Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiye'den vize yenilemek/Baştan vize almak

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
BengA

Türkiye'den vize yenilemek/Baştan vize almak

Mesaj gönderen BengA » Çrş May 26, 2021 2:01 pm

Merhaba,

Ben bu dönem Almanya'da mastera başladım. Gitmeyi planladığım için vize aldım. Eylül ayının sonuna kadar geçerli vizem var ama Almanya'ya gidemedim ve en yakın gidiş tarihim önümüzdeki dönem için ekimin başında olacak gibi gözüküyor. Ekimin başında gidersem vizem bitmiş alacak, vizemi yenilemem gerek. Bunun için iDatayı aradım, konsolosluğu ara dediler. Konsolosluğa telefonla ulaşamadım, mail attım onlar yabancılar dairesine mail at dedi. Yabancılar dairesine mail attım fakat konuyu başka bir birime sormaları gerektiğini söyleyip mailimi başka birime ilettiler. Şu an da onlardan cevap bekliyorum ama alamıyorum.

Türkiye'de baştan aynı süreçlerden geçip vize alabilir miyim? Almanya'ya belgelerimi yollayarak bir şekilde vize yenilemem mümkün mü (gitmediğim için daha şehir kaydı yaptırmadım)? Vizem bitmeden Almanya'ya gitmem gerekiyor mu?

Ben hep Türkiye'den tekrar vize alabileceğimi düşünmüştüm ama sorduğum kişiler alamayacakmışım gibi konuşup kesin bilgi sahibi olmadıklarını, başkalarına sormamı söyledi. Bu konuda bilgisi olan varsa bana yardımcı olursa çok sevinirim.

BatuhanBozkurt

Re: Türkiye'den vize yenilemek/Baştan vize almak

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Çrş May 26, 2021 3:04 pm

Bilgilerimden emin değilim ancak şunu söyleyebilirim:
Seni eğer yabancılar dairesine yönlendirilerse zaman kaybetmemen adına söylemişlerdir bunu. Ayrıca makul bi sebep belirtirseniz de Konsolosluktan aynı süreçlerden geçip vizenizi alabilirsiniz. Ama net bir şeyi benim de söyleyemediğim gibi yetkililer dahi söylememiş. Bildiğim kadarıyla ikametiniz olmadan da oturumu uzatamazsın. Gitme fırsatı yaratmaya çalışın derim. Konsolosluğa telefon ile çalışmaya çalışın durumu açıklayın. Şimdi detaylı şekilde her şeyini ve süreci nasıl geçirdiğinizi bilmediğim için net bir yorum da yapamıyorum. Okul kaydınızla ilgili, garantörün var mı bloke hesap mı, Almanyada bir tanıdığın var mı? Varsa ikametini formaliteden oraya alabilir misin? Dil kursuna kayıtlı mısın ya da kayıt olacak mısın? Sürecinle ilgili her şeyi paylaşırsanız belki size ben veya bir başkası daha yardımcı olacak bir şeyler söyleyebilir.

BengA

Mesaj gönderen BengA » Çrş May 26, 2021 4:06 pm

Ben şu anki vize bitiş tarihinden sonrası için iData'dan tekrar vize alabileceğimi düşünmüştüm ama herkes beni başka birine yönlendiriyor. Vize yenilemek için istenilen belgelere tekrar baktım da arasında şehir kaydı var o yüzden şu an vizemi yenileyemem evet. Türkiye'den yeni vize almam mümkün değilse mecbur gideceğim ve sanırım bir an önce kendimi ayarlayıp gitme hazırlıklarına başlamam lazım.

Ben master öğrencisiyim. Kaydım var, şu an online eğitim görüyorum. Bloke hesap ve AT-11 ile vize aldım. Vize sürecinde herhangi bir sorun yaşamadım. Belgelerimi teslim ettikten sonra 1 ay içinde vizem geldi. Almanya'da adresini kullanabileceğim biri yok. Biraz zorlayıp bulmaya çalışabilirim ama kesin bulurum diyemiyorum. Benim kaydolduğum program İngilizce olduğu için dil kursu gerekmedi. Vize alırken de IELTS gösterdim. Sadece AT-11 ile kaydolduğum için her 6 ayda bir güncel AT-11 gösterip okul kaydımı yenilemem gerekiyor. Ama sorun olmayacağını maille kolayca yapabileceğimi söyledi okuldakiler. Buradan tekrar vize başvurusu yapabilirsem onları halledip kaydımı yenilemem lazım sanırım.

BatuhanBozkurt

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Prş May 27, 2021 2:23 am

BengA yazdı: Çrş May 26, 2021 4:06 pm Ben şu anki vize bitiş tarihinden sonrası için iData'dan tekrar vize alabileceğimi düşünmüştüm ama herkes beni başka birine yönlendiriyor. Vize yenilemek için istenilen belgelere tekrar baktım da arasında şehir kaydı var o yüzden şu an vizemi yenileyemem evet. Türkiye'den yeni vize almam mümkün değilse mecbur gideceğim ve sanırım bir an önce kendimi ayarlayıp gitme hazırlıklarına başlamam lazım.

Ben master öğrencisiyim. Kaydım var, şu an online eğitim görüyorum. Bloke hesap ve AT-11 ile vize aldım. Vize sürecinde herhangi bir sorun yaşamadım. Belgelerimi teslim ettikten sonra 1 ay içinde vizem geldi. Almanya'da adresini kullanabileceğim biri yok. Biraz zorlayıp bulmaya çalışabilirim ama kesin bulurum diyemiyorum. Benim kaydolduğum program İngilizce olduğu için dil kursu gerekmedi. Vize alırken de IELTS gösterdim. Sadece AT-11 ile kaydolduğum için her 6 ayda bir güncel AT-11 gösterip okul kaydımı yenilemem gerekiyor. Ama sorun olmayacağını maille kolayca yapabileceğimi söyledi okuldakiler. Buradan tekrar vize başvurusu yapabilirsem onları halledip kaydımı yenilemem lazım sanırım.
1 ay önceden gidip gerekli belgeleri yenileyip ikamet alman ve yabancılae dairesine oturum uzatmak için başvurman en mantıklısı. Geleceğin söz konusu riske etme derim. Paraya kıyacaksın birazcık. Bol şans diliyorum ✌🏽

BengA

Mesaj gönderen BengA » Prş May 27, 2021 2:12 pm

BatuhanBozkurt yazdı: Prş May 27, 2021 2:23 am 1 ay önceden gidip gerekli belgeleri yenileyip ikamet alman ve yabancılae dairesine oturum uzatmak için başvurman en mantıklısı. Geleceğin söz konusu riske etme derim. Paraya kıyacaksın birazcık. Bol şans diliyorum ✌🏽
Evet bir cevap alabilirsem attığım maillerden ona göre planlayacağım. Çok teşekkürler.

BengA

Mesaj gönderen BengA » Prş Eyl 09, 2021 9:38 pm

Türkiye'den tekrar vize aldım.
Başta durumu açıkladığımda kimseden bir cevap alamadım ve beni hep başka kişilere yönlendirdiler. İkinci ya da üçüncü mailimden sonra konsolosluk bir sorun olmadığını, iDatadan tekrar randevu alıp aynı süreçten geçip vize alabileceğimi söyledi. Randevu alıp iDataya gittim. Belgelerimi teslim edince vizemi gördüler ve aktif vizem olduğu için bana vize verilmeyeceğini söylediler. Durumu açıklayıp konsoloslukla olan maillerimi gösterdim. Bana maillerin çıktısını aldırdılar ve geçen dönem neden gitmediğimi, bu dönem ne zaman gideceğimi ve vize çıkmazsa iDatayı sorumlu tutmadığımı açıklayan bir yazı yazdırdılar. Bunları da vize evraklarımın arasına koydular. Bana orda sana tekrar vize verilmeme ihtimali var dediler işlemlerimi tamamlarken fakat 1 ay sonra yeni vizem elime ulaştı.
Aynı sorunu yaşayanlar varsa mutlaka konsolosluğa mail atın ve belgelerinizin arasına ekleyin.