Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya üniversitelerin ÖSYM notu geçerliliği

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
AliEkmekçi

Almanya üniversitelerin ÖSYM notu geçerliliği

Mesaj gönderen AliEkmekçi » Pzr May 02, 2021 6:19 pm

Merhaba herkese Hayırlı Ramazanlar dilerim. Forumda bu konuyu aradım benzer bir sonuç vardı fakat verilen cevaplar çok az ve soran kişinin durumu benim durumumdan çok uzak olduğu için tekrardan sorma gereksinimi duyuyorum. Şuanda lise öğrencisiyim. Amacım Türkiye de ÖSYM sınavına girip a2 Almanca ile Almanya da herhangi bir dil kursuna girip burada dil bilgimi b2 veya c1 e çıkarmak istiyorum. Bu dil eğitimi birkaç kursun ortalama süresi ile hesaplarsak bana 5 ay ile 8 ay kadar süreye patlayacak. Soru sorma ihtiyacım burada başlıyor. Ben 1 yıl önce aldığım ÖSYM sınav sonucu ile Almanya da bir üniversiteye başvurabilir miyim ?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Almanya üniversitelerin ÖSYM notu geçerliliği

Mesaj gönderen Alarech » Pzr May 02, 2021 6:47 pm

AliEkmekçi yazdı: Pzr May 02, 2021 6:19 pm Merhaba herkese Hayırlı Ramazanlar dilerim. Forumda bu konuyu aradım benzer bir sonuç vardı fakat verilen cevaplar çok az ve soran kişinin durumu benim durumumdan çok uzak olduğu için tekrardan sorma gereksinimi duyuyorum. Şuanda lise öğrencisiyim. Amacım Türkiye de ÖSYM sınavına girip a2 Almanca ile Almanya da herhangi bir dil kursuna girip burada dil bilgimi b2 veya c1 e çıkarmak istiyorum. Bu dil eğitimi birkaç kursun ortalama süresi ile hesaplarsak bana 5 ay ile 8 ay kadar süreye patlayacak. Soru sorma ihtiyacım burada başlıyor. Ben 1 yıl önce aldığım ÖSYM sınav sonucu ile Almanya da bir üniversiteye başvurabilir miyim ?
Merhabalar.Aslında hiç uzak değil,aksine çokça sorulan bir sorudur.Evet başvurabilirsin.

AliEkmekçi

Mesaj gönderen AliEkmekçi » Pzr May 02, 2021 8:36 pm

Alarech yazdı: Pzr May 02, 2021 6:47 pm Merhabalar.Aslında hiç uzak değil,aksine çokça sorulan bir sorudur.Evet başvurabilirsin.
Üzgünüm, doğru anahtar kelimelerle aratmamış olabilirim. Daha yeniyim, yavaş yavaş öğreniyorum. Soruma ithafen ÖSYM sınavının üniversiteye başvurumak için geçerlilik süresi kaç yıldır ?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr May 02, 2021 8:48 pm

AliEkmekçi yazdı: Pzr May 02, 2021 8:36 pm Üzgünüm, doğru anahtar kelimelerle aratmamış olabilirim. Daha yeniyim, yavaş yavaş öğreniyorum. Soruma ithafen ÖSYM sınavının üniversiteye başvurumak için geçerlilik süresi kaç yıldır ?
Sıkıntı yok hocam.Şu an ösym belgesinin geçerlilik süresi 10 yıla yakın.

AliEkmekçi

Mesaj gönderen AliEkmekçi » Pzr May 02, 2021 9:19 pm

Alarech yazdı: Pzr May 02, 2021 8:48 pm Sıkıntı yok hocam.Şu an ösym belgesinin geçerlilik süresi 10 yıla yakın.
Çok teşekkür ederim, cevaplarınız için

murathankorkmaz20

Mesaj gönderen murathankorkmaz20 » Sal May 04, 2021 4:50 pm

Benim de bu konuyla alakalı bir sorum olacaktı, ben almanca dil belgemi burada aldım ve üniversiteler aldığım bu belgeyi (DSD2) direk kabul ediyorlar ama ben 12. sınıfım ve bu sene üni sınavına gireceğim. Sizce wintersemester'da almanyada üniye başlamam mümkün mü yoksa bir sömestr boşa mı gidecek benim içim

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Sal May 04, 2021 5:54 pm

murathankorkmaz20 yazdı: Sal May 04, 2021 4:50 pm Benim de bu konuyla alakalı bir sorum olacaktı, ben almanca dil belgemi burada aldım ve üniversiteler aldığım bu belgeyi (DSD2) direk kabul ediyorlar ama ben 12. sınıfım ve bu sene üni sınavına gireceğim. Sizce wintersemester'da almanyada üniye başlamam mümkün mü yoksa bir sömestr boşa mı gidecek benim içim
Merhabalar.Dil belgesi olsa da maalesef yerleştirme sonuçları için bekleyeceksiniz.Yani wintersemester için başvuramassınız.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 05, 2021 2:51 pm

murathankorkmaz20 yazdı: Sal May 04, 2021 4:50 pm Benim de bu konuyla alakalı bir sorum olacaktı, ben almanca dil belgemi burada aldım ve üniversiteler aldığım bu belgeyi (DSD2) direk kabul ediyorlar ama ben 12. sınıfım ve bu sene üni sınavına gireceğim. Sizce wintersemester'da almanyada üniye başlamam mümkün mü yoksa bir sömestr boşa mı gidecek benim içim
Mümkün evet ama basvuru yapmadan önce üniversiteyle kontaga gecin. ÖSYM tercih sonuclarinin gec aciklanma durumunu cogu üniversite biliyor ve tercih sonuc belgesi icin ek süre veriyorlar.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

overthinker

Mesaj gönderen overthinker » Çrş May 12, 2021 2:56 am

Arkadaşlar merhaba,
2013 yılında ünv kazandım, ing öğretmenliğini bitirdim ve Almanya da tekrar lisans okumak istiyorum. Size iki sorum var;
-ÖSYM yerleşme belgem hala geçerli midir?
-Lisans için yine kandi bölümüm 'öğretmenlik' ilgili mi tercih yapmak zorundayım?
teşekkürler :)