Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Uluslararası İşletme

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
OguzhanK

Almanya'da Uluslararası İşletme

Mesaj gönderen OguzhanK » Cum Nis 23, 2021 10:24 pm

Selamlar değerli forum sakinleri. Almanya'da Uluslararası İşletme bölümü hakkında bölüm nasıldır, okumak mantıklı mı, hangi üniversitelerde/fhlerde var, hangisinde okunur, üniversite mi fh mi daha mantıklı olur, okumak zor mu veya ne kadar maetmatik istiyor gibi konularda bilgi sahibi olup yardımcı olabilecek varsa çok müteşekkir olurum. Şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Almanya'da Uluslararası İşletme

Mesaj gönderen Alarech » Cum Nis 23, 2021 11:06 pm

OguzhanK yazdı: Cum Nis 23, 2021 10:24 pm Selamlar değerli forum sakinleri. Almanya'da Uluslararası İşletme bölümü hakkında bölüm nasıldır, okumak mantıklı mı, hangi üniversitelerde/fhlerde var, hangisinde okunur, üniversite mi fh mi daha mantıklı olur, okumak zor mu veya ne kadar maetmatik istiyor gibi konularda bilgi sahibi olup yardımcı olabilecek varsa çok müteşekkir olurum. Şimdiden teşekkürler.
Uluslararası işletme hakkında pek bir bilgim yok fakat sana wirtschaftsinformatik bölümünü önerebilirim.Matematik farkı olarak genelde işletme ve wirtschaftsinformatik matematiği aynı tutuluyor,hatta normal üniversitelerde işletme bölümünde çok matematik oluyor.Fachhochschule'de okula göre değişebilir fakat genellikle 1 ila 2 matematik dersi oluyor fakat dolaylı yoldan da bazı konulardan görebilirsin.Normal üniversite ile fachhochschule üniversite işletmeyi karşılaştırırsan matematik oranını genellikle normalde 3 se fh'de 1 dir.Fakat informatik için aynısını söyleyemem onlarda da 3 ders var.

johnlock

Mesaj gönderen johnlock » Cmt Nis 24, 2021 12:14 am

OguzhanK yazdı: Cum Nis 23, 2021 10:24 pm Selamlar değerli forum sakinleri. Almanya'da Uluslararası İşletme bölümü hakkında bölüm nasıldır, okumak mantıklı mı, hangi üniversitelerde/fhlerde var, hangisinde okunur, üniversite mi fh mi daha mantıklı olur, okumak zor mu veya ne kadar maetmatik istiyor gibi konularda bilgi sahibi olup yardımcı olabilecek varsa çok müteşekkir olurum. Şimdiden teşekkürler.
-eğer bölüme ilgin varsa ve ileride yurt dışında çalışmak/yaşamak istiyorsan bence uluslararası işletme mantıklı.
-hangi üniversitelerde/fhlerde bu bölümün olduğunu artık senin araştırman lazım.
-genelde fhlerde teoriden çok pratiğe yoğunlaşıldığı için daha kolay diyenler var. çok bir itibar farkı olduğunu sanmıyorum eğitim her ikisinde de kaliteli. eğer akademik bir kariyerden ilerleyeceksen üni daha mantıklı.
-işletme bölümü dünyanın çoğu yerinde diğer bölümlere kıyasla "kolay" bir bölüm olarak görülür ancak elbette bu çalışmayacağın anlamına gelmiyor, özellikle almanya gibi bir ülkede hiç gelmiyor.
-matematik konusunda yapabileceğin en mantıklı şey üniversitelerin sitelerinden modüllere bakmak. orada konu konu ne işleneceği yazar.

lilas

Mesaj gönderen lilas » Cmt Nis 24, 2021 12:18 am

Alarech yazdı: Cum Nis 23, 2021 11:06 pm Uluslararası işletme hakkında pek bir bilgim yok fakat sana wirtschaftsinformatik bölümünü önerebilirim.Matematik farkı olarak genelde işletme ve wirtschaftsinformatik matematiği aynı tutuluyor,hatta normal üniversitelerde işletme bölümünde çok matematik oluyor.Fachhochschule'de okula göre değişebilir fakat genellikle 1 ila 2 matematik dersi oluyor fakat dolaylı yoldan da bazı konulardan görebilirsin.Normal üniversite ile fachhochschule üniversite işletmeyi karşılaştırırsan matematik oranını genellikle normalde 3 se fh'de 1 dir.Fakat informatik için aynısını söyleyemem onlarda da 3 ders var.
Wirtschaftsinformatikte oldukça fazla programlama dersi var. Hatta bölümde başarılı olmanın asıl anahtar kısmı da işletmeden ziyade bilgisayar bilgisi oluyor genelde, işletme daha çok sahada öğrenildiği için. Bence programlamaya ilgin var mı onu keşfetmelisin. Bunun için de biraz programlama çalışmaya başlayabilirsin, ilgin var mı yok mu anlamana yardımcı olabilir.

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Cmt Nis 24, 2021 5:34 pm

Ben çok math var diye biliyorum, almanca forumlarda çok takılıyorum genelde Mathelastig bir studium olarak tanımlıyorlar

johnlock

Mesaj gönderen johnlock » Cmt Nis 24, 2021 5:43 pm

dogakdm yazdı: Cmt Nis 24, 2021 5:34 pm Ben çok math var diye biliyorum, almanca forumlarda çok takılıyorum genelde Mathelastig bir studium olarak tanımlıyorlar
Çok matematik olan wirtschaftsinformatik değil mi? Normal işletmede az diye biliyorum

nacho

Mesaj gönderen nacho » Cmt Nis 24, 2021 5:59 pm

matematik sadece benim için sıkıntı değilmiş anladığım kadarıyla :)

johnlock

Mesaj gönderen johnlock » Cmt Nis 24, 2021 6:04 pm

nacho yazdı: Cmt Nis 24, 2021 5:59 pm matematik sadece benim için sıkıntı değilmiş anladığım kadarıyla :)
işletme & matematik konusu bu forumda ve diğer forumlarda o kadar çok konuşuldu ki. yüzlerce insan akıllarda tek bir soru

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Cmt Nis 24, 2021 6:21 pm

johnlock yazdı: Cmt Nis 24, 2021 5:43 pm Çok matematik olan wirtschaftsinformatik değil mi? Normal işletmede az diye biliyorum
Ben türkiyedekilerde az diye biliyorum, avrupadaki çoğu okulda management bölümü matematik temelli bir bölüm. Hollanda da falan business management a başvurduğunda matematik sınavı istiyorlar, master için de gmat

Bide bence okula göre değişir almanyada üni kalitesinde fark yok diyolar ama bu yanlış Humboldt dan mezun olmakla wismar FH dan mezun olmak aynı şey değil

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cmt Nis 24, 2021 6:36 pm

johnlock yazdı: Cmt Nis 24, 2021 5:43 pm Çok matematik olan wirtschaftsinformatik değil mi? Normal işletmede az diye biliyorum
Normal üniversitelerdeki işletmeler fh'de olan wirtschaftsinformatikten 2 kat daha fazla matematik içeriyor genellikle.Eğer fh olarak konuşursan wirtschaftsinformatik ve işletmedeki matematik sayısı az.Normal üniversitelerde 2 kat daha fazla oluyor genellikle.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cmt Nis 24, 2021 6:41 pm

dogakdm yazdı: Cmt Nis 24, 2021 6:21 pm Ben türkiyedekilerde az diye biliyorum, avrupadaki çoğu okulda management bölümü matematik temelli bir bölüm. Hollanda da falan business management a başvurduğunda matematik sınavı istiyorlar, master için de gmat

Bide bence okula göre değişir almanyada üni kalitesinde fark yok diyolar ama bu yanlış Humboldt dan mezun olmakla wismar FH dan mezun olmak aynı şey değil
Aynı şey değil ama artık devir gittikçe değişiyor.Eskiden fh ve normal üniversitelere bakışta ön yargılı bakılırdı fakat zaman ilerledikçe bunlar azalıyor.Üni kalitesi derken kalite olarak neyi kast ediyorsun anlamadım.Gayet kaliteli eğitimleri var,senin gelecekten beklentine,nasıl bir ders planı işlemene bağlı olarak seçim yapacaksın.Akademik hedefi olan biri için pek uygun olmayabilir.(Doktora imkanı da yok değildir fh de.) Fakat sektörde çalışmak,kendini geliştirmek için gayet uygun üniversitelerdir.

johnlock

Mesaj gönderen johnlock » Cmt Nis 24, 2021 7:21 pm

dogakdm yazdı: Cmt Nis 24, 2021 6:21 pm Ben türkiyedekilerde az diye biliyorum, avrupadaki çoğu okulda management bölümü matematik temelli bir bölüm. Hollanda da falan business management a başvurduğunda matematik sınavı istiyorlar, master için de gmat

doğrudur. bi de almanyada kimi okullarda işletme bölümü bachelor of science, kimilerinde bachelor of arts. bu da modülü etkiliyor olabilir

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Cmt Nis 24, 2021 11:14 pm

Alarech yazdı: Cmt Nis 24, 2021 6:41 pm Aynı şey değil ama artık devir gittikçe değişiyor.Eskiden fh ve normal üniversitelere bakışta ön yargılı bakılırdı fakat zaman ilerledikçe bunlar azalıyor.Üni kalitesi derken kalite olarak neyi kast ediyorsun anlamadım.Gayet kaliteli eğitimleri var,senin gelecekten beklentine,nasıl bir ders planı işlemene bağlı olarak seçim yapacaksın.Akademik hedefi olan biri için pek uygun olmayabilir.(Doktora imkanı da yok değildir fh de.) Fakat sektörde çalışmak,kendini geliştirmek için gayet uygun üniversitelerdir.
Bazı işyerleri çok competitive olanlar en azından top tier üniversiteden istiyorlar linkedin de falan görmüştüm ama eğitim kalitesi ikisindede iyi ben sadece araştırmada kalmak isteyenler ve hızlıca yüksek makamlara gelmek isteyenler için sıralama yapmış üniversiteler daha iyi olur dedim yoksa ikiside iyi yani.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Nis 25, 2021 12:40 am

dogakdm yazdı: Cmt Nis 24, 2021 11:14 pm Bazı işyerleri çok competitive olanlar en azından top tier üniversiteden istiyorlar linkedin de falan görmüştüm ama eğitim kalitesi ikisindede iyi ben sadece araştırmada kalmak isteyenler ve hızlıca yüksek makamlara gelmek isteyenler için sıralama yapmış üniversiteler daha iyi olur dedim yoksa ikiside iyi yani.
Tabii ki de dediğin doğru.Fakat bence o dediğin üniversitelerdeki stresi yaşamaktansa biraz daha rahat bir biçimde okumak daha mantıklı geliyor.Hele mezun olma oranları %30 lara düşerken. :lol:.

johnlock

Mesaj gönderen johnlock » Pzr Nis 25, 2021 2:11 pm

Alarech yazdı: Pzr Nis 25, 2021 12:40 am Tabii ki de dediğin doğru.Fakat bence o dediğin üniversitelerdeki stresi yaşamaktansa biraz daha rahat bir biçimde okumak daha mantıklı geliyor.Hele mezun olma oranları %30 lara düşerken. :lol:.
katılıyorum. ya bizim milletimizde hep ne olacaksa en iyisi olsun anlayışı var, bazı insanlar kendi potansiyellerini hiç göz önünde bulundurmadan almanyadaki en iyi üniversitelerde okumak istiyor. elbette yüksek hedeflere sahip olmak iyi bir şey ama gerçekci olmak lazım, onlarca öğrenci dayanamayıp geri dönüyor çünkü. istatistikleri bilemem ama küçük şehirlerdeki çok bilinmeyen okullardan mezun olmak daha kolaydır sonuçta rekabet az. bence daha fazla kişi bu okulları göz önünde bulundurmalı, sıralaması düşük diye veya okul çok estetik değil diye eğitim kalitesi kötü demek olmuyor

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Nis 25, 2021 2:33 pm

johnlock yazdı: Pzr Nis 25, 2021 2:11 pm katılıyorum. ya bizim milletimizde hep ne olacaksa en iyisi olsun anlayışı var, bazı insanlar kendi potansiyellerini hiç göz önünde bulundurmadan almanyadaki en iyi üniversitelerde okumak istiyor. elbette yüksek hedeflere sahip olmak iyi bir şey ama gerçekci olmak lazım, onlarca öğrenci dayanamayıp geri dönüyor çünkü. istatistikleri bilemem ama küçük şehirlerdeki çok bilinmeyen okullardan mezun olmak daha kolaydır sonuçta rekabet az. bence daha fazla kişi bu okulları göz önünde bulundurmalı, sıralaması düşük diye veya okul çok estetik değil diye eğitim kalitesi kötü demek olmuyor
Ya küçük şehirde olmasına da gerek yok.Almanya'da olan uygulamalı bilimler üniversiteleri bizim Türkiye'de olan normal üniversiteler ile rahat yarışabilir.(Birkaç top üniversite hariç).Yani hele Türk kökenlilerde mezuniyet oranı %2 ye kadar düşerken seçimleri akıllıca yapmak gerekiyor.Çünkü orada normal üniversitelerde okuduğun zaman,bölümün içeriklerini sana ciddi bir şekilde bilimsel ve teorik anlatıyorlar.Burada eğer bu yazıları görüp aklında çelişki olan varsa onlara cevap mahiyetinde olsun.Eğer normal üniversiteler ya da teknik üniversiteler ne kadar zor olabilir diye düşünüyorsanız,Türkiye'den belki 10 kat zor olduğu kesindir.Ve genellikle ilk gidecekleri için adapte olma,eğitim sistemine alışma belli bir zaman alacağı için,zorlukları göze olarak seçim yapmanızı tercih ederim.

johnlock

Mesaj gönderen johnlock » Pzr Nis 25, 2021 4:52 pm

Alarech yazdı: Pzr Nis 25, 2021 2:33 pm Ya küçük şehirde olmasına da gerek yok.Almanya'da olan uygulamalı bilimler üniversiteleri bizim Türkiye'de olan normal üniversiteler ile rahat yarışabilir.(Birkaç top üniversite hariç).Yani hele Türk kökenlilerde mezuniyet oranı %2 ye kadar düşerken seçimleri akıllıca yapmak gerekiyor.Çünkü orada normal üniversitelerde okuduğun zaman,bölümün içeriklerini sana ciddi bir şekilde bilimsel ve teorik anlatıyorlar.Burada eğer bu yazıları görüp aklında çelişki olan varsa onlara cevap mahiyetinde olsun.Eğer normal üniversiteler ya da teknik üniversiteler ne kadar zor olabilir diye düşünüyorsanız,Türkiye'den belki 10 kat zor olduğu kesindir.Ve genellikle ilk gidecekleri için adapte olma,eğitim sistemine alışma belli bir zaman alacağı için,zorlukları göze olarak seçim yapmanızı tercih ederim.
Benim mesela almanyada gitmek istediğim üniversite küçük bir şehirde ve tanınmışlığı yok. Istersem turkiyede istanbul üniversitesine, hacettepeye, bilkente girebilirim ama cidden artık bu okulların da bir değeri kalmadı. Özellikle benim okumak istediğim bölümde hiç kalmadı.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Nis 25, 2021 5:18 pm

johnlock yazdı: Pzr Nis 25, 2021 4:52 pm Benim mesela almanyada gitmek istediğim üniversite küçük bir şehirde ve tanınmışlığı yok. Istersem turkiyede istanbul üniversitesine, hacettepeye, bilkente girebilirim ama cidden artık bu okulların da bir değeri kalmadı. Özellikle benim okumak istediğim bölümde hiç kalmadı.
Hangi bölümü istiyorsun ?

johnlock

Mesaj gönderen johnlock » Pzr Nis 25, 2021 6:26 pm

Alarech yazdı: Pzr Nis 25, 2021 5:18 pm Hangi bölümü istiyorsun ?
işletme

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Nis 25, 2021 6:36 pm

johnlock yazdı: Pzr Nis 25, 2021 6:26 pmişletme
İşletme'de Fachhochschule olarak Reutlingen'i öneririm.Gayet iyi yere gelen mezunları vardır.