Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Expatrio Fintiba vb ile Bloke Hesap ve Sağlık Sigortası Hakkında

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
iyapi

Expatrio Fintiba vb ile Bloke Hesap ve Sağlık Sigortası Hakkında

Mesaj gönderen iyapi » Prş Haz 10, 2021 12:36 pm

Merhaba herkese, forumu yeni görüp kaydoldum umarım aradığım soruların cevaplarını bulabilirim. Benim durumum şu şekilde:
Yüksek Lisans için FAU Erlangen'dan kabul aldım, kabul mektubum da var. 24 yaşındayım. Okula enrolment için gereken belgeleri yollayabiliyorum, son tarihi 30 Eylül ancak bir burs programına başvurmak istediğim için 15 temmuza kadar enroll olmayı halletmek istiyorum. Enrolment için de biliyorsunuz ki bir Alman sağlık sigortası istiyor. Bloke hesap için de İş Bank, Deutsche Bank gibi kurumlara baktım ancak onların konsolosluk onaylı belge istemelerinden dolayı ve konsoloslukta hiç randevu olmamasından dolayı Expatrio Fintiba gibi opsiyonları keşfettim. Bloke hesap için bir sorun yok, onun hallolma süreci basit ve güvenli (konsolosluğun kendi sitesinde önerilen bankalar arasında adının geçmesi ve dolayısıyla devlet tarafından tanınmış olması) duruyor ancak sağlık sigortasından tam emin olamadım.

Sigorta içinse durumum şu şekilde:
Ben şu anda bir firmada çalışıyorum ve firmanın sağladığı bir özel sağlık sigortam var. Bu nedenle işten çıkana kadar At11 çıkaramıyorum ve biraz daha para biriktirmek istediğim için ağustos sonu gibi çıkmayı planlıyorum. Bu nedenle şimdiden bir sigorta yapmış olmam gerekiyor. Ağustosta işten çıkınca da babamın sgksı üzerinden devam edecek sigortam. Okulun enrolment deadlineı 30 Eylül ve akademik takvim başlangıcı 1 ekim, bu nedenle sağlık sigortası yaptırırken 1 Ekim gibi bir tarih seçerim diye düşünüyorum (mailleştiğim AOK temsilcisi de aynı şey söyledi) ancak ders başlangıcı 16 Ekim, bu yüzden 5 10 Ekim gibi giderim.

Bu durumda benim incoming insurance'a ihtiyacım olur mu (expatrio ücretsiz olarak veriyor ancak hem ihtiyacım olur mu hem de olmasının bir zararı olur mu diye sormak istedim)? Bir de bu Expatrio'nun verdiği sigorta vize işlemlerinde veya enrolmentta sorun çıkarır mı? Enrolment için okulun sunduğu şöyle bir şart var:
Proof of statutory health insurance: If you are insured with a statutory health insurance provider, you require proof of statutory health insurance
cover for enrolment at a university from your insurance provider, referred to as 'Krankenversicherungsnachweis für die Einschreibung an einer
Hochschule'. It is not enough to simply provide a copy of your health insurance card or proof of membership. If you are insured with a private
health insurance provider or if you are exempt from statutory insurance, you will require confirmation of exemption from statutory health insurance
from a statutory health insurance provider. Confirmation from your private health insurance provider is not sufficient. Please address questions
regarding health insurance to the statutory health insurance provider.

Bir de vize başvuru belgelerinde şu madde var: "Türkiye’de SGK tarafından düzenlenen yurt dışı sağlık sigortası belgesi (A/T 11
belgesi) veya Almanya’da öğrenci sağlık sigortasının başlayacağı tarihe kadar
geçerli sağlık sigortası." Bu durumda benim At11'im olmayacağı için bu Expatrio'nun verdiği sigortayı mı vize başvurusuna götürmem lazım yoksa kendi sağlık sigortamın belgesini mi (e devletten çıkarılan sigorta sorgulama belgesi)?

Şimdiden çok teşekkür ederim

meltemszg

Re: Expatrio Fintiba vb ile Bloke Hesap ve Sağlık Sigortası Hakkında

Mesaj gönderen meltemszg » Prş Haz 10, 2021 5:27 pm

Ben Expatrio ile sağlık sigortası ve bloke hesap işlemlerini halletmiştim. İkisini beraber yaparsan hesap açılış ücreti (49€) geri iade ediyorlar.
Çalıştıkları sağlık sigortası kurumu TK , yani Almanya'nın en ünlü sağlık sigortası . Okul da rahatlıkla kabul edecektir.

iyapi

Mesaj gönderen iyapi » Prş Haz 10, 2021 6:27 pm

Merhaba, ben de ona karar verdim sanırım, value package her şeyi kapsayan güzel bir paket gibi duruyor. Siz vizede veya okul kaydında herhangi bir sorun yaşadınız mı?

Bir de banka kartı olarak da sanırım N26 veriliyormuş, bunu tavsiye eder misiniz? Ya da orada herhangi bir Alman bankasına gidip hesap açtırıp bloke hesabın aylık ücretini o hesaba aktarmak daha mı mantıklı olur? Genelde ödemelerini kartla yaparım ama cash de illaki lazım olur o yüzden hem para çekebilme, hem kart aidatı, açma zorluğu, kampanyalar vs nezdinde kendi tecrübenizle genel bir cevap verebilirseniz çok sevinirim.

meltemszg yazdı: Prş Haz 10, 2021 5:27 pm Ben Expatrio ile sağlık sigortası ve bloke hesap işlemlerini halletmiştim. İkisini beraber yaparsan hesap açılış ücreti (49€) geri iade ediyorlar.
Çalıştıkları sağlık sigortası kurumu TK , yani Almanya'nın en ünlü sağlık sigortası . Okul da rahatlıkla kabul edecektir.

meltemszg

Mesaj gönderen meltemszg » Cum Haz 11, 2021 2:21 pm

Hiçbir sıkıntı yaşamadım, 92 günlük de ücretsiz seyahat sağlık sigortası sağlıyorlar.
n26'yı da Expatrio içerisinden referans kod ile 6 aylık bir üst pakedi açabilirsiniz. Ben n26 kullanıyorum çok memnunum.
Bankaların arasındaki farkları alttaki linkten inceleyebilirsiniz :

https://www.expatrio.com/current-account

iyapi

Mesaj gönderen iyapi » Cum Haz 11, 2021 3:10 pm

Bu 92 günlük sigortanın ilk gidiş dışında önemi var mı? Yani ben bu sigorta ile gittikten sonra orada TKyı aktive etsem daha sonra Türkiyeye giriş çıkışta benden tekrar "incoming insurance" talep ederler mi?

Bir de 92 günden sonraki fiyatı ne kadar kullandıysanız?
N26yı ben de duymuştum onu açarım diye düşünüyorum. Küçük şehirlerde Girocard olmamasından dolayı bazı marketlerde geçmez gibi bir ibare gördüm de böyle bir sorun oldu mu acaba hiç?

meltemszg yazdı: Cum Haz 11, 2021 2:21 pm Hiçbir sıkıntı yaşamadım, 92 günlük de ücretsiz seyahat sağlık sigortası sağlıyorlar.
n26'yı da Expatrio içerisinden referans kod ile 6 aylık bir üst pakedi açabilirsiniz. Ben n26 kullanıyorum çok memnunum.
Bankaların arasındaki farkları alttaki linkten inceleyebilirsiniz :

https://www.expatrio.com/current-account

meltemszg

Mesaj gönderen meltemszg » Cum Haz 11, 2021 3:15 pm

N26 her yerde geçiyor.
seyahat sağlık sigortasının amacı zaten siz TK'yı Almanya'ya gelip aktif hale getirene kadar sizi cover etmesi.
Sonrasında TK'yı aktif hale getirdikten sonra sizden seyahat sağlık sigortası(incoming insurance) istenmez.

iyapi

Mesaj gönderen iyapi » Cum Haz 11, 2021 3:18 pm

Tamamdır çok teşekkürler yardımlarınız için. Yani o zaman ben TKyı aktif ettikten sonra ıncoming insuranceı iptal etsem sorun olmaz o zaman hiç.
meltemszg yazdı: Cum Haz 11, 2021 3:15 pm N26 her yerde geçiyor.
seyahat sağlık sigortasının amacı zaten siz TK'yı Almanya'ya gelip aktif hale getirene kadar sizi cover etmesi.
Sonrasında TK'yı aktif hale getirdikten sonra sizden seyahat sağlık sigortası(incoming insurance) istenmez.

İlay

Mesaj gönderen İlay » Prş Tem 08, 2021 5:39 pm

Master için mülakata girdiniz mi?