Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Emekli Memur Çocuğu ve Münih'te Yüksek Lisans

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
ichweissesnicht

Emekli Memur Çocuğu ve Münih'te Yüksek Lisans

Mesaj gönderen ichweissesnicht » Cum Haz 04, 2021 7:52 pm

Merhaba arkadaşlar,

Münich'ten master kabülü aldım. Başta sevinmiştim. Ancak sonra araştırmalarım bana gösterdi ki MÜNİCH çok ama çok pahalı bir şehirmiş. Yurt 2 seneye anca çıkıyormuş. Uygun ev bulmak çok zormuş. Hatta neredeyse imkansızmış. Kimisi bu sebeplerle yılıp gitmekten vazgeçiyormuş vb.

Şimdi bloke hesapta ailem vize için gerekli parayı gösterebilir ama eğer Münich için bunun aylık olarak çok üstünde bir para ancak yeterli olacaksa maalesef bu yıkıcı olur.

Oraya gidip biraz alıştıktan sonra iş bulmayı denerim belki diyorum ama buna çok bel bağlamak güvenilir mi yani uluslararası öğrenciler için part time işler konusunda Münich fırsatların bol olduğu bir şehir mi?

Konaklama açısından da eğer trenle uzaktan gidip gelmeye, her gün git gel 2 saat yola ok dersen belki bir şeyler bulabilinir der misiniz?

Özetle Münich ekonomik sıkıntılarla, konaklama sorunlarıyla benim gençliğimden götürür mü? :? Yoksa başta çok zorlansak da sonra bir şekilde toparlanır ve çekilen çileye değer mi?

Benim gibi ortalama gelirli bir aileden gelip master için oraya giden arkadaşların fikirlerini merak ediyorum.
Teşekkürler.

emekli memur çocuğu

koloo

Re: Emekli Memur Çocuğu ve Münih'te Yüksek Lisans

Mesaj gönderen koloo » Cum Haz 04, 2021 11:47 pm

ichweissesnicht yazdı: Cum Haz 04, 2021 7:52 pm Merhaba arkadaşlar,

Münich'ten master kabülü aldım. Başta sevinmiştim. Ancak sonra araştırmalarım bana gösterdi ki MÜNİCH çok ama çok pahalı bir şehirmiş. Yurt 2 seneye anca çıkıyormuş. Uygun ev bulmak çok zormuş. Hatta neredeyse imkansızmış. Kimisi bu sebeplerle yılıp gitmekten vazgeçiyormuş vb.

Şimdi bloke hesapta ailem vize için gerekli parayı gösterebilir ama eğer Münich için bunun aylık olarak çok üstünde bir para ancak yeterli olacaksa maalesef bu yıkıcı olur.

Oraya gidip biraz alıştıktan sonra iş bulmayı denerim belki diyorum ama buna çok bel bağlamak güvenilir mi yani uluslararası öğrenciler için part time işler konusunda Münich fırsatların bol olduğu bir şehir mi?

Konaklama açısından da eğer trenle uzaktan gidip gelmeye, her gün git gel 2 saat yola ok dersen belki bir şeyler bulabilinir der misiniz?

Özetle Münich ekonomik sıkıntılarla, konaklama sorunlarıyla benim gençliğimden götürür mü? :? Yoksa başta çok zorlansak da sonra bir şekilde toparlanır ve çekilen çileye değer mi?

Benim gibi ortalama gelirli bir aileden gelip master için oraya giden arkadaşların fikirlerini merak ediyorum.
Teşekkürler.

emekli memur çocuğu
Münih´de yasamiyorum ama bu konuda fikrimi söylemek isterim. Bizim ögrencilerde türkiyeden kalma bir aliskanlik olarak hep en iyi okul olsun kompleksi var. Münih acik ara almanyadaki en pahali sehirdir. Münihe gitmek yerine, ortalama bir üniversiteye gidip aylik kendine daha fazla para ayirabilmek ve daha az problemle ugrasmak bence ögrenci kisiye cok daha fazla sey katar. Kendi tecrübemden örnek vermek gerekirse, okulum dünyada 30. degil 200.sirada ama aylik 650€ masrafim var, 3 hafta icinde yurt cikti, yurt okula 7-8 dk yürüme mesafesinde, bürokratik isler hizli ilerliyor, irkcilik yok. Kisascasi düsünmek zorunda oldugum tek sey derslerim. Ben orta büyüklükteki sehirleri öneririm ama bu demek degil ki münihe gidersen cok kötü seyler yasarsin. Belki benimkinden daha iyi tecrübeler edinirsin, daha cok mutlu olursun ama dediklerime de bir kulak ver derim :)

ichweissesnicht

Mesaj gönderen ichweissesnicht » Cmt Haz 05, 2021 12:36 am

koloo yazdı: Cum Haz 04, 2021 11:47 pm Münih´de yasamiyorum ama bu konuda fikrimi söylemek isterim. Bizim ögrencilerde türkiyeden kalma bir aliskanlik olarak hep en iyi okul olsun kompleksi var. Münih acik ara almanyadaki en pahali sehirdir. Münihe gitmek yerine, ortalama bir üniversiteye gidip aylik kendine daha fazla para ayirabilmek ve daha az problemle ugrasmak bence ögrenci kisiye cok daha fazla sey katar. Kendi tecrübemden örnek vermek gerekirse, okulum dünyada 30. degil 200.sirada ama aylik 650€ masrafim var, 3 hafta icinde yurt cikti, yurt okula 7-8 dk yürüme mesafesinde, bürokratik isler hizli ilerliyor, irkcilik yok. Kisascasi düsünmek zorunda oldugum tek sey derslerim. Ben orta büyüklükteki sehirleri öneririm ama bu demek degil ki münihe gidersen cok kötü seyler yasarsin. Belki benimkinden daha iyi tecrübeler edinirsin, daha cok mutlu olursun ama dediklerime de bir kulak ver derim :)

Rahat bir eğitim hayatı yaşamanıza sevindim ama ben bu okulu ve bölümü en iyisi diye değil daha çok hocaların çalışmalarına ve programın içeriğine göre tercih etmiştim. Başka bir okula da başvurmadım zaten.

ama şimdi Münih gözümde bir stres topuna döndü. Böyle kurun gözü kör olsun diyelim. Teşekkürler

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Cmt Haz 05, 2021 12:55 am

ichweissesnicht yazdı: Cmt Haz 05, 2021 12:36 am Rahat bir eğitim hayatı yaşamanıza sevindim ama ben bu okulu ve bölümü en iyisi diye değil daha çok hocaların çalışmalarına ve programın içeriğine göre tercih etmiştim. Başka bir okula da başvurmadım zaten.

ama şimdi Münih gözümde bir stres topuna döndü. Böyle kurun gözü kör olsun diyelim. Teşekkürler
Tercihinin mantığı gayet anlıyorum. Tabii ki hedeflerin doğrultusunda ilerlemen en doğrusu ancak yorum atan arkadaşın da dediği gibi, oraya gidildiğinde gerçekten stres topu olan her şey senin önünde ciddi bir engel olmaya başlıyor. Spesifik anlamda örnek veremem ama konsantrasyonunu, psikolojik anlamda yorgunluğunu atmadan kendi işine odaklanabilmek çok zor. Bürokrasi işinden denk geleceğin ev arkadaşlarına kadar, maddi sıkıntılardan bulunduğun konumun-şehrin insanına kadar hepsi senin psikolojini etkileyecek şeyler. Biraz bu tarz şeylerde seçim yaparken dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle sen de zaten maddiyat konusuna değinmişsin. Asla tercihini Münih'ten yana kullanma mutsuz olursun yapamazsın demiyorum yanlış anlama. Tabii ki işin rast giderse dilediğin şekilde sıkıntı yaşamadan hedeflerine başarılı şekilde uğraşabilirsin. Dediğim gibi önüne çıkacak her engeli hesap et. Ve senin de dediğin gibi hiçbir şeye bel bağlama. Evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor.

Sorularına gelecek olursak. Tabii ki çektiğin çileye değer ancak o toparlanma sürecine gelecek olursak bir şey demek seni yakından tanıyan bir insan olmadığım için zor.

ichweissesnicht

Mesaj gönderen ichweissesnicht » Cmt Haz 05, 2021 1:21 am

BatuhanBozkurt yazdı: Cmt Haz 05, 2021 12:55 am Tercihinin mantığı gayet anlıyorum. Tabii ki hedeflerin doğrultusunda ilerlemen en doğrusu ancak yorum atan arkadaşın da dediği gibi, oraya gidildiğinde gerçekten stres topu olan her şey senin önünde ciddi bir engel olmaya başlıyor. Spesifik anlamda örnek veremem ama konsantrasyonunu, psikolojik anlamda yorgunluğunu atmadan kendi işine odaklanabilmek çok zor. Bürokrasi işinden denk geleceğin ev arkadaşlarına kadar, maddi sıkıntılardan bulunduğun konumun-şehrin insanına kadar hepsi senin psikolojini etkileyecek şeyler. Biraz bu tarz şeylerde seçim yaparken dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle sen de zaten maddiyat konusuna değinmişsin. Asla tercihini Münih'ten yana kullanma mutsuz olursun yapamazsın demiyorum yanlış anlama. Tabii ki işin rast giderse dilediğin şekilde sıkıntı yaşamadan hedeflerine başarılı şekilde uğraşabilirsin. Dediğim gibi önüne çıkacak her engeli hesap et. Ve senin de dediğin gibi hiçbir şeye bel bağlama. Evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor.

Sorularına gelecek olursak. Tabii ki çektiğin çileye değer ancak o toparlanma sürecine gelecek olursak bir şey demek seni yakından tanıyan bir insan olmadığım için zor.
Tabii stres kaynağı çok fazla olursa diğer hedefler de sekteye uğrar, haklısınız. Münih'te yaşamakla alakalı gerçekten sanırım olumlu tek bir şey okumadım. O kadar üniversite ve öğrenci ne yapıyor anlamadım :| Belki olursa doktora da denerim artık. Ich weiss es nicht. :?

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Cmt Haz 05, 2021 1:33 am

ichweissesnicht yazdı: Cmt Haz 05, 2021 1:21 am Tabii stres kaynağı çok fazla olursa diğer hedefler de sekteye uğrar, haklısınız. Münih'te yaşamakla alakalı gerçekten sanırım olumlu tek bir şey okumadım. O kadar üniversite ve öğrenci ne yapıyor anlamadım :| Belki olursa doktora da denerim artık. Ich weiss es nicht. :?
Özellikle sadece Münich'i hedefleyip, alternatif düşünmemen şaşırttı. Ayrıca bir yer için iyi bir şey duymamak huzursuz edebilir ama gidip yapabilen var sonuçta.

Ben sadece alternatif şeyler de araştırmanı tavsiye ederim.

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Cmt Haz 05, 2021 3:34 pm

Hocam sanırım TUM dan kabul aldınız. Hangi bölüm ? Ve ne zaman basvurup ne zaman kabul mektubunu aldınız ?

Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
egehandr
İletişim:

Mesaj gönderen egehandr » Sal Haz 08, 2021 4:40 pm

ichweissesnicht yazdı: Cum Haz 04, 2021 7:52 pm Merhaba arkadaşlar,

Teşekkürler.

emekli memur çocuğu
Selamlar. Burada sorduğunuz aynı soruları ben de kendime yaklaşık 5-6 ay önce soruyordum. Ben de annesi ve babası çalışan bir bireyim, orta düzey bir gelirimiz mevcut yani, ama ne kadar iyi olursa olsun Euro kuruna yetişecek durumda da değiliz malesef. Bu sebeple ben de aynı soruları sora sora şu anki durumuma geldim.

Öncelikle kendimi kısaca açıklayayım, örnek vermiş olurum, sonra da diğer sorulara cevap vermeye çalışırım.
Türkiye'de bir üniversitede hem doktora yaparken hem de iyi bir miktarda burs alıyordum, kendimi ehh diyecek düzeyde idame ediyordum yani. Fakat ailemle yaşıyordum, şansım buydu. TUM'dan kabul aldığımı öğrenince 1.dönemde olduğum doktora programımı bıraktım, TUM'a yöneldim. Şu an da 1.dönemimi uzaktan eğitimle bitirmek üzereyim ve Temmuz'da Münih'e gitmek için her şeyi ayarladım. Ev bile %99 hazır.

Ben 5-6 ay önce bu yola çıkayım mı çıkmayayım mı diye deli gibi düşünürken, etrafımda sorduğum herkes "para durumu ne olursa olsun gitmelisin" dedi. Kendi mentor hocam bile bunu söyledi. Çünkü bahsettiğimiz üniversite dünya çapında çok iyi bir yerde, eğitimi cidden harika, ve Almanya iş imkanlarını da zaten biliyoruz. Tüm bunları göze alınca şu anda maddi durumları düşünmedim ve bu yola girdim.
Şu an benim sadece bloke hesabım var, elimde de ortalama 500 euro gibi bir para mevcut. Vizeye başvurdum ve vizemin gelmesini bekliyorum, Münih'te de aylık 400€ olan bir ev buldum kontrat yaptım, sağlık sigortamı da kendim ödeyecek durumda olmama rağmen (AT11 hakkım yok) aylık 860€ bloke hesap parası ile geçinebilecek durumdayım. Her hesabı yaptım. Üstelik parttime veya minijob şeklinde çalışma imkanımız hep var, bunu da aşağıda açıklayacağım.

Öncelikle size de hayırlı olsun diyorum, mutlaka bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Aileniz eğer bloke hesap ücretinde yardım edebiliyorsa gerisi gelir, emin olun. Münih'te evler evet pahalı, yurtların çıkması 2-3 dönemi bulabiliyor, ama bu problem değil. Çünkü daima ucuz evler veya ucuz sublet imkanları da var. Ben 400€ sıcak kira şeklinde bir evle anlaştım, konumu çok güzel, oda ufacık ama benim için problem değil. Ve bu tip evler daima var. Bu tip paylaşımlı ev arama uygulamaları mevcut, bütçenizi oraya yazdığınızda sürekli yeni ilanlar çıkıyor, hepsine tek bir mesaj şablonu yollarsanız mutlaka ev bulunuyor. Ben 3 haftada 2 kesin ev buldum mesela. Bütçeme de uyuyor.

İlk başta Münih'e giderken ev konusunun hallolduğunu varsayıyorum yani onun ilk aylık kirası falan ödendi diyelim, ve diyelim ki elinizde 300-500€ parayla gittiniz. Bloke hesap parasının ilk ay ödemesinin size gelmesi 2-3 haftayı buluyor. Bu da gayet iyi bir süre. Bundan sonra 12 ay boyunca her ay 860€ para gelecek. Bu cepte. Buna ek olarak, oturma izni çıktıktan sonra (Münih'te ortalama 3-4 ayı bulabiliyormuş) parttime/minijob veya workingstudent olarak çalışma hakkımız var. İstisnasız söylüyorum, tanıştığım her Türk öğrenci orada parttime çalışıyor. Mesela bisikletle dağıtım elemanlığı: haftada 20 saat çalışarak ortalama 900€ kazanabiliyoruz. Bu çok iyi değil mi? Üstelik kendi bisikletine de gerek yok, aylık 18€ kiralık bisikletler var. Yeter ki çalışmak iste.
Diğer bir örnek: workingstudent pozisyonları. Bu işler de yine haftada 20 saat (günde 4 saat, 5 gün) çalıştırıyor ve bunlarla yine 1100-1300€ arası kazanmak mümkün. Bu rakamları kafamdan uydurmuyorum, bu paraları kazanan arkadaşlarım var.
Diğer örnek: minijob'lar. Almanya'da envai çeşit minijob var. "Minijob" denmesinin sebebi aylık 450€ kazandırıyor olması. Haftada 10 saat çalışma, aylık 450€ ve vergi kesintisiz kazanç. Bence bu da güzel bir seçenek. Haftaiçi günde 2 saat çalışarak 450€ güzel.

Demem o ki oturma izni çıktıktan sonra parasız kalma gibi bir durum yok. Bloke hesabın 860€ parasına ek olarak bu yukarıda saydığım herhangi bir işte çalışarak ciddi gelir elde etmek mümkün. Zaten oradaki çoğu öğrenci bu şekilde yaşıyor. Daha başka bir sürü iş imkanı var, internete "München minijob" yazarsanız bir sürü ilan çıkıyor mesela. Oturma izni çıktıktan sonra, herhangi bir iş arayan kişinin iş bulamaması cidden çok zor.

Bu yolda istikrarlı ve kararlı olmak cidden önemli. Sabır da bir o kadar önemli. Ev bulma süreci cidden sıkıntı mesela, ben 3 hafta aradım ve 3 haftanın sonunda şu an bi yeri kesinleştirebildim. Ama görüldüğü üzere bu imkansız değil. Bürokratik işler de çok yavaş ilerliyormuş, bu yüzden de sabır gerekli. Ama mutlaka her iş halloluyor bir şekilde. Ben bunu kafama yazdım böyle.

Son olarak, aşağıya bir aylık hesaplama bırakıyorum, bunu da belki referans alabiliriz. Hiç bir işte bile çalışmadığımızı düşünürsek, "Bloke hesap tutarı ile Münih'te geçinilebilir mi" diye:
- WG veya Yurt kirası = 400€
- Zorunlu Sağlık Sigortası = 110€ (Eğer AT11 hakkınız varsa bu harcamayı silebilirsiniz)
- Prepaid Telefon = 15€
- Toplu ulaşım = 50€ (Semester ticket 6 aylık 200€, ben fazladan aylık 50€ yazıyorum buraya)
- Market alışverişi = 200€
- Ek gider (gezmek, alışveriş, spor salonu vs) = 50€

Bu hesaplamaya göre bile yine geçinmek mümkün. Bir de bunun üstüne çalışırsanız (iş bulmak zor değil ve emimin ki çalışırsınız) o zaman işler iyice güzelleşiyor.
Bence bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Bahsettiğimiz üniversite dünya çapında 47. sırada, bunu da unutmayalım :)
Technical University of Munich - Biomedical Engineering and Medical Physics M.Sc.
Izmir Kâtip Çelebi University - Biomedical Engineering B.Sc.

aetokay

Mesaj gönderen aetokay » Prş Haz 10, 2021 12:32 am

egehandr yazdı: Sal Haz 08, 2021 4:40 pm Selamlar. Burada sorduğunuz aynı soruları ben de kendime yaklaşık 5-6 ay önce soruyordum. Ben de annesi ve babası çalışan bir bireyim, orta düzey bir gelirimiz mevcut yani, ama ne kadar iyi olursa olsun Euro kuruna yetişecek durumda da değiliz malesef. Bu sebeple ben de aynı soruları sora sora şu anki durumuma geldim.

Öncelikle kendimi kısaca açıklayayım, örnek vermiş olurum, sonra da diğer sorulara cevap vermeye çalışırım.
Türkiye'de bir üniversitede hem doktora yaparken hem de iyi bir miktarda burs alıyordum, kendimi ehh diyecek düzeyde idame ediyordum yani. Fakat ailemle yaşıyordum, şansım buydu. TUM'dan kabul aldığımı öğrenince 1.dönemde olduğum doktora programımı bıraktım, TUM'a yöneldim. Şu an da 1.dönemimi uzaktan eğitimle bitirmek üzereyim ve Temmuz'da Münih'e gitmek için her şeyi ayarladım. Ev bile %99 hazır.

Ben 5-6 ay önce bu yola çıkayım mı çıkmayayım mı diye deli gibi düşünürken, etrafımda sorduğum herkes "para durumu ne olursa olsun gitmelisin" dedi. Kendi mentor hocam bile bunu söyledi. Çünkü bahsettiğimiz üniversite dünya çapında çok iyi bir yerde, eğitimi cidden harika, ve Almanya iş imkanlarını da zaten biliyoruz. Tüm bunları göze alınca şu anda maddi durumları düşünmedim ve bu yola girdim.
Şu an benim sadece bloke hesabım var, elimde de ortalama 500 euro gibi bir para mevcut. Vizeye başvurdum ve vizemin gelmesini bekliyorum, Münih'te de aylık 400€ olan bir ev buldum kontrat yaptım, sağlık sigortamı da kendim ödeyecek durumda olmama rağmen (AT11 hakkım yok) aylık 860€ bloke hesap parası ile geçinebilecek durumdayım. Her hesabı yaptım. Üstelik parttime veya minijob şeklinde çalışma imkanımız hep var, bunu da aşağıda açıklayacağım.

Öncelikle size de hayırlı olsun diyorum, mutlaka bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Aileniz eğer bloke hesap ücretinde yardım edebiliyorsa gerisi gelir, emin olun. Münih'te evler evet pahalı, yurtların çıkması 2-3 dönemi bulabiliyor, ama bu problem değil. Çünkü daima ucuz evler veya ucuz sublet imkanları da var. Ben 400€ sıcak kira şeklinde bir evle anlaştım, konumu çok güzel, oda ufacık ama benim için problem değil. Ve bu tip evler daima var. Bu tip paylaşımlı ev arama uygulamaları mevcut, bütçenizi oraya yazdığınızda sürekli yeni ilanlar çıkıyor, hepsine tek bir mesaj şablonu yollarsanız mutlaka ev bulunuyor. Ben 3 haftada 2 kesin ev buldum mesela. Bütçeme de uyuyor.

İlk başta Münih'e giderken ev konusunun hallolduğunu varsayıyorum yani onun ilk aylık kirası falan ödendi diyelim, ve diyelim ki elinizde 300-500€ parayla gittiniz. Bloke hesap parasının ilk ay ödemesinin size gelmesi 2-3 haftayı buluyor. Bu da gayet iyi bir süre. Bundan sonra 12 ay boyunca her ay 860€ para gelecek. Bu cepte. Buna ek olarak, oturma izni çıktıktan sonra (Münih'te ortalama 3-4 ayı bulabiliyormuş) parttime/minijob veya workingstudent olarak çalışma hakkımız var. İstisnasız söylüyorum, tanıştığım her Türk öğrenci orada parttime çalışıyor. Mesela bisikletle dağıtım elemanlığı: haftada 20 saat çalışarak ortalama 900€ kazanabiliyoruz. Bu çok iyi değil mi? Üstelik kendi bisikletine de gerek yok, aylık 18€ kiralık bisikletler var. Yeter ki çalışmak iste.
Diğer bir örnek: workingstudent pozisyonları. Bu işler de yine haftada 20 saat (günde 4 saat, 5 gün) çalıştırıyor ve bunlarla yine 1100-1300€ arası kazanmak mümkün. Bu rakamları kafamdan uydurmuyorum, bu paraları kazanan arkadaşlarım var.
Diğer örnek: minijob'lar. Almanya'da envai çeşit minijob var. "Minijob" denmesinin sebebi aylık 450€ kazandırıyor olması. Haftada 10 saat çalışma, aylık 450€ ve vergi kesintisiz kazanç. Bence bu da güzel bir seçenek. Haftaiçi günde 2 saat çalışarak 450€ güzel.

Demem o ki oturma izni çıktıktan sonra parasız kalma gibi bir durum yok. Bloke hesabın 860€ parasına ek olarak bu yukarıda saydığım herhangi bir işte çalışarak ciddi gelir elde etmek mümkün. Zaten oradaki çoğu öğrenci bu şekilde yaşıyor. Daha başka bir sürü iş imkanı var, internete "München minijob" yazarsanız bir sürü ilan çıkıyor mesela. Oturma izni çıktıktan sonra, herhangi bir iş arayan kişinin iş bulamaması cidden çok zor.

Bu yolda istikrarlı ve kararlı olmak cidden önemli. Sabır da bir o kadar önemli. Ev bulma süreci cidden sıkıntı mesela, ben 3 hafta aradım ve 3 haftanın sonunda şu an bi yeri kesinleştirebildim. Ama görüldüğü üzere bu imkansız değil. Bürokratik işler de çok yavaş ilerliyormuş, bu yüzden de sabır gerekli. Ama mutlaka her iş halloluyor bir şekilde. Ben bunu kafama yazdım böyle.

Son olarak, aşağıya bir aylık hesaplama bırakıyorum, bunu da belki referans alabiliriz. Hiç bir işte bile çalışmadığımızı düşünürsek, "Bloke hesap tutarı ile Münih'te geçinilebilir mi" diye:
- Zorunlu Sağlık Sigortası = 110€ (Eğer AT11 hakkınız varsa bu harcamayı silebilirsiniz)
- Prepaid Telefon = 15€
- Toplu ulaşım = 50€ (Semester ticket 6 aylık 200€, ben fazladan aylık 50€ yazıyorum buraya)

Bu hesaplamaya göre bile yine geçinmek mümkün. Bir de bunun üstüne çalışırsanız (iş bulmak zor değil ve emimin ki çalışırsınız) o zaman işler iyice güzelleşiyor.
Bence bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Bahsettiğimiz üniversite dünya çapında 47. sırada, bunu da unutmayalım :)
Selamlar, 1 Temmuz'da bende Münih'e taşınıyorum. Konaklama hariç her şey (vize dahil) kesinleşti. 2-3 WG ile temas halindeyim, bu konuyu da biran önce kesinleştirmeye çalışıyorum. Bahsettiğiniz harcamaları, araştırmaları bende yaptım ve aşağı yukarı hepsi aynı. Teşekkür ederim paylaştığınız için.

ichweissesnicht

Mesaj gönderen ichweissesnicht » Cum Haz 11, 2021 12:45 am

egehandr yazdı: Sal Haz 08, 2021 4:40 pm Selamlar. Burada sorduğunuz aynı soruları ben de kendime yaklaşık 5-6 ay önce soruyordum. Ben de annesi ve babası çalışan bir bireyim, orta düzey bir gelirimiz mevcut yani, ama ne kadar iyi olursa olsun Euro kuruna yetişecek durumda da değiliz malesef. Bu sebeple ben de aynı soruları sora sora şu anki durumuma geldim.

- Prepaid Telefon = 15€

size çok teşekkür ederim. çok detaylı ve cesaret verici bir açıklama. Bugünlerde sürekli git gel yaşıyorum bu konuda.Gitmek istiyorum ama korkuyorum da. İlk defa biri böyle detaylı ve umut verici konuştu. Çok iyi geldi bana. Sağ olun

Kullanıcı avatarı
egehandr
İletişim:

Mesaj gönderen egehandr » Cum Haz 11, 2021 10:50 am

ichweissesnicht yazdı: Cum Haz 11, 2021 12:45 am size çok teşekkür ederim. çok detaylı ve cesaret verici bir açıklama. Bugünlerde sürekli git gel yaşıyorum bu konuda.Gitmek istiyorum ama korkuyorum da. İlk defa biri böyle detaylı ve umut verici konuştu. Çok iyi geldi bana. Sağ olun
Rica ederim, ne demek. Umarim faydali olabilmişimdir. Ve umarim siz de kendi hayatiniz icin dogru ve yararli olan yolu secersiniz, hayirlisi olsun 🙏🏻🤝
Technical University of Munich - Biomedical Engineering and Medical Physics M.Sc.
Izmir Kâtip Çelebi University - Biomedical Engineering B.Sc.