Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiyedeki Lisans Eğitimine Almanyada Devam Etmek

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
furkanbicer

Türkiyedeki Lisans Eğitimine Almanyada Devam Etmek

Mesaj gönderen furkanbicer » Cmt Haz 05, 2021 12:07 am

Herkese merahaba, Forumdaki birçok konuyu okudum ve kafama takılanları tecrubelerinize danışmak istedim. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Halihazırda Türkiyede Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde okumaktayım ve bu 6. senem, çeşitli sebeplerden dolayı (Ayrıntıyı en alt ksıma ekliyorum) okula vakit ayıramadım ve ders durumum kötü olduğu için Lisans eğitimime Almanyada devam etmek istiyorum. Kendi bölümüme 2015 yılında giriş yaptım (Yerleştirme puanım 313) ve daha öncesinde İstanbulda Handan-Hayrettin Yelkikanat Anadolu Teknik lisesinden mezun oldum.

Dersleri saydırmak konusunda herhangi bir endişem yok, sıfırdan başlamayı göze alarak bunu yapıyorum. Anadolu teknik lisesinden mezun olmuş olmam veya 6. senem olması olumsuz bir sonuç doğurur mu? Yerşeltirme puanım yüzünden kabul edilme şandım düşük mü?(Sanırım 313 puan NC türü ile 2.95 yapıyor) Eğer ki bu şartlarda kabul edilebiliyorsam, ne zaman, nasıl ve nereye başvuru yapmam gerek? Bunun için takip edebileceğim bir klavuz vs. var mı? Almanyada okumak istediğim lisans eğitimi Makine mühendisliği veya Mekatronik mühendisliği, kendime kontenjan açısından bu bölümlerde yer bulabilir miyim? Bu iş için ne kadar bir bütçe ayırmam gerekecektir?

Detay olarak neden hala mezun olamadığıma gelirsek, uzun süredir kendi projem için çalışıyor ve okula zaman ayırmıyordum, birçok dersten de devamsızlık yüzünden geçemedim. Kendi tasarladığım 3D Yazıcı ile bir Kickstarter projesi başlatmış, 50 bin dolar olan hedefimizi geçmemize rağmen çeşitli sebepler ile kampanyayı iptal etmek zorunda kaldık. Eğer bu projenin kabul edilmemde yardımı olacak ise proje sayfasını da paylaşabilirim. Bu sebeple de lisans eğitimimi Almanyada almak istiyorum.

Yardımcı olabilir, yol gösterebilirseniz çok sevinirim, Şimdiden teşekkürler!

BatuhanBozkurt

Re: Türkiyedeki Lisans Eğitimine Almanyada Devam Etmek

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Cmt Haz 05, 2021 12:42 am

Bir amaç uğruna, bir proje uğruna akademik anlamda aksaklıklar yaşamışsın. Tabii ki bu bir dezavantaj ancak sen projeni belgelendirirsen, CV'ni veyahutta Motivasyon mektubunu sağlam ve destekli şekilde sunarsan ayrıca girişimci, yaratıcı ve çalışkan tarafını onlara kanıtlarsan, kendini onlara çok iyi şekilde ifade edebilirsen, tabii ki yüksek bir şansın var demektir.

Ayrıca yaş da bir etken. Kararlılık da aynı şekilde. Dediğin gibi okuduğun bölümün şartlı kabulunu alıp, ortalama bir dil seviyesiyle başvurursan ( örn; b1,b2 ) çok daha avantajlı olacaksındır. Ayrıca ders saydırma olayını da gerçekleştirmen senin yararına olacaktır.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Cmt Haz 05, 2021 1:04 am

BatuhanBozkurt yazdı: Cmt Haz 05, 2021 12:42 am Bir amaç uğruna, bir proje uğruna akademik anlamda aksaklıklar yaşamışsın. Tabii ki bu bir dezavantaj ancak sen projeni belgelendirirsen, CV'ni veyahutta Motivasyon mektubunu sağlam ve destekli şekilde sunarsan ayrıca girişimci, yaratıcı ve çalışkan tarafını onlara kanıtlarsan, kendini onlara çok iyi şekilde ifade edebilirsen, tabii ki yüksek bir şansın var demektir.

Ayrıca yaş da bir etken. Kararlılık da aynı şekilde. Dediğin gibi okuduğun bölümün şartlı kabulunu alıp, ortalama bir dil seviyesiyle başvurursan ( örn; b1,b2 ) çok daha avantajlı olacaksındır. Ayrıca ders saydırma olayını da gerçekleştirmen senin yararına olacaktır.
Proje sayfasında kurucu olarak benim adım belirtilmiş durumda, yeterli midir bilmiyorum. Proje linkini alt kısıma bıraktım, umarım kabul edilmemde yardımı olur. İngilizcem gayet iyi fakat Almancam hiç yok diyebilirim, belirli bir seviye şart koşulursa gece gündüz çalışıp, çevremdekiler ile tekrar yaparak çok kısa sürede öğrenebilirim. Almanyada mühendisliği İngilizce olarak okumam mümkün mü? Ve ingilizce bir bölüme başvurursam hangi seviyede Almanca istenecektir?

Ne zaman başvurular yapıyor, nereye ve nasıl başvuruluyor hiç bilmiyorum, bu konular için yardım alabileceğim veya takip edebileceğim bir kılavuz var mı? Eğer yakın bir zamanda ise kaçırmak istemiyorum, fazlası ile zaman kaybettim. Cevabınız için teşekkür ederim!

https://www.kickstarter.com/projects/cl ... 3d-printer

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Cmt Haz 05, 2021 1:15 am

furkanbicer yazdı: Cmt Haz 05, 2021 1:04 am Proje sayfasında kurucu olarak benim adım belirtilmiş durumda, yeterli midir bilmiyorum. Proje linkini alt kısıma bıraktım, umarım kabul edilmemde yardımı olur. İngilizcem gayet iyi fakat Almancam hiç yok diyebilirim, belirli bir seviye şart koşulursa gece gündüz çalışıp, çevremdekiler ile tekrar yaparak çok kısa sürede öğrenebilirim. Almanyada mühendisliği İngilizce olarak okumam mümkün mü? Ve ingilizce bir bölüme başvurursam hangi seviyede Almanca istenecektir?

Ne zaman başvurular yapıyor, nereye ve nasıl başvuruluyor hiç bilmiyorum, bu konular için yardım alabileceğim veya takip edebileceğim bir kılavuz var mı? Eğer yakın bir zamanda ise kaçırmak istemiyorum, fazlası ile zaman kaybettim. Cevabınız için teşekkür ederim!

https://www.kickstarter.com/projects/cl ... 3d-printer
dediğin kadar hızlı kavrayacaksan Almanca A2 yi 2.5-3 ayda çok rahat alırsın. Senin için ayrıca bir avantaj olacaktır. IELTS'den sertifika almak da İngilizce dil seviyeni ispatlayacaktır.

İngilizce bölümlere başvurman tabii ki mümkün. Üniversitesideden üniversiteye değişkenlik gösteriyor, araştırman lazım. Bazıları Almanca istemiyor ancak zaten en az A2 olmadan da vizeye başvuracağını veya Almanyaya geleceğini sanmıyorum. Şart koşmuyor olsalar bile almanı tavsiye ederim. Çünkü ihtiyacın olacak.

Bu portal bulabileceğin en büyük kılavuz. Forumda 4-5 saatini geçirerek istediğin her bilgiye ulaşabilirsin.

Attığın linki daha sonra inceleyip yorumda bulunurum hocam.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Cmt Haz 05, 2021 1:21 am

BatuhanBozkurt yazdı: Cmt Haz 05, 2021 1:15 am dediğin kadar hızlı kavrayacaksan Almanca A2 yi 2.5-3 ayda çok rahat alırsın. Senin için ayrıca bir avantaj olacaktır. IELTS'den sertifika almak da İngilizce dil seviyeni ispatlayacaktır.

İngilizce bölümlere başvurman tabii ki mümkün. Üniversitesideden üniversiteye değişkenlik gösteriyor, araştırman lazım. Bazıları Almanca istemiyor ancak zaten en az A2 olmadan da vizeye başvuracağını veya Almanyaya geleceğini sanmıyorum. Şart koşmuyor olsalar bile almanı tavsiye ederim. Çünkü ihtiyacın olacak.

Bu portal bulabileceğin en büyük kılavuz. Forumda 4-5 saatini geçirerek istediğin her bilgiye ulaşabilirsin.

Attığın linki daha sonra inceleyip yorumda bulunurum hocam.
Çabuk öğrenen brisiyim ve çevremde Almanca bilen/öğrenen kişiler var, pratik imkanım da var o yüzden sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Tercihim İngilizce bir bölümde okumak yönünde, NC puanım yeterli mi bu konuda hiç fikrim yok, Makine veya mekatronik mühendisliği için kendime bir yer bulabilir miyim? Bir de başvurular için belirli bir tarih var mı yoksa yılın herzamanı başvuru yapılabiliyor mu?

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Cmt Haz 05, 2021 1:25 am

furkanbicer yazdı: Cmt Haz 05, 2021 1:21 am Çabuk öğrenen brisiyim ve çevremde Almanca bilen/öğrenen kişiler var, pratik imkanım da var o yüzden sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Tercihim İngilizce bir bölümde okumak yönünde, NC puanım yeterli mi bu konuda hiç fikrim yok, Makine veya mekatronik mühendisliği için kendime bir yer bulabilir miyim? Bir de başvurular için belirli bir tarih var mı yoksa yılın herzamanı başvuru yapılabiliyor mu?
NC ve ÖSYM puanına göre başvuruların değişkenlik gösterebiliyor. Ben inşaat müh. okuyorum Türkiyede. Ortalamam 2.77, ÖSYM notum 300 dü. Paderborn Üni den Makina müh. şartlı kabul alabildim. Bölümün ingilizce olması da giriş puanlarında değişkenlik gösteriyor diye biliyorum.

Şartlı kabul yılın her zamanı yapılıyor diye biliyorum ancak yanılıyor da olabilirim.

Şunu söyleyebilirim, geçtiğimiz senelerde kız arkadaşım haziran veya temmuz ayında başvurup Eylül ayında şartlı kabulunu almıştı.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Cmt Haz 05, 2021 2:10 am

BatuhanBozkurt yazdı: Cmt Haz 05, 2021 1:25 am NC ve ÖSYM puanına göre başvuruların değişkenlik gösterebiliyor. Ben inşaat müh. okuyorum Türkiyede. Ortalamam 2.77, ÖSYM notum 300 dü. Paderborn Üni den Makina müh. şartlı kabul alabildim. Bölümün ingilizce olması da giriş puanlarında değişkenlik gösteriyor diye biliyorum.

Şartlı kabul yılın her zamanı yapılıyor diye biliyorum ancak yanılıyor da olabilirim.

Şunu söyleyebilirim, geçtiğimiz senelerde kız arkadaşım haziran veya temmuz ayında başvurup Eylül ayında şartlı kabulunu almıştı.
NC puanlarımız gayet yakın gözüküyor, umarım ben de kabul alabilirim. Kendi okulumuzdaki ortalamamız önemli mi? Sadece NC puanı ile değerlendiriliyor diye okumuştum diye hatırlıyorum.

Türkiyeden geçiş yapmış kişiler var ise, tecrubelerini aktarabilirlerse çok sevinirim!

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Cmt Haz 05, 2021 2:16 am

Forumda eski konularda birazcık gezin derim. Ortalama önemli tabii ki.

Ben senin başlığını takip edicem hocam. Bilgim dahilinde olan bir soru soracak olursan elimden geldiğince cevap vericem.

Bol şans

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Cmt Haz 05, 2021 2:18 am

BatuhanBozkurt yazdı: Cmt Haz 05, 2021 2:16 am Forumda eski konularda birazcık gezin derim. Ortalama önemli tabii ki.

Ben senin başlığını takip edicem hocam. Bilgim dahilinde olan bir soru soracak olursan elimden geldiğince cevap vericem.

Bol şans
Saolun, cevaplarınız için teşekkür ederim!

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Pzt Haz 07, 2021 2:58 pm

Araştırmalarım ve çalışmalarım hala sürüyor, birkaç sorum olacak eğer ki bilen var ise ve yardımcı olabilrise çok sevinirim.

*Gördüğüm kadarıyla neredeyse bütün üniversitelerin son başvuru tarihi 15 Temmuzda sona eriyor fakat benim elimde İngilizce veya Almanca için bir sertifika bulunmuyor. Goethe a2 için hazırlanıp girmeyi planlıyordum fakat 7-8 temmuzda gözüken sınavların kontrenjanı dolmuş gözüküyor, bu sertifikayı alabileceğim, sorun çıkartmayacak başka bir kurum var mı? Sonucun çıkması ne kadar sürer, sertifikayı kaç gün sonra alabilirim?

*15 Temmuza kadar dil seviyesi için sertifikamı alamazsam, üniversitelere başvuru yapıp şartlı kabul almam mümkün mü?

*Başta İngilizce bir bölümde okumak istiyordum fakat herkes İngilizce bölümün az olduğunu ve Almanca bilmediğim taktirde vize alamayacağımı söyledi. Almanca bir bölüme başvurduğumda ayrıca İngilizce sertifikası almam gerekir mi, sadece A2 almanca ile şartlı kabul alabilir miyim?

*Üniversiteye giriş yılım (2015) ve yaşım sebebi ile red cevabı alır mıyım?

Cevbaplayabilirseniz çok sevinirim, Teşekkürler!

doli.bom

Mesaj gönderen doli.bom » Pzt Haz 07, 2021 3:47 pm

furkanbicer yazdı: Cmt Haz 05, 2021 12:07 am Herkese merahaba, Forumdaki birçok konuyu okudum ve kafama takılanları tecrubelerinize danışmak istedim. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Halihazırda Türkiyede Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde okumaktayım ve bu 6. senem, çeşitli sebeplerden dolayı (Ayrıntıyı en alt ksıma ekliyorum) okula vakit ayıramadım ve ders durumum kötü olduğu için Lisans eğitimime Almanyada devam etmek istiyorum. Kendi bölümüme 2015 yılında giriş yaptım (Yerleştirme puanım 313) ve daha öncesinde İstanbulda Handan-Hayrettin Yelkikanat Anadolu Teknik lisesinden mezun oldum.

Dersleri saydırmak konusunda herhangi bir endişem yok, sıfırdan başlamayı göze alarak bunu yapıyorum. Anadolu teknik lisesinden mezun olmuş olmam veya 6. senem olması olumsuz bir sonuç doğurur mu? Yerşeltirme puanım yüzünden kabul edilme şandım düşük mü?(Sanırım 313 puan NC türü ile 2.95 yapıyor) Eğer ki bu şartlarda kabul edilebiliyorsam, ne zaman, nasıl ve nereye başvuru yapmam gerek? Bunun için takip edebileceğim bir klavuz vs. var mı? Almanyada okumak istediğim lisans eğitimi Makine mühendisliği veya Mekatronik mühendisliği, kendime kontenjan açısından bu bölümlerde yer bulabilir miyim? Bu iş için ne kadar bir bütçe ayırmam gerekecektir?

Detay olarak neden hala mezun olamadığıma gelirsek, uzun süredir kendi projem için çalışıyor ve okula zaman ayırmıyordum, birçok dersten de devamsızlık yüzünden geçemedim. Kendi tasarladığım 3D Yazıcı ile bir Kickstarter projesi başlatmış, 50 bin dolar olan hedefimizi geçmemize rağmen çeşitli sebepler ile kampanyayı iptal etmek zorunda kaldık. Eğer bu projenin kabul edilmemde yardımı olacak ise proje sayfasını da paylaşabilirim. Bu sebeple de lisans eğitimimi Almanyada almak istiyorum.

Yardımcı olabilir, yol gösterebilirseniz çok sevinirim, Şimdiden teşekkürler!
Ders saydırmayacaksınız önceki lisans bilgilerinizi paylaşmayabilirsiniz,diye biliyorum.Yanlış bilgi veriyor olmak istemem.Araştırmakta fayda var

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Sal Haz 08, 2021 12:10 am

doli.bom yazdı: Pzt Haz 07, 2021 3:47 pm Ders saydırmayacaksınız önceki lisans bilgilerinizi paylaşmayabilirsiniz,diye biliyorum.Yanlış bilgi veriyor olmak istemem.Araştırmakta fayda var
Üniversiteye başvururken dil sertifikası kesinlikle gerekiyor mu? Şuan sertifikam yok ve son başvuru tarihine bir ay kalmış sanırım.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Sal Haz 08, 2021 12:38 am

furkanbicer yazdı: Sal Haz 08, 2021 12:10 am Üniversiteye başvururken dil sertifikası kesinlikle gerekiyor mu? Şuan sertifikam yok ve son başvuru tarihine bir ay kalmış sanırım.
Hangi liseden mezun olduğunuz şu an önemli değil,zaten üniversite eğitimine başlamışsınız.Üniversite'den kabul alabilirsin.Fakat asıl olay vizede başlayacak.Özellikle okulu uzatman dolayısıyla sıkıntı çıkabilir.Ben senin şu anki durumuna bakarak en az b1 sertifika alman gerektiğini düşünüyorum.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Sal Haz 08, 2021 12:46 am

Alarech yazdı: Sal Haz 08, 2021 12:38 am Hangi liseden mezun olduğunuz şu an önemli değil,zaten üniversite eğitimine başlamışsınız.Üniversite'den kabul alabilirsin.Fakat asıl olay vizede başlayacak.Özellikle okulu uzatman dolayısıyla sıkıntı çıkabilir.Ben senin şu anki durumuna bakarak en az b1 sertifika alman gerektiğini düşünüyorum.
Vize görüşmesinde mezun olmama sebebimden, projemden bahsetsem faydası olur mu sizce? B1 sertifikası bana üniversiteye başvururken mi gerekir yoksa vize görüşmesinde mi? Şuan gece gündüz Almanca çalışıyorum eğer ki vize görüşmesinde gerekiyorsa başarabilirim diye umuyorum.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Sal Haz 08, 2021 1:38 am

furkanbicer yazdı: Sal Haz 08, 2021 12:46 am Vize görüşmesinde mezun olmama sebebimden, projemden bahsetsem faydası olur mu sizce? B1 sertifikası bana üniversiteye başvururken mi gerekir yoksa vize görüşmesinde mi? Şuan gece gündüz Almanca çalışıyorum eğer ki vize görüşmesinde gerekiyorsa başarabilirim diye umuyorum.
Şimdi dil seviyesi istemeyen bir üniversite'den ön kabul alıp vizeye b1 götürürsen inan ne olur bilmiyorum.Vize kabul eder mi,üniversite hangi seviyeden başlatır,bunları mail yoluyla sormanda fayda var.

doli.bom

Mesaj gönderen doli.bom » Sal Haz 08, 2021 10:07 am

furkanbicer yazdı: Sal Haz 08, 2021 12:10 am Üniversiteye başvururken dil sertifikası kesinlikle gerekiyor mu? Şuan sertifikam yok ve son başvuru tarihine bir ay kalmış sanırım.
Çoğu üniversite dil sertifikasını başvuru değil kayıt sırasında ister.Şartlı kabul için de durum aynı mı bilmiyorum.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Sal Haz 08, 2021 6:25 pm

doli.bom yazdı: Sal Haz 08, 2021 10:07 am Çoğu üniversite dil sertifikasını başvuru değil kayıt sırasında ister.Şartlı kabul için de durum aynı mı bilmiyorum.
Şartlı kabul almak için çalışıyorum halihazırda çünkü kabul alabilecek bir Almancam yok. TU Clausthal için tanıtım bölümünde hiç Almanca bilmeden kabul alınabilir şeklinde bir açıklama yapılmış. Dil sertifikasını vermeden bu üniversiteden şartlı kabul alma şansım var mı sizce? Benim açımcan sıkıntı hem elimde halihazırda bir sertifika olmaması hem de son başvuru tarihine çok az bir süre kalmış olması şuan.