Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TUM Management and Technology için Almanca

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
dj24

TUM Management and Technology için Almanca

Mesaj gönderen dj24 » Pzt Eyl 07, 2020 5:32 pm

Arkadaşlar uzun bekleyişin ardından buradan bugün Management and Technology bölümünde Master içinkabul aldığımı öğrendim.

Fakat buradan kabul alan arkadaşlara sorum var. 2. semester sonu için benden bir almanca konusunda gelişme bekliyor sanırım okul fakat bölüm tamamen İngilizce. Bir hata mı var diye düşünmedim değil.

Acaba sizlerde durumlar nasıl?

Resim

droyeed

Re: TUM Management and Technology için Almanca

Mesaj gönderen droyeed » Pzt Eyl 07, 2020 10:23 pm

Selam. Konudan bağımsız olarak hangi bölümden kaç ortalamayla mezunsunuz acaba? TUM Mühendislikte Master yapmak istiyorum ben de acaba genel olarak proses ve başvuru için öneriniz var mıdır?

dj24

Mesaj gönderen dj24 » Sal Eyl 08, 2020 10:28 am

droyeed yazdı: Pzt Eyl 07, 2020 10:23 pm Selam. Konudan bağımsız olarak hangi bölümden kaç ortalamayla mezunsunuz acaba? TUM Mühendislikte Master yapmak istiyorum ben de acaba genel olarak proses ve başvuru için öneriniz var mıdır?
Selamlar,
Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden 3 üzeri ortalamayla mezunum.

Mühendislik için şartlar ne bilmiyorum fakat önereceğim tek şey başvuru döneminden önce istenen bütün belgeleri hazırda tutmak olacaktır. İnanın kafanızı çok rahatlatacak.

Ayrıca Türkiye den başvuracağıniz için uni assist olayını da ne kadar önceden halleserseniz o kadar iyi.

Başvuru sayfasında, uni assist ve Tumonline üzerinde yazan her maddeyi dikkatlice okursanız bence bir problem yaşamazsınız.

Ayrıca her takıldığınız yerde TUM a mail atmaktan kacinmayin.

Şansınız bol olsun.

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Sal Eyl 08, 2020 10:34 am

dj24 yazdı: Sal Eyl 08, 2020 10:28 am Selamlar,
Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden 3 üzeri ortalamayla mezunum.

Mühendislik için şartlar ne bilmiyorum fakat önereceğim tek şey başvuru döneminden önce istenen bütün belgeleri hazırda tutmak olacaktır. İnanın kafanızı çok rahatlatacak.

Ayrıca Türkiye den başvuracağıniz için uni assist olayını da ne kadar önceden halleserseniz o kadar iyi.

Başvuru sayfasında, uni assist ve Tumonline üzerinde yazan her maddeyi dikkatlice okursanız bence bir problem yaşamazsınız.

Ayrıca her takıldığınız yerde TUM a mail atmaktan kacinmayin.

Şansınız bol olsun.

Çok teşekkür ederim bilgiler için çok sağolun! Hayırlı olsun size de aynı maili almak umuduyla başlıyoruz bakalım işlemlere :)

dj24

Mesaj gönderen dj24 » Sal Eyl 08, 2020 2:18 pm

droyeed yazdı: Sal Eyl 08, 2020 10:34 am Çok teşekkür ederim bilgiler için çok sağolun! Hayırlı olsun size de aynı maili almak umuduyla başlıyoruz bakalım işlemlere :)
Çok sağolun :)

Dd27

Mesaj gönderen Dd27 » Pzt May 31, 2021 4:56 pm

Merhaba,

Üzerinden zaman geçmiş ancak yine de size bir soru sormak isterim. Management and technology için en az 10 ects ekonomi dersi almamız gerektiği belirtilmişti. Siz başvurduğunuzda da bu durum geçerli miydi? Öyleyse siz hangi dersleri saydırdınız ya da ekonomi dersi almış mıydınız üniversitede?

Şimdiden çok teşekkürler.

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Pzt May 31, 2021 9:28 pm

Merhaba 10 ECTS economi dersi kabul şartları arasında. Eğer bu kriteri sağlayamıyorsanız ne yazıkki değerlendirmeye alınmayacağı yazıyor

Dd27

Mesaj gönderen Dd27 » Pzt May 31, 2021 9:30 pm

Çok teşekkürler.
Cost accounting in industrial engineering, invesment planning ve engineering economics derslerini yazdım ve etcs sayısı tutuyor. Ancak içerik olarak emin olamıyorum. Siz hangi dersleri saydırdığınızı hatırlıyor musunuz?

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Pzt May 31, 2021 9:49 pm

Rica ederim, fakat bahsettiğiniz derslerden cost ve invest. planning business and management modülü altında olmalıydı. Engineering economics dersi bile tam olarak sayilamayabilir. Bu konu Hk sitelerinde bir PDF vardı orda detaylı açıklama yazıyordu.

Core economi dersi istiyorlar.

Ben microeconomics macroeconomics ve yine benzer bir economics dersi yazmıştım

mar1

Mesaj gönderen mar1 » Sal Ağu 03, 2021 9:49 pm

dj24 yazdı: Pzt Eyl 07, 2020 5:32 pm Arkadaşlar uzun bekleyişin ardından buradan bugün Management and Technology bölümünde Master içinkabul aldığımı öğrendim.

Fakat buradan kabul alan arkadaşlara sorum var. 2. semester sonu için benden bir almanca konusunda gelişme bekliyor sanırım okul fakat bölüm tamamen İngilizce. Bir hata mı var diye düşünmedim değil.

Acaba sizlerde durumlar nasıl?

Resim
Merhabalar,

Birkaç gün önce TUM'den İngilizce bir yüksek lisans programı için çok benzer bir kabul mektubu aldım, ancak Almanca yeterlilik gereksinimi ben de yeni öğreniyorum. Aynı şekilde bana da 2.dönemin sonuna kadar süre tanınmış. Vize sürecinde Almanca için herhangi bir yeterlilik belritmeniz gerekti mi acaba? Yine benzer şekilde, Almanca dil kursuna kayıt şart mıdır? Konuyla ilgili herhangi bir yerde bir bilgiye ulaşamadım., yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dd27

Mesaj gönderen Dd27 » Sal Ağu 03, 2021 10:32 pm

Merhaba öncelikle tebrik ederim, hayırlı olsun. Ben de bu bölüme başvurdum siz ne zaman başvurmuştunuz. 31 mayıs son tarihti ve tam 31 mayısta başvurdum. Acaba deadlineda başvurmuş olmanın eksisi olacak mı diye soruyorum. Ek olarak ekonomi altında hangi dersleri saydırmıştınız? Dönüş yaparsanız çok çok sevinirim. Tekrar tebrik ederim.

Dd27

Mesaj gönderen Dd27 » Sal Ağu 03, 2021 10:45 pm

Bu arada bildiğim kadarıyla Almanya’da genel olarak okulların böyle bir şartı var. Bölüm ingilizce de olsa Basic seviyede bir Almanca bilgisi isteyecekler 2. Semester sonunda. Bir yanlışlık yok.

mar1

Mesaj gönderen mar1 » Sal Ağu 03, 2021 11:16 pm

Cevaplar için teşekkür ediyorum öncelikle.
Dd27 yazdı: Sal Ağu 03, 2021 10:32 pm Merhaba öncelikle tebrik ederim, hayırlı olsun. Ben de bu bölüme başvurdum siz ne zaman başvurmuştunuz. 31 mayıs son tarihti ve tam 31 mayısta başvurdum. Acaba deadlineda başvurmuş olmanın eksisi olacak mı diye soruyorum. Ek olarak ekonomi altında hangi dersleri saydırmıştınız? Dönüş yaparsanız çok çok sevinirim. Tekrar tebrik ederim.
Teşekkür ediyorum; tam net belirtmemişim, ben başka bir bölümden kabul aldım, yalnız benim programım da İngilizce olduğu bu başlık altından sorumu iletmek istedim. Ben de mayıs sonuna doğru başvurmuştum, puanlama için önemli olmayabilir. Umuyorum en kısa sürede size de cevap gelecektir, bütün bölümlerin kabul/red zamanları aynı değil anladığım kadarıyla. Ben kabul aldığım dönemde, aynı programa başvuru yapanların da red cevaplarını aldıklarını okumuştum başka mecralarda. Aynı bölüme başvuran başka insanlara da cevap ulaşmadıysa henüz incelemeyi bitirmemiş olabilirler.

Dd27 yazdı: Sal Ağu 03, 2021 10:45 pm Bu arada bildiğim kadarıyla Almanya’da genel olarak okulların böyle bir şartı var. Bölüm ingilizce de olsa Basic seviyede bir Almanca bilgisi isteyecekler 2. Semester sonunda. Bir yanlışlık yok.
Teşekkür ediyorum cevabınız için. Peki bu durumda Konsolosluk vize verebilmek için Almanca dil kursuna kayıt vs. gibi bir evrak isteyecek midir? Mektubun üzerinde 2.dönem sonuna kadar German Proficiency kanıtı gerektiği ibaresi yer aldığı için oraya takılabilirler diye düşündüm. Yanılmıyorsam "dil bilgisi olmadan yüksek lisans kabülu - 44F" diye bir vize çeşidi var, bu vize çeşidinin gerekli evrakları arasında Almanca dil kursuna kayıt zorunluluğu var. Ancak bu benim durumumla ilişkili midir bilemiyorum, konuyla alakalı tecrübem yok maalesef. (Bu arada ekstra bilgi olarak, İngilizce yeterliliği ve bunu sınav yoluyla kanıtlama konusunda bir sıkıntı yok)

frem

Mesaj gönderen frem » Çrş Ağu 04, 2021 12:31 am

Dd27 yazdı: Sal Ağu 03, 2021 10:32 pm Merhaba öncelikle tebrik ederim, hayırlı olsun. Ben de bu bölüme başvurdum siz ne zaman başvurmuştunuz. 31 mayıs son tarihti ve tam 31 mayısta başvurdum. Acaba deadlineda başvurmuş olmanın eksisi olacak mı diye soruyorum. Ek olarak ekonomi altında hangi dersleri saydırmıştınız? Dönüş yaparsanız çok çok sevinirim. Tekrar tebrik ederim.
Bende 29 mayıs’ta başvurdum daha academic check yok :/

Dd27

Mesaj gönderen Dd27 » Çrş Ağu 04, 2021 12:33 am

frem yazdı: Çrş Ağu 04, 2021 12:31 am Bende 29 mayıs’ta başvurdum daha academic check yok :/
Bende de durum aynı maalesef

frem

Mesaj gönderen frem » Çrş Ağu 04, 2021 12:35 am

Dd27 yazdı: Çrş Ağu 04, 2021 12:33 am Bende de durum aynı maalesef
Ayrıca bende engineering economics ve economics for engineering dersleri yazmıştım ekonomi için. Artık sonuç ne olursa, hayırlısıyla admission gelir ikimiz içinde

melisa96

Mesaj gönderen melisa96 » Çrş Ağu 04, 2021 2:00 pm

Bu bölümden 10 ECTS ekonomi şartından dolayı red aldığımı düşünüyorum ben. İTÜ Endüstriden 3,71 GPA ile mezun oldum. Tüm belgelerim tamamdı. Ekonomi için yazdıklarım:

1) economics 4 ECTS
2) cost accounting 4 ECTS
3) engineering economics 5 ECTS

Arkadaşın da söylediği gibi kemiksiz economics dersi istiyorlar sanırım. Macro, micro gibi.

Bu arada ben reddi çok kısa bir sürede almıştım. (Haziran gibi). Çünkü academic requirements not met kısmı zaten ilk aşamalar.

Dd27

Mesaj gönderen Dd27 » Çrş Ağu 04, 2021 2:02 pm

melisa96 yazdı: Çrş Ağu 04, 2021 2:00 pm Bu bölümden 10 ECTS ekonomi şartından dolayı red aldığımı düşünüyorum ben. İTÜ Endüstriden 3,66 GPA ile mezun oldum. Tüm belgelerim tamamdı. Ekonomi için yazdıklarım:

1) economics 4 ECTS
2) cost accounting 4 ECTS
3) engineering economics 5 ECTS

Arkadaşın da söylediği gibi kemiksiz economics dersi istiyorlar sanırım. Macro, micro gibi.

Bu arada ben reddi çok kısa bir sürede almıştım. (Haziran gibi). Çünkü academic requirements not met kısmı zaten ilk aşamalar.
Size yeni mi dönüş yapılmıştı? Ben de ecomonics ve engineering economics yazdım. Toplamda 10 ECTS oluyor bu iki dersle ancak henüz dönüş almadım okuldan.

melisa96

Mesaj gönderen melisa96 » Çrş Ağu 04, 2021 2:04 pm

Dd27 yazdı: Çrş Ağu 04, 2021 2:02 pm Size yeni mi dönüş yapılmıştı? Ben de ecomonics ve engineering economics yazdım. Toplamda 10 ECTS oluyor bu iki dersle ancak henüz dönüş almadım okuldan.
tum’un portalından başvuru durumunuzu kontrol ediyor musunuz? Yeşil tikler ne durumda

Dd27

Mesaj gönderen Dd27 » Çrş Ağu 04, 2021 2:05 pm

melisa96 yazdı: Çrş Ağu 04, 2021 2:04 pm tum’un portalından başvuru durumunuzu kontrol ediyor musunuz? Yeşil tikler ne durumda
Evet, sadece formal requirements kontrol edilmiş durumda. Academic requirements henüz kontrol edilmemiş. Siz ne zaman başvurmuştunuz, yeni mi açıklandı?