Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kisa soru ve Cevap

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
crazyfb

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen crazyfb » Prş Tem 08, 2010 1:22 am

Arkadaslar selamlar herkese. Bazen aklima takilan, diger basliklarla baglanti kuramadigim sorular oluyor. Ozel mesaj veya Kisa mesajlar kismindan da soru sormak forum kurallarina gore yasak oldugu icin, boyle bi baslik acmak istedim. Forum yoneticilerine bu konuda bisey sormadim. Onlar basligimla ne yapcaklarini bilirler. :D

--------------------------------------------------

Hemen bi kisa soru sorayim o zmn:

Ogrenciyken okulu bir donem dondurup, Turkiye\'ye gitsem, 6 ay boyunca da Almanya ya giris yapmasam, oturumumun iptal olma durumu olur mu acaba?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Tem 09, 2010 2:59 am

Okul dondurulup dondurulmadigini bilmiyorum ama 6 ayi gecersen oturumun iptal olur.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen Physiker » Cum Tem 09, 2010 1:05 pm

yabancilar polisine gecerli bir sebep sunarsan bisey olmaz

crazyfb

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen crazyfb » Cum Tem 09, 2010 2:16 pm

Kis donemi icin okulu bugun itibariyle dondurmus bulunmaktayim. Vatana millete hayirli olsun.

Bi daki hafta ici Akademisches Auslandsamt a sorcam nasil olur diye durum. Ama sanirim Gurkanin dedigi gibi olur.

Gurkan\'in dedigi olur. :D

Bu arada ikinci universite icin kesinlikle ogrenci dosyasi acmiyorlar. Yasla alakasi yokmus gurkan.

baran burak

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen baran burak » Cum Tem 09, 2010 9:26 pm

crazyfb hayirli olsun hocam ins istedigin gibi olur hersey)))

crazyfb

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen crazyfb » Cmt Tem 17, 2010 1:14 am

sagol baran burak...

durum soyle. 6 ay icinde giris cikis yapmazsaniz hakkaten ogrenci de olsaniz iptal ediyolar oturumu. ama yabancilar polisinde bu konuyla ilgili yardimci oluyorlar. basina boyle bisey gelen olursa yabancilar polisiyle konussun.

tanzim

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen tanzim » Cmt Tem 17, 2010 3:05 am

basvuru evraklarinda takip edilecek yol hangisidir biri ozetleyebilir mi? ben tercume-noter-apostil sirasiyla bunu uyguladim. ama valilikte bugun ilk once apostil yaptirmam gerektigini ve sonra bunu tercume ettirmem gerektigini soyledi yoksa bunlar ise yaramaz dedi:| biri aciklasin lutfen yanlis mi yapmis oldum simdi ben.

crazyfb

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen crazyfb » Cmt Tem 17, 2010 1:33 pm

yaptigin sira dogru. apostil zaten noterden sonra vuruluyor. Ben bu sekilde yaptim ve butun belgelerim dogruydu. apostili tercume ettirmedim hic bi zaman.

tanzim

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen tanzim » Cmt Tem 17, 2010 2:13 pm

[quote]crazyfb tarafindan yazilan metin:
yaptigin sira dogru. apostil zaten noterden sonra vuruluyor. Ben bu sekilde yaptim ve butun belgelerim dogruydu. apostili tercume ettirmedim hic bi zaman.[/quote]

bende dogru oldugunu dusunuyorum ama boyle bisey ortaya atildiginda insan ister istemez supheye dusuyor ve yanlis belgeyi bile bile gondermek istemedim. sagolun cevap icin. boyle insanlar da o kadar onemli bi makamda nasil calisabiliyor anlamiyorum...

alp22

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen alp22 » Pzr Tem 18, 2010 12:50 am

anlamadim tam olarak ama notere onaylattigin belgeye nie tekrar apostil vurduruyorsun.zaten apostil noterin islevini gormus oluyor:S

tanzim

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen tanzim » Pzr Tem 18, 2010 9:34 pm

[quote]alp22 tarafindan yazilan metin:
anlamadim tam olarak ama notere onaylattigin belgeye nie tekrar apostil vurduruyorsun.zaten apostil noterin islevini gormus oluyor:S[/quote]
apostili noter onayi yoksa vurmuyorlarMIS. kimsenin bildigi bisey yok bence. bu ulkede olmayacak mevkilerde olmayacak insanlar calisiyor. yok yere insanlari yanlis yonlendiriyorlar. bu konuda cok sinirliyim hala. bu yuzden hem maddi hem manevi olarak cok yiprandim. pes etme noktasina geldim... bir de boyle seylerle karsilasinca tum sabrimi tukettiler... basvuruyu yapicam hala ama ne badirelerden sonra bi Allah bilir... umarim herseyin hayirlisi olur...

merak ettigim birsey daha var. ben transkriptimi ingilizce almistim ama apostil vurmak icin kapali zarfin acilmasi lazimmis disina vurmuyoruz diyorlar. sizler bunu nasil hallettiniz. zarfi actiripmi apostil yaptirdiniz yoksa baska yolu var mi?

crazyfb

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen crazyfb » Pzt Tem 19, 2010 12:55 am

Apostil konusu bildigim kadariyla soyle arkadaslar:

Eger bi dosyaya tercume yaptirirsaniz, yeminli tercuman tarafindan yapilmak zorunda. Bu tercume dosyasini eger konsolosluga degil de universitelere gonderecekseniz, bu dosyayi yeminli tercumanla anlasmali olan notere onaylatmak zorundasiniz ve belgenin resmi olarak islev kazanmasi icin son asama olarak kaymakamliklardan apostil tasdigi almak zorundasiniz.

tanzim direk ingilizce olan belge icin apostil alman gerekmiyor. Bunun yerine konsolosluklardan asli gibidir muhru alman lazim. Ama kapali zarfta olunca durum nasi olur bilemem.

Bu arada bunlar Almanyada egitimin aslinda bi anlamda basit seyleri. Bunlara kafayi cok takmaman lazim. Cesaretinin kirmayayim ama daha bu asamadan sikayet ediyosan olmaz yani. Cunku cok daha zorlu seylerle ugrasmak zorunda kaliniyor. O yuzden tavsiyem benim, takma bunlari kafaya fazla.

tanzim

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen tanzim » Pzt Tem 19, 2010 12:28 pm

[quote]crazyfb tarafindan yazilan metin:
Apostil konusu bildigim kadariyla soyle arkadaslar:

Eger bi dosyaya tercume yaptirirsaniz, yeminli tercuman tarafindan yapilmak zorunda. Bu tercume dosyasini eger konsolosluga degil de universitelere gonderecekseniz, bu dosyayi yeminli tercumanla anlasmali olan notere onaylatmak zorundasiniz ve belgenin resmi olarak islev kazanmasi icin son asama olarak kaymakamliklardan apostil tasdigi almak zorundasiniz.

tanzim direk ingilizce olan belge icin apostil alman gerekmiyor. Bunun yerine konsolosluklardan asli gibidir muhru alman lazim. Ama kapali zarfta olunca durum nasi olur bilemem.

Bu arada bunlar Almanyada egitimin aslinda bi anlamda basit seyleri. Bunlara kafayi cok takmaman lazim. Cesaretinin kirmayayim ama daha bu asamadan sikayet ediyosan olmaz yani. Cunku cok daha zorlu seylerle ugrasmak zorunda kaliniyor. O yuzden tavsiyem benim, takma bunlari kafaya fazla. [/quote]

sagolasin crazyfb, turkce belgelerim ceviri ve noter onayli apostilli, transkript olayini da bugun daad\'a sordum belgenin asli ingilizceyse apostile gerek yok cevabini aldim. Sizin dediginiz bu konsolosluk muhru nasil oluyor. kapali zarfi direk gonderemez miyim? zaten belge asil, asli gibidir muhrune ne gerek var?:help

crazyfb

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen crazyfb » Pzt Tem 19, 2010 12:33 pm

asil belgeyse ihtiyac olmaz heralde. Bu asli gibidir muhru kopyalarina vuruluyor.

esra

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen esra » Pzt Tem 19, 2010 12:51 pm

merhaba ben,
turkiyede meslek lisesinde okumaktayim.gelecek sene ossye girip mimarlik kazanip almanyada okumak istiyorum.studenkolleg yapmam gerekir mi oss yi kazandigim halde????????tesekkurler

crazyfb

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen crazyfb » Pzt Tem 19, 2010 1:42 pm

oss de 4 yillik bir bolum kazandigin takdirde, kazandigin bolumde studienkolleg yapmadan okuyabilirsin.

esra

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen esra » Pzt Tem 19, 2010 10:09 pm

tesekkur ederim.
Almanayada mimarlik okumaya karar verdim.yesil pasaportumda var.almanca dil kursuna frankfurtta gitmek istiyorum.universite basvuru,vize basvurusunu falan gitmeden once yapmam mi gerekir(ancak temmuz ayinda gidebilirim,cunku oss sinavim var),,ayrica 3 ayda universitelerin istedigi duzeye gelebilir miyim?
cevabinizi bekliyorum

crazyfb

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen crazyfb » Sal Tem 20, 2010 12:40 pm

istersen forumu biraz arastir. kafandaki sorularin hepsi cevaplanir. 3 ayda ogrenemezsin. en azindan 9-10 aylik bi dil egitimi gerekiyor. o da en az.

dokuzonbes

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen dokuzonbes » Sal Tem 20, 2010 12:43 pm

misal benim hedefim 10 ayda dsh\'yi vermek... umarim gidene kadar a2 yi bitirebilirim...
allahini seven defansa gelsin

esra

Kisa soru ve Cevap

Mesaj gönderen esra » Sal Tem 20, 2010 1:01 pm

zaten kendileri mi oyle bir sure veriyorlar,yoksa ogrenmek mi zor?????????
gelecek sene haziranin sonunda oss sinavim var onun sonuc belgesinin gelmesi temmuzun ortalarina denk geliyor,sonuc belgesi gelmeden vize basvurusu yapamiyor muyum? dil ogrenmek icin vize veriyolar mi 1 yillik?
forumu arastirdim ama benim durumuma yakin bisey bulamadim.cevaplarsaniz cok memnun olurum tesekkurler