Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Erasmus+ Staj

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
comatose

Re: Erasmus+ Staj

Mesaj gönderen comatose » Pzt Nis 19, 2021 10:43 pm

Erasmus staj vizesinde son güncel durum nedir? Bir de arkadaşlar 6 aya kadar staj yapacak olanlar için soruyorum, staj yapacağınız yerden ücret alacak mısınız?

miyavmiyav

Mesaj gönderen miyavmiyav » Sal Nis 20, 2021 12:33 am

cchem yazdı: Pzt Nis 19, 2021 5:05 pm Hocam merhabalar, forumdan bir arakadaşa 6 ay altı vize verilmediği maili gitmiş. Ben de mail attım ama bana geri dönüş yapmadılar.
Merhaba hocam,

Ben de bugün konsolosluğa mail attım, geri dönüş alırsam size de bildiririm. Yaz için hala zamanımız var, belki alınan 6 ay kararı değişir, beklemekten başka yapacak bir şey yok sanırım artık.

miyavmiyav

Mesaj gönderen miyavmiyav » Sal Nis 20, 2021 12:39 am

comatose yazdı: Pzt Nis 19, 2021 10:43 pm Erasmus staj vizesinde son güncel durum nedir? Bir de arkadaşlar 6 aya kadar staj yapacak olanlar için soruyorum, staj yapacağınız yerden ücret alacak mısınız?
Hocam güncel durum min. 6 ay olan stajlara vize veriliyor diye bir yazı var.
(Burada bulabilirsiniz, https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/faqs ... 2bodyText3)
Konsolosluğa durumumu belirten bir mail attım, beklemedeyim. Yaklaşık 3 ay sürecek bir staj yapacağım ve ücret almayacağım.

miyavmiyav

Mesaj gönderen miyavmiyav » Sal Nis 20, 2021 11:01 am

cchem yazdı: Pzt Nis 19, 2021 5:05 pm Hocam merhabalar, forumdan bir arakadaşa 6 ay altı vize verilmediği maili gitmiş. Ben de mail attım ama bana geri dönüş yapmadılar.
Tekrardan merhaba,

Konsolosluk pandemiden dolayı 6 ayın altında olan programlar için henüz başvuruların açılmadığına dair bir mail attı. 6 ay daha ve daha fazla sürecek olan stajlar için ulusal vizeye başvurabilirsiniz dediler.

cchem

Mesaj gönderen cchem » Çrş Nis 21, 2021 1:17 pm

miyavmiyav yazdı: Sal Nis 20, 2021 11:01 am Tekrardan merhaba,

Konsolosluk pandemiden dolayı 6 ayın altında olan programlar için henüz başvuruların açılmadığına dair bir mail attı. 6 ay daha ve daha fazla sürecek olan stajlar için ulusal vizeye başvurabilirsiniz dediler.
Bu drumda ne yapacağız? Çok saçma değil mi bu prosedür? Erasmus 3 aylık hibeyi karşılıyor, 6 aya uzatmak istesek o da sıkıntı

miyavmiyav

Mesaj gönderen miyavmiyav » Çrş Nis 21, 2021 1:47 pm

cchem yazdı: Çrş Nis 21, 2021 1:17 pm Bu drumda ne yapacağız? Çok saçma değil mi bu prosedür? Erasmus 3 aylık hibeyi karşılıyor, 6 aya uzatmak istesek o da sıkıntı
Henüz başvurular açılmadı dedikleri için biraz daha bekleyeceğim, eğer açılmazsa stajı 6 aya uzatmayı planlıyorum. Başka bir seçenek kalmıyor maalesef.

cchem

Mesaj gönderen cchem » Çrş Nis 21, 2021 2:37 pm

miyavmiyav yazdı: Çrş Nis 21, 2021 1:47 pm Henüz başvurular açılmadı dedikleri için biraz daha bekleyeceğim, eğer açılmazsa stajı 6 aya uzatmayı planlıyorum. Başka bir seçenek kalmıyor maalesef.
Bu bilgiyi 2020 aralıkta yayınlamışlar, karar değişir mi acaba? Kafam rahat olsun işlerimi halledeyim diye uğraşıyorum fakat bu belirsizlik çok yorucu oluyor.

comatose

Mesaj gönderen comatose » Çrş Nis 21, 2021 2:42 pm

Aynı durumdayız, ben de çok stresliyim ne olacak diye? Ya açılmazsa yaz sonuna kadar diye.
Bi de 3 aydan sonra staja ev sahipliği yapan kurum ücret ödemek zorunda olduğundan, direkt 6 aya nasıl uzatabiliriz stajımızı?

miyavmiyav

Mesaj gönderen miyavmiyav » Çrş Nis 21, 2021 9:07 pm

cchem yazdı: Çrş Nis 21, 2021 2:37 pm Bu bilgiyi 2020 aralıkta yayınlamışlar, karar değişir mi acaba? Kafam rahat olsun işlerimi halledeyim diye uğraşıyorum fakat bu belirsizlik çok yorucu oluyor.
Maalesef hocam, haklısınız. Geçen sene kazandım stajı fakat gidemedim, bu sene tekrar bekliyorum olumlu bir karar çıkar mı diye. 6 aylık eğitim programlarına izin verildiğine göre bence hala şansımız var, tamamen umudumuzu kaybetmeyelim. Güncel bilgiler aldıkça, haberleşelim mutlaka. En kötü ihtimalle Haziran'ı beklemek lazım sanki.

Bahakoltan

Mesaj gönderen Bahakoltan » Prş Nis 29, 2021 7:20 am

Arkadaşlar merhaba,
6 aylık staj kabulu aldım ama bu giriş konusunda sıkıntılarım var. Asgari ücret mi almak zorundayız? Asgari ücret kadar bloke hesap göstersek olmuyor mu? Konsolosluğa aşağıdaki maili attim. Cevap bekliyorum. Sizin yorumunuz nedir?
Email :
Erasmus kapsamında Almanya'da staj yapmak için onay aldım. 6 aylık bir davetiyem var. Ayrıca 6 aylık Erasmus+ hibem var. Ofis ödeme yapmayacak.
https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/ ... /-/2307308
Diplo websitesinde "Staj: ERASMUS
(Ülkeye giriş, planlanan kalış süresi en az 6 ay ise mümkündür!)" ifadesinin açıklamasında euro cinsinden asgari sınır, bloke hesap miktarı olarak "Zorunlu staj için standart değer: 861 aylık finansman, yoksa asgari ücret" ifadesi var.
Bu durumda 6 aylık staj yapabiliyor muyum? Yapabiliyorsam aylık ne kadar bir bloke hesap göstermem gerekiyor?
Yetkili kurumdan da net bir cevap alamadım. En kısa sürede cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

seco1212

Mesaj gönderen seco1212 » Prş Nis 29, 2021 9:38 pm

Bahakoltan yazdı: Prş Nis 29, 2021 7:20 am Arkadaşlar merhaba,
6 aylık staj kabulu aldım ama bu giriş konusunda sıkıntılarım var. Asgari ücret mi almak zorundayız? Asgari ücret kadar bloke hesap göstersek olmuyor mu? Konsolosluğa aşağıdaki maili attim. Cevap bekliyorum. Sizin yorumunuz nedir?
Email :
Erasmus kapsamında Almanya'da staj yapmak için onay aldım. 6 aylık bir davetiyem var. Ayrıca 6 aylık Erasmus+ hibem var. Ofis ödeme yapmayacak.
https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/ ... /-/2307308
Diplo websitesinde "Staj: ERASMUS
(Ülkeye giriş, planlanan kalış süresi en az 6 ay ise mümkündür!)" ifadesinin açıklamasında euro cinsinden asgari sınır, bloke hesap miktarı olarak "Zorunlu staj için standart değer: 861 aylık finansman, yoksa asgari ücret" ifadesi var.
Bu durumda 6 aylık staj yapabiliyor muyum? Yapabiliyorsam aylık ne kadar bir bloke hesap göstermem gerekiyor?
Yetkili kurumdan da net bir cevap alamadım. En kısa sürede cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.
Merhaba,

Zorunlu staj olayı benim de kafamı karıştırdı. Mailinize cevap geldiğinde buraya da yazma şansınız var mı gelen cevabı?

Bahakoltan

Mesaj gönderen Bahakoltan » Cum Nis 30, 2021 9:44 am

Konsolosluğa telefonla ulaştım. Açan hanımefendi zorunlu değilse asgari ücret kadar bloke hesap göstermem gerektiğini söyledi. O da 1647 euro... Ama açıkçası pek emin konuştuğunu hissedemedim. O kadar para harcayıp red almaktan baya korkuyorum bakalım...

Chaoticself

Mesaj gönderen Chaoticself » Çrş May 12, 2021 8:50 pm

Merhaba arkadaşlar,

Ben bu yıl ekim ayında (1 ekim 2021) Polonya'da Erasmus Öğrenim Hareketliliği'ne katılacağım. Aynı zamanda da bu yaz Almanya'da Erasmus Staj Hareketliliği'ne katılmaya hak kazandım ve anlaştığım firma kabul mektubunu gönderdi. Planıma göre bu yaz Almanya'da staj hareketliliğini tamamlayıp ardından Polonya'ya gidecektim fakat Alman Konsolosluğu'nun sitesinde ülkeye girişte, Erasmus Staj Hareketliliği en az 6 ay ülkede kalış planlaması yapıldığı takdirde vize verileceği yazıyordu. İdata'yı aradım ve onlar da aynı şekilde pandemi sebebiyle en az 6 aylık bir staj planlamasını kabul ettiklerini söyledi. Fakat okulum aynı anda hem öğrenim hareketliliği hem staj hareketliliği yapılmasının mümkün olmayacağını söyledi. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Pandemi başlangıcının başlarında koyulan bu en az 6 ay kalma şartı kalkacak mı? Ben yine de evraklarımı hazırlayıp, staj tarihlerini, öğrenim hareketliliğimin başladığı gün bitecek şekilde ayarlayıp vizede şansımı denemek istiyorum.

Bunun haricinde staj için anlaştığım firma aylık 1800 Euro maaş vereceğini söyledi. Bu parayı verdiğine dair evraklarımı hazırladığım takdirde Almanya'da geçimimi sağlayacağımı kanıtlayan bloke hesabı açmama gerek var mı? Bu konuyla ilgili bilgisi olanların bilgilendirmesini rica ediyorum. Herkese başarılar dilerim

cchem

Mesaj gönderen cchem » Çrş May 12, 2021 11:31 pm

Chaoticself yazdı: Çrş May 12, 2021 8:50 pm Merhaba arkadaşlar,

Ben bu yıl ekim ayında (1 ekim 2021) Polonya'da Erasmus Öğrenim Hareketliliği'ne katılacağım. Aynı zamanda da bu yaz Almanya'da Erasmus Staj Hareketliliği'ne katılmaya hak kazandım ve anlaştığım firma kabul mektubunu gönderdi. Planıma göre bu yaz Almanya'da staj hareketliliğini tamamlayıp ardından Polonya'ya gidecektim fakat Alman Konsolosluğu'nun sitesinde ülkeye girişte, Erasmus Staj Hareketliliği en az 6 ay ülkede kalış planlaması yapıldığı takdirde vize verileceği yazıyordu. İdata'yı aradım ve onlar da aynı şekilde pandemi sebebiyle en az 6 aylık bir staj planlamasını kabul ettiklerini söyledi. Fakat okulum aynı anda hem öğrenim hareketliliği hem staj hareketliliği yapılmasının mümkün olmayacağını söyledi. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Pandemi başlangıcının başlarında koyulan bu en az 6 ay kalma şartı kalkacak mı? Ben yine de evraklarımı hazırlayıp, staj tarihlerini, öğrenim hareketliliğimin başladığı gün bitecek şekilde ayarlayıp vizede şansımı denemek istiyorum.

Bunun haricinde staj için anlaştığım firma aylık 1800 Euro maaş vereceğini söyledi. Bu parayı verdiğine dair evraklarımı hazırladığım takdirde Almanya'da geçimimi sağlayacağımı kanıtlayan bloke hesabı açmama gerek var mı? Bu konuyla ilgili bilgisi olanların bilgilendirmesini rica ediyorum. Herkese başarılar dilerim
Merhabalar, idatayı ne zaman aradınız acaba?

Chaoticself

Mesaj gönderen Chaoticself » Prş May 13, 2021 12:06 am

3-4 gün oldu.

Chaoticself

Mesaj gönderen Chaoticself » Prş May 13, 2021 12:09 am

cchem yazdı: Çrş May 12, 2021 11:31 pm Merhabalar, idatayı ne zaman aradınız acaba?
Pardon, 10 gün önce aramışım.

umutonbasilar

Mesaj gönderen umutonbasilar » Pzr May 23, 2021 9:50 pm

Merhabalar, ben de 3 aylık gideceğim, eğer 6 aylık durumunda bir gelişme olursa ben de çok merak ediyorum.

Erasmus Praktikum vizesiyle ilgili ayrıca da bir sorum var: okul tarafından 600 Euro hibe alacağım ve ek olarak da karşı kurumdan 400 Euro Taschengeld alacağım aylık olarak. Vize başvurusunda 891 Euro'yu karşılamamız gerektiği yazıyor. Geçtiğimiz sene öğrenime giderken taahhütname yapmıştık eksik miktar için fakat şu anda eksik miktar kalmıyor.
Bu durumda hibe+karşı kurumdan alacağım maaşı vizeye sunduğumda sorunla karşılaşır mıyım? Daha önce deneyimi olan varsa aydınlatabilirse çok sevinirim
b8304b2c-cb9f-4817-a6da-2c7264a11c75.jpg

lilas

Mesaj gönderen lilas » Pzr May 23, 2021 9:56 pm

Merhaba ben sürece dahil olmadım hiç ama facebook gruplarında daha fazla staja giden kişiye ulaşabilirsiniz. Erasmus+ Türkiye ve Erasmus+ Almanya gruplarında çok kişi var.

Grupta 6 ay altına verilmediğini ve şirketle 6 ay yazmaları için konuştuklarını okumuştum. 6 ay kalma zorunluluğu yokmuş çünkü stajı bitirip geri dönülebiliyormuş. Değişiklik oldu mu bilemiyorum tabii. Umarım halledersiniz.

Chaoticself

Mesaj gönderen Chaoticself » Sal May 25, 2021 11:54 am

umutonbasilar yazdı: Pzr May 23, 2021 9:50 pm Merhabalar, ben de 3 aylık gideceğim, eğer 6 aylık durumunda bir gelişme olursa ben de çok merak ediyorum.

Erasmus Praktikum vizesiyle ilgili ayrıca da bir sorum var: okul tarafından 600 Euro hibe alacağım ve ek olarak da karşı kurumdan 400 Euro Taschengeld alacağım aylık olarak. Vize başvurusunda 891 Euro'yu karşılamamız gerektiği yazıyor. Geçtiğimiz sene öğrenime giderken taahhütname yapmıştık eksik miktar için fakat şu anda eksik miktar kalmıyor.
Bu durumda hibe+karşı kurumdan alacağım maaşı vizeye sunduğumda sorunla karşılaşır mıyım? Daha önce deneyimi olan varsa aydınlatabilirse çok sevinirim
b8304b2c-cb9f-4817-a6da-2c7264a11c75.jpg
Bir sorun olacağını zannetmiyorum ama bu sorunun cevabı için Idata'yı arayıp net olarak öğrenmen daha iyi olur. Hemen açıyorlar.

Diğer taraftan eğer 3 ay durup geri döneceksen bile staj yapacağın firmanın sana en az 6 aylık kabul mektubu vermesi gerekiyor. Ben Idata'yı aradığımda en az 6 aylık Erasmus stajlarının kabul edildiğini bu sürenin altında planlanan başvuruların kabul edilmediğini (pandemi sebebiyle yeni koyulmuş bir kural) söylemişti. Bunu dikkate alırsan iyi olur.

umutonbasilar

Mesaj gönderen umutonbasilar » Çrş May 26, 2021 10:35 pm

Arkadaşlar Erasmus kapsamı için olan sigortalarla ilgili bilgiye ihtiyacım var: AT/11 geçerli oluyor mu? Eğer alamıyorsak özel sigortalar firmalarıyla deneyimi olan var mı, hangisi daha iyidir ve daha uygundur gibi