Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

NC-Frei Master Programları

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
lilas

NC-Frei Master Programları

Mesaj gönderen lilas » Cmt May 15, 2021 2:02 pm

Herkese merhabalar,

Wirtschaftsinformatik için master programları bakıyoruz. Direkt "Wirtschaftsinformatik" alanında olması önceliğimiz.
NC-Frei bölümlerden bahsediyoruz ama bunu nasıl anlamam gerektiğini kavrayamadım. Mesela Goethe Uni 2,6 NC şartı koymuş, o tamam. Ama TU Darmstadt'a girdiğimde bir NC sınırlaması yok. Fakat bu 'alle zugelassen' anlamına gelmiyor sanırım. 2.27 ortalamayla ile kabul alan bir arkadaşımızı görmüştüm forumda ve Physiker NC-Frei bölümlere kabul aldık demişti. Acaba bu şekildeki okulları nasıl bulabilirim. Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz. Genelde master programları için geçmiş yılların NC listeleri de açıklanmadığından fikir edinemiyoruz.

Mesela TU Darmstadt'ın (sitesi: https://www.tu-darmstadt.de/studieren/s ... 632.de.jsp)

Ayrıca şu an iki arkadaşım için program bakıyoruz. Birinin Türkiye sistemine göre 2,68 ortalaması (NC olarak 3'e yakın.) diğerinin ise NC 2.8... Önerileriniz varsa bekliyoruz.

lilas

Re: NC-Frei Master Programları

Mesaj gönderen lilas » Pzt May 17, 2021 11:12 pm

spamlamak istemem ama bu bilgiye biraz ihtiyacım var, bu yüzden memnun olurum gören bilen yanıtlarsa:(

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 19, 2021 12:57 am

Tek tek üniversite üniversite arastirarak.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

lilas

Mesaj gönderen lilas » Çrş May 19, 2021 1:01 pm

Physiker yazdı: Çrş May 19, 2021 12:57 am Tek tek üniversite üniversite arastirarak.
Merhaba, tek tek bakıyorum ama şu kısımı soruyorum, belki zaten o da anlaşılıyordur da ben eksik yapıyorumdur bilemiyorum.

Misal; TU Clausthal'a baktım. Başvurmak için bir NC kısıtlması yok, istediği kredileri karşılayabiliyorum. Bu durumda bu okulun bir kontenjanı var mı yoksa direkt başvurduğumda kabul alabiliyor muyum bunu nasıl anlarım. Diğer türlü zaten NC kısıtlaması olduğunda en azından minimum sınırı biliyor oluyoruz. Veya 2.5 diye sınır koyan ama sınırın üstündeki herkesi kabul eden üniversiteler varmış. Bu ayrımı yapamıyorum🥺

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Çrş May 19, 2021 2:40 pm

lilas yazdı: Çrş May 19, 2021 1:01 pm Merhaba, tek tek bakıyorum ama şu kısımı soruyorum, belki zaten o da anlaşılıyordur da ben eksik yapıyorumdur bilemiyorum.

Misal; TU Clausthal'a baktım. Başvurmak için bir NC kısıtlması yok, istediği kredileri karşılayabiliyorum. Bu durumda bu okulun bir kontenjanı var mı yoksa direkt başvurduğumda kabul alabiliyor muyum bunu nasıl anlarım. Diğer türlü zaten NC kısıtlaması olduğunda en azından minimum sınırı biliyor oluyoruz. Veya 2.5 diye sınır koyan ama sınırın üstündeki herkesi kabul eden üniversiteler varmış. Bu ayrımı yapamıyorum🥺
Her üniversite'nin her bölümünde kontenjan mevcut tabii ki de.Nc frei diyebilir.Fakat 10 kişilik kontenjan olup 15 kişi başvurduysa bunları nc değerlerine göre ayırırlar.

lilas

Mesaj gönderen lilas » Çrş May 19, 2021 4:08 pm

Alarech yazdı: Çrş May 19, 2021 2:40 pm Her üniversite'nin her bölümünde kontenjan mevcut tabii ki de.Nc frei diyebilir.Fakat 10 kişilik kontenjan olup 15 kişi başvurduysa bunları nc değerlerine göre ayırırlar.
Lisans için bazı okul-bölümler için kontenjan sınırı olmadığını başvuruların onaylandığını okudum da masterda da böyle bir imkan var mı diye öğrenmek istedim. Almanca ile ilgili bir sorunum yok vaktim de var mezun olmak için ama Wirtschaftsinformatik için masterlarda başvuru şartlarında çoğu okulun 2.5 NC şartı olduğu için biraz endişeliyim. 2.7 (Türkiye) civarında kabul alabileceğim okulları öğrenmek biraz rahatlamam için önemli. Bende anksiyete olduğu için kafama takmadan duramıyorum sanırım🥺