Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize evrakları ve TR'deki üni

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
CarbonBey

Vize evrakları ve TR'deki üni

Mesaj gönderen CarbonBey » Prş Nis 01, 2021 12:25 am

Merhabalar, önümüzdeki 1 veya 2 ay içinde vizeye başvurmayı düşünüyorum. Bir kaç sorum vardı o yüzden konu açmak istedim.Belki benim gibi durumda olanlar varsa onlara da yardımcı olur. Ben şu an burada(TR) 2. Sınıf aktif üni öğrencisiyim ve önümüzdeki sene orada başlamak istiyorum fakat buradaki okulumun dönemi bitmeden vizeye başvurmak istiyorum. Vizeye başvururken ne demeliyim ? Çünkü bu dönem bitince okulu dondurmak istiyorum yani vizeyi aldıktan sonra. İlla da okulumu dondurmam mı gerekiyor vize için ?

Bir de vize evraklarım arasında evraklarımın çoğu ingilizce bunların sadece orijinalleri ve 2 şer fotokopisi yeterli midir ?

Ayrıca belgelerim arasında bir tek lise diplomam ve ösym sonuç belgem(ösym mühürlü) Türkçe'ydi onları da yeminli tercümanda çevirttim fakat noterde tasdiklemedim. Bu iki belgeyi tasdiklemem gerekiyor mu ? Çok soru sordum bu son olsun :) Bu iki belgenin de yine aynı şekil orijinalleri ve iki adet yeminli tercümanlı fotokopilerini mi götürmem gerekiyor yoksa orijinalini , iki adet orijinalin fotokopisi ve iki adet yeminli tercüman fotokopisi mi ? Bu arada lisans direkt kabul. Tekrardan belirteyim( ösym sonuç belgemi ve lise diplomamı sadece yeminli tercüman da çevirdim ve noterde tasdiklemedim).

CarbonBey

Re: Vize evrakları ve TR'deki üni

Mesaj gönderen CarbonBey » Prş Nis 01, 2021 1:34 pm

+

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Prş Nis 01, 2021 3:26 pm

CarbonBey yazdı: Prş Nis 01, 2021 12:25 am Merhabalar, önümüzdeki 1 veya 2 ay içinde vizeye başvurmayı düşünüyorum. Bir kaç sorum vardı o yüzden konu açmak istedim.Belki benim gibi durumda olanlar varsa onlara da yardımcı olur. Ben şu an burada(TR) 2. Sınıf aktif üni öğrencisiyim ve önümüzdeki sene orada başlamak istiyorum fakat buradaki okulumun dönemi bitmeden vizeye başvurmak istiyorum. Vizeye başvururken ne demeliyim ? Çünkü bu dönem bitince okulu dondurmak istiyorum yani vizeyi aldıktan sonra. İlla da okulumu dondurmam mı gerekiyor vize için ?

Bir de vize evraklarım arasında evraklarımın çoğu ingilizce bunların sadece orijinalleri ve 2 şer fotokopisi yeterli midir ?

Ayrıca belgelerim arasında bir tek lise diplomam ve ösym sonuç belgem(ösym mühürlü) Türkçe'ydi onları da yeminli tercümanda çevirttim fakat noterde tasdiklemedim. Bu iki belgeyi tasdiklemem gerekiyor mu ? Çok soru sordum bu son olsun :) Bu iki belgenin de yine aynı şekil orijinalleri ve iki adet yeminli tercümanlı fotokopilerini mi götürmem gerekiyor yoksa orijinalini , iki adet orijinalin fotokopisi ve iki adet yeminli tercüman fotokopisi mi ? Bu arada lisans direkt kabul. Tekrardan belirteyim( ösym sonuç belgemi ve lise diplomamı sadece yeminli tercüman da çevirdim ve noterde tasdiklemedim).
İlk sorunu bilmiyorum.

Vize başvurusu yaparken istenilen belgeler diye dosyayı okuduğunuzda şöyle bir yazı göreceksiniz: "Lütfen ayrıca aşağıdaki belgelerin orijinalini ve iki adet fotokopisini yanınızda getiriniz.
Türkçe olan belgelerin Almanca tercümeleri de gerekmektedir."

Cümlede ingilizce belgeyle alakalı hiç bir şey yazmıyor ama çok kez şahit oldum biraz forumu okursanız göreceksiniz, herkes ingilizce olan evrakları almancaya çevirmeye gerek yok diyor. Bu bilgiden illa emin olmak için konsolosluğu arayıp sormanız gerek. Benim Diploma ingilizce. Çevirmeyi düşünmüyorum.

Yine yukardaki cümlede noter tasdik vs gibi bir şey görmüyorum. Noterden tasdik etmeyeceğim yani. Noter almanca belgelerin neyini tasdik edecek, okuyamadığı anlayamadığı şeyin tasdiki olmaz? Noter tasdiği galiba başka durumlar için gerekli. Emin değilim

Fotokopi kısmında benim de kafam karışmıştı. Zamanında biri şöyle dedi: türkçe belgenin çevirisini, ve çevirisinin 2 adet fotokopisini götürmen yeterli. Elindeki türkçe orjinali oluyor. Çevirtiyorsun ve 2 adet fotokopi çekiyorsun.

Ben de tekrar söylüyorum. Orjinal diplomanı konsolosluğa götürüp gösteriyorsun zaten. Çevirisini de götürüyorsun. Onlar orjinal diplomana bakıp sana geri veriyor. Noter işlevsiz kalıyor arada. Belki önceki dönemler istenen bir hizmet olabilir.

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Prş Nis 01, 2021 6:43 pm

Yani şimdi o lise diplomasının ve ösym kazandı belgesinin yeminli tercümanla çevrilmesi yeterli. Noter gibi herhangi başka bir şeye gerek yok değil mi ? Yani yazdığınızdan da öyle anladım da bilemedim başka yerlere baktım orda da farklı şeyler gördüm.

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Prş Nis 01, 2021 7:07 pm

CarbonBey yazdı: Prş Nis 01, 2021 6:43 pm Yani şimdi o lise diplomasının ve ösym kazandı belgesinin yeminli tercümanla çevrilmesi yeterli. Noter gibi herhangi başka bir şeye gerek yok değil mi ? Yani yazdığınızdan da öyle anladım da bilemedim başka yerlere baktım orda da farklı şeyler gördüm.
Şu an benim başvurduğum şartlı kabul vizesi için gerekli belgeler listesine göre bu şekilde. Başka yere bakmanıza gerek yok. Tek bakılacak yer var. İdata. İdata üzerinden deneme amaçlı başvuru yapmayı deneyin. Istediğiniz vize türüne göre neler gerektiğiyle ilgili bir döküman göreceksiniz. O dökümanda yazan neyse o.

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Prş Nis 01, 2021 7:15 pm

Ben zaten orada yazılanları ezbere biliyorum ama noterle ilgili bilgi yok Almanca yeminli tercüman yeterli mi değil mi onu öğrenmek istiyorum. Yine de teşekkür ederim :) başka bilen arkadaş varsa cevaplarını beklerim.

Aligür

Mesaj gönderen Aligür » Prş Nis 01, 2021 8:25 pm

CarbonBey yazdı: Prş Nis 01, 2021 7:15 pm Ben zaten orada yazılanları ezbere biliyorum ama noterle ilgili bilgi yok Almanca yeminli tercüman yeterli mi değil mi onu öğrenmek istiyorum. Yine de teşekkür ederim :) başka bilen arkadaş varsa cevaplarını beklerim.
Ben bu sezon Sommer2021 Tu Dortmund üniversitesinde şartlı kabul aldım ,yapman gereken belgelerini normal yazıcıdan çıkartıp yeminli tercümanda çevirmen (Apostil veya başka bir şeye gerek yok) Başarılar

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Prş Nis 01, 2021 8:49 pm

Aligür yazdı: Prş Nis 01, 2021 8:25 pm Ben bu sezon Sommer2021 Tu Dortmund üniversitesinde şartlı kabul aldım ,yapman gereken belgelerini normal yazıcıdan çıkartıp yeminli tercümanda çevirmen (Apostil veya başka bir şeye gerek yok) Başarılar
Tamamdır teşekkürler sanırım zaten vize de yanlış evrak olursa bir daha istiyorlar.

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Cmt Nis 03, 2021 1:07 am

CarbonBey yazdı: Prş Nis 01, 2021 12:25 am Merhabalar, önümüzdeki 1 veya 2 ay içinde vizeye başvurmayı düşünüyorum. Bir kaç sorum vardı o yüzden konu açmak istedim.Belki benim gibi durumda olanlar varsa onlara da yardımcı olur. Ben şu an burada(TR) 2. Sınıf aktif üni öğrencisiyim ve önümüzdeki sene orada başlamak istiyorum fakat buradaki okulumun dönemi bitmeden vizeye başvurmak istiyorum. Vizeye başvururken ne demeliyim ? Çünkü bu dönem bitince okulu dondurmak istiyorum yani vizeyi aldıktan sonra. İlla da okulumu dondurmam mı gerekiyor vize için ?

Merhaba,

Ben de Türkiye'de iki sene üniversite okudum ve vizeye aktif öğrenciyken başvurdum. Zaten öğrenci belgesi ve transkript de istenen belgelerde vardı. Bunun bir sorun olabileceğini düşündüğümden motivasyon mektubumda ve gitmeden önce neden gitmek istediğimi, neden burayı yarıda bırakmak istediğimi vs detaylıca kafamda planladım. Neden Almanya neden bu bölümü okumak istiyorsun gibi sorular dışında herhangi bir soru gelmedi.

Okulu dondurmadan vizeye başvurabilirsin.

Orijinal ingilizce belge ve ikişer fotokopileri yeterli.

Noterli bir belge vermedim diye hatırlıyorum. Çeviri belgelerin arkalarında Türkçeleri de vardı. Orijinal belge, çeviri belge ve ikişer fotokopileri. Aslında her şeyin fotokopisini çekerek gitmiştim ne olur ne olmaz diye.

Kolay gelsin. Umarım güzel sonuçlanır sizin için her şeyy

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Cmt Nis 03, 2021 11:29 am

Çok teşekkür ederim tam olarak almak istedikerimi aldım sizden :) Son olarak şunu da sorayım. Ben temmuz gibi orada olup Almanca bilgimi geliştirmek ve çevreye adapte olmak istiyorum sizce motivasyonda ne gibi şeyler yazmalıyım bunun için ? Hiç öyle yapan oldu mu çevrenizde ? Okulum 9. ayda başlıyor.

Kuss yazdı: Cmt Nis 03, 2021 1:07 am Merhaba,

Ben de Türkiye'de iki sene üniversite okudum ve vizeye aktif öğrenciyken başvurdum. Zaten öğrenci belgesi ve transkript de istenen belgelerde vardı. Bunun bir sorun olabileceğini düşündüğümden motivasyon mektubumda ve gitmeden önce neden gitmek istediğimi, neden burayı yarıda bırakmak istediğimi vs detaylıca kafamda planladım. Neden Almanya neden bu bölümü okumak istiyorsun gibi sorular dışında herhangi bir soru gelmedi.

Okulu dondurmadan vizeye başvurabilirsin.

Orijinal ingilizce belge ve ikişer fotokopileri yeterli.

Noterli bir belge vermedim diye hatırlıyorum. Çeviri belgelerin arkalarında Türkçeleri de vardı. Orijinal belge, çeviri belge ve ikişer fotokopileri. Aslında her şeyin fotokopisini çekerek gitmiştim ne olur ne olmaz diye.

Kolay gelsin. Umarım güzel sonuçlanır sizin için her şeyy

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Cmt Nis 03, 2021 1:33 pm

Araştırma yaptıkça aklıma yeni sorular geliyor maalesef ki. 2-3 ay önceden gitme sorusu dışında şunu da sorayım. Bu benim ösym sonuç belgem ve lise diplomamın çevirisi ingilizce. Bu ikisini almanca'ya mı çevirtmem gerekiyor ? Benim lisansım %50 ing ve %50 almanca. Aynı şekilde özgeçmişimi ve motivasyonu da ingilizce olarak yazıyordum ? Bunlar hakkında bilgisi olan varsa, cevaplarsa sevinirim :)

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Pzr Nis 04, 2021 6:41 pm

CarbonBey yazdı: Cmt Nis 03, 2021 1:33 pm Araştırma yaptıkça aklıma yeni sorular geliyor maalesef ki. 2-3 ay önceden gitme sorusu dışında şunu da sorayım. Bu benim ösym sonuç belgem ve lise diplomamın çevirisi ingilizce. Bu ikisini almanca'ya mı çevirtmem gerekiyor ? Benim lisansım %50 ing ve %50 almanca. Aynı şekilde özgeçmişimi ve motivasyonu da ingilizce olarak yazıyordum ? Bunlar hakkında bilgisi olan varsa, cevaplarsa sevinirim :)
Tekrar merhaba,

İngilizce belgelerde sorun olacağını sanmıyorum. İngilizce belge teslim eden arkadaşlarımdan ekstra almanca olması gerek diye bir dönütte bulunmadılar.

Mümkün olduğu kadar kendi dil seviyenizi aşmayacak şekilde almanca yazmak daha iyi bir izlenim olur diye düşünüyorum sadece. Zaten formda almanca veya ingilizce diyordu yanlış hatırlamıyorsam. Ben böyle bir durumda sanırım hem almanca hem ingilizce yazar işi riske atmazdım.

Daha net bilgisi olan biri mutlaka vardır. Ben görmüşken cevap vermeden geçmek istemedim.

Kolay gelsin.

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Pzr Nis 04, 2021 7:35 pm

Anladım teşekkür ederim. Bir de ingilizce belgelerim dışında benim demek istediklerim Türkçe'den İngilizce'ye çevirdim yani bazı yerler Almanca demiş de. Sanırım sorun olmaz. Bir de okulum 9. Ay da başlıyor sizce şimdi başvursam vizeye sağlam motivasyon yazısıyla 7. Ayda gidebilir miyim :) ? Teşekkürler tekrardann

Kuss yazdı: Pzr Nis 04, 2021 6:41 pm Tekrar merhaba,

İngilizce belgelerde sorun olacağını sanmıyorum. İngilizce belge teslim eden arkadaşlarımdan ekstra almanca olması gerek diye bir dönütte bulunmadılar.

Mümkün olduğu kadar kendi dil seviyenizi aşmayacak şekilde almanca yazmak daha iyi bir izlenim olur diye düşünüyorum sadece. Zaten formda almanca veya ingilizce diyordu yanlış hatırlamıyorsam. Ben böyle bir durumda sanırım hem almanca hem ingilizce yazar işi riske atmazdım.

Daha net bilgisi olan biri mutlaka vardır. Ben görmüşken cevap vermeden geçmek istemedim.

Kolay gelsin.

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Pzr Nis 04, 2021 7:52 pm

CarbonBey yazdı: Pzr Nis 04, 2021 7:35 pm Anladım teşekkür ederim. Bir de ingilizce belgelerim dışında benim demek istediklerim Türkçe'den İngilizce'ye çevirdim yani bazı yerler Almanca demiş de. Sanırım sorun olmaz. Bir de okulum 9. Ay da başlıyor sizce şimdi başvursam vizeye sağlam motivasyon yazısıyla 7. Ayda gidebilir miyim :) ? Teşekkürler tekrardann
Gitmek istediğiniz tarihi kendiniz belirtiyorsunuz. Neden iki ay önce diye sorabilirler. Orda da şehre alışmak, yerleşmek, okul başlamadan biraz daha dilimi geliştirmek istiyorum vs derseniz verirler, sorun olmaz bence.

CarbonBey

Mesaj gönderen CarbonBey » Pzr Nis 04, 2021 8:15 pm

Kuss yazdı: Pzr Nis 04, 2021 7:52 pm Gitmek istediğiniz tarihi kendiniz belirtiyorsunuz. Neden iki ay önce diye sorabilirler. Orda da şehre alışmak, yerleşmek, okul başlamadan biraz daha dilimi geliştirmek istiyorum vs derseniz verirler, sorun olmaz bence.
Çok teşekkür ederim çok faydalı bilgiler verdiniz umarım bu bilgilere ihtiyacı olanlar yararlanır :)