Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil kursu vizesi ve Ausbildung

Bayern eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Ckrr

Dil kursu vizesi ve Ausbildung

Mesaj gönderen Ckrr » Çrş May 05, 2021 7:27 pm

Arkadaşlar merhaba. Benim ağabeyim Münihde yaşıyor hemen 1 sene olacak. Bana sponsor olacaklar. Bloke hesap göstermeme gerek yok. Dil kursu vizesi ile gidip geri dönmeden ausbildung yapabilir miyim?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Dil kursu vizesi ve Ausbildung

Mesaj gönderen Physiker » Cmt May 08, 2021 9:26 am

Su anda zaten dil kursu vizesi verilmiyor. Normal sartlarda zaten dil kursu vizesi baska bir vizeye cevrilmez ve vize bitiminde Türkiye ye dönmek zorunda kalirsiniz ve tekrar vize basvurusu yaparsiniz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

almanco

Mesaj gönderen almanco » Cmt May 08, 2021 10:28 am

Dil kursu vizesi şuan veriliyor. Ben geçen hafta vize görüşmesine gittim. Dil kursu vizesi iş bulduğun taktirde çalışma vizesine çevrilebiliyor. Ben bunu hem yabancılar dairesinden hemde İstanbul konsolosluğundan teyit ettim. Ausbildung meselesini bilmiyorum ama

Ckrr

Mesaj gönderen Ckrr » Cmt May 08, 2021 11:00 am

Merhaba hocam. İnşallah vizenizi alırsınız. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Kime sorsam nereden baksam tam aksini söylüyorlar

almanco

Mesaj gönderen almanco » Cmt May 08, 2021 12:09 pm

Evet malesef öyle çok yanlış bilgiler dolaşıyor etrafta bende o yüzden özellikle konsolosluklarla görüşüyorum. Benim zamanımda da dil okulu vizesi yok diye biliyordu çoğu kişi ama web sitelerinde yazıyor zaten açık olduğu hatta ek belge talep ediyorlar. İdata da randevu veriyor zaten. Ben gene de yetinmedim konsolosluğa özellikle net bir bilgi vermesi için yazdım açık olduğunu söylediler. Zaten görüşmeye de gittim güzel geçti ve bilgilendirme emailide geldi şimdi belgelerim yabancılar şubesinde

Eren Wue

Mesaj gönderen Eren Wue » Cmt May 08, 2021 12:27 pm

Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler ben şartlı kabul B1 ile vizeye basvurcagim inşallah Idata şuan açık değil demi 13 Nisan da aldım randevuyu hala atanmadı heralde açıldıktan sonra işlemlere devam edecekler

Ckrr

Mesaj gönderen Ckrr » Cmt May 08, 2021 1:29 pm

Sizin adınıza çok sevindim yolunuzun açık olmasını temenni ederim. Peki şartlar hakkında Bi bilgilendirme yaptılar mı? Mesela vizeyi çevirmek istediğimizde yüksek maaşlı pozitif listedeki mesleklerden mi iş bulmamız gerekiyor ya da herhangi bir markette fırında iş buldun vizeyi çevirebiliyor muyuz? Bilginiz varsa çok yardımcı olacaksınız bana

almanco

Mesaj gönderen almanco » Cmt May 08, 2021 6:13 pm

İdata kapalı evet bu koşullarda. Kendi alanınızda iş bulmanız gerekiyor diye biliyorum ben o şekilde vizeniz çevrilebiliyor.

Eren Wue

Mesaj gönderen Eren Wue » Cmt May 08, 2021 6:18 pm

almanco yazdı: Cmt May 08, 2021 6:13 pm İdata kapalı evet bu koşullarda. Kendi alanınızda iş bulmanız gerekiyor diye biliyorum ben o şekilde vizeniz çevrilebiliyor.
IDATA açıldığı zaman sıradan devam edecektir değil mi?

almanco

Mesaj gönderen almanco » Pzr May 09, 2021 10:52 am

Öyle olması gerek ama idata randevu ataması çoğu için sıkıntılı şuan. Benden sonra çoğu insan idatanın 2-3 haftadır randevu atamadığını yazmıştı foruma. Bana 1 hafta içinde atama yapılmıştı 1 ay sonraya hemen randevu vermişlerdi.

Eren Wue

Mesaj gönderen Eren Wue » Pzr May 09, 2021 12:02 pm

almanco yazdı: Pzr May 09, 2021 10:52 am Öyle olması gerek ama idata randevu ataması çoğu için sıkıntılı şuan. Benden sonra çoğu insan idatanın 2-3 haftadır randevu atamadığını yazmıştı foruma. Bana 1 hafta içinde atama yapılmıştı 1 ay sonraya hemen randevu vermişlerdi.
Bu Idata nin sistemini anlamak çok güç birine 3 4 güne atarken birine 1 ay sürüyor...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr May 09, 2021 1:10 pm

almanco yazdı: Cmt May 08, 2021 10:28 am Dil kursu vizesi şuan veriliyor. Ben geçen hafta vize görüşmesine gittim. Dil kursu vizesi iş bulduğun taktirde çalışma vizesine çevrilebiliyor. Ben bunu hem yabancılar dairesinden hemde İstanbul konsolosluğundan teyit ettim. Ausbildung meselesini bilmiyorum ama

Dil kursu vizesi verilmiyor. Ögrenci adayi vizesi veriliyor. Ikisi arasindaki farki herkesin anlayacagi sekilde acikladik. Dil kursu vizesi normar sartlarda baska bir vizeye cevrilmez. Ilgili kanunlarla da defalarca acikladik.
www.deutschstudent.com

Eren Wue

Mesaj gönderen Eren Wue » Pzr May 09, 2021 1:38 pm

Physiker yazdı: Pzr May 09, 2021 1:10 pm Dil kursu vizesi verilmiyor. Ögrenci adayi vizesi veriliyor. Ikisi arasindaki farki herkesin anlayacagi sekilde acikladik. Dil kursu vizesi normar sartlarda baska bir vizeye cevrilmez. Ilgili kanunlarla da defalarca acikladik.
Öğrenci adayı da şartlı kabul almış dil okulunda belgesini tamamladıktan sonra üniversite okuyacak kişilere deniyor demi doğru biliyorum?

Sisyphos

Mesaj gönderen Sisyphos » Pzr May 09, 2021 3:30 pm

Physiker yazdı: Pzr May 09, 2021 1:10 pm Dil kursu vizesi verilmiyor. Ögrenci adayi vizesi veriliyor. Ikisi arasindaki farki herkesin anlayacagi sekilde acikladik. Dil kursu vizesi normar sartlarda baska bir vizeye cevrilmez. Ilgili kanunlarla da defalarca acikladik.
Merhaba ekte yalnızca dil kursu vizesinin verildiğini görebilirsiniz.
(Eğitim sürenizin 6 ay üzeri olması ve eğitimin yüz yüze gerçekleşeceğine dair kanıt sunmanız kaydıyla tabii. )
Dosya ekleri
Dil kursu.jpg

almanco

Mesaj gönderen almanco » Pzr May 09, 2021 4:22 pm

Bakın bende biliyorum zaten ikisi arasındaki farkı. Şuan dil kursu vizeleri açık. Ben sadece dil kursuna gideceğim 8 ay. Lisans için veya yüksek lisans için gitmiyorum dil kursuna herhangi bir şartlı kabülümde yok. Sadece dil kursu vizesi için başvurdum. Konsolosluk randevusuna da gittim hiçbir sorun çıkmadı. Bilgilendirme emaili de geldi şuan belgelerim ikametgah edeceğim yabancılar dairesine gönderildi. İnsanlara yanlış bilgi vermeyin lütfen.

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Pzr May 09, 2021 8:59 pm

almanco yazdı: Pzr May 09, 2021 4:22 pm Bakın bende biliyorum zaten ikisi arasındaki farkı. Şuan dil kursu vizeleri açık. Ben sadece dil kursuna gideceğim 8 ay. Lisans için veya yüksek lisans için gitmiyorum dil kursuna herhangi bir şartlı kabülümde yok. Sadece dil kursu vizesi için başvurdum. Konsolosluk randevusuna da gittim hiçbir sorun çıkmadı. Bilgilendirme emaili de geldi şuan belgelerim ikametgah edeceğim yabancılar dairesine gönderildi. İnsanlara yanlış bilgi vermeyin lütfen.
Karistiriyorsun kardes. Ben bir tanidigimi Berlin de kursa kaydettirdim 10 aydir vize vermediler daha yeni kurs kaydini iptal ettirdik. Bir de dil kursu vizesi kesin olarak uzatilmaz ama bazen yabancilar polisindeki calisanlar istisna yapiyorlar. Daha az önce bu sitenin facebook grubunda bir kiz yazmis dil kursu vizemi uzatmadilar diye.

almanco

Mesaj gönderen almanco » Pzt May 10, 2021 10:40 am

Ben karıştırmıyorum. Zaten Ocak Şubat ayına kadar dil vizesi kapalıydı. Birkaç aydır açık. Ben her türlü yetkili merciye durumu anlatıp sordum ve hepsi açık olduğunu söyledi. Kendim de vize görüşmesine gittim zaten ve yakında da vizeyi alacağıma inanıyorum. Vize geldiğinde buradan yazarım zaten. Biliyorsunuz herkesin şansı koşulları bir olmuyor. Belki o yüzden alamamıştır kendisi vizeyi.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt May 10, 2021 12:18 pm

almanco yazdı: Pzt May 10, 2021 10:40 am Ben karıştırmıyorum. Zaten Ocak Şubat ayına kadar dil vizesi kapalıydı. Birkaç aydır açık. Ben her türlü yetkili merciye durumu anlatıp sordum ve hepsi açık olduğunu söyledi. Kendim de vize görüşmesine gittim zaten ve yakında da vizeyi alacağıma inanıyorum. Vize geldiğinde buradan yazarım zaten. Biliyorsunuz herkesin şansı koşulları bir olmuyor. Belki o yüzden alamamıştır kendisi vizeyi.
Yanlis bilgilendirmeyin falan diye uyarmak hos olmamis, ukalalik yapmaya gerek yok. 13 yildir elimizden geldigi kadar dogru bilgileri aktariyoruz. Kendim de Almanya da dil kursunda yöneticiyim. 2. dalganin hafiflemesi sonucu bir ara (ocak sonu subat baslari gibi) dil kursu vizesini actilar ama 3.dalga baslayinca yine kapattilar. Benim de Türkiye den dil kursu basvuruyu yapip 1 sene civari bekleyen ögrencilerim var (Sartli kabul degil, onlarin hemen hemen hepsi vize aldi). Ayrica yolladigin resimde de direkt dil kursu durumu anlatilmiyor. Ama Türkiye de konsoloslukta direkt vize islerine bakan yani basvurulari onaylayanlardan bir alman konsoloslugu görevlisinden aldigim bilgiye göre haziranda acilma ihtimali var ama o bile senin kadar emin degil su anda:) Konsolosluklarda telefonlara veya maillere bakan görevliler genelde kopyala yapistir cevaplari verirler, mailleri veya sorulari tam anlamazlar bile. Bu sebeple biz imkan buldukca direkt vize veren alman konsolosluk calisanlarindan aliyoruz bilgileri ve onlara da ulasmak her zaman kolay olmuyor. En son bilgiyi 2-3 hafta önce calistigim dil kursu adina kurum olarak aldim.
www.deutschstudent.com

almanco

Mesaj gönderen almanco » Pzt May 10, 2021 4:10 pm

Ben elimden geldiğince insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Şuan net olarak dil vizesinin kapalı olduğuna dair bir ibare yok. Hatta randevu veriyorlar ve görüşmeye çağırıyorlar. Vize görüşmesine gittiğimde bile dil kursu vizesi kapalı veya vize almanız zor gibi bir söylemle karşılaşmadım. Hatta benim Almanya’daki dil okulum kurslarında yüzyüze eğitimin 17 Mayıs da başlayacağına dair bir yazı vardı present letter da yazıyordu. Sadece bana kapanmadan dolayı belki vize alma süreniz uzayabilir dendi. Ama yine de evraklarımla ilgili bilgi ve süreç bilgilendirmesi kapanma varken bile başvurumdan 3-4 gün sonra mail olarak geldi. Bende Eylül ayından beri kapalı olduğundan dolayı bekliyordum. Ben Mart ayında işlemlerimi başlattım belgeleri hazırladım o zamanda birsürü insan dil vizesi kapalı gibi söylemlerde bulunuyordu. Dediğim gibi çok araştırdım ve ilgili yerlerle konuştum. İyiki başvurmuşum şuan süreç daha da uzamadı böylece. Benim gibi bekleyenler varsa şuana kadar bir sıkıntı yaşamadığımı söylemeye çalışıyorum. Hiçbirşeyden kesin emin değilim ama şuana kadar süreç hep olumlu gitti. Benim zaten garantörüm var bana yabancılar şubesinden bir belge alıp gönderdi. Ve vize görüşmesindeki tüm evraklarım zaten bana davetiyeyi veren yabancılar şubesine gitti. Eğer kapalı olsaydı davetiye de alamazdım diye düşünüyorum. Vizeyi alınca yazacağım mutlaka çoğu kişiye de yardımcı olurum inşallah. Bu konu hakkında çok farklı görüşler var çünkü.

mec0007

Mesaj gönderen mec0007 » Cum Oca 12, 2024 10:43 am

merhaba , üzerinden 2 yıl geçmiş konu sahibi aktifse son durumunu öğrenebilirmiyim. Aynı durumdayız çünkü , amcam almanayada ikamet ediyor ve referans olacak. A2 almancam var ama goethe sertifikam yok dil kursundan aldığım belge var. Bende dil kursu vizesi için randevu aldım vizem çıkarsa dönmeden Ausbildung yapabilirmiyim ?