Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TV vergisinden nasıl muaf olunur?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Staj+

TV vergisinden nasıl muaf olunur?

Mesaj gönderen Staj+ » Çrş Mar 24, 2021 10:25 pm

Arkadaşlar studentenwerk yurdunda kalıyorum. Odada Tv, radyo vs hiç bir şey yok. Ancak, bugün 'Beitragsservice köln' den posta geldi, sanırım adres kaydını yeni yaptırdığım için. Bu ücretten nasıl muaf olabilirim veya ne yapmam lazım?

cnsn159

Re: TV vergisinden nasıl muaf olunur?

Mesaj gönderen cnsn159 » Çrş Mar 24, 2021 10:50 pm

Staj+ yazdı: Çrş Mar 24, 2021 10:25 pm Arkadaşlar studentenwerk yurdunda kalıyorum. Odada Tv, radyo vs hiç bir şey yok. Ancak, bugün 'Beitragsservice köln' den posta geldi, sanırım adres kaydını yeni yaptırdığım için. Bu ücretten nasıl muaf olabilirim veya ne yapmam lazım?
bildiğim kadarıyla olamazsınız, kaldığınız odada tv, radyo vs olmasa dahi ödemek zorundasınız

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Çrş Mar 24, 2021 11:10 pm

Böyle bir vergi mi var ya? Şoktayım resmen. Şok değil şoktadayım hatta 😂 Ben de özel yurtta kalıcam betriebskosten a dahil midir bu vergi acaba?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Prş Mar 25, 2021 12:23 am

Yabanci ögrenci olarak maalesef muaf olmak cok zor/mümkün degil. Fakat "eine Wohnung-ein Beitrag" diye bir olay var. Bir bina icin aylik toplam ödeniyor yani o para. Her odadan aylik 18 € alsalardi ohoo :D Ben yurtta kalirken binada 10 oda vardi 10 ögrenciydik toplam ve kisi basi aylik 1,5 € kadar ödüyorduk. Bütün binada bu isin sorumlulugunu alan bir arkadas vardi ayda bir posta kutusuna atardim parayi. Komsu ögrencilerle veya Verwaltung ile konus illaki bu isi üzerine alan biri vardir. Onlar sana söyler zaten toplamda kac kisiye bölündügünü ve aylik vermen gereken miktari. Sonra sana Beitragsnummer vericekler sende Rundfunkbeitrag in internet sitesine girip o numarayi yazicaksin sorun cözülücek :)
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Prş Mar 25, 2021 1:52 am

Haha, Rundfunkbeitrag'ı herkesin ilk keşfindeki tepkisi aynı, ödemem ben bunu, nayırr!

Malesef..
Ev arkadaşıma dil döktüm günlerce, adam tek sefer ödendiğini zannediyor, ödemeyi kabul etmiyor. Tek başıma ödüyorum 18 Euro'yu

:')
Schlechte Karten

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Prş Mar 25, 2021 12:02 pm

Bana bu evrak geleli 2 ay oldu ilk başta anlamamıştım. Şu an paylaşımlı olarak yurt odasında kalıyorum mutfak ortak. Diğer yaşayan arkadaşlarıma sordum onlara hiç böyle bir belge gelmemiş. Bir tek bana geldi ve onlar en az 2-3 senedir bu odada yaşıyorlar. Ne yapsam bilemedim. Hiç duymamış görmemişler böyle bi vergiyi yani ödememişler. Ben mi ödemek zorundayım ya da nası bir yol izleyebilirim arada kaldım.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Prş Mar 25, 2021 12:15 pm

droyeed yazdı: Prş Mar 25, 2021 12:02 pm Bana bu evrak geleli 2 ay oldu ilk başta anlamamıştım. Şu an paylaşımlı olarak yurt odasında kalıyorum mutfak ortak. Diğer yaşayan arkadaşlarıma sordum onlara hiç böyle bir belge gelmemiş. Bir tek bana geldi ve onlar en az 2-3 senedir bu odada yaşıyorlar. Ne yapsam bilemedim. Hiç duymamış görmemişler böyle bi vergiyi yani ödememişler. Ben mi ödemek zorundayım ya da nası bir yol izleyebilirim arada kaldım.
Yurtlarda genelde hep beraber ödenir, bir konuşun

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Prş Mar 25, 2021 1:17 pm

Rigwald yazdı: Prş Mar 25, 2021 12:15 pm Yurtlarda genelde hep beraber ödenir, bir konuşun
Bi soracağım zaten. Bu zamana kadar ödememiş olmaları ya da hiç haberlerinin olmamış olması çok garibime gitti. Bir de şimdi, ben ödemeye kalksam onlar bana parayı verse ben bu yurttan ayrıldıktan sonra ne oluyor? Nası bi işlemle çıkış yapıyoruz acaba ödeme olarak sonuçta benim hesabıma bağlı olacak ödeme. Keşke genel böyle açıklayıcı bi yazı olsa. İngilizce olarak bile sitelerinde sadece sıkça sorulan soruları yanıtlamışlar.

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Prş Mar 25, 2021 1:25 pm

droyeed yazdı: Prş Mar 25, 2021 12:02 pm Bana bu evrak geleli 2 ay oldu ilk başta anlamamıştım. Şu an paylaşımlı olarak yurt odasında kalıyorum mutfak ortak. Diğer yaşayan arkadaşlarıma sordum onlara hiç böyle bir belge gelmemiş. Bir tek bana geldi ve onlar en az 2-3 senedir bu odada yaşıyorlar. Ne yapsam bilemedim. Hiç duymamış görmemişler böyle bi vergiyi yani ödememişler. Ben mi ödemek zorundayım ya da nası bir yol izleyebilirim arada kaldım.
Bu mektup herkese gelmeyebiliyormuş. İlk konakladığım yerde aldığım ilk mektup buydu, ikinci konaklamamda herhangi bir mektup almadım.
Bkz.: https://www.reddit.com/r/ich_iel/commen ... c/ich_iel/

Bu vergi genel olarak herkesin bilmesi gereken bir vergi, ancak yine de birçok 'studierendenwerk' yurt girişi sırasında bu konu hakkında sizi bilgilendiriyor.
Bunun dışında oturum izninizin getirdiği bazı sorumluluklar var, bunlardan biri de ödemeniz gereken vergileri ödemek. Ödemeyen arkadaşlarınıza ne olur bilmiyorum, ancak bir sonraki taşınmalarından sonra başka şehirde oturum açınca Beitragservice ödenmemiş tutarın farkına varabilir.

Vize/Oturum/Vatandaşlık başvurularınız sırasında doldurduğunuz formlardaki 'Almanya içerisinde herhangi bir ceza aldınız mı?' kısmına X ay boyunca Rundfunkbeitrag'ı ödemedim ve ondan dolayı XXX miktar ceza aldım yazmak istemiyorsanız dikkat edin :D Benim en korktuğum durum bu, paşa paşa ödüyorum.

Yan odaların 'WG'sine dahil olmayı deneyebilirsiniz; olmazsa ya kendiniz ödemeniz gerekecek, ya da ödemeyen ev arkadaşlarınızın kibarca(!) zorlayabilirsiniz. Yasal olarak şikayet edilebilecek bir yer olup olmadığını bilmiyorum, ama böyle bir şeye şahsen karışmam, ev arkadaşlarınızla aranız bozulabilir

Ödenmemesi durumunda ne olabileceğini araştırdığımda şu aşağıdakileri bulmuştum

rundfunkbeitrag.de:
Der Rund­funk­beitrag ist innerhalb von vier Wochen nach der Fällig­keit zu zahlen. Der Beitrags­service ist nicht verpflichtet, eine gesonderte Zahlungs­erinnerung zu verschicken. Wird der rück­ständige Betrag nicht beglichen, wird ein Festsetzungsbescheid verschickt. Mit dem Fest­setzungs­bescheid wird ein Säumnis­zuschlag von 1 Prozent der rück­ständigen Beitrags­schuld fällig, mindestens aber 8 Euro.

In einem Fest­setzungs­bescheid werden die geschuldeten Rund­funk­beiträge und Säumnis­zuschläge fest­gesetzt. Die sogenannte Fest­setzung des offenen Betrages in einem Bescheid ist die notwendige Grundlage für eine Vollstreckung durch die amtlich zuständige Voll­streck­ungs­behörde oder den Gerichts­voll­zieher.

Başka bir kaynak:
Wer den Rundfunkbeitrag länger als sechs Monate nicht entrichtet, begeht eine Ordnungswidrigkeit. Die Rundfunkanstalten können dann zusätzlich noch ein Bußgeld erheben – und wenn das nicht bezahlt wird, ist sogar eine Haftstrafe möglich.

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Prş Mar 25, 2021 2:18 pm

Orangensaft yazdı: Prş Mar 25, 2021 1:25 pm Bu mektup herkese gelmeyebiliyormuş. İlk konakladığım yerde aldığım ilk mektup buydu, ikinci konaklamamda herhangi bir mektup almadım.
Bkz.: https://www.reddit.com/r/ich_iel/commen ... c/ich_iel/

Bu vergi genel olarak herkesin bilmesi gereken bir vergi, ancak yine de birçok 'studierendenwerk' yurt girişi sırasında bu konu hakkında sizi bilgilendiriyor.
Bunun dışında oturum izninizin getirdiği bazı sorumluluklar var, bunlardan biri de ödemeniz gereken vergileri ödemek. Ödemeyen arkadaşlarınıza ne olur bilmiyorum, ancak bir sonraki taşınmalarından sonra başka şehirde oturum açınca Beitragservice ödenmemiş tutarın farkına varabilir.

Vize/Oturum/Vatandaşlık başvurularınız sırasında doldurduğunuz formlardaki 'Almanya içerisinde herhangi bir ceza aldınız mı?' kısmına X ay boyunca Rundfunkbeitrag'ı ödemedim ve ondan dolayı XXX miktar ceza aldım yazmak istemiyorsanız dikkat edin :D Benim en korktuğum durum bu, paşa paşa ödüyorum.

Yan odaların 'WG'sine dahil olmayı deneyebilirsiniz; olmazsa ya kendiniz ödemeniz gerekecek, ya da ödemeyen ev arkadaşlarınızın kibarca(!) zorlayabilirsiniz. Yasal olarak şikayet edilebilecek bir yer olup olmadığını bilmiyorum, ama böyle bir şeye şahsen karışmam, ev arkadaşlarınızla aranız bozulabilir

Ödenmemesi durumunda ne olabileceğini araştırdığımda şu aşağıdakileri bulmuştum

rundfunkbeitrag.de:

Başka bir kaynak:
Çok teşekkür ederim bilgiler için. Ben de zaten kendi sitelerinde bu tarz yazıları görmüştüm fakat dediğim gibi etrafımda tanıdığım veya beraber yaşadığım insanlara bu posta gelmediği için emin olamadım bilgilerden. Kime sorsam ya posta gelmemiş ya da hiç haberleri dahi yok. E üstelik 2-3 sene de üstünden geçmiş olması iyice kıllandırdı beni. Ben geleli 2 ayı biraz geçti 2. hatırlatma mektubunu da kaybetmişim sanırım ama o geleli de 1 ayı geçmiş olacak. SAnırım her şartta kendim ödeyeceğim ilerde problem olmaması için.

Fakat anlamadığım bir de şu konu var; mesela odada biri ödemiş olsa ben onun ödediği kontrat numarasını bulup rundfunkbeitrag olarak gösterip "bakın benim odam ödeniyor şu an" diyebiliyorum. Fakat bunun için de bir kayıt yaptırmam gerekiyor her şekilde bi kağıdı doldurup ya da online sistemden yapılması gerekiyor bunun. Yani arkadaşlarım dahil olmak istese bile böyle bir kayıttan haberleri yok. Bu konunun daha da açık olması gerekiyor sanırım gelen öğrencilere karşı.

Son olarak, siz ilk oturduğunuz yerden taşındıktan sonra herhangi bir şey yaptınız mı ? Sonuçta artık o odada/evde değilsiniz, ora için ödemeye devam ettiniz mi yoksa taşındığınız yere mi aktarıldı bu otomatik ödeme talimatı. SEPA olarak IBAN'ımı istemişler. Sanırım direkt oradan çekecekler otomatik olarak.

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Prş Mar 25, 2021 2:36 pm

Tekrar merhaba, başka bir kişinin kontrat numarasını bulmanın bir yolu yok diye biliyorum, doğrudan istemek dışında. Dolayısı ile tek başınıza öderseniz kontrat bilgilerinizi ödemeyen arkadaşlarınızdan iyi saklayın.

Ben ilk kaldığım yerde Untermiete'deydim, ve odanın asıl sahibi Rundfunkbeitrag'ı hali hazırda ödediğini, ve o tutarı kendisinin karşılayacağını söylemişti. Benim tek yapmam gereken, bana gelen mektuptaki yönergeleri takip edip, online olarak odanın asıl sahibinin hesabına, onun kontrat numarasını girerek, dahil olmak olmuştu.

İkinci geçtiğim yerde, yine internetten, direk 'Wohnung Anmelden' kısmından işlem yaptım. Doldurulması gereken bu formda 'Halihazırda kayıtlı mısınız?' diye bir soru var zaten. Burada 'Evet'i seçip gerekli bilgileri doldurduktan sonra düşünmeniz gereken başka bir durum kalmıyor sanırım.

SEPA tercih ettiyseniz birkaç gün sonra posta gelecek, onu imzalayıp geri gönderdikten (ücretsiz) sonra, evet, otomatik olarak çekilecek.

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Prş Mar 25, 2021 2:50 pm

Orangensaft yazdı: Prş Mar 25, 2021 2:36 pm Tekrar merhaba, başka bir kişinin kontrat numarasını bulmanın bir yolu yok diye biliyorum, doğrudan istemek dışında. Dolayısı ile tek başınıza öderseniz kontrat bilgilerinizi ödemeyen arkadaşlarınızdan iyi saklayın.

Ben ilk kaldığım yerde Untermiete'deydim, ve odanın asıl sahibi Rundfunkbeitrag'ı hali hazırda ödediğini, ve o tutarı kendisinin karşılayacağını söylemişti. Benim tek yapmam gereken, bana gelen mektuptaki yönergeleri takip edip, online olarak odanın asıl sahibinin hesabına, onun kontrat numarasını girerek, dahil olmak olmuştu.

İkinci geçtiğim yerde, yine internetten, direk 'Wohnung Anmelden' kısmından işlem yaptım. Doldurulması gereken bu formda 'Halihazırda kayıtlı mısınız?' diye bir soru var zaten. Burada 'Evet'i seçip gerekli bilgileri doldurduktan sonra düşünmeniz gereken başka bir durum kalmıyor sanırım.

SEPA tercih ettiyseniz birkaç gün sonra posta gelecek, onu imzalayıp geri gönderdikten (ücretsiz) sonra, evet, otomatik olarak çekilecek.
Evet, halihazırda konuşmadığım 1 oda arkadaşım var belki o ödüyorsa diye ondan kontrat numarası isteyecektim dediğiniz gibi. Peki sonuçta ilk kayıt olduğunuzda sizin yerinize ödeyen biri vardı siz ona parayı veriyordunuz, taşındıktan sonra ödemeyi nasıl yaptınız? Yani "wohnung anmelden" kısmından işlem yaparken zaten kayıtlı mısınız diye sorduğunda aslında size başkası aracılığıyla kayıtlıydınız bi öncekinde, yeniden kayıt olmanız gerekmez mi öyle bir durumda? Kusura bakmayın sadece kafada her şeyi netleştirmeye çalışıyorum yanlış hamle yapmamak için.

Bana gönderilen postada SEPA olarak form doldurma var ya bunu doldurup gönderin ya da online doldurun diyordu. Online doldurmaya da başlamadım diğer arkadaşlarla konuşmadan o yüzden başka ödeme seçeceği var mı bilmiyorum. Sizin bilgiliniz var mı bu konuda?

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Prş Mar 25, 2021 3:03 pm

droyeed yazdı: Prş Mar 25, 2021 2:50 pm Evet, halihazırda konuşmadığım 1 oda arkadaşım var belki o ödüyorsa diye ondan kontrat numarası isteyecektim dediğiniz gibi. Peki sonuçta ilk kayıt olduğunuzda sizin yerinize ödeyen biri vardı siz ona parayı veriyordunuz, taşındıktan sonra ödemeyi nasıl yaptınız? Yani "wohnung anmelden" kısmından işlem yaparken zaten kayıtlı mısınız diye sorduğunda aslında size başkası aracılığıyla kayıtlıydınız bi öncekinde, yeniden kayıt olmanız gerekmez mi öyle bir durumda? Kusura bakmayın sadece kafada her şeyi netleştirmeye çalışıyorum yanlış hamle yapmamak için.

Bana gönderilen postada SEPA olarak form doldurma var ya bunu doldurup gönderin ya da online doldurun diyordu. Online doldurmaya da başlamadım diğer arkadaşlarla konuşmadan o yüzden başka ödeme seçeceği var mı bilmiyorum. Sizin bilgiliniz var mı bu konuda?
Tam olarak benim bu işlemleri yaparken sorduğum soruları soruyorsunuz :D Bu da, yukarıda da dediğiniz gibi, bize sağlanan bilgilerde bir eksikliği işaret ediyor.
'Zaten kayıtlı mısınız?' diye sorduğunda tam da sizin söylediğiniz durumdan dolayı ben 'Evet' yerine 'Hayır'ı seçtim. İlk defa kaydoluyormuş gibi işlem yaptım.

Yukarıda size ''Evet'i seçin' dememin nedeni, sizin benden farklı olarak şu anda Untermiete'de kalmamanız ve ikinci konaklamanızda değil, ilk konaklamanızda kendiniz ödemeye başlayacağınız olması. Yani ödeme için hesabı ben ikinci konaklamamda oluştumuştum, siz ilk konaklamanızda oluşturacaksınız, ve bu nedenle ikinci konaklamanızda 'Evet'i işaretlemeniz daha doğru olacak.

Online doldurduğunuzda benim yukarıda dediğim gibi posta geliyor imzalamanız için. Ama zaten fiziksel olarak doldurup imzaladıysanız sıkıntı yok.
Başka ödeme seçeneği var, Überweisung da yapabilirsiniz (her ay, ya da bir kerede birçok ayın ücreti şeklinde). Ancak Überweisung otomatik olarak tekrar eden bir durum değil tabi ki, buna dikkat edin.

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Prş Mar 25, 2021 3:43 pm

Orangensaft yazdı: Prş Mar 25, 2021 3:03 pm Tam olarak benim bu işlemleri yaparken sorduğum soruları soruyorsunuz :D Bu da, yukarıda da dediğiniz gibi, bize sağlanan bilgilerde bir eksikliği işaret ediyor.
'Zaten kayıtlı mısınız?' diye sorduğunda tam da sizin söylediğiniz durumdan dolayı ben 'Evet' yerine 'Hayır'ı seçtim. İlk defa kaydoluyormuş gibi işlem yaptım.

Yukarıda size ''Evet'i seçin' dememin nedeni, sizin benden farklı olarak şu anda Untermiete'de kalmamanız ve ikinci konaklamanızda değil, ilk konaklamanızda kendiniz ödemeye başlayacağınız olması. Yani ödeme için hesabı ben ikinci konaklamamda oluştumuştum, siz ilk konaklamanızda oluşturacaksınız, ve bu nedenle ikinci konaklamanızda 'Evet'i işaretlemeniz daha doğru olacak.

Online doldurduğunuzda benim yukarıda dediğim gibi posta geliyor imzalamanız için. Ama zaten fiziksel olarak doldurup imzaladıysanız sıkıntı yok.
Başka ödeme seçeneği var, Überweisung da yapabilirsiniz (her ay, ya da bir kerede birçok ayın ücreti şeklinde). Ancak Überweisung otomatik olarak tekrar eden bir durum değil tabi ki, buna dikkat edin.
Gerçekten çok çok teşekkür ederim. Tam ihtiyacım olan bilgilerdi bunlar. En kısa zamanda ödemeyi başlatayım ki sonradan sorun olmasın. Çok sağolun tekrar bilgiler için sonradan okuyacak arkadaşlar da eminim çok yararlanacaktır bu tecrübelerden. :D