Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Erasmus+ Staj

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Bahakoltan

Re: Erasmus+ Staj

Mesaj gönderen Bahakoltan » Cum Haz 11, 2021 7:06 am

Arkadaşlar merhaba tekrar.
Vizemi aldım bir güncelleme yapmak istedim.
Şu an Almanya girişleri en az 6 ay. 3 aylık başvurular alınmıyor. Ne zaman değişir bilmiyorum. Erasmus stajınız zorunlu değilse toplam aylık geliriniz 1647 Euro olmak zorunda. Ben 1047 Euro bloke hesap + 600 Euro hibe şartlarıyla başvurdum. Kabul edildi.
Sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım.

Bahakoltan

Mesaj gönderen Bahakoltan » Cum Haz 11, 2021 7:09 am

umutonbasilar yazdı: Çrş May 26, 2021 10:35 pm Arkadaşlar Erasmus kapsamı için olan sigortalarla ilgili bilgiye ihtiyacım var: AT/11 geçerli oluyor mu? Eğer alamıyorsak özel sigortalar firmalarıyla deneyimi olan var mı, hangisi daha iyidir ve daha uygundur gibi
Hocam iData'da aldığım bilgiye göre AT11 kabul ediliyor öğrenciysen. Yine bir teyit et istersen. Özel sigorta için de Sompo'dan yaptırdım ben.

Bahakoltan

Mesaj gönderen Bahakoltan » Cum Haz 11, 2021 7:10 am

umutonbasilar yazdı: Pzr May 23, 2021 9:50 pm Merhabalar, ben de 3 aylık gideceğim, eğer 6 aylık durumunda bir gelişme olursa ben de çok merak ediyorum.

Erasmus Praktikum vizesiyle ilgili ayrıca da bir sorum var: okul tarafından 600 Euro hibe alacağım ve ek olarak da karşı kurumdan 400 Euro Taschengeld alacağım aylık olarak. Vize başvurusunda 891 Euro'yu karşılamamız gerektiği yazıyor. Geçtiğimiz sene öğrenime giderken taahhütname yapmıştık eksik miktar için fakat şu anda eksik miktar kalmıyor.
Bu durumda hibe+karşı kurumdan alacağım maaşı vizeye sunduğumda sorunla karşılaşır mıyım? Daha önce deneyimi olan varsa aydınlatabilirse çok sevinirim
b8304b2c-cb9f-4817-a6da-2c7264a11c75.jpg
Şu an zorunlu olmayan stajlara aylık 1647 euro gelir kanıtlama lazım. Aksi taktirde uyarıp bloke hesap eklemeni istiyorlar.

seco1212

Mesaj gönderen seco1212 » Cum Haz 11, 2021 12:22 pm

Bahakoltan yazdı: Cum Haz 11, 2021 7:06 am Arkadaşlar merhaba tekrar.
Şu an Almanya girişleri en az 6 ay. 3 aylık başvurular alınmıyor. Ne zaman değişir bilmiyorum. Erasmus stajınız zorunlu değilse toplam aylık geliriniz 1647 Euro olmak zorunda. Ben 1047 Euro bloke hesap + 600 Euro hibe şartlarıyla başvurdum. Kabul edildi.
Merhaba,

Almanya konsolosluğunun sitesinde Erasmus staj bölümünde eğer staj zorunlu ise 752 değilse asgari ücret gösterilmesi gerek yazıyordu. Ancak şuan sadece 752 Aylık net finansman miktarı yazıyor. Bu konu hakkında bilginiz var mı?

aetokay

Mesaj gönderen aetokay » Cmt Haz 12, 2021 11:11 am

seco1212 yazdı: Cum Haz 11, 2021 12:22 pm Merhaba,

Almanya konsolosluğunun sitesinde Erasmus staj bölümünde eğer staj zorunlu ise 752 değilse asgari ücret gösterilmesi gerek yazıyordu. Ancak şuan sadece 752 Aylık net finansman miktarı yazıyor. Bu konu hakkında bilginiz var mı?
Dostum o ibare sadece zorunlu stajı ilgilendiriyor. Çünkü asgari ücret kanunu pandemiyle ilgili olan bir şey değil. Alman Asgari Ücret Kanunu (MiLoG) derki: 3 ayı geçen gönüllü stajlarda, (Kendi vatandaşı veya göçmen farketmez) asgari ücret kazanılması zorunludur.

Not: En az 20 saat çalışmaya denk gelen asgari ücret. (Temmuz başında saatlik 9.60 Euro olacak.)

Not: Hesaplama için Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı sitesini kullanabilirsiniz: https://www.bmas.de/DE/Arbeit/Arbeitsre ... chner.html

Not: Ben Haziran 2021 başında 25 saat çalışma 1040 Euro staj sözleşmesiyle vize aldım.

seco1212

Mesaj gönderen seco1212 » Pzt Haz 14, 2021 8:56 am

aetokay yazdı: Cmt Haz 12, 2021 11:11 am Dostum o ibare sadece zorunlu stajı ilgilendiriyor. Çünkü asgari ücret kanunu pandemiyle ilgili olan bir şey değil. Alman Asgari Ücret Kanunu (MiLoG) derki: 3 ayı geçen gönüllü stajlarda, (Kendi vatandaşı veya göçmen farketmez) asgari ücret kazanılması zorunludur.

Not: En az 20 saat çalışmaya denk gelen asgari ücret. (Temmuz başında saatlik 9.60 Euro olacak.)

Not: Hesaplama için Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı sitesini kullanabilirsiniz: https://www.bmas.de/DE/Arbeit/Arbeitsre ... chner.html

Not: Ben Haziran 2021 başında 25 saat çalışma 1040 Euro staj sözleşmesiyle vize aldım.
Teşekkürler. Peki staj sözleşmesinde alacağımız euro miktarı belirtilirse ayrıca bloke hesap açmaya gerek kalıyor mu? Yani okulun hibe vereceğini gösterir belge + staj sözleşmesinde yazan miktarı gösterirsek ?

aetokay

Mesaj gönderen aetokay » Pzt Haz 14, 2021 9:21 pm

seco1212 yazdı: Pzt Haz 14, 2021 8:56 am Teşekkürler. Peki staj sözleşmesinde alacağımız euro miktarı belirtilirse ayrıca bloke hesap açmaya gerek kalıyor mu? Yani okulun hibe vereceğini gösterir belge + staj sözleşmesinde yazan miktarı gösterirsek ?
aetokay yazdı: Cmt Haz 12, 2021 11:11 am Dostum o ibare sadece zorunlu stajı ilgilendiriyor. Çünkü asgari ücret kanunu pandemiyle ilgili olan bir şey değil. Alman Asgari Ücret Kanunu (MiLoG) derki: 3 ayı geçen gönüllü stajlarda, (Kendi vatandaşı veya göçmen farketmez) asgari ücret kazanılması zorunludur.

cot28

Mesaj gönderen cot28 » Pzr Haz 20, 2021 10:49 am

Merhaba siz ne zaman basvurdunuz ? Ne zaman sonuclandi acaba?
Bende 6 aylik stajda zorunlu ibaresi yer almadigi icin direk basvuruyu reddedip sonrasinda karsi kurumun size asgari ucret verecegine dair yazi istediler. Yeniden basvurmam gerekiyordu.
Sonrasinda gorevlendirme yazima "essential" ibaresi ekleyip verdim gun icinde. 752 Euro yeterli dediler. Hala beklemedeyim 04 haziranda basvurmustum. Eksik belgelerinizi size bildirecegiz dediler. Bir hafta sonra aradim işleminiz devam ediyor beklemeniz gerekiyor dediler. Sizce mail atmam gerekir mi eksik belge var mi yok mu acisindan? Program 1 temmuzda basliyor.

ymryldz

Mesaj gönderen ymryldz » Pzr Haz 20, 2021 9:05 pm

Merhaba, siz başvurduğunuzda Schengen için vize başvuruları açık mıydı acaba? Bana 29.06 için vermişler. 21 Temmuz'da staja katılacağım. Schengen açıldıği için 2 aylık zorunlu stajım için başvuru yapabilir miyim ? Bu konuda herhangi bir bilginiz var mı? Teşekkür ederim.

ymryldz

Mesaj gönderen ymryldz » Pzr Haz 20, 2021 10:11 pm

Merhaba, bir sorum daha olacaktı. Siz bloke hesaba sadece 1047 euro mu yatırdınız? Tek 1 ay için bu ücret geçerli değil mi ? Yani 1047*6 üzerinden bir tutar yatırmanız gerekmiyor muydu? Cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

cot28

Mesaj gönderen cot28 » Pzt Haz 21, 2021 2:00 pm

ymryldz yazdı: Pzr Haz 20, 2021 10:11 pm Merhaba, bir sorum daha olacaktı. Siz bloke hesaba sadece 1047 euro mu yatırdınız? Tek 1 ay için bu ücret geçerli değil mi ? Yani 1047*6 üzerinden bir tutar yatırmanız gerekmiyor muydu? Cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
Kaç ay kalacaksanız o kadar ay ile çarpmanız gerekmektedir.

seco1212

Mesaj gönderen seco1212 » Sal Tem 06, 2021 9:29 am

Hocam yani 3 aya kadar olan erasmus stajlarında aylık 752 euro göstermek yeterli oluyor anladığım kadarıyla. Okuldan da aylık 600 euro hibe alacağıma göre aylık 152 euro luk bir açık kalıyor onu da bloke hesaba atmak yeterli oluyor sanırım.

ozturk.mine

Mesaj gönderen ozturk.mine » Cum Tem 09, 2021 1:14 am

Merhaba,
Ağustos'ta 2 aylık staj yapabilmek için schengene başvurdum ancak konsolosluktan '6 aylık staj' şartı ile ilgili bir bilgi alamadım. Son durum hakkında bir bilgisi olan paylaşabilir mi?

ozturk.mine

Mesaj gönderen ozturk.mine » Cum Tem 09, 2021 1:20 am

ymryldz yazdı: Pzr Haz 20, 2021 9:05 pm Merhaba, siz başvurduğunuzda Schengen için vize başvuruları açık mıydı acaba? Bana 29.06 için vermişler. 21 Temmuz'da staja katılacağım. Schengen açıldıği için 2 aylık zorunlu stajım için başvuru yapabilir miyim ? Bu konuda herhangi bir bilginiz var mı? Teşekkür ederim.
merhaba,
son durumunuz nedir acaba? Bende aynı durumdayım. " 90 gün alti tip dalinda olmayan staj basvurulari kabul edilmemektedir, sadece istisnai durumda vize verilmektedir. Bu istisnai durum tam asili olmaniz halinde gecerlidir." şeklinde bir cevap aldım. Başvurmak konusunda tereddüt içindeyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

ahfen

Mesaj gönderen ahfen » Sal Tem 27, 2021 4:21 pm

Merhaba,
Benim hesabımda 6400 euro vardı ve ben de 6 aylık hibe kabulu aldım. Fakat şöyle bir durum oldu. Bankada 8 aylık bir hesap açtığım için aylık gelirim 800 göründü, ve vize reddi yedim. Şu an hesabındaki aylık miktarı 1080 euro ya çıkarmaya çalışıyorum. Ve sonrasında itiraz edeceğim. Şundan emin olmak istiyorum. 6 aylık hibe varsa bankada 1080 görünmesi yeterli olır değil mi? Yoksa banka hesabımı aylık 1581 euro mu yapmalıyım?

Minzeros

Mesaj gönderen Minzeros » Prş Ağu 05, 2021 10:51 pm

Merhaba 1040 eksi hibeyi neden bloke yapmadınız, asgari tutar 1040 olması gerekmiyor mu.
Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim, teşekkür ederim.

comatose

Mesaj gönderen comatose » Sal Ağu 17, 2021 4:09 pm

Merhaba arkadaşlar,

3 aylık staj için hangi vize türüne başvurdunuz Schengen mi yoksa schengenin özel bi türü mü olmalı? bir de aylık tutar 752 euro şeklinde güncellendi acaba gönüllü stajlar da 752 euro kuralına mı dahil?

umutonbasilar yazdı: Pzr May 23, 2021 9:50 pm Merhabalar, ben de 3 aylık gideceğim, eğer 6 aylık durumunda bir gelişme olursa ben de çok merak ediyorum.

Erasmus Praktikum vizesiyle ilgili ayrıca da bir sorum var: okul tarafından 600 Euro hibe alacağım ve ek olarak da karşı kurumdan 400 Euro Taschengeld alacağım aylık olarak. Vize başvurusunda 891 Euro'yu karşılamamız gerektiği yazıyor. Geçtiğimiz sene öğrenime giderken taahhütname yapmıştık eksik miktar için fakat şu anda eksik miktar kalmıyor.
Bu durumda hibe+karşı kurumdan alacağım maaşı vizeye sunduğumda sorunla karşılaşır mıyım? Daha önce deneyimi olan varsa aydınlatabilirse çok sevinirim
b8304b2c-cb9f-4817-a6da-2c7264a11c75.jpg

gizgiz53

Mesaj gönderen gizgiz53 » Çrş Eyl 29, 2021 3:35 pm

cot28 yazdı: Pzr Haz 20, 2021 10:49 am Merhaba siz ne zaman basvurdunuz ? Ne zaman sonuclandi acaba?
Bende 6 aylik stajda zorunlu ibaresi yer almadigi icin direk basvuruyu reddedip sonrasinda karsi kurumun size asgari ucret verecegine dair yazi istediler. Yeniden basvurmam gerekiyordu.
Sonrasinda gorevlendirme yazima "essential" ibaresi ekleyip verdim gun icinde. 752 Euro yeterli dediler. Hala beklemedeyim 04 haziranda basvurmustum. Eksik belgelerinizi size bildirecegiz dediler. Bir hafta sonra aradim işleminiz devam ediyor beklemeniz gerekiyor dediler. Sizce mail atmam gerekir mi eksik belge var mi yok mu acisindan? Program 1 temmuzda basliyor.
Merhaba, son durumunuz nedir acaba vize alabildiniz mi? Şuan benzer bir durum yaşıyorum, stajım zorunlu değil ve büyük bir ihtimalle red yiyeceğim

mertyiyitt

Mesaj gönderen mertyiyitt » Cum Kas 12, 2021 6:35 pm

Merhabalar, Erasmus stajı ve gereken finansman hakkında etrafta çok fazla bilgi var. Açıkçası hangisi doğru artık anlayamıyorum. Net bir şekilde bilgi alan oldu mu?

3 aydan uzun olacak şekilde gönüllü olarak yapılan stajlarda asgari ücretin (sanırım 1647 Euro) geçerli olması durumu varmış. Bu ücret kesin olarak kurum tarafından sözleşme ile mi kanıtlanmalı yoksa erasmus hibesi+bloke hesap tutarı şeklinde durum çözülebiliyor mu? Yakın zamanda bilgisi olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.

Teşekkürler.

Merveve

Mesaj gönderen Merveve » Çrş Ara 08, 2021 4:41 pm

Merhaba, bende sizinle benzer bir durum yaşıyorum. Şimdi alacağım maaş 3 aydan fazla olan gönüllü stajlarda hibe + maaş = asgari ücret, olmak zorunda mı? Eğer öyle olursa bloke hesaba ya da sponsora gerek kalmaz değil mi? Şuan almanyada olduğum için idatayı arayamıyorum. Bu yüzden size sormak istedim. Hala 3 ay dan uzun mu olmak zorunda stajlar? Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?