Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversiteye başvuru hakkında...

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
İhsan

Üniversiteye başvuru hakkında...

Mesaj gönderen İhsan » Çrş Eyl 12, 2018 3:40 pm

Arkadaşlar öncelikle merhaba,
Ben alman vatandaşıyım fakat Türkiye’de büyüdüm. Dolayısıyla almancayı tam manasıyla öğrenemedim. Türkiyede geçtiğimiz 2017-2018 senesinde ösym sınavına ingilizce “dil” alanından girip ODTÜ ingilizce öğretmenliği bölümünü kazandım. Muafiyet sınavında yeterli puanı alarak hazırlık sınıfını okumadım. Daha sonra bir sömestr süreyle lisans 1. Sınfı okudum ve 2. Sömestrı okumadan okulumu dondurdum. Yaklaşık 5 ay önce Almanyaya geldim ve bir dil okulunda almanca öğrenmeye başladım. B1 belgemi aldım ve dsh-2 sınavına girebilmek için C1 seviyesine kadar devam etmeyi düşünüyorum. Aklıma takılan bir soru var. İngilizce öğretmenliği kazandığım için yalnızca ingilizce öğretmenliği veya englistik, amerikanistik gibi bölümler mi okuyabiliyorum, veya bwl, wiwi, psychologie gibi bölümler de okuyabilir miyim? Aklımda mannheim üniversitesi bwl bölümü var ve nc frei. Sizce kabul alabilir miyim? Nc olayının da farkındayım özellikle psikoloji için önemli gibi görünüyor. Ben NC puanımı hesapladım, fakat bunu dil puanım üzerinden yaptım. 1,67 ortalama çıkıyor. Ben bu ncyi psikoloji için de kullanabilir miyim? Son olarak, benim türkiyedeki okulum ODTÜ’nün ikili anlaşmaları olan üniversiteler var. Kayıtta bana katkısı olur mu? Olursa da sadece ingilizce öğretmenliğinde mi olur? Her şey için teşekkürler.

İhsan

Re: Üniversiteye başvuru hakkında...

Mesaj gönderen İhsan » Çrş Eyl 12, 2018 4:17 pm

Arkadaşlar bir de ben bir dönem okudum dedim. Not ortalamam da 3.30’du fakat ben okulu bitirmediğim için nc notumu lys puanından hesapladım. Doğru mu yaptım?

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Çrş Eyl 12, 2018 7:19 pm

İhsan yazdı: Çrş Eyl 12, 2018 3:40 pm Arkadaşlar öncelikle merhaba,
Ben alman vatandaşıyım fakat Türkiye’de büyüdüm. Dolayısıyla almancayı tam manasıyla öğrenemedim. Türkiyede geçtiğimiz 2017-2018 senesinde ösym sınavına ingilizce “dil” alanından girip ODTÜ ingilizce öğretmenliği bölümünü kazandım. Muafiyet sınavında yeterli puanı alarak hazırlık sınıfını okumadım. Daha sonra bir sömestr süreyle lisans 1. Sınfı okudum ve 2. Sömestrı okumadan okulumu dondurdum. Yaklaşık 5 ay önce Almanyaya geldim ve bir dil okulunda almanca öğrenmeye başladım. B1 belgemi aldım ve dsh-2 sınavına girebilmek için C1 seviyesine kadar devam etmeyi düşünüyorum. Aklıma takılan bir soru var. İngilizce öğretmenliği kazandığım için yalnızca ingilizce öğretmenliği veya englistik, amerikanistik gibi bölümler mi okuyabiliyorum, veya bwl, wiwi, psychologie gibi bölümler de okuyabilir miyim? Aklımda mannheim üniversitesi bwl bölümü var ve nc frei. Sizce kabul alabilir miyim? Nc olayının da farkındayım özellikle psikoloji için önemli gibi görünüyor. Ben NC puanımı hesapladım, fakat bunu dil puanım üzerinden yaptım. 1,67 ortalama çıkıyor. Ben bu ncyi psikoloji için de kullanabilir miyim? Son olarak, benim türkiyedeki okulum ODTÜ’nün ikili anlaşmaları olan üniversiteler var. Kayıtta bana katkısı olur mu? Olursa da sadece ingilizce öğretmenliğinde mi olur? Her şey için teşekkürler.
İyi günler. O nc puanını maalesef kullanamıyorsunuz psikoloji için Türkiye’de tm1 tm2 gibi düsün dil puanının ncsini dil bölümleri icin kullanırsın. İşletme gibi bölümlere de giris yapabilir misin pek bilmiyorum ama hani cok düsük ihtimal bence. Cünkü biri dil bölümünden alıyo biri tm . Benim bilgim bu kadar yardımcı olabildiysem ne mutlu. İyi günler.

İhsan

Mesaj gönderen İhsan » Çrş Eyl 12, 2018 9:02 pm

yusufjosef yazdı: Çrş Eyl 12, 2018 7:19 pm İyi günler. O nc puanını maalesef kullanamıyorsunuz psikoloji için Türkiye’de tm1 tm2 gibi düsün dil puanının ncsini dil bölümleri icin kullanırsın. İşletme gibi bölümlere de giris yapabilir misin pek bilmiyorum ama hani cok düsük ihtimal bence. Cünkü biri dil bölümünden alıyo biri tm . Benim bilgim bu kadar yardımcı olabildiysem ne mutlu. İyi günler.
Merhaba, yardımcı oldunuz teşekkür ederim yanıtladığınız için. Ben dil okudum ama tm derslerinin de çoğunu gördüğüm için belki bir ihtimal olabilir diye düşünüyorum. Mühendislik, tıp, hukuk gibi dağlar kadar fark olan bölümleri zaten kafamdan çıkardım. Öncelikle kassel üniversitesine başvurdum elonomi için. Buradan alacağım onay veya redde göre farklı üniversitelere başvuracağım ya da başvurmayacağım. Umarım kabul gelir. İyi günler. :)

cerenem

Mesaj gönderen cerenem » Cmt May 29, 2021 4:34 pm

Merhaba arkadaşlar, içinizde almanya tıp a baivuran varsa süreç ile ilgili genel bilgileri aktarabilir mi. Hangi sistem(unıassist,vs.) gibi yardıma ihtiyacım var bi noktada