25 Mayıs randevu atama
10 Haziran randevu günü
1 Temmuz vize onayı (kargo maili onaylandığını bilmiyordum)
2 Temmuz bana ulaşması(İzmir'e)

Paderborn tarafı yabancılar dairesi muhtemelen

Master şartlı kabul B1 belgesi ile ama kadın kağıda iyi konuştuğumu söyledi (bence değil :) ) ve b1-b2 arası bir şey yazayım dedi istersen. :-)
Vizenin erken gelmesi baya korkuttu ,özel sebeplerde vardı daha önce olan falan fistan o açıdan :-)

Ben Üni yi İstanbul da okudum ,izmirliyim ve başvuru formuna izmirdeki adresi yazdım güncel adres olarak halbuki ikametgah daha istanbul da ancak şöyle bişi var belki izmirden başvuran arkadaşlar istanbuldan da başvurabilir belki ,nedeni de benim adres yazmıyordu herhangi bi belgede (kendileri muhtemelen devletle birlikte bilgilerimi kontrol ediyorlar orasını bilmiyorum fikir olsun diye )

Vize gününü köpek aramasından başlayarak detaylı anlatırım da boş iş aynı şeyler zaman kaybına gerek yok .
Vize görüşmesinde klasik sorular vardı ekstra bişi yok , hayattaki tüm şansımı vize için kullanmış gibi hissediyorum burada uzun süredir bekleyen çok kişiyi görünce.

Uzun lafın kısası para mühim + güler yüzlü olunca sanmıyorum ki olumsuz sonuç olsun.(normal bi bireyden bahsediyorum sicili temiz vb.)

Zaten bunları yazmak istiyordum erteledim birkaç gündür iyi oldu aradan çıktı :-)

Umarım kalbi temiz herkes en kısa zamanda vizelerini alır ,herkese bol şans.

solow

Mesaj gönderen solow » Pzt Tem 05, 2021 9:42 pm

Arkadaşlar merhaba,

Master için vize başvurusu yapacağım. Vize randevusunun vize bölümünde veya idata ofisinde olmasının bir farkı bulunuyor mu?

Vize için istenen dokümanların aslı ve 2 adet kopyası istenmiş. Aslının yanında düz fotokopi yeterli mi yoksa bu kopyalar için noter onayı alınması gerekir mi?

solow

Mesaj gönderen solow » Pzt Tem 05, 2021 9:44 pm

mutluay yazdı: Pzr Tem 04, 2021 10:27 am Kendimden ornek vereyim,

1-belki isterler diye ing-tr diplomamin apostilini yaptirip onun apostil sayfasi ile birlikte duz fotokopisini verdim iceriye. Kopyalar icin herhangi bir onaya gerek yok , aslini yaninizda goturun yeter.

2- Cv ve isyerlerinden aldigim calisma karnelerini ( su tarihlerde su pozisyonda su sekilde calismistir tesekkur ederiz vs vs gibi bilgiler iceren) verdim iceriye. Sgk dokumu istemediler.
teşekkür ederim cevabınız için.

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Pzt Tem 05, 2021 9:44 pm

solow yazdı: Pzt Tem 05, 2021 9:42 pm Arkadaşlar merhaba,

Master için vize başvurusu yapacağım. Vize randevusunun vize bölümünde veya idata ofisinde olmasının bir farkı bulunuyor mu?

Vize için istenen dokümanların aslı ve 2 adet kopyası istenmiş. Aslının yanında düz fotokopi yeterli mi yoksa bu kopyalar için noter onayı alınması gerekir mi?
Düz fotokopi yeterli hocam ,arasındaki fark meçhul :-) Bol şans

Kullanıcı avatarı
mutluay

Mesaj gönderen mutluay » Sal Tem 06, 2021 9:08 am

özgürbeyin yazdı: Pzt Tem 05, 2021 8:34 pm Bana da mail gelmemişti .Bilmiyorum görevli unutmuştur belki de .Benim görüşmem beklediğimden çok daha iyi geçti .Motivasyon mektubunun ve görevliyle olan görüşmede görevlinin yazdığı yorum kısmı var o kısmın çok önemli olduğunu düşünüyorum .Ben baya konuştum ,kadın da sağ olsun çok yardımcı oldu .Başka yazmamı istediğin bi kısım var mı söyle yazarım bile dedi :-) Neden Almanya da kalmayacaksın diye dahi sordu :-) Eğer o gün görevlide ekstra bi durum yoksa ,vizeye giren arkadaşlar güler yüzlü olursa sorun olacağını hiç zannetmiyorum .Tek sorun para bu Almanya vizesi mevzusunda. En büyük sorun diyeyim.

18 Mayıs vize randevu talebi
25 Mayıs randevu atama
10 Haziran randevu günü
1 Temmuz vize onayı (kargo maili onaylandığını bilmiyordum)
2 Temmuz bana ulaşması(İzmir'e)

Paderborn tarafı yabancılar dairesi muhtemelen

Master şartlı kabul B1 belgesi ile ama kadın kağıda iyi konuştuğumu söyledi (bence değil :) ) ve b1-b2 arası bir şey yazayım dedi istersen. :-)
Vizenin erken gelmesi baya korkuttu ,özel sebeplerde vardı daha önce olan falan fistan o açıdan :-)

Ben Üni yi İstanbul da okudum ,izmirliyim ve başvuru formuna izmirdeki adresi yazdım güncel adres olarak halbuki ikametgah daha istanbul da ancak şöyle bişi var belki izmirden başvuran arkadaşlar istanbuldan da başvurabilir belki ,nedeni de benim adres yazmıyordu herhangi bi belgede (kendileri muhtemelen devletle birlikte bilgilerimi kontrol ediyorlar orasını bilmiyorum fikir olsun diye )

Vize gününü köpek aramasından başlayarak detaylı anlatırım da boş iş aynı şeyler zaman kaybına gerek yok .
Vize görüşmesinde klasik sorular vardı ekstra bişi yok , hayattaki tüm şansımı vize için kullanmış gibi hissediyorum burada uzun süredir bekleyen çok kişiyi görünce.

Uzun lafın kısası para mühim + güler yüzlü olunca sanmıyorum ki olumsuz sonuç olsun.(normal bi bireyden bahsediyorum sicili temiz vb.)

Zaten bunları yazmak istiyordum erteledim birkaç gündür iyi oldu aradan çıktı :-)

Umarım kalbi temiz herkes en kısa zamanda vizelerini alır ,herkese bol şans.
Yukarda gönderdikleri resimde konsolosluğun 3 hafta 2 gün diye belirttiği süreden çok daha kısa süre önce sizin vizeniz onaylanmış , tebrik ediyorum.
Benim başvurum 16 haziran , bakalım ne zaman olumlu veya olumsuz cevap gelecek...
Meric MUTLUAY
FH-Dortmund

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Sal Tem 06, 2021 9:45 am

mutluay yazdı: Sal Tem 06, 2021 9:08 am Yukarda gönderdikleri resimde konsolosluğun 3 hafta 2 gün diye belirttiği süreden çok daha kısa süre önce sizin vizeniz onaylanmış , tebrik ediyorum.
Benim başvurum 16 haziran , bakalım ne zaman olumlu veya olumsuz cevap gelecek...
Sağ ol hocam ,aynen öyle oldu .Korkuttu baya :) daha önce okuduğum erken vize gelme durumu muhabbetleri yüzünden .:)Bence konsolosluk belgeleri ayın belirli günlerinde Almanya'ya gönderiyor ,her gün kargolama işlemi yapmıyorlardır diye düşünüyorum .Benim de muhtemelen o araya denk geldi.Zaten gitmeyi düşündüğüm yerden ortalama vize alma süresi 4-5 hafta arasıymış.(Pandemi süresinde ordan vize alan kişilerin dediğine göre ve görevlinin dediğine göre)

Sen de umarım en yakın sürede vizene kavuşursun . Bol şans .....

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Tem 06, 2021 10:31 am

Arkadaslar sponsor belgesinjn orjinalini alip pasaportla gondermiyorlar miydi? Izmir konsoloslugu sponsor bekgesinin orjinalini, uni basvuru belgelerinin orjinalini almadi. Sadece fotokopilerini aldi

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Sal Tem 06, 2021 12:56 pm

NachDeutsch yazdı: Sal Tem 06, 2021 10:31 am Arkadaslar sponsor belgesinjn orjinalini alip pasaportla gondermiyorlar miydi? Izmir konsoloslugu sponsor bekgesinin orjinalini, uni basvuru belgelerinin orjinalini almadi. Sadece fotokopilerini aldi
Sponsor belgesini bilmiyorum ama fotokopilerini alıyorlar .Uni başvuru belgem için öyle olmuştu(diğer belgeler için de) , sponsor belgesi için de öyledir muhtemelen.

aycos

Mesaj gönderen aycos » Sal Tem 06, 2021 6:18 pm

Merhaba,

İzmir'den yakın zamanda 41f için başvuru yapıp, vizesini alan varsa; vizesinin ne kadar sürede çıktığına dair bilgilendirebilir mi? Araya bayram gireceği için gidiş tarihimi etkileyebilir mi onu belirlemeye çalışıyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Kilitli