Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

KIT'e başvuranlar selam

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Bumm

KIT'e başvuranlar selam

Mesaj gönderen Bumm » Pzt Tem 05, 2021 11:40 am

Arkadaşlar KIT informatik için başvuracağım.
1)YKS notum 472
2) Diploma Notum 93 (Fen Lisesi)
3) Robotik Takımı Kaptanlığı yaptım
4) Bu yıl İTÜ hazırlığı geçtim.
5) İngilizcem B2
6) Telc B1'e girdim
Şimdi sorum geliyor; Telc B1 sınavımın yazma kısmından kalıp buna rağmen sınav sonuç belgemle başvuru yaparsam şartlı kabul alabilir miyim? Realist ve deneyimsel düşüncelerinizi bekliyorum.
Saygılar...

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Re: KIT'e başvuranlar selam

Mesaj gönderen tunuzn » Pzt Tem 05, 2021 1:37 pm

Bumm yazdı: Pzt Tem 05, 2021 11:40 am Arkadaşlar KIT informatik için başvuracağım.
1)YKS notum 472
2) Diploma Notum 93 (Fen Lisesi)
3) Robotik Takımı Kaptanlığı yaptım
4) Bu yıl İTÜ hazırlığı geçtim.
5) İngilizcem B2
6) Telc B1'e girdim
Şimdi sorum geliyor; Telc B1 sınavımın yazma kısmından kalıp buna rağmen sınav sonuç belgemle başvuru yaparsam şartlı kabul alabilir miyim? Realist ve deneyimsel düşüncelerinizi bekliyorum.
Saygılar...
B1 altı şartlı kabul alamıyorsunuz diye biliyorum KIT için. Sorular çok ham bu arada. Bence genel bir araştırma yap sitede öyle sor. 5 Tane soruyu oradan elersin. Bölüm almancaysa ingilizcenizin önemi yok, diploma notu ve yks ncnizi oluşturuyor vb... Bunları çok rahat bulabilirsiniz. Iyi günler

Bumm

Mesaj gönderen Bumm » Pzt Tem 05, 2021 2:25 pm

tunuzn yazdı: Pzt Tem 05, 2021 1:37 pm B1 altı şartlı kabul alamıyorsunuz diye biliyorum KIT için. Sorular çok ham bu arada. Bence genel bir araştırma yap sitede öyle sor. 5 Tane soruyu oradan elersin. Bölüm almancaysa ingilizcenizin önemi yok, diploma notu ve yks ncnizi oluşturuyor vb... Bunları çok rahat bulabilirsiniz. Iyi günler
Yeterince araştırma yaptım grupta. Sadece benimle aynı durumu yaşayan veya bilgi sahibi olan kişilerden cevap bekliyorum zaten.

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Pzt Tem 05, 2021 8:55 pm

Bumm yazdı: Pzt Tem 05, 2021 2:25 pm Yeterince araştırma yaptım grupta. Sadece benimle aynı durumu yaşayan veya bilgi sahibi olan kişilerden cevap bekliyorum zaten.
Merhaba, bu konuda KIT INTL ile iletişime geçmenizi öneriyorum. (https://www.intl.kit.edu/kontakt.php).

NC Puanı kısmına değinmeyeceğim, ancak dil kısmına şunu söylemek isterim;

KIT, hemen hemen her üniversite gibi koyduğu şartları genel olarak zorunlu tutuyor ve bunlarda da esneklik sağlamıyor. Sınava girip B1'e ulaşamamanız, üniversite görevlileri için sizin B1 seviyesinde olmadığınıza dair açık bir kanıt. Eğer elinizde B1 kurs katılım/bitirme belgesi mevcutsa, özellikle Goethe Institut'dan, TELC sonuçlarınızdan bahsetmeniz kanımca sizi sadece mağdur duruma düşürür.

Ancak elinizde kurs katılım/bitirme belgeniz yoksa, ve böyle bir belgeye üniversite başvuru son tarihine kadar sahip olmanız da mümkün değilse, elinizden gelebilecek tek çözüm içinde olduğunuz bu durumu KIT'ye direk danışarak olabilir. (Başlarda kopyala-yapıştır/hazır cevap alırsanız moraliniz bozmayın ve açıkça tekrar tekrar sorun.)
Çok nadir de olsa esnekliği olan dil yeterliliği konusunda nihai kararı KIT vereceğinden dolayı, burada kişisel deneyimleri sorgulamak sizin işinize yaramayabilir. Almancanızı B1 seviyesinin üzerine taşımanın ilk adımları zaten üniversiteler ve onların başvuru prosedürleriyle uğraşırken gerçekleşiyor. -özellikle de yazma kısmında ;)

Bu arada şunun da söylenmesi gerekir; KIT, dil kursunun başında sizi kendi sınavına sokuyor (Şu andaki durumunu bilmiyorum ancak geçen sene de dahil bu sınav fiziksel bir sınav idi, ilgili tarihlerde fiziksel olarak Karlsruhe'de olup olamayacağınızı iyi değerlendirin). Bu sınav dolayısı ile B1'den kıl payı kurtarmak, sizin sınava giren diğer adayların gerisinde kalmanıza neden olabilir.

Ayrıca her şey bir kenara, Vize görüşmeniz sonrasında konsolsluğun sizden ek olarak bir B1 sınav sertifikası istenme şansının yüksek olduğunu unutmayın.

Bumbum

Mesaj gönderen Bumbum » Pzt Tem 05, 2021 9:58 pm

Orangensaft yazdı: Pzt Tem 05, 2021 8:55 pm Merhaba, bu konuda KIT INTL ile iletişime geçmenizi öneriyorum. (https://www.intl.kit.edu/kontakt.php).

NC Puanı kısmına değinmeyeceğim, ancak dil kısmına şunu söylemek isterim;

KIT, hemen hemen her üniversite gibi koyduğu şartları genel olarak zorunlu tutuyor ve bunlarda da esneklik sağlamıyor. Sınava girip B1'e ulaşamamanız, üniversite görevlileri için sizin B1 seviyesinde olmadığınıza dair açık bir kanıt. Eğer elinizde B1 kurs katılım/bitirme belgesi mevcutsa, özellikle Goethe Institut'dan, TELC sonuçlarınızdan bahsetmeniz kanımca sizi sadece mağdur duruma düşürür.

Ancak elinizde kurs katılım/bitirme belgeniz yoksa, ve böyle bir belgeye üniversite başvuru son tarihine kadar sahip olmanız da mümkün değilse, elinizden gelebilecek tek çözüm içinde olduğunuz bu durumu KIT'ye direk danışarak olabilir. (Başlarda kopyala-yapıştır/hazır cevap alırsanız moraliniz bozmayın ve açıkça tekrar tekrar sorun.)
Çok nadir de olsa esnekliği olan dil yeterliliği konusunda nihai kararı KIT vereceğinden dolayı, burada kişisel deneyimleri sorgulamak sizin işinize yaramayabilir. Almancanızı B1 seviyesinin üzerine taşımanın ilk adımları zaten üniversiteler ve onların başvuru prosedürleriyle uğraşırken gerçekleşiyor. -özellikle de yazma kısmında ;)

Bu arada şunun da söylenmesi gerekir; KIT, dil kursunun başında sizi kendi sınavına sokuyor (Şu andaki durumunu bilmiyorum ancak geçen sene de dahil bu sınav fiziksel bir sınav idi, ilgili tarihlerde fiziksel olarak Karlsruhe'de olup olamayacağınızı iyi değerlendirin). Bu sınav dolayısı ile B1'den kıl payı kurtarmak, sizin sınava giren diğer adayların gerisinde kalmanıza neden olabilir.

Ayrıca her şey bir kenara, Vize görüşmeniz sonrasında konsolsluğun sizden ek olarak bir B1 sınav sertifikası istenme şansının yüksek olduğunu unutmayın.
bilgilendirme için çook teşekkürler, umarım siz de istediğiniz bilgilere sizin gibi biri tarafından ulaşırsınız:) Ve ek olarak elimdeki online kurslardan veriler belgeler geçerli olur mu peki katılım belgesi olarak( istanbul işletme enstitüsü B1-B2 belgem mevcut)

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Pzt Tem 05, 2021 10:23 pm

Bumbum yazdı: Pzt Tem 05, 2021 9:58 pm bilgilendirme için çook teşekkürler, umarım siz de istediğiniz bilgilere sizin gibi biri tarafından ulaşırsınız:) Ve ek olarak elimdeki online kurslardan veriler belgeler geçerli olur mu peki katılım belgesi olarak( istanbul işletme enstitüsü B1-B2 belgem mevcut)
Rica ederim.

Şöyle diyebilirim, Goethe Institut'dan aldığım A1-A2-B1 Teilnahmebestätigung belgeleri ile KIT'ye geçen sene başvurdum ve kabul aldım. Sonrasında Vize işlemleri virüs nedeniyle durdurulduğundan dolayı Karlsruhe'ye fiziksel olarak gidip sınava katılamamış ve başka bir üniversiteye yönelmek zorunda kalmıştım. Yani uzun lafın kısası, katılım belgesiyle kabul almak mümkün olabilir.

Ancak hangi Firmanın/Şirketin/Kuruluşun belgesini ne kadar geçerli sayıyorlardır bunu maalesef ben bilemem. Goethe Institut, açık şekilde hemen hemen her Üniversite tarafından hoş karşılanan bir kuruluş olduğundan dolayı yukarıda onun adını belirttim. İstanbul İşletme Enstitüsü hakkına ne kadar deneyime sahiplerdir, hakkında ne düşünüyorlardır bilmiyorum.

Ancak belki de kurum ayırt etmeden her B1 katılım sertifikasını da kabul ediyor olabilirler, fakat dediğim gibi, bilmiyorum.

Bumbum

Mesaj gönderen Bumbum » Pzt Tem 05, 2021 10:26 pm

Orangensaft yazdı: Pzt Tem 05, 2021 10:23 pm Rica ederim.

Şöyle diyebilirim, Goethe Institut'dan aldığım A1-A2-B1 Teilnahmebestätigung belgeleri ile KIT'ye geçen sene başvurdum ve kabul aldım. Sonrasında Vize işlemleri virüs nedeniyle durdurulduğundan dolayı Karlsruhe'ye fiziksel olarak gidip sınava katılamamış ve başka bir üniversiteye yönelmek zorunda kalmıştım. Yani uzun lafın kısası, katılım belgesiyle kabul almak mümkün olabilir.

Ancak hangi Firmanın/Şirketin/Kuruluşun belgesini ne kadar geçerli sayıyorlardır bunu maalesef ben bilemem. Goethe Institut, açık şekilde hemen hemen her Üniversite tarafından hoş karşılanan bir kuruluş olduğundan dolayı yukarıda onun adını belirttim. İstanbul İşletme Enstitüsü hakkına ne kadar deneyime sahiplerdir, hakkında ne düşünüyorlardır bilmiyorum.

Ancak belki de kurum ayırt etmeden her B1 katılım sertifikasını da kabul ediyor olabilirler, fakat dediğim gibi, bilmiyorum.
çok tesekkürler cok naziksiniz, peki başvuru evraklarını sorarsam çok mu darlamış olurum sizi acaba

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Pzt Tem 05, 2021 10:35 pm

Sorularınızı açık bir şekilde yazın, olabildiğince cevap vermeye çalışırım.

Bumbum

Mesaj gönderen Bumbum » Pzt Tem 05, 2021 10:37 pm

Orangensaft yazdı: Pzt Tem 05, 2021 10:35 pm Sorularınızı açık bir şekilde yazın, olabildiğince cevap vermeye çalışırım.
Misal başvururken hangi belgeler apostil tercüme noter istiyor?

Bumbum

Mesaj gönderen Bumbum » Pzt Tem 05, 2021 10:42 pm

Orangensaft yazdı: Pzt Tem 05, 2021 10:35 pm Sorularınızı açık bir şekilde yazın, olabildiğince cevap vermeye çalışırım.
Ösym belgeleri ıslak imzalı mı olmaz zorunda

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Pzt Tem 05, 2021 10:50 pm

Ben Yerleştirme Sonucu, Lise Transkripti ve Lise Diploması için İngilizce Tercüme + Noter + Apostil yaptırmıştım. KIT sade fotokopilerin yeterli olacağını söylüyor (araştırın, garanti vermiyorum) ancak ben emin olmak için bahsettiğim şekilde yaptım (Ekonomik olan seçenek değil maalesef).

ÖSYM belgeleri dediğiniz şey sadece yerleştirme sonucunun çıktısı. Islak imzalı versiyonunu ÖSYM'den alabilmiş olan arkadaşlar bana kalırsa yaşayan efsanedir. Yerleştirme sonucunun Çevirisi + Noter tasidiği + Apostillenmesi yapmanız gereken maksimum olay bence. Seçim size ait, sade fotokopi bile gönderebilirsiniz.

Bumbum

Mesaj gönderen Bumbum » Pzt Tem 05, 2021 10:54 pm

Orangensaft yazdı: Pzt Tem 05, 2021 10:50 pm Ben Yerleştirme Sonucu, Lise Transkripti ve Lise Diploması için İngilizce Tercüme + Noter + Apostil yaptırmıştım. KIT sade fotokopilerin yeterli olacağını söylüyor (araştırın, garanti vermiyorum) ancak ben emin olmak için bahsettiğim şekilde yaptım (Ekonomik olan seçenek değil maalesef).

ÖSYM belgeleri dediğiniz şey sadece yerleştirme sonucunun çıktısı. Islak imzalı versiyonunu ÖSYM'den alabilmiş olan arkadaşlar bana kalırsa yaşayan efsanedir. Yerleştirme sonucunun Çevirisi + Noter tasidiği + Apostillenmesi yapmanız gereken maksimum olay bence. Seçim size ait, sade fotokopi bile gönderebilirsiniz.
Peki şartlı kabul almak için sadece onun dil kursuna mı gitmek zorundayız, yoksa bahsettiğiniz gibi sınavını başaramazsak başka dil kursuna gitsek de şartlı kabulü devam eder mi? Vee başvuru online mı?

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Pzt Tem 05, 2021 10:56 pm

arkadaşlar, notere para vermeye gerek yok .Mezun olduğunuz liseye gidin ıslak imza+mühür yaptırın sonra apostil yapın o kadar .Okul bozuntu çıkartırsa ilçe milli eğitim müdürlüğüne gidin durumunuzu anlatın yardımcı olurlar(Ki yaparlar ,sorun olmaz okulda bence ). ÖSYM için Ankara'ya dilekçe göndermek gerekiyor alan arkadaşlar basit bişi demişti benim zamanım pek olmadığından noter yaptırıp vermiştim ama ona da para vermeye gerek yok yani.

Bumbum

Mesaj gönderen Bumbum » Pzt Tem 05, 2021 11:08 pm

özgürbeyin yazdı: Pzt Tem 05, 2021 10:56 pm arkadaşlar, notere para vermeye gerek yok .Mezun olduğunuz liseye gidin ıslak imza+mühür yaptırın sonra apostil yapın o kadar .Okul bozuntu çıkartırsa ilçe milli eğitim müdürlüğüne gidin durumunuzu anlatın yardımcı olurlar(Ki yaparlar ,sorun olmaz okulda bence ). ÖSYM için Ankara'ya dilekçe göndermek gerekiyor alan arkadaşlar basit bişi demişti benim zamanım pek olmadığından noter yaptırıp vermiştim ama ona da para vermeye gerek yok yani.
ceviriye mi ıslak imza mühür yaptırcaz ?

özgürbeyin

Mesaj gönderen özgürbeyin » Pzt Tem 05, 2021 11:18 pm

Bumbum yazdı: Pzt Tem 05, 2021 11:08 pm ceviriye mi ıslak imza mühür yaptırcaz ?
Çeviri de olur ,orjinalinin fotokopsine de. Ben ikisine de yaptırmıştım(lise diplomasının çevirisi eksik olmuştu ,başvurduğum uni sayısına göre ,ben de salt çeviri + orijinalinin fotokopisini (ıslak imza+mühür+apostilli )birlikte zımbalayıp uniye postalamıştım).

Salt çeviri çok vardı elimde.Sağ olsun çevirmen şablonu vermişti bana :-))

Konsolosluğa direkt çeviri verilir .(almanca istiyorlar tr olan belgeleri)

Bumbum

Mesaj gönderen Bumbum » Pzt Tem 05, 2021 11:32 pm

Orangensaft yazdı: Pzt Tem 05, 2021 10:50 pm Ben Yerleştirme Sonucu, Lise Transkripti ve Lise Diploması için İngilizce Tercüme + Noter + Apostil yaptırmıştım. KIT sade fotokopilerin yeterli olacağını söylüyor (araştırın, garanti vermiyorum) ancak ben emin olmak için bahsettiğim şekilde yaptım (Ekonomik olan seçenek değil maalesef).

hocam son soruma bakmadınız:/

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Cmt Tem 10, 2021 4:33 pm

KIT'a 324 Puan alarak kabul edildim. Sizin de aklınızda bulunsun. O kadar da zor değil kabul almak. ( Makine Mühendisliği)

etg321

Mesaj gönderen etg321 » Cmt Tem 10, 2021 5:23 pm

tunuzn yazdı: Cmt Tem 10, 2021 4:33 pm KIT'a 324 Puan alarak kabul edildim. Sizin de aklınızda bulunsun. O kadar da zor değil kabul almak. ( Makine Mühendisliği)
Merhaba yeni mi kabul aldınız?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Cmt Tem 10, 2021 6:32 pm

etg321 yazdı: Cmt Tem 10, 2021 5:23 pm Merhaba yeni mi kabul aldınız?
Ön kabul aldım ancak harç varmış okulda onu öğrenince biraz soğudum açıkçası.

etg321

Mesaj gönderen etg321 » Cmt Tem 10, 2021 7:15 pm

tunuzn yazdı: Cmt Tem 10, 2021 6:32 pm Ön kabul aldım ancak harç varmış okulda onu öğrenince biraz soğudum açıkçası.
öncelikle tebrikler, ön kabulü ne zaman aldınız ben de başvuracağım da? Bu arada harç 1500 euro olan mı?